هزینه تست کرونا و نمونه گیری ویروس کرونا در آزمایشگاه تهران لب

هزینه تست کرونا و نمونه گیری ویروس کرونا در آزمایشگاه تهران لب

اگرچه تعداد تلفات و آمار فوتی های ویروس کرونا تا حد زیادی تحت کنترل قرار گرفته، اما هنوز هم روزانه میلیون ها تست کرونا در کشور انجام میشود و این نشان میدهد خطر این بیماری، هنوز هم رفع نشده است. اما کنار آمدن با این بیماری یک چیز است، هزینه تست کرونا مسئله دیگری است. با وجود شرایط نامناسب اقتصادی، قیمت تست کرونا تقریبا برای همه افراد مهم است. اگرچه هزینه تست کرونا با دفترچه قابل پرداخت است، اما شرکت های بیمه از جمله تامین اجتماعی، تنها بخشی از هزینه تست کرونا در تهران و دیگر شهرها را پرداخت میکند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست کرونا و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

بررسی هزینه تست کرونا

با شیوع این ویروس، اگرچه مدتی طول کشید تا آزمایش های دقیق تشخیص آن طراحی شوند، اما بعد از آن، از این تست ها در تمام کشورها برای شناسایی و قرنطینه مبتلایان استفاده می شود. با توجه به ضرورت بالای این آزمایش ها، شرکت های بیمه نیز بر آن شدند تا انواع مختلف آن را تحت پوشش قرار دهند تا بلکه افراد بیش تری بتوانند از آن استفاده کنند.

 در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی به مقوله قیمت تست کرونا بپردازیم و بررسی کنیم که هزینه تست کرونا چقدر است.

* هزینه تست کرونا به چه چیزی بستگی دارد؟

زمانی که درباره مبلغ هزینه آزمایش کرونا صحبت میکنیم، موارد تقریبا زیادی وجود دارد که باید مدنظر قرار دهیم. برای مثال، اینکه این آزمایش را در کجا انجام میدهد؟ از چه نوع تستی برای تشخیص استفاده می کنید؟ یا شاید هدفتان یافتن هزینه تست کرونا در فرودگاه امام خمینی است و دنبال هزینه تست کرونا برای خروج از کشور هستید؟

همانطور که مشاهده می کنید، اینکه چه مبلغی برای آزمایش کرونا پرداخت کنید به موارد زیادی بستگی دارد. در ادامه شرایط مختلفی که ممکن است روی قیمت تست کرونا تاثیر بگذارند را بررسی می کنیم تا بهتر با آنها آشنا شوید.  

1)    روش های انجام تست کرونا

یکی از مواردی که مشخص میکند هزینه تست کرونا چقدر است، نوع تست انجام شده است. سه آزمایش وجود دارد که در ادامه به قیمت آنها می پردازیم:

 • هزینه تست پی سی آر
 • قیمت تست آنتی ژن کرونا
 • هزینه تست آنتی بادی کرونا

هرکدام از این آزمایش ها، معیار خاصی را برای بررسی وضعیت این ویروس در بدن افراد مد نظر قرار می دهند. در ادامه به هر 3 این روش ها میپردازیم.

·       روش و قیمت تست PCR

تست پی سی آر درحال حاضر مطمئن ترین تست برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا است. تست هایی که برای پرواز و سفر انجام می شوند نیز معمولا از همین روش استفاده می کنند و افرادی که قصد سفر دارند، باید در کنار پاسپورت و مدارک خود، به فکر هزینه تستPCR  برای خروج از کشور نیز باشند چرا که داشتن نتیجه منفی این تست، برای ورود به هر کشوری الزامی است.

در این آزمایش، نمونه گیری از مخاط بینی انجام می شود و سپس با استفاده از کیت های استخراج، ژنوم ویروس استخراج و بررسی می شود.

·       روش و قیمت تست آنتی بادی کرونا

تست آنتی بادی یکی از تست های سرولوژی به حساب می آید. نکته مهم درباره آزمایش آنتی بادی کرونا، این است که نمی توان از آن برای تشخیص بیماری فرد در لحظه استفاده کرد. در واقع این آزمایش، به دنبال آنتی بادی (پروتئین های دفاعی در برابر ویروس ها و عوامل مخرب) می گردد و در صورتی که آنتی بادی کرونا در آن مشخص شود، تنها می توان گفت که آیا فرد قبلا به کرونا مبتلا شده یا خیر. بنابراین، این آزمایش ارزشی از بابت تشخیص بیماری ندارد.

طبق تعرفه تست کرونا 1402، هزینه تست کرونا حدودا 230 هزار تومان است.

·       روش و قیمت تست فوری کرونا (آنتی ژن یا Rapid)

در تست فوری یا Rapid نیز از بینی، گلو و یا ریه ها (به طور کلی دستگاه تنفسی) نمونه برداری می شود تا آنتی ژن های مربوط به ویروس در آن مورد بررسی قرار گیرد. قیمت تست سریع کرونا نسبتا بیشتر از سایر روش هاست و شرکت های بیمه، این آزمایش را تحت پوشش قرار نمی دهند.

علت بالاتر بودن قیمت تست کیت کرونا فوری، این است که نتایج آن نسبت به آزمایش خون دقیق تر است و همچنین، زمان انجام آن نسبت به تست PCR کمتر می باشد. کیت مخصوص این آزمایش معمولا در داروخانه ها نیز فروخته میشود؛

قیمت تست کرونا در داروخانه ها که تست فوری است، حدودا بین 600 تا 1 میلیون تومان برآورد می شود.

هزینه تست کرونا و نمونه گیری ویروس کرونا

2)  محل انجام آزمایش کرونا

یکی دیگر از مسائلی که تعیین میکند هزینه آزمایش خون کرونا چقدر است، مکانی است که این آزمایش را انجام می دهید. امروزه این آزمایش در مراکز مختلفی مثل بیمارستان های دولتی، خصوصی، آزمایشگاه ها و داروخانه ها انجام میشود، که در بین این موارد، بیمارستان های دولتی کمترین هزینه را داشته و در مقابل، قیمت تست کرونا داروخانه معمولا بیش تر است. در ادامه مراکز مختلف انجام دهنده این آزمایش را مورد بررسی قرار می دهیم.

·       مراکز دولتی و غیردولتی

هزینه تست کرونا در مراکز بهداشت دولتی و غیردولتی متفاوت بوده و در مراکز خصوصی، گران تر است. برای مثال هزینه تست کرونا در بیمارستان بهارلو که یک بیمارستان دولتی است، بر اساس تعرفه آزمایشگاه و مراکز دولتی، چیزی برابر با حدودا 288 هزار تومان است که بخشی از آن توسط بیمه پرداخت میشود.

نکته: در مراکز دولتی معرفی شده توسط وزارت بهداشت که تست کرونا انجام می‌دهند، رایگان است.

از سوی دیگر، هزینه تست کرونا در بیمارستان لاله طبق تعرفه غیردولتی حساب شده و برابر با 435 هزار تومان می باشد، این مسئله برای هزینه تست کرونا در بیمارستان عرفان نیایش نیز صدق میکند.

·       فرودگاه های داخلی و خارجی

هزینه تست کرونا برای پروازهای خارجی یکی از دیگر از مواقعی است که افراد جویای قیمت تست کرونا می شوند. اگر قصد انجام آزمایش در فرودگاه را داشته باشید و مبدا سفرتان ایران باشد، می توانید هزینه تست کرونا در فرودگاه امام را از مراکز مختلف جویا شوید.

 اما اگر مبدا سفرتان جای دیگری مثلا امارات به ترکیه است، می بایست قیمت تست کرونا در فرودگاه دبی و یا قیمت تست کرونا در فرودگاه استانبول و شهرهای دیگر را پیدا کنید.

طبیعتا هر فرودگاهی ممکن است هزینه متفاوتی دریافت کند. در اکثر مواقع، قیمت تست کرونا در فرودگاه امام برابر با هزینه تست فوری یا رَپید است.

جدا از آن، هزینه تست PCR برای خروج از کشور حدودا 450 تا 470 هزار تومان است.

3) قیمت تست کرونا در تهران و سایر شهرها

برخی مواقع ممکن است شهری که در آن آزمایش می دهید، روی قیمت تست کرونا تاثیرگذار باشد. برای مثال، ممکن است هزینه تست کرونا در اصفهان با هزینه تست کرونا در شیراز متفاوت باشد.

* شرایط و هزینه تست کرونا برای سفر خارجی

درحال حاضر جدا از قیمت تست کرونا برای پرواز به کشورهای دیگر، شرایط خاصی هم برای ورود به خاک هر کشور وجود دارد. بهتر است قبل از پرداخت هزینه تست کرونا برای سفر به ترکیه یا کشورهای دیگر، این شرایط را بدانید.

·       سفر به ترکیه

برای ورود به خاک ترکیه، ارائه نتایج منفی تست PCR برای مسافران بالای 6 سال اجباری می باشد. با توجه به بالا بودن قیمت تست کرونا در استانبول و شهرهای دیگر نسبت به داخل کشور، پیشنهاد میشود این آزمایش را در داخل کشور انجام دهید. اگر قصد انجام آزمایش و پرداخت هزینه تست کرونا در استانبول را دارید، بهتر است با آژانس هواپیمایی خود مشورت کنید.

·       شرایط و قیمت تست کرونا در دبی

نتیجه تست پرواز باید 96 ساعت قبل از پرواز به همراه دیگر مدارک ارائه شوند. همچنین، هزینه تست کرونا در دبی نیز بستگی به خصوصی یا دولتی بودن مرکز مدنظر خواهد داشت.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش کرونا و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

هزینه تست کرونا با بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح

اگر بخواهید تست کرونا بیمه تامین اجتماعی بصورت رایگان انجام شود، می بایست از روش سی تی اسکن ریه و آزمایش خون، آن هم تنها در مراکز طرف قرارداد و یا بیمارستان های دولتی استفاده نمایید. هزینه تست کرونا با دفترچه بیمه نیروهای مسلح نیز قابل پرداخت می باشد.

16 نفر نظرات خود را با ما در مورد هزینه تست کرونا و نمونه گیری ویروس کرونا در آزمایشگاه تهران لب در میان گذاشته‌اند.
 • شیرین مقدم, 3 تیر, 1402 @ 11:27 ب.ظ پاسخ

  سلام و وقت بخیر، ببخشید هزینه آزمایش کرونا چقدر هستش؟

 • محبوبه سالارکیا, 3 تیر, 1402 @ 11:27 ب.ظ پاسخ

  مسلام وقتتون بخیر، من پدرم مشکوک به کرونا هستن ولی سنشون زیاده، آزمایش کرونا در منزل هزینه ش تفاوتی با آزمایشگاه داره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 13 آبان, 1402 @ 11:46 ق.ظ پاسخ

   سلام محبوبه جان،

   نمونه گیری و آزمایش در منزل، چکاپ کامل و طبق نسخه پزشک تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی. برای انجام آزمایشات چکاپ سلامتی خود و پیشگیری از بیماری‌ها نیازی نیست به دنبال آزمایشگاه بگردید. با تهران لب، آزمایشات خود را به راحتی در منزل انجام دهید. ثبت درخواست آزمایش در منزل رایگان بوده و بصورت اینترنتی یا تماس تلفنی می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. آزمایش در منزل به صورت غیرحضوری با آزمایش حضوری در آزمایشگاه هیچ تفاوتی از بابت هزینه و نتیجه وجود ندارد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • امیرحسین مقصود, 3 تیر, 1402 @ 11:28 ب.ظ پاسخ

  سلام و وقت بخیر، بسیار مطلب مفید و کاربری بود متشکرم

 • محمد عظیمی, 3 تیر, 1402 @ 11:28 ب.ظ پاسخ

  سلام خسته نباشید، چقدر طول میکشه جواب آزمایش کرونا آماده بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 13 آبان, 1402 @ 11:45 ق.ظ پاسخ

   سلام محمد جان،

   زمانی که نمونه‌ی آزمایش برای تشخیص کرونا به آزمایشگاه ارسال می‌شود، معمولاً زمانی بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا نتیجه‌ی نمونه‌برداری در اختیارتان قرار بگیرد. اما مدت زمان دقیق و متفاوت است و بستگی به عواملی مانند وسعت نمونه‌گیری، ترافیک و مشاغل آزمایشگاه، استفاده از تکنولوژی‌های سریعتر و دقیق‌تر در آزمایشگاه، و دیگر عوامل ممکن دارد.

   برای مثال، آزمایش‌های PCR معمولاً از طریق چند مرحله فرآیند مانند آماده‌سازی نمونه، استخراج رون‌های اس‌آران‌اِی، تکثیر و تشخیص ژنوم ویروس کرونا انجام می‌شوند. هر یک از این مراحل زمان می‌برند و ممکن است تا چندین ساعت طول بکشند. برخی آزمایشگاه‌ها از تکنولوژی‌های سریعتر و جدیدتری مانند آزمایش‌های سریع ایمونوکروماتوگرافی (Rapid Antigen Tests) استفاده می‌کنند که به طور عمومی ظرف ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نتیجه را اعلام می‌کنند.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • محمد امین پاسدار, 1 شهریور, 1402 @ 11:26 ق.ظ پاسخ

  من به خاطر کارم زیاد به تهران میام و به نظرم قیمت تست کرونا در شیراز خیلی ارزون تر از تهرانه. حتی من هزینه تست کرونا در تورنتو هم پرداخت کردم ولی قیمتش خیلی بیشتر از تهران نبود!

  • روابط عمومی تهران لب, 1 شهریور, 1402 @ 11:44 ق.ظ پاسخ

   سلام محمد امین جان 🌹
   متاسفیم که هزینه زیادی بابت این تست پرداخت کردید، مطمئن باشید قیمت ها در تهران لب برابر با هزینه مشخص در تعرفه های آزمایشگاهی محاسبه میشوند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید:
   https://tehranlab.com/tariff-list-of-tests/

 • اشرف همایونی, 1 شهریور, 1402 @ 11:28 ق.ظ پاسخ

  چرا انقدر قیمت تست ها تو تهران گرونه، من اصالاتا اصفهانی ام و یکبار که در تهران بودم تست دادم، قیمت تست کرونا در آزمایشگاه بقراط تقریبا 3 برابر قیمت تست کرونا در اصفهان بود!

  • روابط عمومی تهران لب, 1 شهریور, 1402 @ 11:42 ق.ظ پاسخ

   سلام اشرف عزیز 🌹
   درسته، متاسفانه در برخی از مناطق تهران هزینه های گزافی بابت تست ها دریافت میشود.
   امیدواریم در آینده افتخار خدمات رسانی باکیفیت و اقتصادی به شما رو داشته باشیم🙏🌹

 • آرام محبی, 1 شهریور, 1402 @ 11:30 ق.ظ پاسخ

  من تا الان دوبار در کرج تست دادم، یکبار از تهران لب اومدن یکبار رفتم آزمایشگاه آراد. جالبه که قیمت تست کرونا آزمایشگاه آراد کرج، با هزینه رفت و آمد نمونه گیر تهران + نمونه گیری + دریافت نتیجه برابری میکنه! قشنگ هزینه تست کرونا در استانبول رو تو کرج میگیرن، قیمت ها رو هواست قشنگ 😂

  • روابط عمومی تهران لب, 1 شهریور, 1402 @ 11:41 ق.ظ پاسخ

   سلام آرام جان 🌹
   خوشحالیم که از خدمات تهران لب رضایت داشتید.
   درست میفرمایید، متاسفانه برخی از آزمایشگاه ها از قیمت های مشخص شده در تعرفه پیروی نمیکنند و ممکن است هزینه های اضافی از مراجعین دریافت کنند.

 • پریسا دلجو, 1 شهریور, 1402 @ 11:31 ق.ظ پاسخ

  ببخشید من قیمت تست کرونا در مشهد رو میخواستم ولی نمیدونم از کجا پیدا کنم؟

  • روابط عمومی تهران لب, 1 شهریور, 1402 @ 11:40 ق.ظ پاسخ

   سلام پریسا جان 🌹
   توی گوگل کلمه «قیمت تست کرونا» رو سرچ کنید و با آزمایشگاه ها شهرتون تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش