آزمایش HPV (اچ پی وی) ویروس پاپیلومای انسانی

آزمایش HPV

آزمایش HPV Aptima در تهران

آزمایش HPV (اچ پی وی) ویروس پاپیلومای انسانی در تهران‌لب

آزمایش HPV یکی از مطمئن‌ترین روش‌های غربالگری برای تشخیص وجود یا عدم وجود ویروس پاپیلومای انسانی (عفونت HPV در بدن)، تشخیص زگیل تناسلی و همچنین تشخیص سرطان دهانه رحم مرتبط با بیماری‌های مقاربتی است. معمولاً آزمایش HPV همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود. HPV به علت رابطه جنسی محافظت نشده مانند روابط جنسی دهانی، مقعدی، واژنی، سابقه خانوادگی و تماس‌ نزدیک پوستی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود و با رشد زگیل هایی روی پوست یا غشای مخاطی همراه است. آزمایش HPV با جمع آوری سلول های دهانه رحم و تست روی آنها انجام می شود که درصورت مثبت بودن آزمایش HPV، ژنوتایپ ویروس نیز تعیین می شود تا در پیگیری، کنترل و درمان بیماری استفاده گردد.

 • figure14.png
 • figure38.png
 • figure43.png
 • figure44.png
 • figure45.png

آزمایش HPV چیست؟

آزمایش HPV به منظور تشخیص ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (ویروس HPV)، تشخیص زگیل تناسلی و تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. با توجه به اینکه ویرویس اچ پی وی (زگیل تناسلی) یک بیماری مقاربتی است، در اکثر مواقع به علت رابطه جنسی یک فرد سالم با یک فرد مبتلا به ویروس به وجود می‌آید. HPV جزء ویروس هایی است که به شدت مسری میباشد و با کوچک ترین تماس پوستی قابل انتقال است. بسیاری از زنان و مردانی که زندگی جنسی فعالی دارند در معرض ابتلا به HPV قرار دارند، اما سیستم ایمنی بدن آن را از بین میبرد. نکته بدتر این است که این ویروس تا چندین هفته الی چندین ماه ممکن است در بدن باقی بماند و هیچ علائمی از خود نشان ندهد، تا اینکه بصورت زگیل های برجسته روی پوست ناحیه تناسلی نمایان شود.

آزمایش HPV
banner1_shape.png
figure20
فهرست عناوین همه چیز درباره آزمایش HPV

پادکست صوتی همه چیز درباره آزمایش HPV را گوش کنید:

 

آزمایش HPV: لیست فرآیندها و نحوه انجام آزمایش در آزمایشگاه تهران لب

آزمایشگاه تهران لب، مطابق با دستورالعمل ها و استاندارد های سازمان جهانی بهداشت نسبت به آزمایش HPV و موارد قبل و بعد از انجام آزمایش HPV و بررسی وجود ویروس اچ پی وی در بدن فرد و به دنبال آن تشخیص و تعیین ژنوتیپ ویروس در سریعترین زمان ممکن اقدام می نماید.

بهترین زمان برای آزمایش HPV

چه زمانی آزمایش HPV درخواست می شود؟

بهترین زمان برای تست HPV زنان

در بهترین حالت پزشکان توصیه میکنند که بانوان در سنین 25 یا 30 سالگی شروع به انجام آزمایش HPV و پاپ اسمیر کنند چرا که احتمال ابتلا در این سنین بیشتر بوده و ازمایش اچ پی وی موثرتر خواهد بود.

• بانوان در سنین 21 تا 65 باید هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

• خانم های سنین 30 تا 65 سال می‌بایست هر 5 سال یکبار هم آزمایش غربالگری و هم آزمایش HPV را (بصورت یکجا) انجام دهند.

نکات آماده شدن برای آزمایش HPV

آمادگی قبل از انجام آزمایش HPV چگونه است؟

آمادگی آزمایش HPV در زنان

برای آزمایش HPV باید ناشتا بود؟

خیر تست HPV معمولا بدون نیاز به آمادگی انجام میشود، اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تست HPV و پاپ اسمیر بصورت همزمان گرفته میشود و باید مراقبت های قبل از تست پاپ را رعایت کنید.

آمادگی آزمایش HPV شامل 3 مورد است:

• دو روز پیش از آزمایش از داروهای واژینال شامل کرم‌ها و فوم‌ها یا ژل‌ها استفاده نکرده و از دوش گرفتن اجتناب کنید.

• 2 روز قبل آزمایش رابطه جنسی نداشته باشید.

• سعی کنید آزمایش خود را در طول دوران قاعدگی انجام ندهید.

انواع روش های آزمایش اچ پی وی

روش های انجام آزمایش HPV چه مواردی هستند؟

روش های آزمایش HPV

آزمایش HPV زنان با مردان کمی متفاوت است.

پیش از این، طریقه آزمایش HPV متفاوت بود و از روش‌های تشخیص ویروسی استفاده میشد، مثل کشت سلولی، ایمنولوژی یا میکروسوکوپی و… اما امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های جدیدتر و دقیق تری را در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار داده است.

آزمایش خون نمی تواند مشخص کند که در حال حاضر فرد به ویروس HPV مبتلا هست یا خیر اما می توان با آزمایش خون، آنتی بادی ضد HPV را ردیابی نمود تا مشخص شود فرد در دوره ای از زندگی در معرض ویروس HPV قرار گرفته است یا خیر.

 • آزمایش ویروس HPV از طریق کولپوسکوپی و اسید استیک

در روش کولپوسکوپی که یکی از روش‌های سرپایی تشخیص اچ پی وی است از یک میکروسکوپ و کولپوسکوپ استفاده میشود. یافته های این آزمایش بسته به کانتور سطح، الگوی موزاییک، علائم نگارشی و درجه ضایعه استوویتیت درجه بندی میشود.

• تست سریع hpv با اسید استیک

برخی از ضایعات ممکن است ویژگی‌های رایج زگیل تناسلی را نداشته باشند، به همین دلیل خیس کردن آنها و آغشته کردنشان به اسید استیک میتواند یک تست فوری HPV باشد. در این روش:

1. از یک گاز استفاده کرده و آن را به اسید استیک آغشته میکنند.

2. به مدت 5 تا 10 دقیقه آن را روی ضایعات مشکوک بر روی آلت تناسلی یا واژن قرار میدهند.
3. ضایعاتی که بطور معمول مشخص نیستند و ارزیابی آنها دشوار است، قابل مشاهده میشوند.
4. زگیل های تناسلی، بافت های نئوپلاستیک و دیسپلاستیک سفید میشوند.

توجه داشته باشید این تست زگیل تناسلی یک روش سریع است و نتایج آن ممکن است صد در صد قابل اعتماد نباشد، بنابراین دقت نتایج آن با نتیجه آزمایش پاپ اسمیر و HPV قابل مقایسه نیست.

• آزمایش HPV از طریق بیوپسی

روش کولپوسکوپی امکان نمونه برداری از بافت یا بیوپسی را نیز فراهم میکند. اگر نتایج این تست حالت پیش از سرطان یا سرطان را نشان دهد بهتر است درمان آغاز شود. از این روش ازمایش اچ پی وی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها استفاده میشود.

• تست تشخیص HPV با آزمایش DNA

مدرن ترین روش برای انجام آزمایش HPV است که به دو شکل انجام میگیرد:

1.جذب hc2 که نسبتا ساده بوده و میتوان آن را مرتبا تکرار کرد

2. آزمایش HPV PCR که به منظور مشخص کردن توالی و ناهنجاری ویروس انجام میشود. بهترین زمان برای آزمایش HPV با PCR در سن 30 سالگی است.

اقدامات لازم بعد از آزمایش HPV

لیست نکات بعد از آزمایش HPV را با تهران لب بررسی کنید

اقدامات بعد از تست HPV

تفسیر جواب آزمایش اچ پی وی میتواند راهکارهای مختلفی را از سوی پزشک به دنبال داشته باشد، برای مثال ممکن است از شما درخواست شود:

• مجددا آزمایش دهید

• برای دریافت نتیجه دقیق تر صبر کنید

• برای بررسی بیشتر سلولهای رحم، آزمایش کولپوسکوپی انجام دهید

• برای ارزیابی بهتر بیوپسی انجام دهید

• آزمایش آنتی بادی HPV بدهید

با مشخص کردن نتیجه نهایی و اطمینان از ابتلا به ویروس، روند درمان این بیماری شروع میشود. درمان HPV بسته به شرایط فرد و بیماری میتواند تغییر کند.

تفسیر جواب آزمایش HPV چگونه است؟

بعد از انجام آزمایش، نتیجه آزمایش HPV میتواند به شکل مثبت یا منفی باشد. مثبت بودن نشان دهنده آلودگی به ویروس است، اما توجه داشته باشید که بصورت قطعی به معنای ابتلا به سرطان رحم نیست. تفسیر جواب آزمایش hpv به شرح زیر است:

 • اگر آزمایش HPV منفی باشد که خیال شما راحت است، البته پزشک زمان آزمایش غربالگری را به شما خواهد گفت تا برای تست بعدی مراجعه کنید.
 • اما اگر آزمایش HPV مثبت باشد بهتر است آرامش خود را حفظ کنید، چرا که ممکن است مثبت کاذب باشد؛ بعلاوه در بسیاری از مواقع سیستم ایمنی بدن، ویروس را دفع میکند.

نتایج اشتباه در آزمایش HPV چگونه است؟

جواب آزمایش hpv positive همیشه به معنای ابتلای شما به این ویروس نیست، چرا که ممکن است در این تست نیز مثل هر آزمایش دیگری امکان خطا وجود داشته باشد و در نتیجه تفسیر جواب آزمایش HPV نیز با خطا همراه است.

این اتفاق که به آن نتیجه کاذب نیز گفته میشود، خصوصا زمانی که تست قبل از سنین 30 سالگی انجام شود رایج تر است.

جواب آزمایش اچ پی وی: مثبت کاذب

در این مواقع پاسخ آزمایش HPV مثبت است اما در حقیقت شما به ویروس مبتلا نیستید. این شرایط میتواند استرس زیادی را تحمیل کند. در چنین مواقعی پزشکان از سایر آزمایش‌های تکمیلی استفاده میکنند.

نتیجه آزمایش اچ پی وی: منفی کاذب

عکس مثبت کاذب، در این حالت شما به ویروس مبتلا هستید اما نتیجه آزمایش منفی است. در این شرایط و با وجود علائم مشکوک، پزشک برای تشخیص بهتر آزمایشات دیگری را نیز تجویز میکند.

نکات مهم درباره بروز ویروس HPV در بدن

پاپیلومای انسانی یکی از رایج ترین انواع بیماری های عفونی است. آمارها نشان میدهد، از هر 10 نفری که رابطه جنسی مختلف و زندگی جنسی فعالی دارند، 9 نفر آنها حداقل یکبار به ویروس HPV مبتلا شده اند.

رایج ترین عفونت مقاربتی (STI) است. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد و بیش از 40 نوع فرعی HPV می‌تواند ناحیه تناسلی و گلو را تحت تاثیر قرار دهد.

باید توجه داشته باشید که:

 • این ویروس تا مدتی در بدن باقی مانده و بعد از آن علائم خود را نشان میدهد.
 • اولین و رایج ترین نوع آن پدیدار شدن برجستگی و خارش، به عبارت دیگر زگیل تناسلی (genital warts) است.
 • آزمایش زگیل تناسلی یا تست PCR زگیل تناسلی میتواند برای تشخیص این عارضه استفاده شود.
 • ازمایش HPV میتواند تمامی انواع این ویروس را در بدن تشخیص دهد.

علائم ویروس HPV دهانی

بسیاری از افراد مبتلا به اچ پی وی بدون علامت خاص و یا با علائم بسیار خفیف هستند. علائمی مثل درد و خارش، خونریزی و زگیل تناسلی، در دو نمونه HPV6 و HPV11 رایج است. نوع 16 و 18 بدون علامت هستند و منجر به سرطان میشوند که توسط آزمایش HPV تشخیص داده میشود.

نوعی از این ویروس به اچ پی وی دهانی نیز شناخته میشود و در صورت بروز، نیاز به آزمایش HPV دهانی یا تست HPV گلو داشته و میتواند علائم زیر را به همراه داشته باشد:

درد گوش مداوم، احساس کوفتگی ،گلو درد پیوسته و درد حین بلع غذا، تورم در غدد لنفاوی، کاهش وزن غیر طبیعی، سرفه خونی، نمایان شدن توده روی گونه ها، رشد توده بر روی گردن، صدا گرفتگی.

انجام آزمایش تایپینگ HPV در صورت وجود هرکدام از عوامل گفته شده ضروری خواهد بود.

انجام آزمایش HPV و آزمایش غربالگری حاملگی در بهترین آزمایشگاه تهران (تهران لب)

بهترین راه تشخیص علائم ابتلا HPV

علائم ابتلاء به عفونت اچ پی وی چیست؟

بزرگترین چالش ابتلا به HPV این است که بیماری در بسیاری از مواقع علائمی از خود نشان نمیدهد. در مواقع دیگر حدودا با گذشت 2 الی 3 ماه از ابتلا به عفونت، علائمی مثل زگیل های تناسلی نمایان میشوند. به طور کلی پزشکان نام چنین بیماری هایی را بیماری های بدون علامت گذاشته اند چرا که فرد میتواند در صورت عدم وجود زگیل نیز به بیماری مبتلا باشد.

جالب است بدانید بسیاری از متخصصان معتقدند که خانم های مبتلا به HPV باید خوش حال باشند که زگیل تناسلی در آنها دیده شده است! چرا که علائم ابتلا به HPV پرخطر شاید هیچگاه خودشان را نشان ندهند. علاوه بر زگیل تناسلی، خارش شدید در این ناحیه نیز در برخی مواقع میتوان نشان از اچ پی وی داشته باشد؛ اگرچه عفونت های قارچی یا حساسیت های پوستی نیز میتوانند ایجاد خارش کنند. بهترین راه تشخیص علائم ابتلا HPV مراجعه به متخصص و انجام آزمایش پاپ اسمیر و HPV است.

رابطه آزمایش HPV با آزمایش خون

آیا اچ پی وی با ازمایش خون مشخص میشود؟

این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که hpv در آزمایش خون چیست و اینکه آیا HPV با آزمایش خون مشخص میشود یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، تست hpv با خون انجام نمی شود و چیزی به اسم آزمایش خون hpv وجود ندارد که تعیین کند فرد درحال حاضر به ویروس مبتلا است.

 همچنین آزمایش hpv از طریق ادرار نیز به هیچ عنوان دارای صحت کافی برای تشخیص وجود این ویروس نمیباشد.

چرا آزمایش خون برای تشخیص HPV اعتبار ندارد؟

ویروس پاپیلومای انسانی تنها بر روی سطح پوست و همچنین در مناطقی که دارای رطوبت باشد رشد میکند، مثل نواحی تناسلی، دهان و حلق که دارای رطوبت است؛ پس وارد خون نمیشود و تشخیص hpv با آزمایش خون اعتبار و صحت کافی ندارد.

اما آیا هیچگاه نمیتوان hpv در آزمایش خون را تشخیص داد؟ باید گفت تنها در برخی شرایط خاص میتوان با آزمایش خون اچ پی وی، اطلاعاتی از این ویروس به دست آورد.

چه موقع می توان تست خونی HPV انجام داد؟

اگرچه تست hpv با آزمایش خون قابل اعتماد نیست، اما در برخی از مواقع تست hpv خون در آزمایشگاه انجام میشود، آن هم زمانی که فرد در گذشته به این ویروس مبتلا شده باشد تا از طریق آزمایش hpv با خون بتوان آنتی بادی اچ پی وی را تشخیص داد.

به طور کلی زمانی که افراد به این ویروس مبتلا میشوند، بدن با دفع آن، آنتی بادی ویروس را تولید میکند و آزمایش hpv خون میتواند این آنتی بادی را تشخیص دهد.

با این حال، تست hpv از خون همچنان آزمایش مناسبی برای تشخیص ابتلای این فرد نیست چرا که:

 1. آزمایش اچ پی وی از طریق خون، ابتلای فرد به ویروس در گذشته را تائید یا رد میکند.
 2. تولید آنتی بادی تنها در 50 الی 60 درصد مواقع توسط بدن تولید میشود و همین مسئله میزان دقت آزمایش hpv از طریق خون را کاهش میدهد.

بنابراین در پاسخ کلی به اینکه آیا ویروس hpv با آزمایش خون مشخص میشود؟ باید گفت میتوان با تشخیص آنتی بادی در خون، احتمال ابتلای فرد به ویروس در گذشته را تائید یا رد کرد، اما مشخص نمیشود که فرد اکنون به ویروس مبتلا است یا خیر.

آشنایی با HPV کم خطر و HPV پر خطر

به طور کلی ویروس ها دارای انواع مختلفی می باشند. یک نمونه آشنای آن، ویروس کرونا است که هرچند وقت یکبار سویه های جدیدی از آن شناسایی میشوند.

برای ویروس HPV نیز درحال حاضر بیش از 200 نوع مختلف شناخته شده است، اما اکثر آنها بی ضرر هستند و مشکلاتی فراتر از زگیل تناسلی که در بیشتر مواقع توسط سیستم ایمنی بدن دفع میشود، ایجاد نمی کنند.

اما در سمت دیگر، 13 نوع از این ویروس وجود دارد که سرطان زا هستند و عامل اصلی سرطان های زیر به شمار می آیند:

 • سرطان دهانه رحم (cervical cancer)
 • سرطان مقعد (anal cancer)
 • سرطان واژن (vaginal cancer)
 • سرطان آلت تناسلی (penile cancer)
 • سرطان گلو (throat cancer)

در واقع این دسته از ویروس ها هستند که هدف اصلی آزمایش HPV می باشند، چرا که تشخیص وجود این ویروس در بدن از طریق بررسی زگیل های تناسلی نیز امکان پذیر است. به این دسته، HPV پر خطر گفته می شود.

انواع ویروس HPV پر خطر شامل نوع 31، 33، 45، 52، 58 و چند مورد دیگر است که در آنها، نوع 16 و 18 جزء خطرناکترین ها هستند و باعث سرطان دستگاه گوارش و 70 درصد سرطان های دهانه رحم می شوند.

انواع دیگر که عامل ایجاد زگیل تناسلی هستند و ایجاد سرطان نمی کنند، HPV کم خطر نامیده می شوند که می توان به HPV6 و 11 اشاره کرد. این موارد در 90 درصد اوقات باعث زگیل تناسلی می شوند.

این زگیل ها به شکل برآمدگی بر روی سطح پوست ایجاد می شوند و ممکن است به شکل گل کلم و دارای التهاب باشند.

توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع، افراد ممکن است حتی دچار زگیل تناسلی نشوند، اما به ویروس مبتلا باشند. این افراد، بدون آزمایش احتمالا هیچگاه از وجود این ویروس در بدنشان مطلع نمیشوند چرا که بدن بصورت خودکار آن را دفع میکند.

بررسی پلتفرم های آزمایش HPV تائید شده توسط FDA

بررسی پلتفرم های تست مولکولی HPV تائید شده توسط FDA

در ژانویه سال 2020، سازمان غذا و داروی آمریکا اولین روش آزمایش تشخیص HPV در نمونه های سیتولوژی را تائید کرد. با این حال تا امروز 5 روش آزمایشی دیگر که مورد تائید FDA هستند نیز به وجود آمده است، به شکلی که تست مولکولی برای تشخیص HPV پرخطر به یک روش رایج تبدیل شده است.

مطالعات مختلف و متعددی که انجام شده است، نشان می دهد که تست HPV پرخطر برای تشخیص وجود ضایعات سلول های پوششی با درجه بالا/ نئوپلازی درون اپیتلیومی دهانه رحم درجه 2 به بالا (HSIL/CIN2+) حساس تر از انجام آزمایش سیتولوژی به تنهایی است، اما آزمایش سیتولوژی گاها می تواند دقیق تر عمل کند.

به منظور درک بهتر و تفسیر نتایج صحیح و همچنین شناخت مزایا و محدودیت های هرکدام از این پلتفرم ها، به یک شناخت و درک اساسی از نحوه کار و روش های هرکدام از آنها نیاز داریم.

سلازار (Salazar) و همکارانش در یکی از مقالات اخیر، 5 پلتفرم تست مولکولی مورد تائید FDA برای تشخیص HPV پرخطر را بررسی کرده اند.

آنها همچنین یک جدول مرجع ارائه کرده اند که ویژگی های اصلی و کلیدی هر کدام از تست ها را نشان می دهد (جدول 1) (Salazar KL، و همکاران. مروری بر پلتفرم‌ های آزمایش مولکولی تایید شده توسط FDA برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). (J Am Soc Cytopathol. 2019)

آنها در مقاله خود، روش و نحوه کار و محدودیت های هر پلتفرم آزمایشی را به همراه نمونه های مورد تائید، بررسی می کنند. پس از آن، سالازار و تیمش به بررسی پاسخ های به دست آمده با انواع پلتفرم ها می پردازند، تا آنها را از نظر هماهنگی با یکدیگر نیز مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند.

نویسندگان این مقاله ضمن اشاره به اینکه هیچ کدام از پلتفرم ها نمی توانند بطور قطع وجود تمام HSIL/CIN2+ یا سرطان ها را تشخیص دهند، می گویند:

تست های HPV نسبت به آزمایشات سیتولوژی، تست های خودکارتری هستند و میتوان از آنها چندین بار استفاده کرده و آنها را تکرار کرد، اما آنها به هیچ عنوان کامل و بی نقص نیستند.

این نکته و حقیقت مهمی است که در هنگام مقایسه تست HPV با آزمایش سیتولوژی و بیوپسی، باید به خاطر داشته باشیم.

روش های تشخیص HPV مورد تایید FDA
روش های تشخیص HPV مورد تایید FDA

تشخیص های آزمایشگاهی با آزمایش HPV

استفاده از کشت سلولی و روش های سرولوژیک در تشخیص ویروس HPV فعال در افراد، از حساسیت و ارزش کافی برخوردار نمی باشد. همین مسئله باعث افزایش اهمیت روش های مولکولی مثل واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) در تشخیص زودرس و دقیق تر ویروس شده است.

آزمایشات مولکوکلی که از پرایمرهای اختصاصی برای تشخیص انواع ژنوم HPV استفاده میکنند، درحال حاضر پیشرفته ترین و دقیق ترین روش های تشخیص ابتلا به این ویروس می باشند.

نتایج کلی استفاده از این روش ها برای تشخیص ابتلا به HPV بسیار مفید بوده است و با استفاده از آنها میتوان انواع ژنوتایپ های مختلف HPV را در بیماران و حتی افرادی که علائم ظاهری ندارند، شناسایی کرد.  

انواع آزمایش PCR برای تشخیص HPV

امروزه روش های مختلفی از آزمایش HPV PCR وجود دارد؛ روش های Nester-PCR و RFLP-PCR که به شکل کیت های تجاری برای شناسایی انواع مختلف این ویروس در بازار ارائه شده، دارای محدودیت هایی از جمله حساسیت پایین و نتایج مثبت و منفی کاذب هستند.

روش Real-Time PCR و روش های هیبریداسیون که از روش های جدیدتر هستند، حساسیت و دقت بسیار بالاتری در شناسایی انواع ویروس های پرخطر و کم خطر دارند.

همچنین یکی از موثرترین روش ها برای تشخیص و تعیین ژنوتیپ HPV، استفاده از روش Direct Flow Chip می باشد که از تکنولوژی DNA-Flow استفاده میکند. این روش ضمن داشتن حساسیت بالا، نیازی به استخراج DNA نداشته و میتواند به طور همزمان، هر دو مرحله غربالگری و ژنوتایپینگ را انجام دهد.

از آنجایی که این روش آزمایشی بصورت تمام اتوماتیک است، نتیجه آن را میتوان کمتر از 2 ساعت دریافت کرد و علاوه بر آن، میتوان از آن برای بررسی نمونه های پارافینه و تازه نیز استفاده کرد.

با استفاده از این تست میتوان 18 نوع ژنوتایپ پر خطر و 18 ژنوتایپ کم خطر را تشخیص داد.

رابطه آزمایش HPV با واکسن HPV

تشخیص زودرس و درمان به موقع، بیش از هر عامل دیگری در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم موثر است. آخرین آمارهای منتشر شده توسط سازمان کنترل بیماری های عفونت آمریکا (CDC)، وضعیت افراد 3 سال قبل از واکسیناسیون و 3 سال بعد از واکسیناسیون HPV را بررسی کرده است. نتایج این آمار، کاهش 50 درصدی ابتلا به بیماری است.

این آمار در دختران 13 تا 17 ساله دبیرستان انجام شده که در بین آنها، از هر 3 دختر، فقط 1 نفر واکسینه شده است. این کاهش آماری در ابتلا به بیماری، با واکسیناسیون تمام دختران و پسران در این سن میتوانست بسیار بیشتر باشد.

کشور استرالیا اولین کشوری است که در سال 2007 تمام دختران و در سال 2013 تمام پسران 11 – 12 ساله را به طور منظم واکسینه کرده است و نتایجی برابر با کاهش 59% در بانوان و کاهش 28% در آقایان را به دست آورده است.

هر واکسیناسیون با اختلالاتی همراه است و علت اصلی عدم واکسیناسیون در آمریکا، عدم آشنایی و توجیه نبودن والدین گزارش شده است. این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام هر کاری، ابتدا باید والدین این کودکان توجیه شوند تا برنامه واکسیناسیون به درستی انجام شود.

انواع واکسن HPV کدامند؟

واکسن های HPV در دنیا با برندهای مختلف دیده میشوند، اما شناخته شده ترین آنها واکسن گارداسیل و سرواریکس است که هردوی آنها برای ژنوتیپ 16 و 18 که عامل اصلی بیش از 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند، موثر می باشند.

با این حال، متخصصان زیادی واکسن گارداسیل را پیشنهاد میکنند چرا که این واکسن میتواند علاوه بر این دو نوع، بدن را نسبت به HPV نوع 11 و 6 که عامل زگیل تناسلی هستند نیز مقاوم کند.

این واکسن در سه مرحله تزریق میشود؛ دومین مرحله آن 2 ماه بعد از تزریق دز اول و سومین مرحله آن 4 ماه بعد از تزریق دز دوم انجام میشود.

پروتکل آزمایش HPV به عنوان غربالگری سرطان دهانه رحم

انجمن سرطان شناسی زنان یا SGO (the Society of Gynecologic Oncology) و انجمن کیولپوسکوپی پاتولوژی دهانه رحم آمریکای یا ASCCP (American Society for Colposcopy and Cervical Pathology) با همکاری سازمان های پزشکی ملی آمریکا شامل ASC، CAP، ACS، ACOG و ASCP، دستورالعمل موقتی را برای آزمایش HPV به عنوان آزمایش غربالگری اولیه سرطان دهانه رحم منتشر کرده اند.طبق این دستورالعمل، آزمایش HPV به عنوان غربالگری اولیه را میتوان از سن 25 سالگی برای بانوان انجام داد. درصورت منفی بودن نتیجه، تا حداکثر 3 سال بعد نیازی به آزمایش مجدد نیست. این فاصله زمانی درصورت نرمال بودن سیتولوژی نیز پیشنهاد میشود.

درباره آزمایش اچ پی وی و سرطان دهانه رحم بیشتر بخوانید

دانلود و بررسی تخصصی مقاله
New Approaches in the Evaluation for High-Risk Human Papillomavirus Nucleic Acid Detection Devices

درصورت مثبت بودن تست برای ژنوتایپ های 16 و 18، آزمایش سیتولوژی به همراه کولپوسکوپی پیشنهاد میشود. نتیجه مثبت این تست برای 12 ژنوتایپ دیگر باید با آزمایش سیتولوژی همراه شود. به طور کلی استفاده از ترکیب تعیین ژنوتیپ و واکنش سیتولوژی، یکی از روش های قابل قبول برای مدیریت بیماری HPV است.

رابط آزمایش HPV با سیتولوژی ابتلا به HPV

سیستم بتسدا، موارد غیرطبیعی سلول های سنگفرشی رحم را به 4 دسته زیر تقسیم بندی میکند:

 • Atypical Squamous Cells (ASC)
 • Low grade Squamous Intraepithelial Lesion (LSIL)
 • High Grade Squamous Intraepithelial Lesion (HSIL)
 • Squamous Cell Carcinoma

– اهمیت سیتولوژی در سلامت رحم

آزمایش سیتولوژی نمیتواند یک آزمایش قطعی برای تشخیص اچ پی وی و سرطان دهانه رحم و همچنین درمان این بیماریها باشد. چرا که هدف این تست، یافتن سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم است که ریسک بالایی برای سرطانی شدن دارند.

بنابراین از آزمایش سیتولوژی HPV برای این استفاده میشود که مشخص کنیم آیا فرد نیاز به تست های بعدی مانند آزمایش بیوپسی یا کولپوسکوپی دارد یا خیر.

همچنین تست های سیتولوژی دارای محدودیت هایی هم می باشد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتیجه آزمایش در 8% مواقع، به دلیل نمونه برداری ناکافی یا آماده سازی اسلایدها رضایت بخش نیست.
 • در 20 – 30% و مواقع، نتیجه مثبت کاذب وجود خواهد داشت که باعث نگرانی بی دلیل و آزمایشات بعدی میشود.
 • وجود التهاب سلولی، باکتری، گلبول های قرمز خون و قارچ ها ممکن است جزء فعالیت های غیرطبیعی سلول های دهانه رحم شناسایی شوند.
 • در فرایند آزمایش، تاخیر در ثابت کردن لام ها و تماس نمونه با هوا، باعث تخریب نمونه میشود.
 • آزمایش ممکن است برخی از موارد سرطان دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی را تشخیص ندهد و نتیجه منفی کاذب شود.

سیتومورفولوژی

یکی از بهترین روش های تشخیص ژنتیکی، تشخیص مورفولوژیک تغییرات سلولی این ویروس است. نکته مهم اینجاست که حدودا یک سوم از افرادی که جواب آزمایش دی ان ای HPV آنها مثبت است، دارای سیتولوژی غیرطبیعی هستند. همچنین در بیش از 80 درصد مواقع میتوان با تکنیک های مولکولار، ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی مربوط به ویروس را مشخص نمود.

علائم ظاهری این بیماری در اکثر مواقع به شکل تومورهای اپیتلیالی مسطح و یا به شکل زگیل هستند و ویژگی های سیتوپاتیک همه آنها یکسان است.

ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی دارای DNA دوشاخه است که هم بر هسته و هم بر سیتوپلاسم یا غشای سلول ها تاثیر میگذارد. این ویروس، در سلول های سنگفرشی‌‍ تکامل می باید و سلول کویلوسیت ایجاد میکند.

همچنین از تغییرات این ویروس در قسمت سیتوپلاسم یا غشای سلول میتوان به دیسکراتوز اشاره کرد که از ویژگی های بارز این عفونت است.

وجود سلول های کویلوسیت (koilocyte) از ویژگی های بارز این ویروس به شمار میرود که با بررسی سلول های سنگفرشی قابل مشاهده است.

وجود این سلول در نمونه های سیتولوژی به معنای وجود این عفونت در بدن است و این کار درحال حاضر با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر امکان پذیر نیست.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که هرچند به ندرت، اما این امکان هم وجود دارد که حتی با وجود عفونت به این ویروس، تغییرات مورفولوژیکی در نمونه های اسمیر و نمونه های بافتی که با میکروسکوپ های نوری بررسی میشوند، قابل مشاهده و تشخیص نباشند.

درجه بندی ضایعات درون اپیتلیال سنگفرشی

سیستم بتسدا، این نوع ضایعات درون اپیتلیال سنگفرشی (SIL) را در دو گروه زیر قرار می دهد:

 • ضایعات درجه پایین و کم خطر یا LSIL (Low grade SIL)، مثل دیسپلازی خفیف (CIN1)
 • ضایعات درجه بالا و پرخطر یا HSIL (High grade SIL)، مثل دیسپلازی متوسط و شدید (CIN2,3) و کارسینوم IN situ

بررسی مورفولوژیک با میکروسکوپ، بهترین استاندارد برای تشخیص HSIL و LISL می باشد.

·       ضایعات درون اپیتلیال سنگفرشی کم خطر (LSIL)

این ضایعات در 2 درصد نمونه های سیتولوژی دیده میشوند. در بین این دو درصد، 18 درصد آنها با استفاده از آزمایش بیوپسی، مبتلا به دیسپلاژی متوسط و شدید (CIN2,3) تشخیص داده میشوند.

·       ضایعات درون اپیتلیال سنگفرشی پرخطر (HSIL)

در بین نمونه های سیتولوژی، 5 درصد نمونه ها با ضایعات پرخطر دیده میشوند که با استفاده از روش های زیر میتوان تشخیص افتراقی انجام داد:

 • متاپلازی سنگفرشی وآتروفی
 • هیستیوسیت‌ها
 • سلول‌های پولیپ آتیپیک
 • تغییرات سلولی ناشی از IUD

سلول سنگفرشی آتیپیک

از واژه سلول های سنگفرشی آتیپیک یا ASC (Atypical Squamous Cells) زمانی استفاده میکنیم که نتیجه آزمایش سیتولوژی غیرطبیعی بوده اما برای تشخیص ضایعات درون اپیتلیال سنگفرشی کافی نبوده است.

سیستم جدید بتسدا، این سلول ها را بسته به تغییرات مورفولوژیک به دو دسته زیر تقسیم میکند:

 • ASC-US: زمانی که بعضی سلول ها نرمال نیستند، اما مشخص نیست که علتش HPV است یا خیر. این واژه مخفف Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance به معنای سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص است. این نتیجه، حدود 7.4% جواب آزمایشات را شامل میشود.
 • ASC-H: در این زمان، سلول های غیرطبیعی دیده میشوند که ممکن است به علت زخم درون مخاطی باشد که احتمال بالای سرطانی شدن دارد. این جواب در 4% نتایج آزمایشات دیده میشود.

در آخر باید خاطرنشان کرد که تشخیص نهایی و اساسی با استفاده از کولپوسکوپی، بیوپسی و مشاهده تغییرات حاصل از این ویروس انجام میشود.

بررسی­ اپیدمیولوژیک توزیع HPV در دنیا

ویروس HPV یک ویروس گسترده و شایع در جهان است و 50% افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند، در معرض ابتلا به این ویروس هستند. علاوه بر آن، 16% بانوان آلوده به انواع پرخطر ویروس (high-risk HPV)، در معرض سرطان دهانه رحم قرار دارند.

به همین دلیل، بررسی های اپیدمیولوژیک توزیع این ویروس از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از بهترین تحقیقات در بین سال های 1995 تا 2009 انجام شد. در این تحقیق بیش از 190 مطالعه مختلف انجام شد و بیش از 1 میلیون زن بدون مشکل سیتولوژیکی در سرتاسر دنیا مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتایج این تحقیق نشان داد که به طور میانگین، میزان آلودگی به این ویروس 7.11% است، البته این عدد در کشورهای مختلف، متفاوت است. بیشترین میزان شیوع  24% بود که در کشورهای جنوب صحرای آفریقا دیده میشد. پس از آن کشورهای اروپای شرقی با 21.4% و آمریکای لاتین با 16.1% قرار دارند.

میزان پراکندگی ویروس HPV در دنیا و کشورهای دیگر به شکل زیر است:

 • کشورهای توسعه یافته: 11.3%
 • کشورهای کمتر توسعه یافته: 11.8%
 • آفریقا: 21%
 • آمریکا: 11%
 • آسیا: 9%
 • اروپا: 14%

در ادامه این تحقیقات، 5 ژنوتایپ این ویروس شناسایی شدند که بیشترین میزان فراوانی را در افراد مبتلا به HPV داشتند:

 • ژنوتایپ 16: 3.2%
 • ژنوتایپ 18: 1.4%
 • ژنوتایپ 52: 9%
 • ژنوتایپ 31: 8%
 • ژنوتایپ 58: 7%

محققین همچنین مطالعات خود را فراتر بردند تا دریابند هرکدام از این ژنوتیپ های HPV در کدام مناطق دنیا شایع تر هستند:

 • قاره اروپا: 16>31>18
 • قاره آفریقا: 15>52>18
 • آمریکای شمالی: 16>18>52
 • آمریکای لاتین و کارائیب: 16>18>31
 • آسیا: 16>18>52

درباره کشور خودمان، آمار دقیق و رسمی تا به امروز منتشر نشده که بتوان به آن استناد کرد. به علاوه، تحقیقات و مطالعاتی که تا کنون انجام شده تفاوت بسیار زیادی از نظر نتیجه و دستاورد تحقیق دارند. در سال 93 – 94، 2903 نمونه در آزمایشگاه دنا (نیلوفر سابق) بررسی قرار گرفته و تعیین ژنوتایپ شدند.

از بین این 2903 نفر، 45 درصد آنها موارد مثبت بودند. بالا بودن این آمار نسبت به آمارهای جهانی، به دلیل مشکوک بودن تمامی مراجعه کنندگان بود. این درحالی است که در کشورهای دیگر، این نوع بررسی ها به شکل غربالگری انجام میشود.  

نتیجه بررسی ها نشان داد که شیوع ژنوتیپ ها در موارد High risk، به ترتیب 16>31>18 بوده و در بین تمام نمونه ها (پرخطر و کم خطر)، شیوع ژنوتایپ به ترتیب 6>16>11>42>43 می باشد.

واکسن گارداسیل در آزمایش HPV

عفونت های چندگانه

بررسی این ویروس در جوامع مختلف نشان داده که در برخی موارد، افراد به بیش از یک نوع ژنوتیپ HPV مبتلا هستند و دچار عفونت چندگانه یا (Multiple infection) هستند. به نقل از آزمایشگاه نیلوفر، در مطالعات انجام گرفته در این مرکز نیز مواد مشابهی دیده شده اند.

آمار این آزمایشگاه از پراکندگی ژنوتیپ ها به این شکل است:

 • عفونت با 1 ژنوتایپ: 665 نفر (51 درصد)
 • عفونت با 2 ژنوتایپ: 382 نفر ( 29 درصد)
 • عفونت با 3 ژنوتایپ: 188 نفر (14 درصد)
 • عفونت با بیش از 3 ژنوتایپ: 86 نفر (6 درصد)
 • تعداد کل موارد مثبت: 1311 نفر

همین حالا فرایند ثبت درخواست و پذیرش آزمایش HPV (در آزمایشگاه، محل کار و منزل) را شروع کنید

هر سوالی در رابطه با آزمایش HPV دارید با تهران لب تماس بگیرید 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها

ثبت رایگان درخواست آزمایش HPV

علت مبتلا شدن به ویروس HPV چیست؟

از جمله مواردی که معمولا توصیه می شود آزمایش HPV در آزمایشگاه تهران لب انجام شود:

روابط جنسی متعدد

افزایش تعداد شریک های جنسی متنوع، ریسک ابتلا به ویروس HPV را بالا میبرد.

ضعف سیستم ایمنی

تضعیف سیستم ایمنی به علت بیماری، داروهای HIV و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، ابتلا به ویروس HPV در بانوان را افزایش میدهد.

آسیب پوستی

وقتی بخشی از پوست بریده شده و آسیب میبیند، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس HPV قرار میگیرد.

لمس ویروس

لمس زگیل و تماس با سطوحی که در معرض ویروس HPV قرار دارند مثل سرویس بهداشتی، صندلی توالت فرنگی یا استخر و دوش عمومی.

پرسش هایی که در حین درخواست آزمایش HPV در آزمایشگاه تهران لب سوال شده اند.

اطلاعات تکمیلی درباره آزمایش HPV

تهران لب بهترین آزمایشگاه تهران برای انجام آزمایش HPV است که از بهترین و شناخته شده ترین تجهیزات و روش‌های پزشکی برای اینکار استفاده میکند. شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این آزمایش با شماره 1650 تماس بگیرید.

آزمایش تشخیص زگیل تناسلی چیست؟

آزمایش برای تشخیص زگیل تناسلی معمولا قبل از آزمایش HPV گرفته میشود؛ بسیاری از افراد اسم آزمایش زگیل تناسلی را با تست تشخیصی HPV اشتباه میگیرند.

زگیل تناسلی بعد از چند وقت (یک ماه یا چند هفته) نمایان میشود، درحالی که سیستم ایمنی بدن اکثرا این ویروس را تا قبل از نمایان شدن زگیل‌ها از بین میبرد، در صورت مشاهده زگیل های زیر ممکن است نیاز به تست های اچ پی وی داشته باشید:

• زگیل در ناحیه تناسلی

• زگیل‌ها و برجستگی های خشن روی دست و انگشتان

• زگیل کف پا و معمولا پاشنه پا

• زگیل های مسطح در زنان روی پا و در مردان در ریش

تفاوت آزمایش hpv و پاپ اسمیر چیست؟

در رابطه با فرق آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی باید گفت که تست پاپ، وجود این ویروس را بطور قطعی نشان نمیدهد، بلکه به بررسی سلول های غیرطبیعی دهانه رحم میپردازد. بنابراین تفاوت تست اچ پی وی و پاپ اسمیر در عملکردشان برای تشخیص بیماریست که یکی به سلامت کلی واژن و دیگری به وجود یک ویروس خاص میپردازد.

نتیجه غیرطبیعی در تست پاپ به این معناست که برخی از سلولهای دهانه رحم تغییر کرده و علائم غیر طبیعی در آنها دیده میشود. سلول های دیسپلازی یا ضایعات پیش سرطانی نمونه ای از این اتفاق است، اما به این معنا نیست که شما قطعا سرطان دارید.

بلکه این نتیجه میتواند به علل مختلفی دیده شود:

• التهاب در ناحیه واژن

• عفونت های واژینال

• وجود تبخال

• تریکومونیازیس

• ویروس HPV

  درخواست آزمایش HPV

  تاریخ تولد

  35000+
  تعداد آزمایش‌های HPV انجام شده
  100%
  دقت در نتایح آزمایش HPV
  1250+
  تعداد پزشکان همکار
  100%
  رضایت از آزمایشگاه
  تهران لب، بهترین گزینه برای آزمایش HPV در تهران

  جواب آزمایش HPV چه بیماری‌هایی را مشخص میکند؟

  بیماری های مختلفی وجود دارند که با استفاده از نتیجه آزمایش HPV میتوان آنها را تشخیص داد. مهم ترین آن ها عبارتند از:

  زگیل تناسلی

  در نواحی تناسلی، اطراف مقعد، دهان، لب‌ها، زبان و گلو، زائده های نرم و گوشتی ایجاد می‌شوند که از عوارض عفونت‌های مقاربتی و آمیزشی جنسی و دهانی در اثر ویروس ویروس پاپیلوم انسانی بوده که به آن زگیل تناسلی می گویند.

  سرطان مقعدی

  سرطان مقعد، نوعی سرطان غیرمعمول است که در کانال مقعد رخ می دهد که باعث زخم، درد، خارش، ناراحتی و بروز برجستگی های کوچک در اطراف مقعد می شود.

  سرطان دهانه رحم

  سرطان دهانهٔ رحم یا سرطان گردن رحم گونه‌ای سرطان است که از به دلیل رشد غیرطبیعی سلول ها از گردن رحم آغاز می‌گردد و در دیگر اعضای بدن گسترش یابند یا به آن‌ها حمله کنند.

  سرطان ولو

  یک بیماری نادر دستگاه تناسلی زنان با علائم تغییر در رنگ پوست، نمایان شدن توده، برآمدگی،تورم یا زخم های باز در فرج، سرطان ولو است که تقریبا نصف موارد ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی و نیمی دیگر توسط لیکن اسکلروزوس ایجاد میشود.

  سوالات متداول در مورد آزمایش HPV

  سوالات متداول
  در مورد تفسیر و آزمایش HPV

  پاسخ برخی از سوالات رایج مراجعه کنندگان آزمایش HPV

  جواب آزمایش اچ پی وی حداکثر 48 ساعت طول میکشد.

  در برخی مواقع هردو آزمایش را انجام داده اید اما نتایج آنها متضاد است. در این مواقع تفسیر ازمایش اچ پی وی باید توسط متخصص انجام شود، توجه داشته باشید که شخصا اقدام به تفسیر و نتیجه گیری از آزمایش نکنید.

  • تست پاپ نامشخص و HPV منفی: یا به ویروس مبتلا نیستید و یا احتمال ابتلا بسیار کم است.
  • تست پاپ غیرطبیعی و HPV منفی: احتمال وجود سلولهای مشکوک وجو دارد اما در تست HPV مشخص نشده است.
  • تست پاپ منفی و HPV مثبت: ناهنجاری در سلول های دهانه رحم وجود ندارد اما ویروس اچ پی وی وجود دارد. بهتر است برای پیشگیری و درمان به پزشک مراجعه شود.
  • تست پاپ نامشخص و HPV مثبت: به احتمال زیاد مبتلا به HPV هستید اما به بررسی بیشتر نیاز است.
  • تست پاپ غیرطبیعی و HPV مثبت: ویروس HPV در شما وجود داشته و سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی هستند.

  در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، امکان درمان قطعی برای این ویروس هنوز وجود ندارد. بهترین راه، پیشگیری از ویروس با استفاده از واکسن HPV است.

  همچنین سیستم ایمنی بدن میتواند تا 90 درصد عفونت‌های ناشی از این ویروس را از بین میبرد. اما توجه داشته باشید که این ویروس هیچگاه از بدن خارج نمیشود و در شرایط مختلف مثل سبک زندگی ناسالم ممکن است دوباره فعال شده و تاثیرات خود را نمایان کند.

  البته در صورت ابتلا به زگیل تناسلی و بعد از آزمایش زگیل تناسلی زنان، راه‌هایی از جمله فریز کردن زگیل یا استفاده از لیزر ارائه میشود که تهران لب آنها را تائید یا رد نمیکند.

  در بسیاری از مواقع ابتلای طرفین یک رابطه به ویروس HPV میتواند تاثیرات عمیقی روی آن رابطه داشته باشد. با این حال، بهتر است بدانید راه های زیادی وجود دارد تا شریک جنسی خود را به این ویروس مبتلا نکنید.

  راه های جلوگیری و پیشگیری از بیماری HPV کدامند؟

  چند راهکار موثر برای اینکار شامل:

  1
  واکسن گارداسیل در آزمایش HPV

  واکسن HPV

  واکسن‌ها، ازجمله واکسن گارداسیل میتوانند بدن را در مقابل انواع ویروس محافظت کنند، خصوصا مواردی که عامل زگیل تناسلی هستند.

  2
  کاندوم و محافظ در آزمایش HPV

  کاندوم و محافظ

  همیشه از کاندوم و protection برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی استفاده کنید.

  3
  ترک دخانیات در آزمایش HPV

  ترک دخانیات

  اگر دخانیات مصرف میکنید، باید بدانید که شانس ابتلای شما به این ویروس بیشتر است!

  4
  عدم استفاده OCPs در آزمایش HPV

  عدم استفاده OCPs

  عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (قرص های ضدبارداری خوراکی) به پیشگیری از این ویروس کمک می کند.

  5
  استفاده از Probe Cover در آزمایش HPV

  استفاده از Probe Cover

  استفاده از پروب‌های ضدعفونی‌ شده یا یکبار مصرف در معاینات سونوگرافی نقش مهمی در پیشگیری از این ویروس دارد.

  6
  تقویت سیستم ایمنی بدن در آزمایش HPV

  تقویت سیستم ایمنی بدن

  ورزش کردن، فعالیت روزانه، خوب خوابیدن و نوشیدن آب به مقدارکافی تاثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن شما دارد.

  7
  فاکتورهای تغذیه ای در آزمایش HPV

  فاکتورهای تغذیه ای

  رژیم غذایی کم پروتئین، با مصرف ویتامین B9 نقش مهمی در جلوگیری از مبتلاشدن به نوع 16 ویروس HPV و بیماری های دهانه رحم دارد.

  8
  قهوه Ganoderma در آزمایش HPV

  قهوه Ganoderma

  مصرف قهوه گانودرما در مواردی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV اشاره شده است.(نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتر)

  توجه داشته باشید که ویروس HPV حتی در صورت استفاده از کاندوم نیز منتقل میشود.
  کاندوم‌‎ها ممکن است نتوانند تمامی ناحیه تناسلی را پوشش دهند و در این صورت ویروس در اثر تماس پوستی منتقل خواهد شد.

  لیست خدمات پرطرفدار آزمایش اچ پی وی در آزمایشگاه تهران لب

  جزئیات بیشتر آزمایش های HPV

  متداول ترین توضیحات درباره انواع و جزئیات آزمایش HPV

  آزمایشگاه تهران لب، مطابق با دستورالعمل ها و استاندارد های سازمان جهانی بهداشت نسبت به آزمایش ویروس HPV و بررسی وجود ویروس اچ پی وی در بدن فرد و به دنبال آن تشخیص و تعیین ژنوتیپ ویروس در سریعترین زمان ممکن اقدام می نماید.

  نمونه برگه جواب آزمایش HPV مثبت
  نمونه برگه جواب آزمایش HPV منفی

  نمونه برگه آزمایش HPV منفی و مثبت در آزمایشگاه تهران لب

  اطلاعات مهم در برگه جواب آزمایش hpv مثبت و منفی

  در عکس جواب آزمایش hpv مثبت و منفی تهران لب برای تشخیص 32 نوع HPV از جمله انواع ژنوتایپینگ 11و16و18و26و31و33و35و39و42و44و45و51و52و53و54و56و58و59و61و62و66و67و68و70و72و73و81و82و83و84و90و91 اطلاعات کامل درج شده است.

  تذکر: تیپ 16 و 18 از انواع پرخطر هستند که عامل 70 درصد سرطان دهانه رحم هستند.

  زگیل تناسلی یا کندیلوم آکومینات توسط HPV کم خطر شامل انواع 6،11،42،43 و 44 ایجاد می شود.

  انواع 6 و 11 عامل 90 درصد زگیل تناسلی هستند.

  روش تست: در مورد Not Typeable یا Negative دلیل آن می تواند کم بودن تعداد کپی ویروس در نمونه یا ژنوتیپ غیر از آنچه در بالا ذکر شد باشد.

  آزمایش سرولوژی HPV

  آزمایش HPV سرولوژی

  تست سرولوژی نیز یک مدل آزمایش خون است که در خون، به دنبال وجود آنتی بادی ها می گردد. آنتی بادی همان چیزی است که بدن برای مبارزه با عفونت می سازد؛ و تست سرولوژی HPV به دنبال آنتی بادی های این ویروس در خون میگردد.


  تفاوت تست سرولوژی HPV با آزمایش HPV

  نتیجه آزمایش سرولوژی HPV با خود تست HPV که وجود ویروس در رحم را چک میکند متفاوت است، از این نظر که سرولوژی نمی تواند ویروس فعال در بدن را شناسایی کند. بلکه این آزمایش نشان میدهد که قبلا به این ویروس مبتلا شده اید یا خیر و همچنین به چه نوعی از آن مبتلا بوده اید.

  همچنین جواب تست سرولوژی hpv ممکن است تحت تاثیر عواملی چون واکسن های تزریق شده و یا زمان ابتلا به ویروس قرار بگیرد.


  انواع روش های آزمایش سرولوژی HPV

  متدهای مختلفی برای انجام این تست وجود دارد که میتوان به PBNA، cLIA یا LIA و ELISA اشاره کرد. هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی از لحاظ دقت، قابل اعتماد بودن، ارزان بودن و یا ساده بودن میباشند. برای نمونه، روش PBNA میتواند در تشخیص آنتی بادی هایی که برای مهار کردن عفونت اچ پی وی استفاده میشوند خوب عمل کند، اما روش انجام آن سخت بوده و نیاز به تجهیزات خاصی دارد. از طرف دیگر روش LIA میتواند آنتی بادی هایی که به قسمت های خاصی از HPV میچسبند را تشخیص دهد، اما ممکن است نتواند در تشخیص تاثیرگذاری آنتی بادی ها خوب عمل کند.


  کاربردهای تست سرولوژی HPV

  اگرچه شاید آزمایشات سرولوژی HPV دقت و حساسیت تست های تشخیص HPV را نداشته باشند، اما محدودیت های این تست به معنای نا کارآمدی آن نیست. آزمایش سرولوژی HPV کاربردهایی نیز دارد. برای مثال با استفاده از تست سرولوژی HPV می توانید میزان اثرگذاری واکسن HPV را مشخص کنید.

  آزمایش HPV genotype چیست؟

  آزمایش HPV ژنوتیپ

  تست HPV ژنوتیپ به تستی گفته میشود که هدفش تشخیص انواع خاصی از این ویروس در سلول های دهانه رحم است. همانطور که اشاره کردیم، انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که برخی از آنها ریسک بسیار بالایی در ایجاد سرطان دارند، همین دلیل باعث شده آزمایش hpv ژنوتیپ از اهمیت بالایی برخوردار باشد.


  انواع روش های آزمایش hpv ژنوتیپ

  ژنوتایپینگ با استفاده از روش های مختلفی انجام میشود مثل PCR یا توالی یابی که رایج ترین آنها هستند. هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خودش را از نظر حساسیت، اختصاصیت و هزینه دارد. برای مثال آزمایش HPV PCR در عین حال که انواع مختلفی از ویروس را تشخیص میدهد، اما در جواب آزمایش hpv genotyping ممکن است برخی از انواع کمیاب ویروس تشخیص داده نشده باشند.

  از طرف دیگر با انجام تست HPV ژنوتیپ از روش توالی یابی، میتوان اطلاعات و جزئیات دقیقی از ویروس را تشخیص دهد، اما هزینه انجام آن بیش تر است. تفسیر آزمایش hpv genotyping میتواند در تشخیص، کنترل و درمان بسیار مفید باشد. از این تست میتوان برای افرادی که احتمال ابتلای آنها به ویروس زیاد است و در دسته پرخطر قرار دارند استفاده کرد.


  تفسیر آزمایش hpv genotyping

  تفسیر آزمایش hpv genotyping می تواند با دقت بالایی مشخص کند که یک فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر، دقت این روش معمولا از سایر روش ها و تست ها بیشتر است. با این حال، محدودیت هایی هم متوجه این تست می باشد. نکته مهم اینجاست که اچ پی وی، یک عفونت پویا و چند عاملی است. به این معنا که عوامل مختلف زیادی وجود دارند که روی جواب آزمایش hpv genotyping تاثیر میگذارند. همچنین سرطان دهانه رحم نیز یک سرطان پیش رونده است که شامل مراحل مختلفی می شود و ممکن است نتوان تنها با یک آزمایش آن را تشخیص داد.

  شرایط تست اچ پی وی قبل از ازدواج

  شرایط تست اچ پی وی قبل از ازدواج

  قبل از ازدواج، افراد مجموعه از تست های خون، اعتیاد و بیماری های مقاربتی را می دهند؛ و از آنجایی که این ویروس توسط آزمایش خون مشخص نمی شود، ویروس HPV در آزمایشات قبل از ازدواج نیز مشخص نخواهد شد.


  این درحالی است که انجام آزمایش HPV قبل از ازدواج یکی از آزمایش های لازم به شمار می رود. مهم ترین نکته درباره این ویروس این است که در بسیاری از مواقع، افراد بدون هیچ علائم خاصی به این ویروس مبتلا هستند و از طرف دیگر، این ویروس به راحتی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.


  عدم انجام آزمایش HPV قبل از ازدواج می تواند در صورت مبتلا بودن، بیماری را به شریک زندگیتان نیز منتقل کند که این مسئله به شدت روی کیفیت زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود.


  علاوه بر این موارد، تحمل موضوع ابتلای همسر آینده به این ویروس در قبل از ازدواج بسیار آسان تر است، به همین دلیل انجام آزمایش HPV مردان نیز ضرورت به شمار می آید.

  آیا آزمایش HPV با بیمه تامین اجتماعی انجام میشود؟

  آیا آزمایش HPV با بیمه تامین اجتماعی انجام میشود؟

  آزمایشات مربوط به سلامت رحم و واژن از جمله تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV، بسته به موقعیت و شرایط آزمایشگاه، اکثرا جزء آزمایشگاه های گران قیمت به حساب می آید.


  به همین دلیل این سوال برای بسیاری از افراد به وجود می آید که میتوان آزمایش HPV با بیمه تامین اجتماعی انجام داد؟

  در پاسخ، به نقل از مجموعه تهران لب باید گفت: به طور کلی آزمایش HPV و پاپ اسمیر جزء آزمایش های آزاد به حساب می آید و شرکت های بیمه از جمله تامین اجتماعی آن را پوشش نمی دهند.


  با این حال، آزمایشگاه تهران لب طرف قرارداد با 25 بیمه معتبر کشور می باشد که برخی از آنها ممکن است آزمایش پاپ اسمیر را با بیمه تکمیلی پوشش دهند.
  برای اطمینان بیش تر، شما عزیزان می توانید بعد از انجام آزمایش خود در تهران لب، قبض مربوط به آزمایش را دریافت کرده و به مرکز بیمه خود مراجعه نمایید.

  برای آگاهی از هزینه آزمایش hpv با تلفن 1650 برای استان تهران تماس بگیرید.

  با آزمایش HPV در تهران لب به صورت دوره ای می توانید غربالگری نموده و خوب است بدانید که درمان ضایعات زگیل تناسلی با کرایوتراپی و لیزردرمانی و در برخی مواقع داروهای موضعی (پماد) است.

  دکتر شهناز پوربرفه ای

  پزشک متخصص

  زگیل تناسلی در ریشه آلت تناسلی با یا بدون کاندوم هم می تواند ایجاد بشود، لذا پیشنهاد من آزمایش HPV در منزل تهران لب است تا زوجین رابطه سالم جنسی با یکدیگر داشته باشند.

  دکتر محمد جباری

  متخصص ارولوژی

  توصیه من برای چکاپ دوره ای عفونت ویروسی اچ پی وی مراجعه به آزمایشگاه تهران لب است که دستگاه های پیشرفته ای در این زمینه دارد و همچنین سازمان جهانی بهداشت، واکسن گارداسیل را برای پیشگیری این عقونت توصیه کرده است.

  دکتر عباس انتظاری

  متخصص طب پیشگیری

  واقعا خیلی اذیت کنندس ایشالا همه به زودی بهبود پیدا کنن خوشحالم که کامل از بدنم پاک شده، از آزمایشگاه تهران لب و پزشکان خوبشون ممنونم

  سیمین‌ ابراهیمی

  مربی رسمی فدراسیون ورزش های همگانی

  دکتر شهناز پوربرفه ای
  دکتر محمد جباری
  دکتر عباس انتظاری
  سیمین‌ ابراهیمی
  امتیازدهی به خدمات آزمایش HPV

  امتیازدهی به خدمات آزمایش HPV

  واژه “HPV” مخفف عبارت Human Papillomavirus یا ویروس پاپیلومای انسانی است. HPV یک ویروس DNA از خانواده Papillomaviridae است که بیشتر به عنوان عامل اصلی انتقال عفونت‌های جنسی از جمله زگیل شناخته می‌شود. این ویروس می تواند به صورت تماس مستقیم جنسی منتقل شود بیشتر انتقال این بیماری به صورت جنسی اتفاق می‌افتد. اما ممکن است به صورت غیرجنسی نیز منتقل شود، از جمله از طریق تماس پوستی.

  بررسی پیوند پاپیلوماویروس انسانی با سرطان سرویکس و دستگاه تنفسی. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، 71(8)، 484-476.

  Sabeena, P. (2018). Human Papillomavirus (HPV) and Cervical Cancer. Journal of Obstetrics and Gynaecology of India, 68(3), 211–217. https://doi.org/10.1007/s13224-018-1101-0

  Sending
  User Review
  5 (6 votes)

  این محتوا توسط پزشکان متخصص زیر تایید شده است:

  دکتر حسن خرمیان

  دکتر حسن خرمیان

  مدیر داخلی آزمایشگاه تهران لب - پارس لب و شفا لب

  دکترای تخصصی ایمونولوژی

  درباره پزشک
  83 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش HPV (اچ پی وی) ویروس پاپیلومای انسانی در میان گذاشته‌اند.
  • بهاره برومند, 19 خرداد, 1402 @ 3:09 ب.ظ پاسخ

   سلام خسته نباشید، میخواستم بدونم آزمایش زگیل تناسلی در زنان چگونه است، و اینکه خودتون تفسیر جواب آزمایش زگیل تناسلی هم انجام میدهید یا خیر؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 22 خرداد, 1402 @ 9:40 ق.ظ پاسخ

    بهاره عزیز، سلام

    ازمایش زگیل تناسلی برای زنان و مردان اکثرا با بررسی زگیل ها انجام میشه و برای اطمینان بیشتر و درصورت درخواست شما، آزمایش HPV و پاپ اسمیر تجویز میشود. 😘

    تفسیر جواب آزمایش اچ پی وی و زگیل تناسلی در آزمایشگاه تهران لب انجام میشه. 🙏

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • امیرعباس حسینی, 20 خرداد, 1402 @ 4:25 ب.ظ پاسخ

   ممنون از خدمات خوبتون، میشه بگید احتمال انتقال ویروس از صندلی کثیف و استخر عمومی چقدره؟ توی آزمایشHPV مشخص میشه علت چی هست؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 23 خرداد, 1402 @ 1:30 ب.ظ پاسخ

    آقای حسینی عزیز، سلام 🥰

    در اکثر مواقع انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل میشود و مراکز انجام تست hpv امکان تشخیص علت انتقال ویروس را ندارند،

    آزمایش ویروس HPV و تست زگیل تناسلی صرفا ابتلای اشخاص به ویروس را تائید یا رد میکند. 🧐

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • شیدا رهنما, 21 خرداد, 1402 @ 12:41 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید توی صفحه آزمایش hpv نی نی سایت نوشته بود برای ازمایش اچ پی وی در دوران حاملگی انجام نمیشه، درسته؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 25 خرداد, 1402 @ 10:15 ق.ظ پاسخ

    خانم رهنما عزیز سلام،

    خیر درست نیست. آزمایش پاپ اسمیر و HPV در زمان بارداری نیز انجام میشود و حتی از ضرورت بیشتری برخوردار است تا احتمال انتقال آن به جنین رصد شود. 🙂

    ممنونم از اینکه تهران لب برای آزمایش HPV انتخاب کردید. 😍

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • سالار رخشنده, 23 خرداد, 1402 @ 11:22 ب.ظ پاسخ

   سلام، آزمایش hpv کرج هم انجام میدید یا فقط تهران؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 خرداد, 1402 @ 1:46 ب.ظ پاسخ

    سالار عزیز سلام،

    بهترین تست HPV در کرج و هم در ورامین قالب انجام است. 💪

    همین حالا فرایند ثبت درخواست و پذیرش آزمایش HPV (در آزمایشگاه، محل کار و منزل) را شروع کنید. ✅

    1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها

  • عطیه مقدم, 24 خرداد, 1402 @ 12:08 ب.ظ پاسخ

   سلام خسته نباشید، من برای کارم دائما در شهرهای مختلف هستم، یکبار آزمایش hpv در تبریز انجام دادم اما خیلی طول کشید تا پاسخش رو ارسال کنند، خواستم بدونم تفسیر جواب آزمایش اچ پی وی در تهران چقدر طول میکشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 خرداد, 1402 @ 1:48 ب.ظ پاسخ

    سلام عطیه مقدم عزیز،

    سرعت آماده شدن جواب ازمایش hpv در تهران بسته به هر آزمایشگاهی متفاوت است، ⛔️

    آزمایش hpv تهران لب در کمتر از 72 ساعت در اختیار شما قرار میگیرد. 💯

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • سارا افتخاری, 25 خرداد, 1402 @ 9:16 ق.ظ پاسخ

   ببخشید من آخرین بار 3 سال پیش آزمایش hpv در آزمایشگاه نیلو انجام دادم، خواستم بدونم دفعه بعدی کی باید تست بدم؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 خرداد, 1402 @ 1:50 ب.ظ پاسخ

    سارا افتخاری عزیز،

    🔸 آزمایش HPV بهتر است هر 3 الی 4 سال یکبار انجام شود.

    ✅ باعث افتخار خواهد بود تا برای آزمایش بعدی در تهران لب آزمایش دهید.

    همین حالا فرایند ثبت درخواست و پذیرش آزمایش HPV (در آزمایشگاه، محل کار و منزل) را شروع کنید 💞

    1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها

  • آرین شکیبا, 27 خرداد, 1402 @ 1:05 ب.ظ پاسخ

   خسته نباشید ممنون از خدمات خوبتون، خواستم بدونم آزمایش HPV و HIV همزمان انجام میشه یا با هم فرق دارند؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 خرداد, 1402 @ 1:53 ب.ظ پاسخ

    آرین عزیز سلام،

    ⚠️ آزمایش برای زگیل تناسلی و ویروس HPV معمولا با تست پاپ اسمیر انجام میشود، اما HIV اکثرا با آزمایش خون مشخص میشود. بنابراین آزمایش hpv و hiv فرق دارند.

    ثبت رایگان درخواست آزمایش HPV
    https://reservation.tehranlab.com:8084/

  • زهره بلغاری, 29 خرداد, 1402 @ 0:16 ق.ظ پاسخ

   من بهترین آزمایش HPV در تهران رو در تهران لب دادم، محیط بسیار پاکیزه و تفسیر ازمایش اچ پی وی هم خیلی حرفه ای انجام شد، ممنون از خدمات خوبتون.

  • امیرعلی شعبانی:, 1 تیر, 1402 @ 10:02 ب.ظ پاسخ

   ببخشید من به تازگی به رشت نقل مکان کردم ولی خیلی شهر رو نمیشناسم، شما آزمایشگاه مناسب برای آزمایش hpv در رشت میشناسید؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 8:58 ق.ظ پاسخ

    امیرعلی عزیز سلام،

    آزمایشگاه جم در رشت که از همکاران تهران لب است را به شما پیشنهاد میکنیم، موفق و سلامت باشید. 🙏❤️

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • سهیل کربلایی, 3 تیر, 1402 @ 10:57 ب.ظ پاسخ

   خسته نباشید، تست hpv مردان تهران رو در خانه انجام میدهید؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 8:59 ق.ظ پاسخ

    سهیل عزیز،

    بهترین آزمایش HPV در تهران و شهرهای حومه توسط تهران لب در منزل شما انجام میشود. 😉🌹
    جهت هماهنگی به صفحه آزمایش در منزل مراجعه کنید.

    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • احمد محمدی, 4 تیر, 1402 @ 10:06 ق.ظ پاسخ

   ببخشید برای آزمایش HPV در شیراز چه مرکزی رو پیشنهاد میکنید؟

  • سمیرا قاسمی, 5 تیر, 1402 @ 1:07 ب.ظ پاسخ

   من سری اول آزمایش hpv در قزوین دادم و بعد به تهران جا به جا شدیم اتفاقا نزدیک پارک ساعی هستیم، آزمایش hpv pcr هم انجام میدید دیگه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:02 ق.ظ پاسخ

    سمیرا قاسمی عزیز،

    بله در تهران لب بهترین آزمایش HPV تهران انجام شده و تفسیر ازمایش hpv pcr نیز بلافاصله در اختیارتان قرار میگیرد. ✅


    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • نگار کتمان, 6 تیر, 1402 @ 2:09 ب.ظ پاسخ

   آزمایش hpv در کرج هم انجام میدید؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:06 ق.ظ پاسخ

    نگار کتمان عزیز سلام،

    آزمایش HPV تهران لب در کرج هم انجام میشود. با این حال آزمایشگاه پاتوبیولوژی شفا نیز از مراکز آزمایش hpv در کرج است که خدمات مناسبی ارائه میکند. 😍

    ثبت رایگان درخواست آزمایش HPV
    https://reservation.tehranlab.com:8084/

  • احسان پاکدل, 7 تیر, 1402 @ 11:33 ب.ظ پاسخ

   سلام خسته نباشید، مرکز خوب برای آزمایش hpv تبریز معرفی میکنید لطفا؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:10 ق.ظ پاسخ

    سلام احسان عزیز،

    آزمایشگاه نور تبریز از مراکز انجام آزمایش hpv در تبریز است که میتوانید برای آزمایش تشخیص زگیل تناسلی و تست اچ پی وی به آن مراجعه کنید.😎


    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

  • شیرین پناهی, 8 تیر, 1402 @ 10:33 ب.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر، ببخشید توی صفحه جواب آزمایش hpv نی نی سایت نوشته بود کمتر از 4 روز آماده میشه، خواستم ببینم شما چقدر طول میکشه جواب آزمایش hpv رو بدید؟

  • مهراب صاحبدلان, 10 تیر, 1402 @ 9:14 ق.ظ پاسخ

   ببخشین من دنبال مرکز خوب برای آزمایش hpv اصفهان میگردم، شما فقط در تهران خدمات دهی دارید؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:24 ق.ظ پاسخ

    سلام مهراب صاحبدلان عزیز،

    بهترین تست hpv در اصفهان رو میتوانید در آزمایش دکتر صادق ولیان انجام دهید. 🙏🙏
    مراکز تست hpv مشهد و شهرهای دیگر هم در صفحه لیست همکاران تهران لب در دسترس است.


    درخواست تلفنی آزمایش hpv از آزمایشگاه تهران لب با شماره تلفن 88709970-021 برای کل کشور
    1650 (برای استان تهران)

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:26 ق.ظ پاسخ

    افسانه کریمیان عزیز سلام،

    آزمایش HPV در تهران و شهرهای حومه در منزل امکان پذیر است. 💕

    ثبت رایگان درخواست آزمایش در منزل
    https://tehranlab.com/departments/test-at-home/

  • افسانه کریمیان, 10 تیر, 1402 @ 9:15 ق.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر، آزمایش HPV تهران رو فقط در خود استان انجام میدید یا شهرهای اطراف هم مقدوره براتون؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 13 آبان, 1402 @ 11:49 ق.ظ پاسخ

    سلام افسانه جان،

    فقط در استان تهران در خدمت شما هستیم.

    برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
    ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

  • نازی بهادر, 10 تیر, 1402 @ 9:16 ق.ظ پاسخ

   بهترین آزمایشگاه HPV هستید، ممنون از خدمات عالیتون

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 10 تیر, 1402 @ 9:27 ق.ظ پاسخ

    سلام خانم بهادر عزیز،

    از اینکه تهران لب رو برای آزمایش HPV انتخاب کردید متشکریم.💚❤️🧡💛💙💜

  • رامین شیرازی, 3 خرداد, 1403 @ 11:03 ق.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر، سوالی داشتم. آزمایش HPV رو باید پزشک تجویز کنه؟ میشه خودمون این آزمایشم رو بدیم؟ وقتی میخوایم آزمایش اچ پی وی بدیم، باید قبلش شرایطی رو داشته باشیم؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 11:05 ق.ظ پاسخ

    سلام رامین عزیز
    نخیر، نیاز به تجویز پزشک نداره و خودتون میتونین آزمایش HPV انجامش بدین. در ضمن انجام این آزمایش هم، شرایط خاصی نداره و قبلش لازم نیست آمادگی خاصی داشته باشین.

  • رامین صمدی, 3 خرداد, 1403 @ 11:36 ق.ظ پاسخ

   سلام، چقدر احتمال وجود داره که جواب آزمایش HPV به اشتباه منفی باشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 11:36 ق.ظ پاسخ

    سلام رامین عزیز
    امکان اشتباه در این آزمایش هم مثل سایر آزمایش‌ها وجود داره. اگر تست اچ پی وی شما در دوران نهفتگی یا پنجره ویروس انجام شده باشه، امکان کاذب بودن نتایج آزمایش شما هستش. کاذب بودن نتیجه آزمایش، قبل از سن 30 سالگی رایج تره. این احتمال هم وجود داره که برای تشخیص بهتر، آزمایش دیگه‌ای هم انجام بشه.

  • رسا سینایی, 3 خرداد, 1403 @ 11:55 ق.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید مزاحم میشم. چند سالی میشه که روی سر آلت تناسلیم دونه‌های ریزی هستش. الان مشکوک شدم که نکنه HPV باشه. امکانش هست؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 11:58 ق.ظ پاسخ

    سلام رسا عزیز
    باید توسط متخصص پوست یا ارولوژی بررسی و نمونه بررداری بشه تا دقیق‌تر جواب داد. ممنون

  • مریم رشیدی, 3 خرداد, 1403 @ 12:05 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید اگر جواب آزمایش HPV و پاپ اسمیرمون منفی باشه اما زگیل داشته باشیم و دربیاد چی میشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 12:07 ب.ظ پاسخ

    سلام مریم عزیز
    احتمال اینکه به خاطر خشکی یا بیماری های دیگه این اتفاق افتاده باشه، وجود داره.

  • زهرا راستگو, 3 خرداد, 1403 @ 12:22 ب.ظ پاسخ

   سلام، ازتون سوالی داشتم. آیا آزمایش HPV رو میشه با بیمه انجام دادش؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 12:27 ب.ظ پاسخ

    سلام زهرا عزیز
    بیمه‌های پایه شامل آزمایش HPV پایه نمیشه اما بیمه‌های تکمیلی برخیشون ممکنه شامل بخش پاتولوژی و ژنتیک بشن و واسه همین بایستی از بیمه تکمیلی خود استعلام بگیرید.

  • اسرا شمس, 3 خرداد, 1403 @ 2:43 ب.ظ پاسخ

   سلام، اگه HPV من مثبت بشه، دارویی براهش هست؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 2:45 ب.ظ پاسخ

    سلام اسرا عزیز
    میشه برای جلوگیری از انتقال ویروس hpv اقداماتی کرد، اما هنوز امکان درمان قطعی برا این ویروس وجود نداره. همچنین ضایعات و زگیل رو میشه با جراحی یا لیزر برداشت ولی همچنان hpv از بین نمیره.

  • دیارا شرقیانی, 3 خرداد, 1403 @ 3:05 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید آیا یه دختر باکره هم میتونه آزمایش hpv رو انجام بده؟

  • کاوه مشعلی, 3 خرداد, 1403 @ 3:31 ب.ظ پاسخ

   سلام، ازتون میخواستم سوالی بپرسم. زدن واکسن برای پیشگیری از ویروس hpv موثره؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 3:35 ب.ظ پاسخ

    سلام کاوه عزیز
    باید گفت که بعد از زدن سه دوز واکسن گارداسیل، افراد حدود 90% ایمنی پیدا میکنن. بنابراین، زدن این واکسن توصیه میشه.

  • میثم عرفانی, 3 خرداد, 1403 @ 3:40 ب.ظ پاسخ

   سلام، مثبت بودن آزمایش HPV من چه خطراتی میتونه داشته باشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 3:57 ب.ظ پاسخ

    سلام میثم عزیز
    مثبت بودن تست hpv، نشان‌دهنده شناسایی یک یا چند مورد از ویروس hpv هست. این ویروس در صورت ماندن در بدن و درمان نشدن میتونه باعث تغییر سلولی و سرطان بشه. در نتیجه میتونه مشکل آفرین باشه.

  • امید بیگدلی, 3 خرداد, 1403 @ 3:59 ب.ظ پاسخ

   سلام، سوالی داشتم. آیا میشه به غیر از رابطه جنسی، از راه‌های دیگه هم این ویروس مبتلاء شد؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 4:07 ب.ظ پاسخ

    سلام امید عزیز
    بله، امکانش هست. ابتلاء به hpv از طریق رابطه جنسی رایج‌ترین راهه. اما از طریق تماس‌های پوستی، استفاده از وسایل بهداشتی شخصی به طور مشترک، همچنین از طریق بریدگی، پارگی کوچک و یا سایش این ویروس میتونه منتقل بشه.

  • فاطیما بهاری, 3 خرداد, 1403 @ 4:39 ب.ظ پاسخ

   سلام، من سال ۹۷ آزمایش hpv دادم که متاسفانه نوع ۱۸ رو داشتم. ولی بعد از درمان و مراقبت‌های خوب، تستم تو سال ۹۹ منفی شد. خیالم میتونه راحت باشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 4:42 ب.ظ پاسخ

    سلام فاطیما عزیز
    باید خدممتون بگم که ویروس HPV به ندرت باز می‌گرده. اما جهت اطمینان لازمه که با یه پزشک هم مشورت کنی تا از وضعیت خود به خوبی آگاه بشی.

  • علی فضلی, 3 خرداد, 1403 @ 4:51 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید آزمایش hpv واسه دهان و گلو چطوره؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 4:56 ب.ظ پاسخ

    سلام علی عزیز
    برا آزمایش hpv دهان و گلو باید گفت هیچ آزمایش تایید شده‌ای توسط FDA برای تشخیص HPV در دهان یا گلو وجود نداره و سازمان‌های پزشکی و دندانپزشکی آزمایش برای HPV دهان را توصیه نمیکنن.

  • علی نجفی, 3 خرداد, 1403 @ 5:03 ب.ظ پاسخ

   سلام، ازتون میخواستم سوالی بپرسم. hpv میتونه از طریق سرویس‌های بهداشتی عمومی منتقل بشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 5:06 ب.ظ پاسخ

    سلام علی عزیز
    آره، امکانش هست. شما اگه به طور مستقیم با سطوح آلوده سرویس‌های بهداشتی تماس داشته باشید، ویروس hpv میتونه منتقل بشه.

  • مرجان آهنگی, 3 خرداد, 1403 @ 5:12 ب.ظ پاسخ

   سلام، آیا امکان انتقال ویروس hpv از طریق لیزر هستش؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 5:15 ب.ظ پاسخ

    سلام مرجان عزیز
    در جواب سوالتون باید گفت که بستگی به دستگاه داره. اگر برای لیزر از ژل و دستگاه رولی استفاده بشه، امکان انتقال این ویروس هستش.

  • ثنا فتحی, 3 خرداد, 1403 @ 5:25 ب.ظ پاسخ

   سلام، سوالی داشتم. همسر من دچار زگیل تناسلی شده و احتمالش هست که منم الان مبتلاء شده باشم. ولی فعلا هیچ ضایعه ای روی اندام تناسلیم ندارم. من هنوز به دکتر مراجعه نکرده‌ام. اما هر روز کپسول‌های پاورفیت رو میخورم و زگیل دهانی دارم که بعضا اذیتم میکنه. من باید چیکار کنم؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 5:27 ب.ظ پاسخ

    سلام ثنا عزیز
    انجام تست hpv به علت حساسیت موضوع برا شما لازمه. لذا، بهتره که سریعا این تست رو انجام بدین.

  • احمد دانا, 3 خرداد, 1403 @ 5:40 ب.ظ پاسخ

   سلام، وقتتون بخیر باشه. ببخشید، برا انجام آزمایش hpv حتما لازمه که ضایعه و یا نشانه‌ای باشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 5:45 ب.ظ پاسخ

    سلام احمد عزیز
    نه لازم نیست و میشه بدون وجود نشانه‌های پوستی هم تست hpv را انجام داد و از وضعیت خود مطلع شد.

  • صدف چشمی, 3 خرداد, 1403 @ 5:50 ب.ظ پاسخ

   سلام، شوهر من به اچ پی وی مبتلاست. ولی من هنوز مبتلاء نشده‌ام. بوسه معمولی از لب هم میتونه خطرساز باشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 5:53 ب.ظ پاسخ

    سلام صدف عزیز
    باید در جواب سوالتون گفت که بوسیدن روش رایج انتقال hpv نیست و هیچ مطالعه‌ای هم ارتباط قطعی بین بوسیدن و ابتلاء به ویروس HPV را نشان نمیده. اما بنابر برخی تحقیقات، بوسیدن با دهان باز میتونه شانس انتقال رو بیشتر کنه.

  • سمیرا نجفی زاده, 3 خرداد, 1403 @ 6:02 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید رابطه دهان با دهان و نوازش آلت فردی که اچ پی وی داره میتون ما رو به این ویروس آلوده کنه؟

  • امیر هوشیاری, 3 خرداد, 1403 @ 6:05 ب.ظ پاسخ

   سلام، سوالی داشتم. آیا نوع کم خطر hpv هم میتونن زگیل ایجاد کنند؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 6:11 ب.ظ پاسخ

    سلام امیر عزیز
    بله، نوع کم خطر این ویروس نیز میتونه زگیل ایجاد کنه. اما نوع کم خطر hpv سرطان ایجاد نمیکنن.

  • حمیده رحیمی, 3 خرداد, 1403 @ 6:17 ب.ظ پاسخ

   سلام، میخواستم منو راهنمایی کنین. جواب آزمایش من ژنوتیپ ۶۲ هستش. این یعنی چه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 3 خرداد, 1403 @ 6:19 ب.ظ پاسخ

    سلام حمیده عزیز
    نتایج آزمایشتون نشون میده که شما مبتلاء به نوع کم خطر hpv شده‌اید. خوشبختانه این نوع خطر زیادی نداره. اما در صورت بروز علائم و همچنین دستور پزشک، ممکنه لازم باشه که آزمایش رو تکرار کنید.

  • اسماعیل علوی, 5 خرداد, 1403 @ 8:51 ب.ظ پاسخ

   سلام، ببخشید اگه جواب آزمایش اچ پی وی فردی 31 باشه، این چه معنی داره؟ میشه راهنمایی کنید.

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 5 خرداد, 1403 @ 9:00 ب.ظ پاسخ

    سلام اسماعیل عزیز
    اگه آزمایش ژنوتایپینگ فردی ۳۱ مثبت باشه، متاسفانه اون فرد در بدن خود نوع پرخطر پاپیلوما داره. لذا، فرد باید هرچه زودتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنه و معاینات بشه و آزمایشات لازم رو انجام بده.

  • مهدی یزدانی, 5 خرداد, 1403 @ 9:08 ب.ظ پاسخ

   سلام، ازتون سوالی داشتم. آزمایش HPV من مثبت شده‌ و خوشبختانه از نوع کم خطر هستش. من یک دوز واکسن هم زده‌ام و قرص میخورم. من میتونم با همسر خودم رابطه جنسی داشته باشم؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 5 خرداد, 1403 @ 9:13 ب.ظ پاسخ

    سلام مهدی عزیز
    از آنجایی که هنوز هم میتوانین HPV را به همسرتان انتقال بدین، لذا توصیه میشه مدتی رو صبر کنین.

  • مهرداد احمدی, 23 خرداد, 1403 @ 5:40 ق.ظ پاسخ

   با سلام و خسته نباشید
   ببخشید این سوال رو مطرح میکنم من یک هفته پیش با یک خانومی رابطه داشتم و این خانوم دور ناحیه تناسلیش چند تا ضایع گوشتی داشت و من نمی‌دونستم بعد از تحقیق احتمال دادم زگیل باشه سوالم اینه که الان من میتونم آزمایش بدم یا هنوز زوده که آزمایش بدم
   آیا در این مدت یک هفته که من رابطه داشتم میشه آزمایش داد

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 26 خرداد, 1403 @ 10:29 ب.ظ پاسخ

    بله شما می‌توانید در حال حاضر آزمایش HPV را انجام دهید.

    اما توجه داشته باشید که:

    دوره کمون برای عفونت HPV می‌تواند بین 3 هفته تا 6 ماه باشد. به عبارت دیگر، ممکن است شما عفونت را دریافت کرده باشید اما هنوز هیچ علامتی نداشته باشید و آزمایش شما منفی باشد.
    اگر آزمایش شما در حال حاضر منفی باشد، به معنای این نیست که شما حتماً عفونت را ندارید. شما باید 3 تا 6 ماه بعد آزمایش را تکرار کنید تا مطمئن شوید که عفونت را ندارید.
    در این مدت، برای کاهش خطر انتقال عفونت به دیگران، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

    از رابطه جنسی خودداری کنید، یا از کاندوم استفاده کنید.
    دست‌های خود را به طور منظم با صابون و آب گرم بشویید.
    از به اشتراک گذاشتن حوله یا لباس با دیگران خودداری کنید.
    اگر هر گونه علامتی مانند زگیل تناسلی، خارش یا درد در ناحیه تناسلی مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ثبت درخواست آزمایش