برای تعیین جنسیت قبل از بارداری در طب سنتی ایرانی باید زن و مرد رژیم غذایی مشخصی از دو ماه قبل بارداری داشته باشند، مثلا غذاهایی با طبع گرم (خوردن ادویه‌ها، گوشت گوسفند، تخم مرغ عسلی، انگور، خرما، انجیر، انبه) موجب می شوند فرزند حاصله پسر باشد. در صورتی که اگر رژیم غذایی والدین حاوی مواد غذایی با طبع سرد و خشک (خوردن خیار، کدو، گوجه فرنگی، کاهو، باقلا، لوبیا سبز، نخود سبز، سویا، انار، پرتقال، لیمو، سرکه سیب) باشد، فرزند حاصله دختر خواهد شد.

برای تعیین جنسیت حین بارداری در طب سنتی ایرانی این طور است که اگر در ناحیه کمر مادر اضافه وزن بود یا نفس کشیدن دشوار بود یا رشد موی پاها سریع بود جنین پسر است.

در تعیین جنسیت با جوش شیرین نیز دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در درون یک لیوان یکبار مصرف تمیز مقداری از ادرار اول صبح زن که را جع آوری می کردند و  اگر محلول ایجاد شده کف می کرد یعنی حباب هایی بر روی آن ایجاد شد، نشان می داد که جنین پسر است، درصورتی که هیچ واکنش و حبابی دیده نمی شد و جوش شیرین ته نشین می شد، احتمالا جنین دختر می بود.

با پیشرفت علم پزشکی روش های جدید بر پایه علمی برای تعیین جنسیت در حین بارداری و قبل بارداری پیشنهاد شده است.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

برای پسر دار شدن باید اسپرم بیشتر و فعال‌تری داشته باشید. برای این کار باید تعداد رابطه جنسی خود را افزایش دهید. هر چقدر تعداد رابطه جنسی بین زوجین بیش‌تر باشد اسپرم فعال‌تر و در نتیجه احتمال داشتن جنین پسر بیش‌تر است. از این رو بسیاری از افرادی که در اوایل دوره ازدواج خود باردار می‌شوند، پسردار می‌شوند.

برای دختر دار شدن زنان باید روز های تخمک گذاری را یادداشت کنید و فراموش نکنید که زمان آمیزش را ۳ روز مانده به تخمک گذاری باشد تا PH واژن قلیایی نبوده بلکه اسیدی باشد و همچنین دخول نباید عمیق باشد‌ و زنان باید زودتر از آقایان به انزال برسند.

تعیین جنسیت قبل از بارداری برای دختر یا پسر دار شدن با روش های PGD و IUI و IVF:

روش تعیین جنسیت قبل از بارداری با PGD

یکی از روش‌های مطمئن برای تعیین جنسیت قبل از بارداری، استفاده از روش PGD (پی جی دی) طی پروسه‌ی IVF یا تکنیک تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی جهت ارزیابی سلول‌های جنینی است.

در این روش یک اسپرم منفرد در یک نوع لقاح آزمایشگاهی به نام ICSI یعنی تزریق داخل سیستوپلاسمی اسپرم که در تخمک کاشته ‌می‌شود.

روش تعیین جنسیت قبل از بارداری با IUI

روش پزشکی و علمی IUI برای تعیین جنسیت قبل از بارداری معمولا بدون درد و بیهوشی است که یک روش کمک باروری آزمایشگاهی بوده که در آن از لقاح مصنوعی میکروسورت با شستشوی مایع‌ منی و جداسازی اسپرم با سانتریفیوژ و مرتب‌سازی آن بر اساس محتوای ژنتیکی با فلوسایتومتر استفاده‌ می‌شود و اسپرم‌های شسته شده را از طریق کاتتر داخل واژن و رحم زن تزریق می‌کنند.

روش تعیین جنسیت قبل از بارداری با IVF

پیشرفته ترین راه تضمینی دقیق کلینیکی برای دختردار شدن یا پسردار شدن یا انتخاب جنسیت روش لقاح آزمایشگاهی IVF و تست ژنتیکی PGT یا PGD، کاشت جنین دختر یا پسر در رحم مادر است. در این روش تعداد کمی از سلول های جنین تشکیل شده، منجمد می شوند و بعد آنالیز ژنتیکی و جنسیت مورد تائید والدین، جنین ذوب شده و انتقال جنین به داخل رحم مادر صورت می گیرد.

نکته: قیمت تعیین جنسیت روش های PGD و IUI و IVF با هم تفاوت دارد و در تقریبا  10 الی 20 میلیون تومان در سال 1402 برآورد می شود.

تعیین جنسیت در حین بارداری

تعیین جنسیت در حین بارداری برای دختر یا پسر بودن جنین:

روش تعیین جنسیت در حین بارداری با آمنیوستنز

در پزشکی روشی با نام آمنیوستنز وجود دارد که توسط متخصص زنان انجام می شود و می‌توان در حدود 16 هفتگی بارداری برای مشخص نمودن جنسیت جنین از آن استفاده می شود. در این روش از مایع اطراف جنین با استفاده از یک سوزن مقداری بیرون کشیده می‌شود تا برای وجود ناهنجاری‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

روش تعیین جنسیت در حین بارداری با نمونه برداری از پرزهای جنینی

روش دیگری با نام نمونه برداری از پرزهای جنینی وجود دارد که در حدود هفته 10 بارداری می توان برای مشخص نمودن جنسیت جنین از آن استفاده کرد. در این روش با بررسی بافت جفت ناهنجاری‌های احتمالی مورد شناسایی قرار می‌گیرد.

روش تعیین جنسیت در حین بارداری با سونوگرافی

روش دیگری در جین بارداری با دقت بیشتر با نام سونوگرافی، وجود دارد که در 14 الی 20 هفته پس از بارداری، برای تعیین جنسیت جنین از آن استفاده می گردد.

از روی تصاویر اسکن شده هر جنین آلت تناسلی در بین پاهایش دارد و از هفته یازدهم مرئی شده و اگر این برآمدگی به شکل بیضه و آلت تناسلی مردانه باشد، جنین مذکور پسر بوده و اگر به صورت لبیا باشد جنین دختر میباشد.

تذکر: تعیین جنسیت از روی ضربان قلب جنین امکان پذیر نیست.

آزمایش تعیین جنسیت در آزمایشگاه تهران لب

بهترین متخصص زنان برای تشخیص جنسیت پیش از تولد، آزمایش NIPT (Cell-free DNA) آزمایشگاه تهران لب را پیشنهاد می دهند. در آزمایشگاه تهران لب با یک آزمایش خون ساده غیرتهاجمی با استفاده از DNA آزاد جنین در خون مادر می توان با دقت 95 درصد جنسیت جنین را در 7 هفته تعیین نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *