سقط جنین | انواع، دلایل، علائم، قرص‌ها، پیشگیری

سقط جنین | انواع، دلایل، علائم، قرص‌ها، پیشگیری

سقط جنین (Abortion) به قطع فرآیند بارداری، چه به طور خود به خود (سقط جنین) و چه به طور داوطلبانه، اطلاق می‌شود. این اتفاق می‌تواند در هر مرحله از بارداری رخ دهد، اما بیشتر سقط‌‌‌‌های داوطلبانه در سه ماه اول رخ می‌دهد. سقط جنین داوطلبانه می‌تواند با روش‌های مختلف دارویی یا جراحی، بسته به سن بارداری و وضعیت زن انجام شود.

سقط جنین یک موضوع پیچیده و حساس است که به سلامت زنان، حقوق باروری آنها و ملاحظات اخلاقی و مذهبی مربوط می‌شود. احترام به انتخاب هر زن و ارائه اطلاعات کافی و انجام حمایت لازم از او برای تصمیم‌گیری آگاهانه مهم است.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش سقط جنین و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

انواع سقط جنین

سقط جنین به دو روش کلی انجام می‌شود که در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم:

سقط جنین خود به خودی

سقط جنین خود به خودی، که به آن سقط جنین ناخواسته نیز گفته می‌شود، قبل از هفته 22 بارداری اتفاق می‌افتد. این شایع‌ترین عارضه بارداری است که حدود 15 درصد از بارداری‌های تأیید شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علل سقط جنین خود به خود اغلب ناشناخته است، اما عوامل متعددی مانند سن بالای مادر (بیش از 35 سال)، سابقه سقط جنین، برخی از ناهنجاری‌های کروموزومی‌ جنین، مشکلات رحمی، برخی از عفونت‌ها، سیگار کشیدن، مصرف الکل و مصرف مواد مخدر می‌توانند خطر آن را افزایش دهند.

علائم سقط جنین خود به خودی می‌تواند شامل خونریزی واژینال، درد شکم، گرفتگی عضلات و دفع بافت جنین باشد. اگر فکر می‌کنید در حال سقط جنین هستید، مهم است که فوراً به پزشک زنان زایمان مراجعه کنید.

سقط جنین داوطلبانه

سقط جنین داوطلبانه به قطع کردن عمدی چرخه بارداری با استفاده از روش‌های دارویی یا جراحی اشاره دارد. دلایل سقط جنین داوطلبانه می‌تواند متنوع بوده و شامل بارداری ناخواسته، بارداری پرخطر برای سلامت مادر، نقص جدی جنین و مشکلات اجتماعی و اقتصادی باشد.

روش‌های سقط جنین داوطلبانه بسته به سن بارداری و وضعیت زن متفاوت است که دو روش اصلی آن شامل موارد زیر است:

  • سقط جنین با دارو: این روش شامل مصرف داروهایی است که باعث دفع جنین و پوشش رحم می‌شود. سقط جنین دارویی (مثل میفپریستون و میزوپروستول) را می‌توان تا هفته 9 بارداری انجام داد.
  • سقط جنین با جراحی: این یک روش جراحی است که برای خارج کردن جنین از رحم انجام می‌شود. سقط جنین با جراحی را می‌توان در هر مرحله از بارداری انجام داد.

انواع سقط جنین

دلایل سقط جنین

دلایل زیادی وجود دارد که یک زن ممکن است تصمیم به سقط جنین بگیرد.

برخی از رایج‌ترین دلایل شامل موارد زیر است:

بارداری ناخواسته

این ممکن است به دلیل عدم دسترسی به روش‌های پیشگیری از بارداری، عدم موفقیت روش‌های پیشگیری از بارداری یا تجاوز جنسی باشد.

خطر برای سلامت مادر

این امر شامل مواردی می‌شود که بارداری تهدید کننده زندگی می‌باشد یا خطرات جدی برای سلامت مادر ایجاد می‌کند.

ناهنجاری‌های جنینی

اینها ممکن است شامل نقص‌های مادرزادی و ژنتیکی جدی باشد که به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی کودک تأثیر می‌گذارد، که در این مورد نیاز به مشاوره ژنتیک هست.

عوامل اجتماعی و اقتصادی

این ممکن است شامل فقر، عدم دسترسی به مراقبت از کودک یا آموزش یا محیط زندگی ناپایدار باشد. به یاد داشته باشید که هر زن شرایط منحصر به فردی دارد و هیچ پاسخ درست یا غلطی برای تصمیم به سقط جنین وجود ندارد. اگر به سقط جنین فکر می‌کنید، مهم است که با یک پزشک زنان و زایمان در مورد این مسائل صحبت کنید. پزشک می‌تواند اطلاعات و امکانات دقیق را در اختیار شما قرار دهد.

دلایل سقط جنین

علائم سقط جنین

علائم سقط جنین می‌تواند از زنی به زن دیگر و بسته به مرحله بارداری متفاوت باشد.

با این حال برخی از علائم هشدار دهنده شایع شامل موارد زیر است:

  • خونریزی واژینال: این شایع‌ترین علامت سقط جنین است. خونریزی می‌تواند خفیف یا شدید، به رنگ قرمز روشن یا قهوه‌ای باشد و ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد.
  • درد شکم یا لگن: درد می‌تواند به صورت گرفتگی‌ شبیه درد پریود باشد. این درد ممکن است در قسمت تحتانی شکم موضعی بوده یا به پشت سرایت کند.
  • از دست دادن بافت جنین: از دست دادن بافت جنین می‌تواند شامل تکه‌های کوچک بافت یا کیسه‌های پر از مایع باشد.
  • بیرون راندن محصولات حاملگی: در برخی موارد، محصولات حاملگی (جنین یا بافت‌های اطراف آن) ممکن است از طریق واژن دفع شوند. این امر می‌تواند با درد و خونریزی بیشتر همراه باشد.
  • علائم دیگر: برخی از زنان ممکن است علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ، خستگی، سرگیجه یا غش را نیز تجربه کنند.

توجه به این نکته مهم است که همه این علائم همیشه در یک سقط جنین وجود ندارند. علاوه بر این برخی از زنان ممکن است سقط جنین داشته باشند بدون اینکه هیچ علامتی را تجربه کنند. اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند سقط جنین را تأیید کرده و بهترین گزینه‌های درمانی را برای شرایط شما ارائه دهد. به یاد داشته باشید که سقط جنین شایع است و معمولاً تقصیر زن نیست. اکثر زنانی که سقط جنین می‌کنند، بعداً باردار می‌شوند و بارداری‌های سالمی‌ را تجربه می‌کنند.

نکته: به دلیل حساسیت رحم در دوران بارداری ممکن است تا چند روز بعد از انجام آزمایش پاپ اسمیر علائم سقط جنین را تجربه شود اما پاپ اسمیر باعث سقط جنین نمی‌شود ولی در مواردی خاص عفونت HPV در سقط جنین می‌تواند نقش داشته باشد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله سقط جنین آموختیم

در این مطلب به بررسی سقط جنین از دو منظر مختلف، انواع سقط جنین و علائم سقط جنین پرداختیم. همچنین بیان کردیم که سقط جنین به دو دسته اصلی که شامل سقط جنین خود به خودی و سقط جنین داوطلبانه است تقسیم می‌شود. علل، علائم و روش‌های هر دو نوع سقط جنین را به طور خلاصه شرح دادیم.

به طور مفصل‌تر به علائم سقط جنین پرداختیم. علائم شایع سقط جنین را برشمردیم و تاکید کردیم که همه این علائم همیشه در یک سقط جنین وجود ندارند و برخی از زنان ممکن است بدون هیچ علامتی سقط جنین را تجربه کنند.

در نهایت به زنان توصیه کردیم که در صورت مشاهده هر یک از علائم سقط جنین، فوراً به پزشک مراجعه کنند و حتی تست‌های ژنتیکی مرتبط با سقط‌های ترومبوفیلیک و آزمایش هورمونی با مشورت پزشک زنان و زایمان را در بیمارستان و آزمایشگاه انجام دهند؛ زیرا اگر این اتفاق در مراحل اولیه دوران بارداری باشد به کمک دارو یا مشاوره‌های پزشکی امکان رفع آن وجود داشته و فرد می‌تواند به راحتی به زندگی خود بازگردد.

  • منابع:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/abortion

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش