[021] 88709971 - 88709970
امروز : شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۲۰:۱۹:۲۴
(ساعات کاری : شبنه تا پنجشنبه (صبح و عصر
تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای پارک ساعی، پلاک2171، طبقه فوقانی شهرکتاب

سرطان ها

سرطان چیست؟

سرطان نامی است که به مجموعه ای از بیماری های مرتبط به آن داده می شود. در بیماری سرطان ، سلول ها بدون توقف در بافت های اطراف تقسیم می شوند.

سرطان درهرجایی از بدن انسان می تواند آغاز شود که از میلیون ها سلول تشکیل شده است

سلول های سرطانی

به طور معمولی، سلول های انسانی رشد کرده و تقسیم شده و سلول های جدید را تشکیل می دهند و هنگامی که سلولی می میرد و یا آسیب می بیند جای خود را به سلول جدید می دهد.

زمانی که سرطان ایجاد می شود این فرایند مرتب از هم فرومی پاشد و سلول ها به صورت غیر طبیعی و خارج از روال هستند به طوری که سلول های آسیب دیده و قدیمی که باید بمیرند، زنده میمانند و همینطورسلول های جدید زمانی تشکیل می شوند که نیازی به آن ها نیست.

برخی از سرطان ها تومورهایی را که توده ای بافتی دارند، تشکیل می دهند. مانند: سرطان خون.

سرطان

سرطان

تومورهای سرطانی بدخیم

این نوع از سرطان ها، می تواند در بافت اطراف گسترش یابد. و یا برخی از آن ها با خون و بافت های اطراف به قسمت های دیگر بدن منتقل می شوند.

تومورهای سرطانی خوش خیم

تومورهای خوش خیم برخلاف تومورهای بدخیم، به بافت های اطراف گسترش پیدا نمی کنند و یا به آنها حمله نمی کنند اما می تواند گاهی بزرگ شوند.

اماهر کدام از سرطان ها اگر به موقع تشخیص داده شود، می توان بسیاری از ان ها را به کلی درمان کرد. اما باید در زمان مناسب مشاوره ژنتیک و تست های لازم در بهترین آزمایشگاه ژنتیک انجام شود.

تفاوت بین سلول سرطانی و سلول های عادی

سلول های سرطانی می تواند از کنترل خارج شده و یا به تهاجم تبدیل شوند و یکی از تفاوت های بزرگ بین سلول های سرطانی و سلول های عادی این است که، سلول های طبیعی به سلول های متمایز و با عملکرد خاص متصل می شوند اما سلول های سرطانی اینگونه نیستند.

سلول های سرطانی می توانند بر روی سلول های طبیعی، مولکول ها، رگ های خونی و..تاثیر بگذارند.

” نسلي سالم، آينده اي بهتر ”

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب می توانید به آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدا پارک ساعی پلاک ۲۱۷۱ ، طبقه فوقانی شهرکتاب ، مراجعه کنید.

اینستاگرام آزمایشگاه تهران لب

شماره های تماس:

۸۸۷۰۹۹۷۰ (۰۲۱)
۸۸۷۰۹۹۷۱ (۰۲۱)

انواع سرطان

به طور کلی بیش از صد نوع سرطان جود دارد، معمولا نام انواع سرطان از روی اندام یا بافت هایی که سرطان تشکیل شده است، نامیده می شود. به عنوان مثال سرطان کبد از سلول های کبد آغاز می شود.

سرطان های مختلفی می تواند در بدن به وجود بیاید که در زیر به برخی از رایج ترین های آن ها اشاره خواهیم کرد:

سرطان مقعد، سرطان مثانه، سرطان استخوان ، سرطان روده، سرطان پستان، سرطان پستان در مردان، سرطان دهانه رحم، سرطان کلیه ، سرطان کبد، سرطان ریه، سرطان تخمدان، سرطان پوست،  سرطان پروستات ، سرطان معده، سرطان بیضه، سرطان حنجره، سرطان تیروئید،  سرطان رحم ، سرطان واژن و..


چگونه سرطان افزایش میابد؟

سرطان یک بیماری ژنتیکی است، یعنی تغیراتی در ژن (جهش ژنی) است که سلول های ما را کنترل می کنند و چگونگی رشد و تقسیم آن ها را برعهده دارند.

برخی دیگر از مواردی که می تواند به ایجاد سرطان کمک می کند، اثرات محیط زیست، عوارض مواد شیمیایی در دود سیگار، تابش اشعه ماورا بنفش و.. می باشد.

Metastatic cancer

زمانی که سلول های سرطانی در جایی دور از سرطان و سلول های اولیه سرطانی گسترش یافته و از طریق خون و سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن منتقل شده اند را تومور متاستاتیک می نامند. و می تواند منجربه به آسیب جدی به عملکرد بدن شود.

هرتغیری در بافت بدن سرطان نیست

هرتغیری که در بافت بدن ایجاد می شود سرطان نیست، اما برخی از آن ها ممکن است به علت سرطان باشد.

مقالات مرتبط :

بیماری های پوستی و چشمی

آزمایش کاریوتایپ چیست؟

پاسخ

6 + 20 =

Call Now Button