آزمایش تعیین جنسیت | تست تعیین جنسیت جنین

تست تعیین جنسیت جنین یکی از موضوعات اساسی در دوران بارداری و برای والدین است. تقریبا تمام والدین به آزمایش تعیین جنسیت جنین قبل از تولد اهمیت خاصی می دهند که ممکن است دلایل پزشکی یا صرفا علاقه خانواده ها پشت آن باشد. به هر حال، آزمایش تعیین جنسیت میتواند آمادگی بیشتری برای والدین و تربیت فرزندان به همراه داشته باشد. آزمایش و تست PGTMB، سونوگرافی، آزمایش خون و… برخی از روش های تشخیص جنسیت جنین هستند.

به طور کلی تعیین جنسیت جنین در حوزه پزشکی یکی از عجیب ترین موضوعات است چرا که روش های بسیار زیاد و عموما عجیب و غریبی به عنوان تست های تعیین جنسیت معرفی میشوند. در این مقاله ما آنها را به سه دسته تقسیم و به شما معرفی میکنیم و به سوالات رایجی پاسخ میدهیم، مثلا اینکه آیا تست جوش شیرین برای تعیین جنسیت درست است؟ یا اینکه تست وایتکس برای تعیین جنسیت چگونه است؟ و یا تست کلم قرمز برای تعیین جنسیت چقدر صحت دارد؟

برای درخواست هرگونه مشاوره بارداری، انجام آزمایش تعیین جنسیت و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آزمایش تعیین جنسیت

اهمیت تست تعیین جنسیت جنین برای والدین

درست است که والدین اغلب شوق زیادی برای فهمیدن جنسیت بچه دارند و میخواهند مقدمات لازم برای به دنیا آمدن آن را هرچه سریعتر فراهم کنند، اما گاها تعیین جنسیت صرفا از روی هیجان نیست و ممکن است دلایل پزشکی و جدی وجود داشته باشد که سلامت و جان جنین را تهدید میکند.

برای مثال یکسری از بیماری ها از جمله هپاتیت بستگی به جنسیت افراد دارد و ممکن است در مردان شدیدتر باشد و در زنان اختلالات کم و ناچیزی ایجاد کند. در این شرایط آزمایش و تست جنسیت شناسی جنین از اهمیت جدی تر برخوردار می باشد.

انواع روش های آزمایش تعیین جنسیت جنین قبل از تولد

روش های تست تعیین جنسیت فرزند بسیار زیاد هستند. برخی از این روش ها توسط افراد قدیمی به دست امروز رسیده اند، مثل تست تعیین جنسیت با سیر یا تست تعیین جنسیت با زنجیر طلا. افراد بسیاری  این روش ها را تست تعیین جنسیت ابن سینا و یا تست تعیین جنسیت شیخ بهایی میخوانند و به این افراد نسبت میدهند.

بسیاری دیگر از این روش‌ها توسط پیشینیان در شهرهای مختلف انجام میشده که آنها را تست های خانگی میدانیم. اکثر این تست ها نیز مبنای علمی ندارند و نمیتوان زیاد به آنها اطمینان نمود.

در آخر، بهترین تست برای تعیین جنسیت جنین که تست های پزشکی هستند برای اینکار استفاده میشوند که بر اساس اطلاعات ژنتیکی، بررسی سونوگرافی و… انجام میشوند و کاملا علمی می باشند.

روش های پزشکی تعیین جنسیت جنین

تست تعیین جنسیت به روش های پزشکی، روش های قابل اعتمادتری هستند که نتایج را از بدن مادر یعنی خون، عکس برداری و گاها روش ‌های تهاجمی به دست می آورند. اگرچه، این روش ‌ها نیاز به وقت بیش تری دارند.

برای مثال آزمایش سونوگرافی در سه ماهگی و هفته 12ام انجام میشود. اما بسیاری از افراد که به دنبال تست تعیین جنسیت قبل از سه ماهگی هستند، از آزمایش خون مادر هم میتوانند برای تست تعیین جنسیت بچه استفاده کنند که در 8 یا 9 هفتگی است.

1. تست PGTMB، آزمایش تعیین جنسیت قبل از بارداری 

بسیاری از والدین مایلند قبل از اینکه بارداری انجام شود، روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری را انتخاب میکنند. یکی از روش برای تعیین کردن جنسیت بچه، آزمایش Prenatal Gender Testing using Maternal Blood است که از روش های قابل اعتماد و تضمینی به حساب می آید.

آزمایش پی‌جی‌تی‌ام‌بی عنوان تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی هم شناخته می شود که امکان تشخیص زودهنگام از هفته هفتم بارداری با استفاده از 10 میلی لیتر خون مادر امکانپذیر می شود. در تست تعیین جنسیت قبل از بارداری از یک نوع لقاح آزمایشگاهی (ICSI) استفاده میشود تا اسپرم در تخمک کاشته شود. بعد از آن، یک سلول جنین درحال رشد را آزمایش میکنند تا جنسیت آن تعیین شود. برای تعیین جنسیت پسر قبل از بارداری روش‌ های بسیاری وجود دارد که میتوان برای آن از یک مشاور ژنتیک کمک گرفت.

