رابطه جنسی مقعدی یا آنال | خطرات و راهکارهای کاهش عوارض

رابطه جنسی مقعدی یا آنال | خطرات و راهکارهای کاهش عوارض

رابطه جنسی مقعدی سومین نوع رابطه پرطرفدار بعد از رابطه جنسی واژینال و رابطه جنسی دهانی است. این رابطه رفتاری پرخطر است که به طور علنی در مورد آن صحبت نمی‌شود. رابطه از طریق مقعد می‌تواند تاثیرات نامطلوبی روی سلامت بهداشتی، جسمی و روانی افراد بگذارد. اگرچه تجربه جدید رابطه آنال برای بسیاری از افراد خوشایند است؛ اما معایب این رابطه، خطرات و عوارضی که به دنبال دارد، بسیاری از افراد را پشیمان می‌کند. چنانچه دانش و آگاهی کامل نسبت خطرات و عوارض این رابطه و نحوه جلوگیری از خطرات داشته باشید، لذت جنسی بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش تشخیص بیماری‌های مقاربتی و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

منظور از رابطه مقعدی یا آنال چیست؟

پیش از بررسی عوارض و راهکارهای کاهش عوارض رابطه آنال بیایید با ماهیت این رابطه آشنا شویم. رابطه آنال یا رابطه جنسی مقعدی رابطه‌ای است که از مقعد برای دخول و کسب لذت جنسی استفاده می‌شود. هر فعالیتی که از طریق مقعد منجر به افزایش لذت جنسی شود، رابطه مقعدی نامیده می‌شود.

این رابطه اشکال مختلفی دارد. گاه به صورت لمس کردن مقعد با انگشت، گاه به صورت استفاده از اسباب بازی‌های جنسی و گاه به شکل دخول مقعدی انجام می‌شود. طبق آمار این رابطه در میان زوج‌های کمتر از ۴۵ سال رایج است. حدود ۳۶ درصد از زنان و ۴۴ درصد از مردان تجربه رابطه مقعدی خوشایند داشته‌اند اما بسیاری از افراد نیز از بیماری‌‌ها و تاثیرات مضر ناشی از این رابطه خبر می‌دهند. دست، زبان، اسباب بازی جنسی و آلت تناسلی مهمترین ابزارهای برقراری رابطه جنسی آنال هستند.

نگاهی دقیق به خطرات و عوارض رابطه جنسی مقعدی

گرچه اطلاع رسانی‌های عمومی باعث افزایش آگاهی نسبت به خطرات رابطه مقعدی جنسی شده است؛ با این حال بسیاری از افراد مشکلات و عوارض این رابطه را نمی‌شناسند. آنها با رفتار پرخطر جنسی که دارند، اسباب ایجاد بیماری‌های بسیاری در خود و شریک جنسی خود می‌شوند.

مهمترین عوارض و خطراتی که برای رابطه از پشت در نظر گرفته شده است، در موارد زیر بیان شده‌اند:

شقاق و پارگی مقعد؛ مهمترین خطر رابطه مقعدی ناامن

برخلاف واژن که بافت‌های آن قابلیت ارتجاعی دارند، بافت‌های مقعدی قابل ارتجاع نیستند. قرار گرفتن آلت تناسلی در مقعد باعث ارتجاع اجباری آن شده و می‌تواند شقاق و پارگی بافت‌ها را به دنبال داشته باشد. با وجود شقاق احتمال انسداد مسیر دفع مدفوع و درد شدید به هنگام دفع مدفوع وجود دارد. شقاق همچنین علت سوزش در رابطه مقعدی است و ضعف عضلانی قابل توجهی ایجاد می‌کند.

ابتلاء به سرطان مقعد؛ بیماری جبران ناپذیر

با داشتن رابطه مقعدی مستمر دچار بیماری‌های جبران‌ناپذیری همچون سرطان مقعد خواهید شد. این عمل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که مسئول ایجاد سرطان است را انتقال داده و شما را با چنین بیماری خطرناکی درگیر می‌کند.

ابتلاء عفونت باکتریایی با رابطه از پشت

عفونت‌های باکتریایی زیادی پس از رابطه جنسی مقعدی منتقل خواهند شد. اگر باکتری‌های رکتوم در مقعد تکثیر شوند، این ام می‌تواند عفونت‌های مقعدی را به دنبال داشته باشد. افزون بر آن، اگر مقاربت واژینال چند لحظه بعد از رابطه مقعدی اتفاق بیفتد، عفونت‌های واژینال در مجاری ادراری رشد خواهند کرد. این عفونت‌ها، درد به هنگام مدفوع و ادرار، سوزش مجاری ادراری و حتی آسیب رحم را به دنبال دارند.

مبتلاء شدن به انواع بیماری‌های مقاربتی

سکس مقعدی کنترل نشده انواع عفونت‌ها و ویروس‌های مضر جنسی را در مقعد رشد می‌دهد. نتیجه آن بروز بیماری‌هایی همچون سوزاک، کلامیدیا، تبخال تناسلی و بیماری خطرناکی مثل ایدز است. حتی اگر ‌حین رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید، باز هم نمی‌توان مطمئن بود؛ زیرا کاندوم می‌تواند سوراخ شود و لذا احتمال ابتلاء به بیماری‌های مقاربتی وجود دارد.

افزایش خطر ابتلاء به بیماری هموروئید

یکی از شایع‌ترین خطرات رابطه جنسی آنال ابتلاء به بیماری بواسیر یا هموروئید است. در طول رابطه مقعدی عروق مقعد دچار تورم می‌شوند. تورم عروق مقداری از روده را از مقعد خارج می‌کنند. در صورتی که شریک جنسی شما به بیماری هموروئید مبتلاء است، باید تا زمان بهبودی کامل رابطه را به تعویق بیندازید. حد‌الامکان از برقراری رابطه از پشت خودداری کنید و در صورت بروز علائم مشکوک به پزشک خود مراجعه نمایید.

آسیب دیدن کیسه منی در آقایان

خطرات و عوارض روابط مقعدی تنها متوجه خانم‌ها نمی‌شود؛ بلکه آقایان نیز با عوارض خطرناک این رابطه مواجه خواهند شد. عروق مقعد به راحتی حالت ارتجاعی پیدا نمی‌کنند. برای اینکه آلت تناسلی آقایان وارد مقعد شود، فشار زیادی از طریق عروق مقعد به آلت تحمیل می‌شود. این فشار اگر به طور مستمر بر آلت تناسلی وارد شود، غدد پروستات و کیسه‌های منی را تحت فشار قرار داده و آنها را پاره می‌کند‌.

بی‌میلی جنسی؛ دلیلی برای سرد شدن زوجین

رابطه از پشت نه تنها خانم‌ها را ارضا نمی‌کند بلکه موجب درد شدید نیز می‌شود. این عوارض رابطه جنسی مقعدی با بی میلی جنسی و زوال رابطه زوجین همراه است. در صورت تکرار روابط مقعدی احتمال سرد شدن زوجین و کم شدن علاقه بین آنها وجود دارد. از طرفی دیگر روابط آنال جنسی موجب زود انزالی آقایان شده و لذت جنسی را کاهش می‌دهد. پزشکان توصیه می‌کنند برای داشتن روابط جنسی لذت‌‌بخش و ایده‌آل رابطه واژینال به جای رابطه مقعدی انجام شود.

بی‌اختیاری مدفوع؛ عارضه‌ای غیر قابل کنترل

تا به امروز مطالعات زیادی در مورد رابطه از پشت و خطرات و عوارض آن انجام شده‌اند. این مطالعات از بی‌اختیاری مدفوع که در اثر روابط مکرر جنسی مقعدی ایجاد می‌شود، گزارش می‌دهند. در میان خانم‌هایی که تجربه رابطه آنال دارند، حداقل ۵ درصد آنها تجربه بی‌اختیاری در مدفوع را داشته‌اند.

نگاهی دقیق به خطرات و عوارض رابطه جنسی مقعدی

راهکارهایی برای کاهش عوارض رابطه جنسی مقعدی

خطرات رابطه مقعدی جنسی در مواقعی قابل پیشگیری و قابل درمان هستند؛ اما بسیاری از این خطرات جبران ناپذیرند و می‌توانند زمینه را برای ایجاد بیماری‌های مختلف فراهم کنند. چنانچه به این نوع از رابطه علاقه دارید، می‌بایست برخی از نکات مهم و ضروری را مورد توجه قرار دهید تا خطرات آن را به حداقل برسانید.

استفاده از کاندوم‌ حین برقراری رابطه مقعدی

بهترین روش برای کاهش خطرات رابطه جنسی مقعدی استفاده از کاندوم است. کاندوم خطر انتقال بیماری‌های جنسی از شریک جنسی را کاهش می‌دهد و سلامت رابطه را بیشتر می‌کند.

توجه به بهداشت شخصی

بهداشت شخصی قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی اهمیت دارد. شستشوی آلت تناسلی پیش از رابطه و شستشوی مقعد و آلت پس از رابطه می‌تواند رشد عفونت‌ را کاهش دهد. استفاده از آب و صابون برای جلوگیری از انتقال عفونت و شستن مقعد و آلت تناسلی توصیه شده است.

استفاده از ژل‌های روان کننده

برای ایجاد اصطکاک بیشتر و کاهش خطر آسیب دیدن بافت‌های عضلانی مقعد لازم است از ژل‌های روان کننده استفاده کنید. ژل روان کننده خاصیت ارتجاعی بافت مقعد را افزایش می‌دهد. این ژل‌ها بهداشتی هستند و عناصر آن به مقعد آسیبی نمی‌زند.

انتخاب شریک مناسب برای رابطه جنسی مقعدی

اگر شرکای جنسی از رابطه رضایت داشته باشند، احتمال بروز عوارض غیر قابل انتظار آن کاهش پیدا می‌کند. پس در انتخاب شریک مناسب برای برقراری رابطه آنال دقت کنید. نکته قابل توجه در این موارد عدم ابتلاء طرفین به بیماری‌هایی همچون تبخال تناسلی، بیماری سیفلیس، بیماری ایدز، بیماری سوزاک، بیماری کلامیدیا و ویروس HPV است. چنانچه هر کدام از شرکای جنسی مبتلاء به این بیماری هستند، نباید رابطه برقرار شود.

راهکارهایی برای کاهش عوارض رابطه جنسی مقعدی

بررسی اثرات روانی سکس مقعدی

فقط خطرات جسمی رابطه جنسی مقعدی نیست که افراد را با خود درگیر می‌کند. این رابطه بر خلاف سایر روابط جنسی (مثل رابطه از طریق واژن) که لذت را به همراه دارند، اثرات روانی مخربی روی افراد می‌گذارد. مهمترین تاثیر روانی این رابطه استرس، اضطراب و تشویش است. اگر سکس مقعدی بدون رضایت انجام شود، ترس و ‌نگرانی‌های زیادی را در افراد ایجاد می‌کند. اغلب خانم‌هایی که روابط جنسی مقعدی را به اجبار تجربه می‌کنند، با مشکلاتی همچون افسردگی، بیزاری از شریک خود و عدم اعتماد به نفس مواجه هستند. مشکلاتی که در طول زمان سرخوردگی آنها در زندگی را به دنبال دارد!

تاثیر دیگر آن، تاثیر نامطلوب بر روابط اجتماعی افراد است. تنش‌ها، ناراحتی‌ها و دردسرهای رابطه اجتماعی پس از برقراری رابطه آنال شدت می‌یابد؛ زیرا تصورات فرد در مورد جنسیت، روابط جنسی، لذت جنسی و… تغییر کرده و این نتیجه نابسامانی دارد. برای جلوگیری از بروز این عوارض روانی بهتر است رضایت دو شریک جنسی جلب شود و پس از آن، رابطه از مقعد برقرار گردد.

بررسی اثرات روانی سکس مقعدی

نکاتی که در هنگام رابطه مقعدی باید به خاطر بسپارید!

رعایت برخی از نکات می‌تواند رابطه جنسی مقعدی را برای شما ایمن، لذت بخش و قابل اعتماد کند.

مهمترین این نکات به شرح زیر هستند:

 • قبل از برقراری رابطه مقعدی تست‌های مربوطه را در آزمایشگاه و مراکز درمانی انجام دهید.
 • حتما با یک پزشک مشورت‌های لازم را داشته باشید و در مورد علائم‌ خطر پس از برقراری رابطه مقعدی سوال کنید. پزشکان در مورد چگونگی انجام سکس آنال و جلوگیری از خطرات و عوارض آن توصیه‌هایی ارائه می‌دهند.
 • به هیچ عنوان پس از رابطه مقعدی رابطه واژینال برقرار نکنید. اگر مشتاق رابطه واژینال هستید، ابتدا آلت را شستشو داده و سپس رابطه برقرار کنید. با این کار حجم زیادی از عفونت‌های مقعدی از بین رفته و وارد واژن نخواهند شد.‌
 • اگر رابطه از پشت برایتان دردناک است، بهتر است از همان اول آن را متوقف کنید تا منجر به بیماری‌های جبران ناپذیر نشود.
 • افرادی که تعادل روان ندارند یا در حالت مستی به سر می‌برند، شریک خوبی برای رابطه آنال نخواهند بود.
 • اگر در رابطه از دستان خود استفاده می‌کنید، ناخن‌ها را کوتاه کنید و دست را بشویید. حمام آب گرم نیز قبل از برقراری رابطه به کاهش میزان زخم و شقاق کمک شایانی می‌کند.
 • رابطه مقعدی هیچ وقت نمی‌تواند یک رابطه لذت بخش دائمی باشد. پس باید از روش‌های دیگر همچون رابطه واژینال کمک بگیرید.
 • در کل این را بدانید در وهله اول سلامت شریک جنسی شما اهمیت دارد و پس از آن، بحث لذت مطرح می‌شود. اگر رفتارهای پرخطر شما به شریک جنسی آسیب برساند، باید از انجام آن جلوگیری کنید.
 • سعی در کسب اطلاعات و آگاهی صحیح در مورد رابطه از پشت داشته باشید تا کیفیت زندگی زناشویی شما افزایش پیدا کند.
 • قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر هرگونه رابطه جنسی مانند رابطه جنسی مقعدی یا دهانی نیز منع شده است چون تحریکات ایجاد شده می‌تواند باعث خطا در نتایج تست پاپ اسمیر شود.

نکاتی که در هنگام رابطه مقعدی باید به خاطر بسپارید

سکس مقعدی در دوران بارداری

تا زمانی که احساس خوبی دارید و باردار نیستید، سکس مقعدی محافظت شده خطر چندانی ندارد. احساس داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری احساسی متفاوت است. احساسی که می‌تواند برای برخی اذیت‌کننده و برای برخی دیگر ایده‌آل باشد.

اگر همسر شما در دوران بارداری به سر می‌برد، برای برقراری رابطه آنال باید از روان کننده زیادی استفاده کنید. همچنین حین رابطه جنسی مقعدی در دوران بارداری باید ملایم رفتار کنید. اگر احساس درد در رابطه جای احساس لذت را گرفت، فورا رابطه خود را متوقف نمایید. استفاده از کاندوم فراموشتان نشود و رابطه واژینال پس از رابطه مقعدی انجام نشود. این را بدانید اگر عفونت‌ها و باکتری‌های عفونت را وارد رحم شوند، احتمال سقط جنین وجود دارد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله رابطه جنسی مقعدی یا آنال آموختیم

در این مطلب خطرات و عوارض رابطه جنسی مقعدی را برایتان شرح دادیم. این رابطه برای برخی از افراد لذت بخش و دوست‌داشتنی است اما خطرات و عوارض زیادی را به همراه دارد. خطر شقاق، خطر ابتلاء به عفونت‌های جنسی، خطر پاره شدن کیسه منی، خطر ابتلاء به بیماری‌هایی همچون ایدز و سرطان مقعد، خطر بی‌اختیاری مدفوع و حتی کاهش علاقه زوجین نسبت به یکدیگر، از جمله مهمترین عوارض رابطه آنال هستند. شما با استفاده از راهکارهای پیشگیری و نکات مهم در مورد رابطه از پشت می‌توانید در بهبود سلامت و کیفیت روابط خود و همسرتان نقش موثری ایفاء کنید.‌

 • منابع:

https://www.plannedparenthood.org/blog/whats-anal-sex-what-are-the-risks-of-it

https://www.webmd.com/sex/anal-sex-health-concerns

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش