[021] 88709971 - 88709970
امروز : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۲۰:۳۷:۱۰
(ساعات کاری : شبنه تا پنجشنبه (صبح و عصر
تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای پارک ساعی، پلاک2171، طبقه فوقانی شهرکتاب

آزمایشگاه خوب در مرکز تهران

آزمایشگاه خوب

به طور کلی آزمایشگاه ها نقش مهمی در تشخیص، درمان و روند بیماری دارند، به این موضوع فکر کرده اید اگر یک بیماری به زودی و درست تشخیص داده نشود، چه مشکلات جدی به بار خواهد آورد؟ در عصر حاضر آزمایشگاه ها نیز پیشرفت چشم گیری داشته و بسیاری از بیماری های پیچیده و ژنتیکی حتی قبل از تولد قابل شناسایی و کنترل است . بدین صورت یافتن یک آزمایشگاه خوب باید دراولویت باشد. زیرا آزمایشگاه های بسیاری در تهران وجود دارند که تنها تعدادی از آن ها آزمایش های ویژه را انجام داده و یا زمان جوابدهی آن ها به موقع است.

فاکتورهای مهمی برای ارزیابی آزمایشگاه وجود دارد که، یک آزمایشگاه خوب، تلاش می کند تمامی نکات و فاکتورهای لازم را داشته باشد و نتایج ارائه شده را دربالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. آزمایشگاه های مختلفی وجود دارد از جمله آزمایشگاه ژنتیک، آزمایشگاه طبی، آزمایشگاه پاتوبیولوژی و… که یک آزمایشگاه می تواند بخش های زیادی را پوشش دهد و در عین حال کیفیت در ارائه خدمات و جوابدهی را همچنان حفظ نماید.

نقش آزمایشگاه در تشخیص بیماری های ژنتیکی

به طور معمول، اختلالات و بیماری های ژنتیکی در زمان تولد و حتی در سال های بعد، بروز می کند اما بسیاری از آن ها را می توان قبل از تولد تشخیص داد و از بروز آنها جلوگیری نمود.

ژنتیک چیست؟

ژنتیک، علمی است که درباره ژن صحبت می کند، حتما درخصوص نردبان معروف و  DNA شنیده اید، توالی هایی از DNA که به چندین هزار و یا میلیون ها می رسد که می تواند یک ژن را تشکیل دهد.

و ما در بدن ۲۳هزار ژن شناخته شده داریم که هرکدام از این ژن ها فعالیت ویا تشکیل و یا بخشی از ساختار بدن را برعهده دارد، بنابراین نه تنها ساختار، بلکه عملکرد را هدایت و کنترل می کند.

آزمایشگاه-خوب-در-غرب-تهراناختلال در یک ژن

اختلال در ژن که از آن به جهش در ژن یاد می شود، یعنی بروز یک اختلال ساختاری یا عملکری. اما اختلال ژنتیکی را می توان قبل از تولد کودک شناسایی کرد و حتی درصد احتمال ابتلا جنین به بیماری ژنتیکی از والدین نیز با انجام آزمایش ژنتیک قبل از بارداری، در حین بارداری قابل تشخیص است.

یک اختلال ژنتیکی چگونه انتقال پیدا می کند؟

هنگامی که ژن ها و DNA منتقل شده از پدر و مادر دارای اختلال و نقص ژنتیکی باشد، کودک مستعد به ابتلا به بیماری ژنتیکی خواهد شد.

بیماری های ژنتیکی:

در گذشته افراد نمی توانستند از بروز یک بیماری ژنتیکی پیشگیری کرده ویا حتی آن را قبل از تولد شناسایی کنند، اما امروزه به راحتی با انجام چندین آزمایش می توان وجود نقص ژنتیکی و بیماری ژنتیکی حتی قبل از تولد کودک، را تشخیص داده و از بروز آن جلوگیری نمود.

بیماری های ژنتیکی می توانند در سطح مولکولی یعنی ژن و یا توالی های DNA بروز کنند که کوچکترین سطح از سطوح اطلاعات ژنتیکی است و یا در سطح کوروموزومی اتفاق بیافتد.

 کروموزوم ها در حقیقت همان DNA هستند که به شکل کلاف های بزرگتری در هم پیچیده شده و در هسته سلول واقع می شوند.

شکسته شدن در کروموزوم و یا هر تغییری در شکل و ساختار آن می تواند منجربه بیماری گردد، همانطور که تغییر در سطح مولکولی یعنی ژن و یا توالی های DNA ، منجربه بیماری می شود.

تکنیک ها و روش های تشخیص برای بیماری هایی که در سطح ژنتیکی و یا در سطح کروموزومی است با هم متفاوت است، خوشبختانه در ایران امکانات، برای تشخیص هر دو مورد وجود دارد و زوجین برای تشخیص به موقع بیماری های ژنتیکی، آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج و آزمایش ژنتیک قبل از بارداری و در حین آن رانجام می دهند.

آزمایش تعیین هویت

از جمله آزمایشات رایج که در بخش ژنتیک انجام می شود، آزمایش تشخیص هویت و dna است.

متخصصین کدهای ویژه ای را در dna مورد بررسی قرار می دهند و تغریبا از ۳۶ ساعت تا یک ماه زمان جوابدهی این آزمایش ممکن است طول بکشد.

برخی از بیماری های ژنتیکی:

  • بیماری هانتینگتون
  • فیبروز کیستیک
  • دیابت
  • فشار خون بالا
  • سندروم داون
  • بیماری های چشمی
  • بیماری های استخوانی
  • بیماری قبلی
  • و…

مشاوره ژنتیک و کلینیک ژنتیک در آزمایشگاه

در کلینیک ژنتیک، مراجعه کننده ها آگاهی و دانستنی های لازم را از متخصص ژنتیک برای تصمیم گیری درباره خود و یا خانواده خودشان بدست می آورند، در حقیقت مشاوره ژنتیک انجام می شود که در کلیپ زیر درباره مشاوره ژنتیک توسط آزمایشگاه تهران لب توضیح داده شده است.

مبنای کار در یک کلینیک ژنتیک، دادن حداکثر آگاهی لازم، ضروری و قابل فهم در سطح درک مراجعه کننده می باشد تا بیمار بتواند یک تصمیم درست درباره درمان و پیشگیری و اقدامات بعدی را درباره خودش داشته باشد.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

در آزمایشگاه نیز بخشی وجود دارد، که تست های آسیب شناسی بافت را انجام می دهد و پاتولوژیست ها بر روی بافت های بدن و مایعات بدن، بررسی های میکروسکوپی را انجام می دهند.

بخش پاتولوژی در یک آزمایشگاه بسیار مهم است در حالی که ممکن است افرادی همچنان نسبت به آن بی اهمیت باشند.

تشخیص طبی در آزمایشگاه

در این بخش نیز، تشخیصات لازم روی نمونه های خون، ادرار، زخم و.. انجام می شود. در تشخیصات طبی نیز بخش های متعددی از جمله : سرولوژی، هورمون شناسی، میکروب شناسی و.. می باشد.

درآخر:

همانطور که در مقاله گفته شد یک آزمایشگاه می تواند پروسه تشخیص و درمان بیماری را تعیین کرده و در برخی موارد از انتقال نسل به نسل یک بیماری ژنتیکی پیشگیری نمود، بنابراین در انتخاب یک آزمایشگاه دقت کنید تا بهترین نتایج و قابل اعتمادترین نتایج را دریافت نمایید، برای تشخیص یک بیماری و حتی انجام چکاب های دوره ای فرصت را غنیمت شمارید.

” نسلي سالم، آينده اي بهتر “

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب می توانید به آدرس :تهران، خیابان ولیعصر، ابتدا پارک ساعی پلاک ۲۱۷۱ ، طبقه فوقانی شهرکتاب ، مراجعه کنید.

اینستاگرام  آزمایشگاه تهران لب

شماره های تماس:

۸۸۷۰۹۹۷۰ (۰۲۱)
۸۸۷۰۹۹۷۱ (۰۲۱)

پاسخ

16 + سه =

Call Now Button