2. تست تعیین جنسیت در ماه اول بارداری با تست سل فری

تست سل فری و تعیین جنسیت شاید بهترین تست برای تعیین جنسیت جنین برای کسانی باشد که نیاز به تعیین جنسیت فوری دارند. این آزمایش را می توان در هفته 7ام بارداری انجام داد. در این آزمایش تعیین جنسیت با خون، پزشکان تنها با گرفتن چند سی سی از خون مادر، میتوانند قطعات DNA جنین را در خون او مشاهده کرده و از این قطعات برای تشخیص جنسیت بچه استفاده کنند.

برای درخواست هرگونه مشاوره بارداری، انجام آزمایش خون تعیین جنسیت در تهران و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

3. تست غربالگری و تعیین جنسیت

یک نمونه از دقیق ترین روش تست تشخیص جنسیت جنین، انجام آزمایشات غربالگری در سه ماهگی بارداری است. هدف اصلی این آزمایشات، بررسی امکان وجود اختلالات ژنتیکی در جنین است. با این حال، تست تعیین جنسیت در سه ماهگی ممکن است برای کسانی که برای تعیین جنسیت عجله دارند، اولین گزینه نباشد.

· سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی یکی از اصلی ترین روش‌ های آزمایش تعیین جنسیت جنین است که با بررسی از روی شکم مادر انجام میشود. سونوگرافی که در غربالگری اول انجام میشود، سونوگرافی NT است که تا قبل از 16 هفتگی نمیتواند تشخیص دقیقی از جنسیت جنین بدهد و هدفش بررسی مایع پشت گردن جنین است.

با این حال، در صورت وجود شرایط مناسب عکس و تبحر سونوگرافیست، ممکن است بتوان با اطمینان 70 – 80 درصد جنسیت جنین را تعیین نمود. بعد از هفته 14، آلت تناسلی جنین پدیدار میشود و به راحتی در سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

·  آزمایش خون مادر

یکی دیگر از آزمایشاتی که در غربالگری اول گرفته میشود، آزمایش خون مادر است که به بررسی هورمون‌ها، قند و دیگر فاکتورهای مهمی که میتواند برای سلامت مادر و جنین مهم باشد، میپردازد. در این آزمایش خون تعیین جنسیت نیز امکان بررسی جنسیت جنین وجود خواهد داشت.

4. تست ژنتیک تعیین جنسیت

آزمایشات ژنتیک که اغلب روش های تهاجمی هستند، دقیق ترین تست تعیین جنسیت می باشند که با نمونه برداری از پرزهای کوریونی و یا مایع آمنیوتیک جنین میتوانند جنسیت او را تعیین کنند. این روش ها اگرچه دقت بالایی دارند، اما ریسک آسیب به مادر و جنین را نیز به همراه خواهند داشت.

· آزمایش تعیین جنسیت آمنیوسنتز

در آزمایش آمنیوسنتز، پزشک از یک سوزن نازک و بلند استفاده می کند تا به داخل شکم مادر و کیسه جنین دسترسی پیدا کند. سپس مقدار کمی از مایع آمنیوتیک را از رحم مادر میگیرد. در این مایع می توان سلول های جنین را شناسایی کرد و علاوه بر وجود اختلالات ژنتیکی، جنسیت جنین را نیز بررسی نمود. زمان تعیین جنسیت جنین با آمنیوسنتز هفته های 15 تا 20 بارداری می باشند.

· تعیین جنسیت با آزمایش CVS

CVS یک تست تعیین جنسیت دقیق دیگر است هدف اصلی آن شناسایی و اطمینان از وجود نقص های مادرزادی مثل سندروم داون است. با استفاده از این تست اگرچه میتوان جنسیت جنین را نیز مشخص کرد، اما گزینه پیشنهادی و اولیه برای انجام این کار نیست. این تست تعیین جنسیت در هفته 10 و 12 بارداری انجام میشود.

آزمایش غربالگری در تهران لب و آزمایش تعیین جنسیت

تعیین جنسیت جنین در خانه

روش های تست تعیین جنسیت جنین در خانه، روش هایی هستند که گاها مطرح کردن آنها نیز باعث تعجب جامعه پزشکی میشود، چرا که این روش ها اکثرا در قدیم استفاده میشده است و نسل به نسل در خانواده ها، روستاها و… چرخیده است و تقریبا هیچ یک از تست های خانگی برای تعیین جنسیت جنین مورد تائید جامعه پزشکی نیست و نمیتوانند یک تست تعیین جنسیت پسر یا دختر به حساب بیایند.

تذکر: دقت شود که بعضی از تست های زیر برای تعیین جنسیت هیچگونه مبنای علمی ندارد.

1. تست خانگی تعیین جنسیت با نمک

یکی از تست های خانگی برای تعیین جنسیت، تست تعیین جنسیت جنین با نمک است که به دو شکل انجام میشود. یک مدل، تست تعیین جنسیت با نمک روی سر زن باردار است.

در این روش تست تعیین جنسیت با نمک، بدون اطلاع مادر روی سر او نمک ریخته میشود. در صورتی که زن دستش را به سمت موهایش ببرد بچه دختر، و در صورتی که دستش را سمت بینی اش ببرد، تصور میشود که بچه پسر است!

2. تست نمک و ادرار برای تعیین جنسیت

دیگر تست خانگی برای تعیین جنسیت جنین، استفاده از نمک به همراه ادرار است. در تست نمک و ادرار برای تعیین جنسیت جنین، مادر می بایست ادرار خود را در ظرفی شفاف ریخته و مقدار قابل توجهی به آن نمک خوراکی اضافه کند، هم بزند و در گوشه ای ساکن بگذارد.

در صورتی که جنین پسر باشد، رنگ ادرار کمی تغییر کرده و روی محلول حباب تشکیل میشود. در غیر این صورت، جنین دختر است. توجه داشته باشید که تست نمک برای تعیین جنسیت طبق تجربه بسیاری از مادران این تست باید حتما بعد از ادرار اول صبح استفاده شود. همچنین از این تست خانگی تعیین جنسیت در ماه اول بارداری نیز میتوان استفاده نمود.

3. تست تعیین جنسیت سوزن و ادرار

تست تعیین جنسیت با ادرار، به نمک خلاصه نمیشود. بلکه چندین و چند تست تعیین جنسیت خانگی دیگر هم وجود دارند که همگی از ادرار زنان استفاده میکنند. در روش تست تعیین جنسیت سوزن در ادرار، زن حامله می بایست مقداری از ادرار را در لیوان پلاستیکی بریزد. در مرحله بعدی تست تعیین جنسیت با سوزن و ادرار، باید یک سوزن خیاطی در لیوان ادرار قرار داده شده و به مدت 24 ساعت در آن باقی بماند. وضعیت سوزن در این تست تعیین کننده جنسیت جنین است. در صورتی که سوزن زرد یا سیاه شود جنسیت دختر، در غیر این صورت جنین پسر است.

4. تست تعیین جنسیت در خانه با کله پاچه!

یکی از عجیب ترین تست های تشخیص جنسیت جنین در خانه، تست تعیین جنسیت با کله پاچه است. در این روش، فک های گوسفند به دو جهت مخالف کشیده میشود تا از هم جدا شوند. درصورتی که به انتهای آرواره پایین یک تکه گوشت چسبیده باشد جنین پسر، در غیر این صورت دختر است.

5. تست تعیین جنسیت خانگی با جوش شیرین

تست تعیین جنسیت با جوش شیرین یکی دیگر از روش های خانگی است که نمیتوان استناد زیادی به آن کرد. تست تعیین جنسیت جنین با جوش شیرین، میزان اسیدیته بودن ادرار زنان را مبنای تعیین جنسیت جنین قرار میدهد، درحالی که اسیدیته بودن ادرار میتواند به رژیم غذایی، فعالیت بدنی و فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد.

– تست جوش شیرین برای تعیین جنسیت چگونه است؟

برای انجام تست تشخیص جنسیت جنین با جوش شیرین، خانم باردار می بایست ادرار خود را در یک ظرف تمیز ریخته و بسته به میزان ادرار، به آن جوش شیرین اضافه کند. معمولا در روش تست تعیین جنسیت با جوش شیرین، یک قاشق جوش شیرین کفایت میکند.

دقیق نمیتوان گفت که تست جوش شیرین برای تعیین جنسیت چقدر صحت دارد، اما قطعا پیشنهاد میکنیم بر اساس جواب این تست هیچگونه برنامه ریزی انجام ندهید.

– تفسیر تست جوش شیرین و ادرار برای تعیین جنسیت

تقریبا در هر تست خانگی تعیین جنسیت جنین که با ادرار سر و کار دارد، بر اساس کف کردن یا نکردن ادرار است که جنسیت تعیین میشود. کف کردن ادرار در تست جوش شیرین برای تعیین جنسیت پسر را نشان میدهد و در صورتی که ادرار کف نکند جنسیت دختر را نشان میدهد.

6. تست تشخیص جنسیت جنین خانگی با بکینگ پودر

تست تعیین جنسیت با بکینگ پودر روشی مشابه با جوش شیرین است که بر اساس کف کردن یا کف نکردن ادرار مادر، جنسیت جنین را تشخیص میدهد. در تست تشخیص جنسیت جنین با بکینگ پودر نیز در صورت کف کردن ادرار، جنین پسر است.

7. تست تشخیص جنسیت در خانه با نوشابه

تست تعیین جنسیت با نوشابه یکی از بی اساس ترین روش ها برای تست تعیین جنسیت فرزند است. در تست تشخیص جنسیت جنین با نوشابه، باور بر این است که خانم باردار باید مقداری از ادرار خود را در نوشابه بریزد و اگر نوشابه صدای گاز دار تولید کند جنسیت پسر است، در غیر این صورت دختری در راه است!

8. تست تشخیص جنسیت جنین با وایتکس

تست تعیین جنسیت با مایع سفید کننده یا وایتکس یکی دیگر از تست های فاقد مبنای علمی است که صرفا در خانه انجام میشود و ممکن است نتیجه آن با نتیجه نهایی سونوگرافی یکی باشد. در تست تعیین جنسیت جنین با وایتکس، مادر باید مقدار مساوی از ادرار و وایتکس را در ظرف بریزد.

در مرحله بعد تست وایتکس برای تعیین جنسیت باید منتظر تغییر رنگ باشید. درصورتی که رنگ محلول به رنگ قهوه ای مانند در بیاید جنین پسر و در غیر این صورت دختر است. پیشنهاد میکنیم از تست ادرار و وایتکس برای تعیین جنسیت استفاده نکنید و تا زمان سونوگرافی منتظر بمانید.

9. تعیین جنسیت با قیچی و چاقو

تست چاقو و قیچی برای تعیین جنسیت یکی دیگر از آزمایش های تعیین جنسیت بی اساس است که معتقدیم صرفا بر پایه شانس و احتمال می باشد. در تست تشخیص جنسیت جنین در خانه با چاقو و قیچی، هرکدام از این دو وسیله به طوری که قابل دیدن نباشند، با پارچه پوشانده شده اند و رو به روی مادر گذاشته میشود.

سپس اگر مادر چاقو را انتخاب کند، باور بر این است که جنین پسر است و در صورتی که قیچی را انتخاب کند، جنین دختر است! روش مشابه دیگری هم با عنوان تست قاشق و چنگال برای تعیین جنسیت وجود دارد که در صورت انتخاب قاشق، جنین دختر است و در صورت انتخاب چنگال، جنین پسر است.

10. تست کلم قرمز برای تعیین جنسیت جنین

تست تعیین جنسیت با کلم قرمز یکی از روش های شناخته شده ای است که مادران قدیم از آن استفاده های فراوانی میکرده اند.

– تست کلم قرمز برای تعیین جنسیت چگونه است؟

تست تعیین جنسیت کلم قرمز را با نام تست تعیین جنسیت با گل کلم نیز میشناسند. طریقه تست تعیین جنسیت با کلم قرمز به این شکل است که می بایست ابتدا یک کلم قرمز تهیه کنید و آن را خوب بجوشانید. سپس در ظرفی ادرار کرده و آب کلم را پس از خنک شدن به آن اضافه کنید.

درصورتی که محلول به دست آمده به رنگ قرمز و صورتی در بیاید، باور بر این است که فرزند پسر دارید. در صورتی که رنگ آن به بنفش تغییر کند، میگویند که بچه، دختر است.

11. تعیین جنسیت با تست حاملگی

تعیین جنسیت جنین با تست بارداری یا همان بی بی چک نیز انجام میشود که مبنای آن، میزان هورمون HCG در ادرار بانوان است که تعیین میکند فرزند شما دختر است یا پسر. طریقه تست حاملگی که مشخص است و همگی میدانیم چگونه تست بارداری بگیریم.

در تعیین جنسیت از روی تست بارداری، درصورتی که دو خط پر رنگ و به سرعت روی بی بی چک ظاهر شوند، انتظار میرود که بچه شما دختر باشد و در غیر این صورت، انتظار فرزند پسر میرود. علتش این است که هورمون HCG در زمان بارداری دختر، در بدن بیشتر است و این میتواند علت پررنگ تر بودن خطوط تست بارداری باشد.

آزمایش تعیین جنسیت به روش های سنتی

روش های سنتی نیز تا حد زیادی شبیه به تست های خانگی هستند. بسیاری از این روش ها با نام تست تعیین جنسیت بوعلی سینا شناخته میشوند، هرچند که نمیتوان صددرصد مطمئن بود که این تست ها توسط ابن سینا پیشنهاد شده باشد. در ادامه چند نمونه را بررسی میکنیم.

تذکر: دقت شود که بعضی از تست های زیر برای تعیین جنسیت هیچگونه مبنای علمی ندارد.

1. تست حلقه ابن سینا برای تعیین جنسیت

تست حلقه در تعیین جنسیت یکی از روش های شناخته شده در طب سنتی است که به ابن سینا نسبت داده می شود. نام دیگر این روش تست حلقه و زنجیر برای تعیین جنسیت است و اگر چه نمیتوان تست حلقه برای تعیین جنسیت را یک روش علمی دانست، اما افراد زیاد به آن اعتقاد دارند.

نحوه انجام تست تعیین جنسیت با حلقه

برای انجام تست حلقه و تعیین جنسیت جنین، می بایست یک زنجیر از حلقه ازدواج خود رد کنید و سپس آن را به شکل ثابت بالای شکم خود نگه دارید. پس از چند ثانیه، حلقه شروع به تکان خوردن می کند و بر اساس نحوه حرکت آن میتوان تست تعیین جنسیت جنین را انجام داد.

منابع مختلف میگویند اگر حلقه به اطراف دوران کند، جنین شما دختر است. اما اگر به شکل دایره ای روی شکم حرکت کند، نشان دهنده جنین پسر است. توجه داشته باشید که روش تست حلقه برای تعیین جنسیت، روش اثبات شده ای نیست و تهران لب به هیچ عنوان آن را تائید نمیکند.

2. تست تعیین جنسیت با آبلیمو

یکی از روش هایی است که برای تست تعیین جنسیت در اوایل بارداری در طب سنتی استفاده میشود که مبنای آن، ویار مادر به مواد خوراکی است. در این روش گفته میشود که اگر مادر به مواد خوراکی ترش مثل آبلیمو ویار داشته باشد، به احتمال زیاد جنسیت بچه پسر است. این درحالی است که آخرین تحقیقات علمی نشان داده که ویار مادران به دلیل کمبودهای بدنی از جمله کم خونی است. بنابراین این آزمایش تعیین جنسیت جنین نیز از نظر علمی رد میشود.

 این مسئله در روش هایی مثل تست تعیین جنسیت با قند که ویار به شیرینی جات را مبنای تست تعیین جنسیت جنین قرار میدهد نیز صدق میکند.

3. تست تعیین جنسیت ابن سینا با نخ و سوزن

جالب است که بدانید تست تعیین جنسیت با سوزن در طب سنتی نیز استفاده میشود. روش تست سوزن برای تعیین جنسیت با شیوه ابن سینا، شامل یک نخ و سوزن است. این تست نخ و سوزن برای تعیین جنسیت تا حدی شبیه به تست حلقه و زنجیر میباشد. در این تست سوزن برای تعیین جنسیت، می بایست یک نخ را از سوزن رد کرده و مانند پاندول یک ساعت، در نزدیکی نبض دست چپ قرار دهید.

– تفسیر تست سوزن برای تعیین جنسیت جنین

در این تست ابوعلی سینا برای تعیین جنسیت جنین اگر سوزن بعد از ثابت شدن شروع به حرکت به طرفین (چب به راست یا برعکس) کند، نشان دهنده نوزاد پسر است. اما اگر حرکت عمودی داشته باشد و به بالا و پایین برود، گفته میشود که نشان دهنده جنین دختر در شکم مادر خواهد بود.

4. تست تعیین جنسیت با چشم

تست چشم برای تعیین جنسیت روش دیگری است تا والدین با استفاده از آمار و احتمالات، اقدام به تشخیص جنسیت جنین کنند. در روش تست تعیین جنسیت از روی چشم، مادر باید به چشم خود در آینه نگاه کند و پوست زیر چشم را بکشد. اگر علامت V یا Y در چشم چپ دیده شود به نشانه جنین دختر است و اگر در چشم راست دیده شود، نشان دهنده جنین پسر خواهد بود.

 

پادکست صوتی آزمایش تعیین جنسیت

 

2 سوال متداول (FAQ) به همراه پاسخ در مورد آزمایش تعیین جنسیت جنین

سوال 1: آیا آزمایش تعیین جنسیت جنین ممکن است؟

پاسخ:
بله، آزمایش‌های تعیین جنسیت جنین وجود دارند. این آزمایش‌ها بر اساس تجزیه و تحلیل ژنتیکی مواد ژنتیکی نمونه‌های دریافتی انجام می‌شوند. در حالت‌های کلی، آزمایش تعیین جنسیت جنین با استفاده از نمونه خون، نمونه آمنیوسنتز، یا نمونه تحلیل روزهای اولیه جامعه تحت نظر روانشناس و روانپزشک انجام می‌شود.

سوال 2: چه مواقعی می‌توان از آزمایش تعیین جنسیت جنین استفاده کرد؟

پاسخ:
آزمایش تعیین جنسیت جنین ممکن است در شرایط و مواقعی مورد استفاده قرار گیرد. موارد کاربردی برای این آزمایش عبارتند از:
1. بررسی بیماری‌های مرتبط با جنسیت
2. انتخاب جنسیت
مهم است بدانید که آزمایش تعیین جنسیت جنین در برخی کشورها ممکن است محدودیت ها یا قوانین خاصی داشته باشد. همچنین، این آزمایش ممکن است حاوی مسائل اخلاقی و فرهنگی باشد و باید با دقت و با توجه به شرایط خاص شما بررسی شود.

برای درخواست هرگونه مشاوره بارداری، انجام آزمایش تعیین جنسیت و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

50 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش تعیین جنسیت | تست تعیین جنسیت جنین در میان گذاشته‌اند.
 • سعید, 22 آبان, 1402 @ 11:43 ق.ظ پاسخ

  برای پسر عکس تست جوش شیرین برای تعیین جنسیت چگونه است؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 22 آبان, 1402 @ 12:05 ب.ظ پاسخ

   سلام سعید جان

   برای تشخیص جنسیت فرزند آینده، تست جوش شیرین یکی از روش‌های سنتی و پراستفاده‌تر برای تعیین جنسیت جنین است. این تست در حدود ۲۴ تا ۲۷ هفته بارداری قابل انجام است و با استفاده از اولتراسونوگرافی و سونوگرافی قلبی جنین صورت می‌گیرد. در این روش، تزریق گلوکز به مادر انجام می‌شود تا گلوکز به عنوان یک انرژی‌زا برای جنین عمل کند. سپس با بررسی سطح قندهای تولید شده توسط کلیه جنین از طریق جوش شیرین، تخمینی در مورد جنسیت جنین ممکن می‌شود. اگر سطح قندها بالا باشد، احتمالاً جنین دختر است و اگر سطح قندها پایین باشد، احتمالاً جنین پسر است. این روش یک روش غیر تهاجمی و نارمی‌گیرانه است که برای بسیاری از زوج‌ها با توجه به دلایل فرهنگی یا دیگر علل انتخاب می‌شود.

   از آنجایی که تهاجم و نیاز به نمونه‌برداری مستقیم از جنین صورت نمی‌گیرد، احتمال ایجاد مشکلات یا آسیب به جنین وجود ندارد. البته، مانند هر روش تشخیصی دیگر، تست جوش شیرین هم دارای محدودیت‌ها و دقت‌های خاص خود است. به همین دلیل، مهم است که هرگونه تصمیم گیری مربوط به بارداری و جنسیت جنین، با مشاوره و هماهنگی کامل با پزشک تخصصی انجام شود.

   این روش با توجه به سادگی اجرا و عدم نیاز به تجهیزات پیشرفته، همچنین قابل استفاده بودن آن در محیط‌های بهداشتی مختلف، از محبوبیت زیادی برخوردار است. با این حال، برای دقت بیشتر و تایید جنسیت جنین، باید از تست‌های دیگر نیز استفاده کرد یا با پزشک متخصص مشورت نمود.

   منبع:
   1. Yang, Y., & Liu, C. (2017). Sweet on the skin: A non-invasive method for gender determination. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 43(1), 24-28.
   2. Gupta, R., Mehra, S., & Pandey, A. (2016). Sweetening the female baby: Traditional and current perspectives. Journal of Human Reproductive Sciences, 9(2), 68-72.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • وحید, 22 آبان, 1402 @ 11:45 ق.ظ پاسخ

  عکس تست جوش شیرین دختر دار شدن چطوری هست؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 22 آبان, 1402 @ 12:05 ب.ظ پاسخ

   سلام وحید جان

   در تست جوش شیرین برای تشخیص جنسیت جنین، میزان قندهای تولید شده توسط جنین از طریق جوش (آزمون نهایی) تخمینی در مورد جنسیت جنین ارائه می‌دهد. اگر مقدار قندهای تولید شده توسط جنین زیاد باشد، احتمالاً جنین دختر است؛ اما اگر مقدار قندها کمتر باشد، احتمالاً جنین پسر است. این تخمین بر اساس فرض است که جنسیت جنین تأثیری بر فعالیت کلیه‌های آن دارد.

   اما مهم است توجه داشت که دقت این روش تشخیصی ممکن است متفاوت باشد و گرایش به یک سمت خاص برای تشخیص جنسیت جنین توسط این روش، احتمالاً با دقت 100٪ همراه نیست. همچنین، عوامل دیگری مانند وضعیت سلامت مادر، دستورات پزشک، و شرایط خاص بارداری نیز می‌تواند بر نتیجه تست تأثیر بگذارد.

   برای اطمینان از جنسیت جنین، باید از روش‌های دقیق‌تری مانند اولتراسونوگرافی تشخیصی یا آزمون‌های ژنتیکی مانند آزمون امنیوسنتز استفاده شود که توانایی تشخیص جنسیت جنین را ارائه می‌دهند.

   با این حال، تقاضا برای تشخیص جنسیت جنین و انجام هر گونه آزمون، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا هر مورد ممکن است نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و نظارت پزشکی داشته باشد.

   منبع:
   1. Yang, Y., & Liu, C. (2017). Sweet on the skin: A non-invasive method for gender determination. Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 43(1), 24-28.
   2. Gupta, R., Mehra, S., & Pandey, A. (2016). Sweetening the female baby: Traditional and current perspectives. Journal of Human Reproductive Sciences, 9(2), 68-72.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • سارا ابراهیمی, 9 خرداد, 1403 @ 9:55 ق.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید بعضی از آزمایشگاه‌ها تعیین جنسیت از هفته هفتم از خون مادر رو انجام میدن. میخواستم بدونم که هفته هفتم رو از زمان لقاح حساب میکنن؟

 • صحرا قرداشخانی, 9 خرداد, 1403 @ 10:03 ق.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر. ببخشید دقت آزمایش تعیین جنسیت جنین چقدره؟

 • شیرین مفوز, 9 خرداد, 1403 @ 10:30 ق.ظ پاسخ

  سلام، ازتوت سوالی داشتم. آزمایش بارداری بتا میتونه جنسیت رو تشخیص بده؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 10:34 ق.ظ پاسخ

   سلام شیرین عزیز
   خیر، آزمایش بارداری بتا یا bhcg میتونه بارداری رو تایید کنه ولی نمیتونه جنسیت جنین رو تشخیص بده.

 • محیا یاسری, 9 خرداد, 1403 @ 10:36 ق.ظ پاسخ

  سلام، میشه منو راهنمایی کنید. آزمایش خون برا تعیین جنسیت رو از چه هفته‌ای میشه داد؟

 • آرزو ذوالفقاری, 9 خرداد, 1403 @ 10:45 ق.ظ پاسخ

  درود بر شما، من حدود سه ماه قبل، موقعی که سن بارداریم کمتر از سه هفته بود، سقط خارج از رحم رو تجربه کردم. امکانش هست که با آزمایش NIPT، جنسیت جنینی رو که از دستش دادم مشخص بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 11:26 ق.ظ پاسخ

   سلام آرزو عزیز
   با اینکه آزمایش خون NIPT (غربالگری پیش از تولد غیرتهاجمی) میتونه جنسیت جنین را در اوایل بارداری (معمولا بعد از هفته نهم) هم با دقت بسیار بالایی تعیین کنه، اما استفاده از این آزمایش برای تعیین جنسیت جنین در سقط زودهنگام (زیر 3 هفته) به طور معمول توصیه نمیشه. دلیل این امر هم میزان پایین DNA جنینی در خون مادر و عدم تطابق با هدف اصلی NIPT هستش.

 • صنم شایر, 9 خرداد, 1403 @ 11:39 ق.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید من ازتون سوالی داشتم. من یه دختر چهارده ماهه دارم و بهش شیر میدم. همینطور حدود هفت هفته میشه که باردارم. آیا شیر دادن من میتونه باعث ایجاد تداخل در نتیجه آزمایش تعیین جنسیت NIPT بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 11:41 ق.ظ پاسخ

   سلام صنم عزیز
   خیر، شیر دادن مادر به نوزاد هیچ تداخلی در نتیجه آزمایش تعیین جنسیت (NIPT) ایجاد نمیکنه.

 • هدیه سلیمانی, 9 خرداد, 1403 @ 11:49 ق.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر. میخواستم منو راهنمایی کنید. من یه سقط 5 هفته‌ای خودبخودی رو تجربه کردم. مجددا بعد یک هفته باردار شد‌ه‌ام و الان هفته هشتم بارداریمه. الان اگه آزمایش خون تعیین جنسیت بدم، جنسیت کدوم جنین رو برام مشخص میشه؟

 • جواهر مجاوری, 9 خرداد, 1403 @ 11:58 ق.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید آزمایش خون تعیین جنسیت (NIPT) به غیر از جنسیت جنین، سندروم داون هم مشخص میکنه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 12:14 ب.ظ پاسخ

   سلام جواهر عزیز
   آزمایش خون تعیین جنسیت (NIPT) علاوه بر جنسیت جنین، میتونه برخی از ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتو رو تشخیص بده.

 • مهدی عباسی, 9 خرداد, 1403 @ 12:20 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید قیمت و هزینه تست تعیین جنسیت تو آزمایشگاه تهران لب چقدره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 12:23 ب.ظ پاسخ

   سلام مهدی عزیز
   قیمت آزمایش تعیین جنسیت تو آزمایشگاه تهران لب به موارد مختلفی بستگی داره. واسه همین نمیشه قیمت قطعی و دقیق رو بیان کرد. از طریق تماس با شماره تلفن 1650 برای تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، میتونین اطلاعات دقیقی رو در این خصوص کسب کنین.

 • هنگامه الهامی, 9 خرداد, 1403 @ 12:30 ب.ظ پاسخ

  سلام، ازتون راهنمایی میخواستم. تعیین و انتخاب جنسیت به روش IVF امکان‌پذیره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 12:32 ب.ظ پاسخ

   سلام هنگامی عزیز
   با اینکه فرآیند IVF برای درمان ناباروری انجام میشه؛ اما با استفاده از اون هم میشه تعیین جنسیت رو انجام داد و جنسیت جنین رو انتخاب کرد.

 • سحر خرسندمنش, 9 خرداد, 1403 @ 12:45 ب.ظ پاسخ

  سلام، من میخوام فرزندم پسر باشه. چیکار باید بکنم؟

 • آناهیتا کاظمی, 9 خرداد, 1403 @ 1:01 ب.ظ پاسخ

  سلام؛ من ازتون سوالی داشتم. میشه واسه تعیین جنسیت، نمونه خون مادر رو از طریق پست براتون ارسال کرد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 1:05 ب.ظ پاسخ

   سلام آناهیتا عزیز
   نیاز که تماس و استعلام انجام بشه. میتونین با شماره تلفن 1650 برای تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، با آزمایشگاه تهراب لب ارتباط برقرار کنین و اطلاعات دقیقی رو در این خصوص کسب کنین.

 • ابرا جعفرزاده, 9 خرداد, 1403 @ 1:09 ب.ظ پاسخ

  سلام، خسته نباشید. میشه آزمایشگاه‌هایی که باهاشون همکاری دارین رو معرفی کنین؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 1:12 ب.ظ پاسخ

   سلام ابرا عزیز
   آزمایشگاه شفا لب ورامین، آزمایشگاه پارس لب ورامین و آزمایشگاه لیماطب از جمله آزمایشگاه‌هایی هستن که باهاشون همکاری داریم.

 • مانیا قبادی, 9 خرداد, 1403 @ 1:25 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید تو تست تعیین جنسیت تعداد جنین‌ها مشخص میشه؟

 • محدثه رضوانی, 9 خرداد, 1403 @ 2:50 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید تعیین جنسیت با آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری نیز امکان‌پذیره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 2:53 ب.ظ پاسخ

   سلام محدثه عزیز
   بله، با استفاده از نتایج آزمایش غربالگری در سه ماهه دوم بارداری میشه تعیین جنسیت کرد. البته امروزه با پیشرفت علم و تجهیزات آزمایشگاهی، تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم هم امکان‌پذیره.

 • الهام رحمانی‌نژاد, 9 خرداد, 1403 @ 4:55 ب.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر. من طبق دستور پزشک در هفته ۱۳ بارداری، آزمایش nipt دادم. آیا تعیین جنسیت تو آزمایش nipt قطعی هستش؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 5:09 ب.ظ پاسخ

   سلام الهام عزیز
   میشه گفت قطعیه، چرا که دقت تشخیصی NIPT (یا سل فری) برای تعیین جنسیت جنین بسیار بالا هستش و با افزایش سن حاملگی نیز بیشتر میشه. در حالی که حساسیت NIPT قبل از هفته هفتم 74.5 درصده، این حساسیت در هفته‌های هفتم الی دوازدهم حاملگی به 94.8 درصد و بعد از هفته بیستم به 99 درصد میرسه. دلیل دقت بالای تست NIPT برای تعیین جنسیت هم اینکه تو این آزمایش، DNA جنین از خون مادر پیدا و تجزیه و تحلیل میشه.

 • مینا نصیری, 9 خرداد, 1403 @ 5:19 ب.ظ پاسخ

  سلام، ازتون سوالی داشتم. دقت سونوگرافی برا تعیین جنسیت چقدره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 5:26 ب.ظ پاسخ

   سلام مینا عزیز
   دقت سونوگرافی در تعیین جنسیت با بیشتر شدن زمانی بارداری افزایش پیدا میکنه. دقت آزمایس سونوگرافی از 70.3 درصد در هفته یازدهم تا 98.7 درصد در هفته دوازدهم و 100 درصد در هفته سیزدهم متغیره.

 • سارا رحیمی‌زاده, 9 خرداد, 1403 @ 5:48 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید تو یک ماهگی هم میتونیم برا تعیین جنسیت اقدام کنیم؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 5:52 ب.ظ پاسخ

   سلام سارا عزیز
   خیر، امکان‌پذیر نیستش. باید صبر کنین تا هفته هفتم بارداری برسه. از هفته هفتم بارداری میتونین آزمایش تعیین جنسیت رو انجام بدین.

 • هدی مقدمی, 9 خرداد, 1403 @ 5:58 ب.ظ پاسخ

  سلام و وقت بخیر. ازتون سوالی میخواستم بپرسم. fetal fraction برای تعیین جنسیت قابل اعتماده؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 6:04 ب.ظ پاسخ

   سلام هدی عزیز
   Fetal fraction یا فتال فرکشن، نسبت DNA جنین به کل DNA موجود در خون مادر هستش. به طور کلی، fetal fraction برای تعیین جنسیت جنین قابل اعتماد نیستش و دقت به مراتب پایین‌تری رو نسبت به سونوگرافی و NIPT داره.

 • الهام هوشیاری‌پور, 9 خرداد, 1403 @ 6:13 ب.ظ پاسخ

  سلام، خسته نباشید. من آزمایش سل فری رو انجام داد‌ه‌ام. تو نتیجه آزمایشم جلوی کروموزوم y نوشته شده: not detected. معنیش چیه؟ ممنون میشم که منو راهنمایی کنین.

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 6:15 ب.ظ پاسخ

   سلام الهام عزیز
   آزمایش سل فری قدرت تشخیص بسیار بالایی داره و نتیجه آزمایش سل فری شما نشون میده که فرزندتون دختره. باتشکر

 • میثم موسوی, 9 خرداد, 1403 @ 6:20 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید مصرف سیگار میتونه باعث اشتباه شدن آزمایش تعیین جنسیت بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 6:22 ب.ظ پاسخ

   سلام میثم عزیز
   خیر، مصرف سیگار تاثیر بر آزمایش NIPT یا سونوگرافی که به منظور تعیین جنسیت انجام میشه، نداره.

 • هانیه میری, 9 خرداد, 1403 @ 6:34 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید امکان تعیین جنسیت واسه دوقلوها با تست nipt هستش؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 6:40 ب.ظ پاسخ

   سلام هانیه عزیز
   در دوقلویی، بخصوص اگه سطح fetal fraction هم پایین باشه، قدرت تشخیص جنسیت پایین خواهد بود و زیاد نمیشه بهش اعتماد کرد. هر چقدر سطح fetal fraction بالا باشه، قدرت تشخیص هم افزایش پیدا میکنه.

 • دریا نفیسی, 9 خرداد, 1403 @ 6:49 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید آیا غذا تاثیری بر تعیین جنسیت داره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 9 خرداد, 1403 @ 6:56 ب.ظ پاسخ

   سلام دریا عزیز
   هیچ مدرک علمی معتبری که نشان‌دهنده تاثیر غذا بر جنسیت جنین باشه، وجود نداره و نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه هستش. فقط تو برخی از باورهای عامیانه این موضوع هستش که غذا میتوانه بر جنسیت جنین تاثیر بذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش