آزمایش هورمونی (لیست کامل آزمایش‌های هورمونی زنان و مردان)

آزمایش هورمون شناسی

آزمایش هورمونی از جمله مهم‌ترین تست‌هایی است که با هدف بررسی سلامتی جنسی زنان و مردان و قدرت باروری تجویز می‌شود. علت بسیاری از مشکلات ناباروری در زنان به عدم تعادل این هورمون‌ها باز می‌گردد. شرایط انجام این نوع از آزمایشات خون کمی متفاوت‌تر از سایر تست‌های آزمایشگاهی است. مثلا شاید پزشک توصیه کند که آزمایشات در روز سوم سیکل ماهانه زنان انجام شود.

برای درخواست هرگونه سوال در مورد هزینه آزمایش هورمونی زنان، انجام آزمایش هورمونی و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آزمایش هورمونی

هورمون‌ ها نقش حیاتی در تنظیم عملکرد بدن انسان دارند و تعادل در هورمون‌ ها، اساس سلامت جسمی و روحی ماست. در واقع خیلی از مواقع، این هورمون ها هستند که مشخص میکنند از نظر روحی چه حس و حالی داشته باشیم. همچنین اختلالات هورمونی ممکن است منجر به مشکلات مختلفی در سلامت جسمی زنان و مردان شوند. اگر نمیدانید آزمایش هورمونی برای چیست، باید بگوییم برای پیشگیری، تشخیص و نهایتا درمان یا کنترل صحیح این اختلالات، انجام آزمایش هورمون به انگلیسی (hormone test) بسیار ضروری است. در ادامه به طور کامل به علت آزمایش هورمونی میپردازیم تا بدانید آزمایش هورمونی شامل چیست و چه اهمیتی دارد.

آزمایش هورمون در زنان و مردان به عنوان یکی از تست‌ های حیاتی، جهت بررسی سلامت جنسی و قدرت باروری استفاده می شود. این آزمایش از دقت بالایی برخوردار بوده و تفسیر آزمایش هورمون شناسی، میتواند یک منبع قابل اعتماد برای پزشکان و تشخیص مشکلاتی از جمله ناباروری و یائسگی باشد.

در عین حال، مشکلات مربوط به سیکل ماهانه، کاهش میل جنسی و بروز صفات مردانه در زنان نیز میتوانند ناشی از عدم تعادل هورمونی باشند. بررسی سطح هورمون‌ هایی نظیر هورمون LH، هورمون FSH، استروژن، تستوسترون و … با آزمایش چکاپ هورمونی، اصولی ترین راه برای درمان این اختلالات است.

در این مقاله، هدف ما آشنایی شما با انواع آزمایشات هورمونی زنانه و مردانه است؛ و در ادامه به بررسی نحوه انجام آزمایش هورمونی زنانه و تفسیر نتایج آن میپردازیم و همچنین، اهمیت این آزمایشات در تشخیص و درمان اختلالات هورمونی را بررسی می ‌کنیم. علاوه بر آن، میگوییم که آزمایش هورمونی چه شرایطی دارد و هر آزمایش هورمونی را چه موقع باید انجام داد.

لطفا توجه داشته باشید که این مقاله صرفا جهت معرفی آزمایش هورمون زنانه و مردانه بوده و هدف آن، آموزش خواندن آزمایش هورمونی نیست. برای تفسیر نتایج آزمایش هورمونی مردان و زنان، باید حتما به پزشک یا بخش آزمایشهای هورمونی در آزمایشگاه مراجعه کنید.

آشنایی کلی با هورمون های زنانه و آزمایش هورمونی

هورمون ‌ها، مواد شیمیایی هستند که توسط غدد درون ریز بدن تولید شده و وظیفه انتقال پیام های مختلف به سلول های بدن را برعهده دارند و اینکار را از طریق خون انجام میدهند.

این پیام رسان های شیمیایی، نقش بسیار مهمی در تنظیم فرایند رشد و بلوغ جنسی، خلق و خو، اضطراب، سطح انرژی و سایر عملکردها و فرآیندهای حیاتی بدن دارند؛ و علم هورمون شناسی به بررسی دقیق تر آنها میپردازد.

در بین آنها، هورمون های جنسی از اهمیت خیلی بالایی برخوردارند. اگر نمیدانید منظور از هورمون های جنسی چیست؟ باید بگوییم هورمون هایی شامل استروژن و تستوسترون هستند که باعث بروز صفات جنسی نظیر رشد سینه ها، رشد موهای صورت، شروع قاعدگی و … میشوند.

بر اثر عواملی که بر سطح هورمون های جنسی زنانه تاثیر میگذارند، ممکن است سطح این هورمون ها در خون بیش از حد افزایش یا کاهش یابد. این مسئله در نهایت منجر به مشکلات جنسی، جسمی و روحی – روانی خواهد شد.

گاهی مواقع، داشتن چند مورد از علائم زیر نشان میدهد که باید انجام آزمایش اختلال هورمونی را در برنامه کارهای فوری خود قرار دهید!

 • پریود نامنظم (بیش از 2 یا 3 دوره)
 • تغییرات خلق و خو و نوسان خلقی (mood swing)
 • کاهش شدید میل جنسی در طولانی مدت
 • چاقی مفرد و مشکوک
 • رویش شدید موهای زائد
 • علائم یائسگی

توجه داشته باشید که داشتن برخی از این علائم به طور گذرا و نه دائمی یا طولانی مدت، میتواند طبیعی باشد و لزوما به معنای مشکلات هورمونی شدید نیست. جهت اطمینان بیشتر، میتوانید از مشاوره تلفنی مراکز هورمون شناسی پزشکی استفاده کنید.

آزمایش هورمونی چیست؟

آزمایش هورمونی به انگلیسی (Hormonal Test) به بررسی سطح هورمون‌ های مختلف در خون می‌ پردازد و اطلاعات مهمی درباره وضعیت هورمون‌ ها در اختیار پزشکان و متخصصان هورمون شناسی قرار میدهد. این آزمایش معمولاً شامل بررسی هورمون ‌های اصلی مانند FSH، LH، هورمون استروژن، تستوسترون، پرولاکتین و AMH است. در ادامه نگاه جامع تری میاندازیم به اینکه آزمایش هورمون شامل چه چیزهایی میشود.

قبل از آن باید بدانید که آزمایش هورمونی تفسیر دقیقی درباره سطح هورمون نمونه گرفته شده ارائه میدهد، اما باید بدانید عواملی نظیر مانند سن، جنس، چرخه قاعدگی و سابقه پزشکی فرد نیز در جواب آزمایش هورمون شناسی نقش دارد. برای تفسیر دقیق نتایج، بهتر است به پزشک یا متخصصان آزمایشگاه هورمون شناسی مراجعه کنید.

در رابطه با اینکه آزمایش هورمون خون است یا ادرار، باید گفت در اکثر مواقع آزمایش هورمون های مردانه و زنانه اکثرا با استفاده از نمونه خون انجام میشود، اگرچه برخی مواقع برای آزمایش هورمونی خانم ها، ممکن است از نمونه ادرار نیز استفاده شود. زمان و شرایط انجام آزمایش هورمون های زنانه بستگی به نوع هورمون و آزمایش مدنظر دارد که در ادامه کامل بررسی میشود.

 عوامل موثر بر سطح هورمون های بدن 

دو عامل داخلی و خارجی وجود دارد که میتوانند روی سطح هورمون های بدن افراد، تاثیرگذار باشند. شناخت دقیق این عوامل و تأثیراتشان، میتواند به افراد کمک کند تا بهترین راهکارها را برای مراقبت از سلامتی خود انتخاب کنند.

دو مورد از عوامل داخلی شامل جنسیت و سن افراد است. به طور کلی، نوع و مقدار هورمون‌ ها در زنان و مردان متفاوت است. همچنین، چرخه قاعدگی در خانم‌ ها و وضعیت پزشکی عمومی آنها از جمله عوامل مؤثر در سطح هورمون زنانه هستند. برای مثال، قرار داشتن در روز سوم قاعدگی میتواند باعث افزایش هورمون FSH شود.

علاوه بر آن، عوامل خارجی نیز در تنظیم سطح هورمون‌ ها تاثیرگذار می باشند؛ برخی از این عوامل شامل شرایط زندگی افراد، محیط زیست، عادات زندگی و مصرف داروها و مواد شیمیایی است. این عوامل خارجی می ‌توانند به ‌طور موقتی یا دائمی سطح هورمون ‌ها را تغییر دهند و در نتیجه، بر سلامت و کیفیت زندگی افراد تاثیر بگذارند.

عدم تنظیم هورمونی در زنان می‌ تواند باعث اختلالات هورمونی شود که علائم مختلفی را از خود نشان می‌ دهند. این علائم شامل:

 • خستگی
 • کاهش یا افزایش وزن غیرطبیعی
 • تغییر در اجابت مزاج
 • حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما
 • تعریق بدون علت
 • پف کردن صورت
 • سردرد
 • تغییر در ضربان قلب

همچنین، مشکلات مخصوص زنان مانند پریود نامنظم، کاهش میل جنسی، رویش موهای زائد، ناباروری و یائسگی زودرس نیز ممکن است ناشی از عدم تعادل در سطح هورمون‌ های استروژن، پروژسترون، تستوسترون و پرولاکتین باشند. این هورمون ‌ها در تنظیم فعالیت هورمونی زنان نقش دارند و تغییرات در میزان آنها، می ‌تواند بر روابط جسمانی و روحی زنان تأثیر بگذارد.

در صورت تجربه این نشانه ‌ها، توصیه می شود به پزشک یا متخصص هورمون شناسی مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌ کند تا با ارزیابی تخصصی و آزمایش هورمونی مردان یا بانوان، دلایل و عوامل مؤثر بر سطح هورمون ‌های خود را شناسایی کرده و در صورت لزوم، درمان مناسب و مراقبت های لازم را به عمل آورید.

آزمایش هورمونی زنان چیست؟

آزمایش هورمون های بدن زنان، یک روش تشخیصی است که به کمک آن می‌ توان سطح هورمون‌ های مختلف در بدن انسان را اندازه ‌گیری کرد. این آزمایش به منظور تشخیص و بررسی اختلالات هورمونی، تعیین توازن هورمونی، نقش هورمون ‌ها در کنترل فعالیت ‌های بدنی و تعیین اثربخشی درمان‌ های هورمونی استفاده میشود.

عکس آزمایش هورمونی زنان و نتیجه این تست بسیار مهم است، زیرا هورمون‌ ها نقش مهمی در کنترل و تنظیم عملکرد بسیاری از سیستم ‌های بدنی دارند. آزمایش هورمونی در کنار علائم و عوامل تاثیرگذار که در قسمت قبل اشاره شد، به شما و پزشکتان کمک می کند تا وضعیت هورمونی بدنتان را ارزیابی کنید و در صورت لزوم، با کمک پزشک خود اختلالات هورمونی را تشخیص داده و درمان مناسب را انتخاب کنید.

آزمایش هورمونی و تست هورمونی شامل چه مواردی است؟

در پاسخ به اینکه آزمایش هورمونی زنان شامل چیست باید گفت در آزمایش هورمون، سطح هورمون‌ های تولید شده توسط غدد مهم بدن مانند تیروئید، هیپوفیز، فوق کلیه و همچنین هورمون هایی که توسط تخمدان تولید می ‌شوند، مورد بررسی قرار میگیرد:

 • تیروئید: غده ای است که هورمون‌ تیروئید را تولید می کند و نقش مهمی در کنترل سرعت متابولیسم دارند. هورمون تیروئید بالا یا برعکس، کم کاری تیروئید، باعث مشکلات چاقی و لاغری میشود.
 • غده هیپوفیز: این غده که فرمانده سیستم هورمونی است، با تولید هورمون ‌هایی مثل FSH، LH، TSH، و ACTH فعالیت غده های دیگر را کنترل و تنظیم میکند.
 • فوق کلیه: غده ای است که هورمون‌ های فعال در پاسخ به استرس را تولید می کند و در تعادل فشار خون، تنظیم آب و نمک و سوخت و ساز نقش دارد.
 • تخمدان: غده ای است که هورمون ‌های زنانه مثل استروژن، پروژسترون و تستوسترون را تولید میکند و در تنظیم چرخه قاعدگی، رشد و تکامل تخمک، باروری و ویژگی ‌های جنسی نقش دارد.

آزمایش هورمونی به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم، نقش بسیاری در تشخیص و درمان بیماری هایی مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد. با توجه به نتایج این آزمایش و مشاوره پزشک متخصص، میتوان برنامه درمانی متناسب با هر فرد را تدوین نمود.

در ادامه، لیستی از هورمون هایی که در آزمایش کامل هورمونی زنان و مردان مورد بررسی قرار می گیرد را مشاهده میکنید تا بهتر بدانید آزمایش هورمون شامل چه چیزهایی است.  توجه داشته باشید که برخی از این موارد ممکن است بسته به آزمایشگاه شما و تجویز پزشک، در جواب نهایی مشاهده نشوند.

1)    هورمون LH یا لوتئینه کننده

هورمون لوتئینه کننده یا Luteinizing hormone توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم تولید انواع هورمون جنسی زنانه و مردانه دارد، به طوری که باعث رشد فولیکول های تخمدان و تخمک گذاری (اوولاسیون) می شود. در مردان، LH باعث تحریک سلول های لیدیگ در بیضه ها شده و تولید تستوسترون را افزایش می دهد.

کاهش و افزایش هورمون LH

کاهش یا افزایش سطح LH می تواند باعث اختلالات جنسی و باروری شود. کاهش LH در بدن، باعث عوارضی مثل کاهش تولید هورمون های جنسی، کاهش رشد موهای بدن، کاهش لذت جنسی، پریود نامنظم و در نهایت ناباروری شود. با استفاده از آزمایش لوتین هورمون میتوانید این ناهنجاری های هورمونی را بررسی کنید.

برخی از علل کاهش این هورمون شامل:

 • نارسایی هیپوفیز
 • نارسایی تخمدان
 • سندرم کالمن (بیماری وراثتی)
 • استفاده از داروهای هورمونی

همچنین افزایش این هورمون، عوارضی همچون افزایش بیش از حد هورمون های جنسی، آکنه و مشکلات پوستی، رشد موهای زائد و بهم ریختگی قاعدگی را به همراه داشته باشد.

از جمله دلایل افزایش این هورمون شامل:

 • ناهنجاری‌ در رشد تخمدان‌ ها
 • عوامل ژنتیکی مانند سندرم ترنر
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض اشعه
 • عوامل دارویی مانند سابقه مصرف داروهای شیمی ‌درمانی
 • اختلالات خود ایمنی که می ‌توانند بر روی تخمدان ‌ها تأثیر بگذارند
 • تومورها و بیماری ‌های غده فوق کلیه مانند تومورهای تخمدان
 • بیماری تیروئید یا غده فوق کلیه
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که با تشکیل کیست ‌های متعدد همراه است

سطح نرمال این هورمون در زنان بستگی به شرایطی مثل دوران قاعدگی یا بارداری دارد:

 • دوران حاملگی، زیر ۱.۵ IU/L
 • پیک دوران قاعدگی، ۸.۷ تا ۷۶.۳IU/L
 • مرحله فولیکولی چرخه قاعدگی، بین 1.9 تا 12.5 IU/L
 • هنگام مصرف داروهای ضد بارداری، بین ۰.۷ تا ۵.۶ IU/L
 • هنگام یائسگی، بین ۱۵.۹ تا ۵۴.۰ IU/L

همچنین این هورمون در مردان، با افزایش سن تغییر می کند:

 • مردان در سنین ۲۰ تا ۷۰ سال، از ۰.۷ تا ۷.۹ IU/L
 • مردان در سن بالای ۷۰ سال، از ۳.۱ تا ۳۴.۰IU/L
شرایط آزمایش هورمونی LH

به طور کلی برای انجام این آزمایش هورمون شرایط خاصی نیاز نبوده و همچنین ناشتا بودن فرد ضرورتی ندارد. بهترین تایم آزمایش هورمونی LH اول صبح است.

آزمایش هورمونی LH چگونه انجام میشود؟

طریقه آزمایش هورمونی برای تعیین سطح LH معمولاً با آزمایش خون و یا ادرار می باشد. نمونه خون معمولاً از ورید بازو گرفته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه مربوطه فرستاده می شود.

قیمت آزمایشات هورمونی LH

قیمت آزمایش هورمونی LH بستگی به شرایط مختلفی نظیر آزمایشگاه مدنظر و روش ها و شرایط انجام تست دارد. با این حال، عدد معمول برای این تست برابر 60 تا 120 هزار تومان است.

2)    آزمایش هورمونی فولیکول استیمولیتینگ (FSH)

هورمون FSH در زنان و مردان توسط غده هیپوفیز ترشح میشود و نقش مهمی در رشد و بلوغ جنسی در مردان و زنان دارد. در زنان،  FSHیا  follicle stimulating hormoneباعث رشد و رسیدگی فولیکول ‌های تخمدان و تولید استروژن (هورمون جنسی زنانه) می شود. همچنین در مردان باعث تحریک سلول های سرتولی در بیضه ها شده و تولید اسپرم را افزایش می دهد.

آزمایش هورمونی اف اس اچ برای بررسی سطح هورمون

کاهش هورمون ممکن است به دلایلی نظیر نارسایی هیپوفیز، نارسایی تخمدان، سندرم کالمن و استفاده از داروهای هورمونی رخ بدهد. آزمایش هورمون محرک فولیکولی به پزشک امکان تشخیص کاهش یا افزایش بیش از حد این هورمون را میدهد.

 عوارض کاهش اف اس اچ شامل:

 • کاهش تولید هورمون های جنسی
 • کمبود تعداد اسپرم در مایع منی آقایان
 • ناباروری
 • قطع یا نامنظم شدن قاعدگی
 • کاهش رشد موهای بدن
 • کاهش لذت جنسی

همچنین افزایش این هورمون میتواند به دلیل یائسگی زودرس، هورمون درمانی، وجود انواع خاصی از تومور در غده هیپوفیز یا وجود سندرم ترنر به وجود بیاید.

در پی افزایش این هورمون ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

 • افزایش تولید هورمون های جنسی
 • ناباروری
 • آکنه
 • رشد موهای زائد
 • قطع یا نامنظم شدن قاعدگی
میزان FSH در آزمایش هورمونی نرمال

سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) در آزمایش هورمونی سالم و نرمال آقایان در بازه 1.4-15.5 IU/mL قرار دارد؛ اما در آزمایش هورمون خانمها این هورمون بر اساس سیکل قاعدگی، متغیر خواهد بود.

 • در فاز فولیکولی (حدود دو هفته اول سیکل جنسی)، سطح نرمال FSH در بازه 1.4-9.9 IU/mL است.
 • در روز تخمک ‌گذاری (معمولاً در روز 14 سیکل)، سطح نرمال FSH در بازه 6.2-17.2 IU/mL قرار دارد.
 • در فاز لوتئال (حدود دو هفته دوم سیکل جنسی)، سطح نرمال FSH در بازه 1.1-9.2 IU/mL است.
 • پس از یائسگی، سطح FSH معمولاً در بازه 19-100 IU/mL قرار می ‌گیرد.
 آیا آزمایش هورمونی FSH نیاز به ناشتایی دارد؟

خیر – آزمایشات هورمونی فولیکول استیمولیتینگ fsh نیازی به آمادگی خاصی ندارد و نیازی به ناشتایی نیست، مگر اینکه در کنار آزمایش پرولاکتین گرفته شود. معمولا آزمایش هورمونی FSH در زمان قاعدگی انجام میشود.

آزمایش هورمونی FSH چگونه گرفته میشود؟

آزمایش سطح هورمون FSH نیز از طریق آزمایش خون و ادرار اندازه گیری می شود. برای تعیین سطح FSH در بدن، نمونه خون یا ادرار جمع آوری و آنالیز می شود.

قیمت آزمایش هورمونی FSH

هزینه انجام این آزمایش حدودا 60 الی 100 هزار تومان می باشد و هزینه آن ممکن است بسته به آزمایشگاه های مختلف سطح شهر، متفاوت باشد.

3)    آزمایش هورمون پروژسترون

این هورمون نیز آزمایش هورمونی کامل، ذکر میشود تا پزشکتان سطح آن را بررسی کند. هورمون پروژسترون (progesterone) در زنان توسط تخمدان‌ ها و غده فوق کلیه تولید می شود. این هورمون نیز موارد مهم در تنظیم سیکل قاعدگی، باروری و بارداری در زنان دارد و در مردان به تولید تستوسترون کمک می کند.

کاهش و افزایش هورمون پروژسترون

کاهش یا افزایش سطح پروژسترون می تواند باعث اختلالات جنسی و باروری شود. برخی از علل کاهش پروژسترون عبارتند از:

 • استروژن های محیطی: در محیط اطراف و غذاهای مصرفی وجود دارند و باعث می‌ شوند بدن پاسخ قوی ‌تری به استروژن داشته باشد و کمبود پروژسترون را ایجاد کنند. آزمایش هورمون استروژن و پروژسترون به تشخیص تعادل این هورمون ها کمک میکند.
 • استرس: افزایش هورمون کورتیزول به علت استرس، باعث کاهش عملکرد پروژسترون می شود.
 • ورزش افراطی: ورزش بیش از حد می ‌تواند منجر به کاهش سطح پروژسترون شود.

برخی از عوارض کاهش این هورمون میتواند اختلال در قاعدگی، ناباروری، جوش و آکنه پوستی، افسردگی و استرس و اختلالات خلق و خو، کاهش سرعت متابولیسم و چاقی باشد.

همچنین افزایش این هورمون به دلایل مختلفی اتفاق میافتد. برای مثال، هورمون پروژسترون در بارداری بصورت طبیعی بالا می رود. برخی دیگر از دلایل رایج آن شامل:

 • کیست‌ های تخمدان
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
 • سرطان آدرنال
 • سرطان تخمدان

از جمله نشانه های افزایش آن می توان به نوسانات وزن، حس ناپایداری جسمانی، خواب‌ آلودگی، سرگیجه و بدخلقی بعد از بیدار شدن اشاره کرد، اگرچه این موارد ممکن است به دلیل مختلفی به وجود بیاید، به همین دلیل انجام آزمایش هورمونی پروژسترون بسیار مهم است.

 همچنین با آزمایش هورمونی استروژن و پروژسترون که یک تست کامل تر است، میتوانید نتایج دقیق تری به دست آورید.

تفسیر آزمایش هورمونی پروژسترون

سطح پروژسترون در زنان بستگی به فاز سیکل قاعدگی و بارداری دارد. این هورمون قبل از تخمک گذاری کمتر از 0.89 نانوگرم بر میلی لیتر، بعد از تخمک گذاری 1.8 تا 24 و در بارداری 11 تا 214 نانوگرم بر میلی لیتر است. این هورمون در مردان معمولا کمتر از 0.2 بوده و معمولا آزمایش نمی شود، مگر اینکه به عدم عملکرد صحیح غده آدرنال مشکوک باشند.

آیا این آزمایش هورمون نیاز به ناشتایی دارد؟

خیر، این آزمایش هورمونی ناشتا و غیر ناشتا انجام میشود. اگر چه برای نتایج دقیق تر، بهترین زمان آن ۱۸ تا ۲۴ روز بعد از دوران قاعدگی و یا یک هفته مانده به شروع قاعدگی است. همچنین ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی داروها مانند آسپرین و رقیق کننده خون تا چند روز قبل از آزمایش، متوقف شود.

ممکن است این آزمایش هورمونی در زمان پریودی و در کنار هورمون FSH، LH و استروژن گرفته شود که در این صورت به آن آزمایش هورمونی روز سوم پریود نیز گفته میشود.

آزمایش هورمونی پروژسترون چطور انجام میشود؟

در بین لیست آزمایشات هورمونی، سطح پروژسترون را می توان از آزمایش بزاق نیز اندازه گیری کرد، اگرچه روش آزمایش هورمونی رایج، استفاده از نمونه خون است. در آزمایش هورمونی پروژسترون، نمونه ای از خون گرفته شده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایش بزاق، نمونه بزاق جمع آوری شده و از نظر سطح پروژسترون مورد آزمایش قرار می گیرد.

هزینه آزمایش هورمونی پروژسترون

آزمایش هورمونی پروژسترون، قیمت واحدی نداشته و ممکن است بسته به روش انجام آزمایش و تست های خواسته شده متغیر باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه این آزمایش هورمونی زنان، بهتر است با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها با آزمایشگاه تهران لب تماس بگیرید. 

4)    آزمایش هورمونی استروژن

این آزمایش هورمون زنانه، سطح استروژن را بررسی میکند که در تخمدان و بیضه ها تولید میشود. همچنین میزان کمی از هورمون استروژن در زنان در غدد فوق کلیه تولید میشود و نقش بسیار مهمی در تنظیم رشد و بلوغ جنسی، سلامت استخوان، قلب و عروق و روان مردان زنان دارد.

آزمایش هورمونی استرادیول چیست؟

هورمون استروژن شامل چندین زیر گروه مختلف است که یکی از مهم ترین آن ها هورمون استرادیول است. هورمون استرادیول نوع فعال و قوی ترین هورمون استروژن است که در تخمدان ‌ها و بیضه ‌ها تولید می شود. این آزمایش هورمون زنانه به اندازه گیری سطح این هورمون در خون می پردازد.

افزایش و کاهش هورمون استروژن

کاهش یا افزایش سطح هورمون استروژن می تواند باعث اختلالات جنسی و باروری شود. سطح این هورمون در دخترانی که به بلوغ نرسیده اند و همچنین زنانی که یائسه شده اند، کمتر است. اگرچه کاهش هورمون استروژن در هر سنی ممکن است رخ دهد.

برخی از علائم کاهش هورمون شامل:

 • پریودهای نامنظم
 • تغییر در خلق و خو
 • گرگرفتگی
 • حساسیت سینه
 • سردرد یا تشدید میگرن
 • افسردگی
 • مشکل در تمرکز

همچنین افزایش این هورمون در زنان و مردان باعث مشکلات متفاوتی می شود. این هورمون با افزایش خود در زنان، موارد زیر را ایجاد میکند:

 • افزایش وزن و چربی بدن به ویژه دور پهلو ها و کمر
 • برآمدگی فیبروکیستیک در سینه
 • اختلالات قاعدگی شدید
 • اضطراب و کج ‌خلقی
 • فیبروم رحم
 • خستگی

و در مردان، با افزایش این هورمون شاهد عوارضی از جمله موارد زیر خواهیم بود:

 • بزرگ شدن سینه ها
 • ناباروری
 • مشکلات نعوظ

از عوارض افزایش این هورمون میتوان به افزایش فشار خون، لختگی خون، سرطان سینه، سرطان دهانه رحم و کاهش کلسیم اشاره کرد.

تفسیر آزمایش هورمونی استروژن

سطح هورمون استروژن در خون بستگی به سن، جنسیت و سیکل قاعدگی دارد. به طور کلی، حد معمول هورمون استروژن برای زنان:

 • 15-350 پیکوگرام بر میلی ‌لیتر (pg/mL) در فاز فولیکولی (قبل از تخمک گذاری)،
 • 150-500 pg/mL در فاز لوتئال (بعد از تخمک گذاری)
 • 200-1200 pg/mL در بارداری، هورمون استروژن در بارداری افزایش شدید پیدا میکند

همچنین برای مردان، حد معمول هورمون استروژن 10-40 pg/mL است.

آیا این آزمایش هورمونی شرایط خاصی دارد؟

آزمایش هورمون استروژن نیاز به شرایط و آمادگی خاصی ندارد، فقط باید به زمان مناسب برای اخذ خون توجه کرد. معمولا این آزمایش هورمونی در زمان پریود نیز گرفته میشود، به این منظور ممکن است آزمایش هورمونی روز چهارم پریود یا روز سوم قاعدگی تجویز شود.

اما برای زنان با سیکل قاعدگی نامنظم یا باردار، بجای آزمایش هورمونی روز سوم تا پنجم پریود، باید ابتدا با هماهنگی های لازم پزشک مربوطه انجام شود. برای مردان، زمان آزمایش مهم نیست و می توانند در هر روزی خون بدهند.

در خصوص اینکه این آزمایش هورمونی چه زمانی انجام شود زمان واحد و مشخصی وجود ندارد، اگرچه انجام این آزمایش هورمونی در پریود و زمان قاعدگی، خصوصا روز دوم تا پنجم، میتواند نتایج قابل اعتمادتری به همراه داشته باشد.

این آزمایش هورمونی زنانه چگونه انجام میشود؟

نحوه آزمایش هورمونی استروژن مانند سایر هورمون ها بوده و میتوان دقیق ترین نمونه را از طریق خون گیری به دست آورد؛ اگرچه برای این آزمایش هورمونی خون یا ادرار و حتی بزاق نیز قابل استفاده است. سپس این نمونه به آزمایشگاه ارسال شده و از روش های مختلف نظیر هورمون شناسی الایزا روی آن انجام میشود.

قیمت آزمایش هورمونی زنانه استروژن

قیمت آزمایش هورمون استروژن بستگی به نوع و تعداد آزمایشات انجام شده دارد. به طور متوسط، قیمت آزمایش هورمون استروژن حدود 100 هزار تومان است.

5)    آزمایش هورمون تستوسترون

برخلاف تصور برخی از افراد، این هورمون تنها در مردان وجود ندارد، بلکه در لیست آزمایش هورمونی زنان نیز به آن پرداخته میشود. این هورمون توسط بیضه ‌ها در مردان و توسط تخمدان‌ ها در زنان تولید می شود.

این هورمون نقش مهمی در تنظیم رشد و بلوغ جنسی، سلامت استخوان، عضلات، قلب و عروق، مغز و روان در مردان و زنان دارد. در مردان، هورمون تستوسترون باعث رشد آلت تناسلی، بیضه ها، موهای صورت و بدن، عضلات و بم شدن صدا می شود و در زنان، به تولید استروژن کمک می کند.

کاهش و افزایش سطح تستوسترون

کاهش یا افزایش سطح تستوسترون می تواند باعث اختلالات جنسی و باروری شود.

برخی از علائم کاهش این هورمون شامل ضعف عضلانی، سستی و خستگی، افسردگی و کمبود انرژی در طول روز و کاهش میل جنسی می باشد و عوارض زیر را به همراه دارد:

 • افزایش وزن یا کاهش وزن نادر در زنان
 • اختلالات خواب
 • خشکی واژن
 • سیکل‌ های قاعدگی نامنظم

از سوی دیگر افزایش شدید تستوسترون میتواند به علت مشکلاتی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)، تومورهای آدرنال یا تخمدان و سوء مصرف استروئید آنابولیک به وجود بیاید.

علائم این افزایش شامل:

 • آکنه
 • موهای زائد صورت، سینه، کمر یا سایر قسمت های بدن
 • کم پشتی موها
 • پریودهای نامنظم
 • نوسانات خلقی
 • افزایش توده عضلانی
 • کاهش اندازه پستان ها
تفسیر آزمایش هورمونی تستوسترون

 سطح تستوسترون در خون بستگی به سن و جنسیت و باردار بودن یا نبودن دارد، چرا که هورمون تستوسترون در بارداری افزایش می یابد. به طور کلی، حد معمول تستوسترون برای مردان 300-1000 نانوگرم بر دسیلی‌لیتر (ng/dL) و برای زنان 15-70 ng/dL است.

آیا این آزمایش هورمونی ناشتا انجام میشود؟

به طور کلی این آزمایش خون هورمونی شرایط خاصی مثل ناشتایی ندارد، فقط باید به زمان مناسب برای اخذ خون توجه کرد. بهترین زمان آزمایش خون هورمونی تستوسترون اول صبح است، یعنی زمانی که میزان هورمون بالاتر است.

روش انجام آزمایش هورمونی تستوسترون

آزمایش خون هورمونی مردانه رایج ترین روش برای سنجش این هورمون در آقایان می باشد؛ همچنین در آزمایش هورمونی زنانه نیز از نمونه خون استفاده میشود.

قیمت آزمایش هورمون شناسی برای تستوسترون

در این مورد نیز، قیمت آزمایشات هورمونی بستگی به نوع و تعداد آزمایشات انجام شده دارد. به طور متوسط، هزینه آزمایش هورمون تستوسترون حدود 130 تا 150 هزار تومان است.

6)    آزمایش هورمونی پرولاکتین

برای اینکه بدانید آزمایش هورمون پرولاکتین چیست، باید گفت هورمون پرولاکتین توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم تولید شیر مادر، رشد و بلوغ جنسی، سلامت استخوان، قلب و عروق و سلامت روان در مردان و زنان دارد.

برای اینکه بدانید این آزمایش هورمونی زنان شامل چیست، باید نقش این هورمون را بهتر بشناسید. در زنان، پرولاکتین باعث رشد سینه ها و تولید شیر مادر پس از زایمان می شود. همچنین هورمون پرولاکتین در مردان به تنظیم تولید تستوسترون کمک می کند. تست هورمون پرولاکتین با نام آزمایش هورمون شیردهی نیز شناخته میشود.

اختلال در سطح هورمون پرولاکتین

کاهش یا افزایش سطح پرولاکتین می تواند باعث اختلالات جنسی و باروری شود. برخی از علل کاهش این هورمون میتواند نارسایی هیپوفیز یا استفاده از داروهای هورمونی بوده و عوارضی چون کاهش تولید شیر مادر و کاهش لذت جنسی را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر افزایش پرولاکتین ممکن است به دلیل سرطان، استرس شدید، بارداری، شیردهی، خواب نامنظم و مصرف داروهای هورمونی به وجود بیاید. از عوارض این اختلال میتوان به ناباروری، قطع یا نامنظم شدن قاعدگی، وجود لکه خارج از دوران پریودی (لکه بینی)، رشد موهای زائد، سینه درد و خروج شیر از سینه ها (گالاکتوره) اشاره کرد.

تفسیر آزمایش هورمونی زنان و پرولاکتین

سن افراد و جنسیت آنها تاثیر مستقیم روی این هورمون دارد. به طور کلی، حد معمول پرولاکتین برای زنان 2-29 نانوگرم بر میلی لیتر (ng/mL) و برای مردان 2-18 ng/mL است. همچنین هورمون پرولاکتین در بارداری افزایش می یابد تا بدن مادر برای شیر دهی آماده شود.

آیا این آزمایش هورمونی باید ناشتا باشد؟

بله، برای این آزمایش هورمون باید ناشتا بود و همچنین باید به زمان مناسب برای اخذ خون توجه کرد. بهترین زمان برای آزمایش هورمونی زنان و سنجیدن پرولاکتین، صبح و قبل از صبحانه است، چرا که سطح پرولاکتین در اول صبح بالاتر است.

 همچنین بهتر است قبل از آزمایش، علاوه بر پرهیز از خوردن غذا، از مصرف دخانیات، الکل، ورزش و رابطه جنسی خودداری گردد.

قیمت آزمایش هورمونی زنانه پرولاکتین

به طور متوسط، قیمت آزمایش هورومونی زنان و مردان برای سنجش پرولاکتین حدود 80 هزار تومان است.

7)    آزمایش هورمونی و تیروئید (TSH)

این هورمون تیروئید، در اصل توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم فعالیت غده تیروئید دارد. غده تیروئید یک غده کوچک در قسمت پایین گردن است که هورمون های تیروئید را تولید می کند. برای درک بهتر اینکه این آزمایش هورمون شامل چیست، باید نقش این هورمون را بهتر بشناسید.

به طور خلاصه، هورمون های تیروئید نقش مهمی در تنظیم متابولیسم، رشد و بلوغ جنسی، سلامت استخوان، قلب و عروق، مغز و روان در مردان و زنان دارد.

آزمایش هورمونی تیروئید برای تشخیص سطح TSH

در هورمون تیروئید، کم کاری و پرکاری میتواند باعث اختلالاتی نظیر خستگی، افسردگی، افزایش وزن، عدم تحمل سرما، خواب ‌آلودگی، موهای خشک و شکننده، یبوست، خشکی پوست، گرفتگی و خشونت صدا شود.

برخی از علل کاهش این هورمون شامل کم کاری هیپوفیز، اختلال بیش فعالی تیروئید یا هایپرتیروئیدی (hyperthyroidism) و استفاده از داروهای هورمونی می باشد که عوارضی نظیر ناباروری، لاغر شدن، تپش قلب، لرزش دستان، اضطراب، گرم شدن و گرگرفتگی را به همراه دارد.

آزمایش هورمون پاراتیروئید چیست؟

هورمون تیروئید شامل چندین زیرگروه مختلف است که یکی از مهم ترین آن ها هورمون پاراتیروئید است. هورمون پاراتیروئید نوع فعال و قوی ترین هورمون تیروئید است که در چهار غده کوچک در پشت غده تیروئید تولید می شود. آزمایش هورمون پاراتیروئید به اندازه گیری سطح این هورمون در خون می پردازد.

تفسیر آزمایش هورمون تیروئید

سطح هورمون تیروئید در آزمایش خون تا حد زیادی بستگی به جنسیت و همچنین سن افراد دارد. بطور کلی با افزایش سن، سطح این هورمون افزایش می یابد. علاوه بر آن باید بدانید که هورمون تیروئید در بارداری نیز دچار افزایش میشود.

 با این حال میتوان به صورت کلی گفت که حد معمول TSH برای مردان و زنان 0.4 تا 4.68 میکرو‌یونیت بر میلی لیتر (mIU/L) است. آزمایش هورمون های تیروئید بهترین روش برای تعیین سطح این هورمون و تعیین سطح نرمال آن در بدن هر فرد است.

آیا این آزمایشات هورمونی ناشتا گرفته میشوند؟

بله، برای این آزمایش هورمونی باید ناشتا بود و بهتر است تا 12 ساعت قبل از آزمایش، از مصرف غذا و نوشیدنی (بجز آب) خودداری گردد. علاوه بر آن، از مصرف آدامس، شکلات و ترکیبات نعنا دار و همچنین شربت های سینه و قرص های نرم کننده گلو پرهیز کنید. به این ترتیب، بهترین زمان انجام آزمایش هورمونی تیروئید در اول صبح است.

قیمت آزمایش هورمون تیروئید

 در خصوص اینکه قیمت آزمایش هورمونی چقدر است، باید گفت قیمت آزمایش هورمون های تیروئید به طور متوسط حدودا  50 تا 80 هزار تومان است و استفاده از بیمه های مختلف ممکن است روی این میزان اثرگذار باشد.

8)    آزمایش هورمونی ای ام اچ (AMH)

نام دیگر این تست، آزمایش هورمون ذخیره تخمدان (یا آزمایش هورمونی ذخیره تخمک) است. علتش این است که هورمون آنتی مولرین یا AMH توسط سلول های گرانولوزا در تخمدان ‌ها تولید می شود و نقش مهمی در تنظیم رشد و بلوغ جنسی، باروری و ذخیره تخمک در زنان دارد.

علاوه بر آن، شاید دلیل دیگر این است که این هورمون باعث کنترل رشد و تکامل فولیکول های تخمدانی می شود که حاوی تخمک هستند. در کل، آزمایش هورمون آنتی مولرین یا AMH نقش مهمی در تعیین سلامت تخمدان ها دارد.

تعیین سطح AMH با آزمایش هورمونی ذخیره تخمک

AMH یکی از مهم ترین هورمون های زنانه میباشد و اختلال در سطح آن میتواند پیامد های زیادی داشته و نشان از بیماری های مختلفی باشد. گفتنی است، این مورد معمولا در لیست آزمایشات هورمونی مردانه قرار ندارد.

بیماری های لوله فالوپ، آندومتریوز یا همان بیماری دیواره داخلی رحم، شیمی درمانی و پرتو درمانی، مصرف مواد مخدر، عفونت لگن، مشکلات خود ایمنی، بیماری اوریون از جمله اصلی ترین دلایل کاهش ذخیره تخمدان و کاهش هورمون آنتی مولرین است.

از جمله عوارض کاهش این هورمون میتوان به بهم ریختن سیکل قاعدگی و همچنین ناباروری بانوان اشاره کرد.

از سوی دیگر، یکی از دلایل رایج بالا این هورمون در آزمایش هورمونی تخمدان، میتواند سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد که در پی آن، این هورمون افزایش شدیدی پیدا میکند.

عوارض تخمدان پلی کیستیک میتواند نشانه افزایش هورمون AMH باشد:

 • پریود نامنظم یا عدم پریود شدن.
 • مشکل در باردار شدن (به دلیل تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری)
 • رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم) – معمولاً روی صورت، سینه، پشت یا باسن.
 • افزایش وزن
 • نازک شدن مو و ریزش موی سر
 • پوست چرب و آکنه
تفسیر آزمایش هورمونی ذخیره تخمدان

از آنجایی که این آزمایش هورمون مردانه نبوده و مخصوص بانوان است، سطح آن در آقایان اندازه گیری نمیشود. معمولا نمونه مورد نیاز برای این آزمایش هورمونی خون است و پزشکان نظرهای مختلفی درباره سطح نرمال هورمون آنتی مولرین دارند.

با این حال، محدوده نرمال و کلی این هورمون را میتوان به شکل زیر نشان داد:

 • حد نرمال: بین 1.0 نانوگرم در میلی لیتر تا 3.0 نانوگرم در میلی لیتر.
 • حد کم: کمتر از 1.0 نانوگرم در میلی لیتر.
 • حد به شدت کم: 0.4 نانوگرم در میلی لیتر.
شرایط آزمایش هورمون زنانه AMH

در رابطه با این آزمایش هورمونی و ناشتایی، باید گفت که نیازی به ناشتا بودن ندارد و میتوانید طبق روال عادی آب و غذا مصرف کنید. همچنین برخی از منابع میگویند که برای انجام این تست نیازی به آمادگی و شرایط خاصی نیست.

پزشکان معتقدند انجام این آزمایش هورمونی در دوران قاعدگی میتواند نتایج بهتری داشته باشد. در رابطه با اینکه تست AMH و آزمایش هورمونی روز چندم پریود انجام شود، نظرات مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند برای بهترین نتیجه، این آزمایش هورمونی حتما روز سوم قاعدگی انجام شود تا سطح هورمون در بهترین حالت برای آزمایش قرار بگیرد.

بنابراین در خصوص اینکه این آزمایش هورمونی کی باید انجام شود، بهترین زمان آزمایش هورمونی زنان و سنجیدن AMH روز سوم قاعدگی است.

با این حال انجام این آزمایش هورمونی در روز دوم پریود تا روز پنجم  نیز بلا مانع است و اگر مشکل حادی در اثر کمبود یا افزایش AMH وجود داشته باشد، به احتمال زیاد در این دوران نیز قابل بررسی خواهد بود.

این آزمایش هورمونی زنان چگونه است؟

پرستار یا مسئول نمونه گیری با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون میگیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود، ممکن است کمی احساس سوزش کنید.

قیمت آزمایش هورمونی زنانه AMH

قیمت آزمایش هورمونی تنبلی تخمدان نسبت به سایر آزمایش های گفته شده بیش تر است و همچنین هزینه آزمایش هورمون زنانه آنتی مولرین توسط شرکت های پوشش داده نمیشود. طبق بررسی های انجام گرفته، قیمت معمول این تست در آزمایشگاه های تهران برابر با 800 الی 1 میلیون تومان است.

همواره پیشنهاد میشود به جهت اهمیت آزمایش هورمونی تخمک گذاری در سلامت بانوان، از بهترین آزمایشگاه برای آزمایش هورمونی استفاده کنید.

9)    آزمایش هورمون لپتین

آزمایش هورمون لپتین یک آزمایش خونی است که سطح هورمون لپتین را اندازه گیری می کند. لپتین توسط بافت چربی تولید می شود و نقش مهمی در تنظیم اشتها، مصرف انرژی و وزن بدن دارد.

این هورمون به مغز اطلاع می دهد که چقدر چربی در بدن ذخیره شده است و آیا نیاز به خوردن غذا و دریافت انرژی هست یا خیر. نمونه این آزمایش هورمونی فقط خون است و با استفاده از ادرار گرفته نمیشود.

آزمایش هورمون لپتین برای تشخیص علل اضافه وزن، چاقی، لاغری، دیابت نوع دو و برخی بیماری های قلبی و عروقی استفاده می شود. به طور کلی، حد معمول لپتین برای زنان 5-40 نانوگرم بر میلی لیتر (ng/mL) و برای مردان 2-18 ng/mL است.

 اگر سطح هورمون رشد خارج از حد نرمال باشد، می تواند منجر به مشکلات سلامتی در کودکان و بزرگسالان شود. آزمایش هورمون رشد کودکان میتواند بسیار مهم باشد زیرا می تواند نشان دهنده کاهش یا افزایش تولید این هورمون در بدن باشد.

گاهی اوقات پزشک ممکن است برای بزرگسالان، آزمایش های دیگری نظیر بررسی سطح فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) یا تحریک تولید هورمون رشد درخواست کند.

برای آگاهی از قیمت آزمایش هورمون رشد، با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها با آزمایشگاه تهران لب تماس بگیرید.

این آزمایش هورمونی خون است یا ادرار؟

 این آزمایش با گرفتن نمونه خون از بازو یا پاهای نوزاد انجام می شود و سطح هورمون رشد در خون را اندازه گیری می کند. همچنین برای انجام این آزمایش هورمونی باید ناشتا بود قبل از آزمایش نباید وعده غذایی مصرف شود.

آزمایش هورمونی در منزل با بهترین آزمایشگاه تهران

دلایل انجام آزمایش هورمون شناسی چیست؟

آزمایش هورمون های بدن ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، چرا که نقش هورمون های جنسی در مردان و زنان بسیار زیاد بوده و اختلال در آنها ممکن است مشکلات مختلفی ایجاد کند. اگر نمیدانید تست هورمونی زنان به چه علت گرفته میشود و دلیل آزمایش هورمونی مردانه چیست، در ادامه با تهران لب همراه باشید.

1.    آزمایش هورمونی برای یائسگی بانوان

آزمایش هورمونی یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد برای تشخیص یائسگی از آن استفاده می ‌کنند. با تفسیر آزمایش هورمونی یائسگی، سطح هورمون‌ های مهم مرتبط با آن از جمله استروژن و پروژسترون بررسی می‌ شود. آزمایش هورمون یائسگی به متخصصان کمک می ‌کند تا بفهمند آیا فرد در مرحله یائسگی قرار دارد یا خیر؟

گفتنی است در زمان یائسگی، سطح هورمون ‌های استروژن و پروژسترون در بدن کاهش می ‌یابد. این تغییرات هورمونی ممکن است باعث ظهور علائم مختلفی شود، از جمله:

 • مشکلات خواب
 • تعریق شبانه
 • پریود نامنظم و خونریزی کمتر یا بیش از حد معمول
 • تغییرات خلق و خو
 • کاهش میل جنسی
 • گُرگرفتگی

آزمایش هورمونی یائسگی، با تعیین سطح هورمون‌ های استروژن و پروژسترون، می ‌تواند به تشخیص دقیق‌ تر یائسگی کمک کرده و برنامه درمانی مناسب را تدوین کند.

نتیجه آزمایش های هورمونی یائسگی، درک بهتری از وضعیت هورمونی بدن در این دوره زندگی ارائه می‌ دهند و می‌ توانند به تعیین راهکارهای مناسب برای بهبود کیفیت زندگی و کنترل علائم یائسگی کمک کنند.

 پزشک متخصص، می ‌تواند با تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش هورمونی تشخیص یائسگی و وضعیت هورمونی بدن، برنامه درمانی متناسب با نیازهای هر فرد را تدوین کند و راهنمایی های لازم را در این مورد ارائه نماید.

2.    آزمایش هورمونی برای تنظیم پریود

آزمایش هورمونی پریود نشدن یا آزمایش هورمونی برای نامنظمی پریود، یکی از روش ‌های مهم تشخیص علت و درمان این اختلال است چرا که در بسیاری از موارد علت این مشکلات، عدم تعادل هورمونی در بدن است.

 با انجام آزمایش هورمونی برای پریود، می‌ توان سطح هورمون ‌های مؤثر بر چرخه قاعدگی را مورد سنجش قرار داد. این هورمون‌ ها شامل استروژن و پروژسترون هستند که در تخمدان‌ ها تولید می ‌شوند.

در واقع آزمایش هورمون برای پریود شدن، به پزشکان کمک می کند تا عدم توازن هورمون هایی که باعث پریود نشدن یا نامنظمی بودن پریود می‌ شوند را شناسایی کنند. بر اساس نتایج آزمایش هورمونی برای پریودی، پزشکان می ‌توانند راهکارهای درمانی مناسب برای حل مشکلات مربوط به رحم، تخمدان و دستگاه تولید مثل بانوان را تجویز کنند.

همچنین پیشنهاد میکنیم که آزمایش هورمونی برای عقب افتادن پریود را تنها توسط آزمایشگاه های تخصصی و با مشورت یک متخصص هورمون شناسی پزشکی انجام دهید تا با استفاده از بروزترین روش ها و بهترین دستگاه هورمون شناسی، دقت آزمایش به حداکثر برسد.

به طور خلاصه، آزمایش هورمونی برای پریود شدن در تشخیص و درمان اختلالات رحم و بارداری نقش مهمی دارد و ممکن است انجام آن تحت نظارت پزشک، ضروری باشد.

3.    آزمایشات هورمونی مربوط به ریزش مو

آزمایش هورمونی مردانه برای ریزش مو یکی دیگر از دلایل رایج درخواست تست هورمون می باشد، چرا که علاوه بر علل ژنتیکی، یکی از دلایل مهم آن ممکن است تغییرات هورمونی در بدن باشد. آزمایش هورمونی برای ریزش مو می‌ تواند در تشخیص عوامل هورمونی مرتبط با این مشکل موثر باشد و اطلاعات مهمی در خصوص سطح هورمون ‌های مربوطه ارائه دهد.

در این آزمایش، هورمون های مرتبط ریزش موهای مردان و زنان بررسی میشوند که در اینجا به 4 مورد اشاره میکنیم.

تستوسترون:

 • هورمون مردانه، در بدن مردان و زنان تولید میشود.
 • افزایش هورمون تستوسترون در زنان ممکن است به ریزش موها منجر شود.
 • نقش مهمی در تنظیم و نمو موها دارد.

دی‌ هیدروتستوسترون (DHT):

 • هورمون استروئیدی مرتبط با رشد موها.
 • افزایش سطح DHT می ‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • عملکرد پوستی دارد و موها را تحت تأثیر قرار می ‌دهد.
 • کاهش میزان آن می ‌تواند به رفع ریزش مو کمک کند.

استروژن:

 • از هورمون های اصلی موجود در بدن زنان.
 • سطح متعادل آن برای رشد و سلامت موها ضروری است.
 • کاهش هورمون استروژن ممکن است باعث ضعف رشد موها شود.

هورمون پروژسترون:

 • از هورمون های اصلی موجود در بدن زنان.
 • کاهش سطح آن ممکن است باعث ریزش موها شود.
 • تعادل بین استروژن و پروژسترون برای سلامت موها حائز اهمیت است.

برخی اوقات ممکن است برای بانوان، تنها آزمایش هورمون استروژن و پروژسترون تجویز کنند تا از کاهش بیش از حد این آنها اطمینان حاصل شود.

در نهایت، آزمایش های هورمونی برای ریزش مو کمک میکند تا پزشکان، برنامه‌ های درمانی متناسب با نتایج آزمایش را برای مدیریت و بهبود مشکل ریزش مو تدوین کنند. نتایج آزمایش هورمونی همراه با تجزیه و تحلیل سابقه پزشکی و علائم فرد، به پزشک معالج کمک می‌ کنند تا راهکارهای مناسبی برای مدیریت ریزش مو ارائه شود.

4.    آزمایش هورمونی موهای زائد

موهای زائد یا هیرسوتیسم (hirsutism) یک اختلال هورمونی است که در آن موهای زائد در مناطقی از بدن بانوان، به طرز غیرطبیعی و بیش از حد رشد می ‌کنند. این موها ممکن است در مناطقی مانند صورت، کمر، سینه، شکم و بازوها به وضوح مشاهده شوند.

آزمایش هورمونی موی زائد برای کنترل و درمان این اختلال اهمیت ویژه ‌ای دارد. این آزمایش هورمونی، به پزشکان در تعیین سطح هورمون‌ ها و تأثیر آنها در رشد موهای زائد کمک میکند.

با استفاده از آزمایش هورمونی پرمویی، پزشکان می‌ توانند سطوح هورمون ‌های مهم مانند تستوسترون، (DHT) و استروژن را بررسی کرده و تعیین کنند که آیا سطح بالای این هورمون ‌ها باعث رشد موهای زائد می ‌شود یا خیر.

لازم به ذکر است که هزینه آزمایش هورمونی برای موهای زائد ممکن است متغیر باشد و به فاکتورهای مختلفی نظیر محل انجام آزمایش و فناوری مورد استفاده بستگی دارد. برای اطلاعات دقیقتر درباره قیمت آزمایش هورمونی موهای زائد با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها با آزمایشگاه تهران لب تماس بگیرید. 

برای جمع بندی، آزمایش هورمونی پرمویی، به پزشکان اجازه میدهد تا سطح هورمون ‌های مؤثر بر رشد موهای زائد را ارزیابی کنند و برنامه درمانی مناسب راتجویز کنند.

5.    آزمایش هورمونی قبل از لیزر

شاید بدانید که لیزر یا لیزر درمانی، با هدف گرفتن رنگ مو و پوست کار می کند و آنها را با گرما نابود می کند. اما بعضی هورمون ها می توانند رشد و رنگ مو و پوست را تغییر دهند و باعث شوند لیزر کار نکند یا بدتر، آسیب برساند.

 برای مثال، سندروم تخمدان پلی کیسیتیک یا PCOS یک بیماری است که باعث می شود زنان، سطح بالایی از هورمون های مردانه بخصوص آندروژن داشته باشند و موهای زائد ، جوش و تیرگی پوست پیدا کنند. اگر زنی دارای PCOS باشد و بخواهد لیزر کند، به احتمال زیاد به آزمایش هورمونی قبل لیزر و مصرف داروهای تنظیم کننده هورمونی نیاز خواهد داشت.

یک مثال دیگر، اختلالات تیروئید است که باعث تغییر بافت، رنگ و ضخامت مو و پوست می شود. این تغییرات باعث می شود مو و پوست به لیزر پاسخ ندهند، در این مورد نیز آزمایش هورمون قبل از لیزر برای تشخیص سطح تیروئید موثر خواهد بود.

در نهایت، در مواقعی که فرد احساس کند لیزر درمانی عملکرد کافی را برای او نداشته است، انجام آزمایش هورمونی برای لیزر کمک میکند تا بداند آیا این عدم کارسازی مربوط به کیفیت پایین دستگاه و مرکز لیزر است، یا به علت مشکلات هورمونی خود او می باشد.

6.    آزمایشات هورمونی برای بارداری

هورمون ها یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده در سلامت جنین و امکان باروری بانوان و آقایان است. با این حال، برخی از افراد ممکن است ندانند که آزمایش هورمونی برای بارداری چیست و چه اهمیتی دارد.

در واقع، آزمایش هورمون برای بارداری تعیین میکند که والدین (خصوصا مادر) در سلامت هورمونی قرار دارد تا بتواند تولید مثل انجام دهد یا خیر.

آزمایش های هورمونی برای بارداری تنها برای قبل از بارداری کاربرد ندارد، بلکه در حین بارداری نیز از این تست هورمون استفاده میشود. همچنین، آزمایش هورمون بارداری یعنی هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)، باردار بودن مادر را تائید یا رد میکند.

·       آزمایشات هورمونی قبل از بارداری

آزمایش هورمونی قبل از بارداری یکی از مراحل مهم برای زوج هایی است قصد فرزندآوری دارند. در واقع، پزشکان با استفاده از آزمایش هورمونی قبل بارداری، میزان هورمون هایی که برای بارداری و سلامت جنین و مادر مهم هستند را بررسی میکند.

دادن آزمایش هورمون قبل از بارداری برای تشخیص اختلال در سطح هورمون هایی که باعث عدم تخمک گذاری، سقط جنین، نارسایی جسم زرد و دیگر مشکلات بارداری میشود، ضروری خواهد بود.

برخی از این هورمون ها شامل موارد زیر می باشند:

 • هورمون تیروئید: این هورمون تأثیر بسزایی بر رشد و تکامل جنین دارد.کمبود یا افزایش هورمون تیروئید می تواند باعث کاهش شانس باروری، سقط جنین، نارسایی قلبی و مشکلات عصبی در جنین شود.
 • آزمایش هورمون FSH: این هورمون باعث رشد و رسیدگی تخمک ها در تخمدان ها می شود. سطح بالای FSH معمولاً نشان دهنده کاهش تخمک ها و کاهش باروری است.
 • آزمایش هورمون LH: این هورمون باعث تخمک گذاری و تولید پروژسترون می شود.پروژسترون، هورمون آمادگی لایه داخل رحم (اندومتر) برای پذیرش جنین است.
 • پرولاکتین: این هورمون در تولید شیر مادر نقش دارد. سطح بالای پرولاکتین می تواند باعث عدم تخمک گذاری و نامنظم شدن قاعدگی شود.
 • آزمایش هورمون رشد یا GH: این هورمون در رشد و تقسیم سلول ها و رشد کودک و نوزاد اثرگذار است. سطح پایین یا بالای هورمون رشد می تواند باعث کاهش شانس باروری، سقط جنین و نقص جسمانی در جنین شود.

برای اینکه بفهمید که آزمایش هورمون قبل بارداری برای شما لازم است یا خیر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک معمولاً با توجه به علائم، سابقه پزشکی و عوامل خطرزای احتمالی نوع و زمان مناسب آزمایش را به شما معرفی می کند.

آزمایش هورمونی برای بارداری می تواند به شما کمک کند تا برنامه ریزی بهتری برای بارداری و سلامت جنین داشته باشید.

·       آزمایش هورمونی در بارداری

حین بارداری، هورمون ‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت زنان و تأثیر آن بر رشد جنین دارند. آزمایش هورمونی بارداری یک ابزار مهم در ارزیابی و پیگیری سطح هورمون ‌های بارداری است که به پزشکان اطلاعات بیشتری درباره وضعیت سلامتی مادر و جنین ارائه می ‌دهد.

تست هورمونی بارداری یا آزمایش هورمونی حاملگی، معمولاً شامل بررسی سطح هورمون ‌های مهمی مانند استروژن، پروژسترون، گنادوتروپین کوریونیک (HCG) و پروژسترون است. این آزمایشات می‌ توانند نشان دهنده روند طبیعی بارداری و رشد صحیح جنین باشند و همچنین مشکلات هورمونی در طول بارداری را شناسایی کنند.

تعادل هورمون‌ های بارداری بسیار حائز اهمیت است، زیرا هرگونه اختلال در سطح هورمون‌ ها می ‌تواند تأثیری مستقیم بر سلامت جنین داشته باشد.

از بیماری‌ های کودکان که به دلیل عدم تعادل هورمونی در طول بارداری به وجود می‌ آیند، میتوان به اختلالات تیروئید شامل هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) و هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) اشاره کرد.

مهم ترین دلیل انجام آزمایش هورمون حاملگی این است که جواب آن، به پزشکان در پیشگیری از عوارض اینچنینی و کنترل سطح هورمون مادر کمک کند.

در نهایت باید توجه داشته باشید که تست هورمونی بارداری یا آزمایش هورمونی بارداری تنها یکی از جنبه ‌های ارزیابی سلامت بارداری است و نباید برای تشخیص بیماری‌ های دیگر، تنها به این تست های هورمون شناسی اکتفا کنید.

7.    آزمایش هورمونی برای جوش صورت

برای اینکه بهتر بدانید آزمایش هورمونی برای جوش صورت چیست؟ باید گفت از مهم ترین عللی که باعث به وجود آمدن این مشکلات پوستی میشود تغییرات هورمونی است که باعث افزایش سطح چربی و التهاب پوست میشود. آزمایش هورمونی جوش بطور دقیق تری این مشکل را بررسی میکند.

بسیاری از متخصصین پوست و مو از آزمایش هورمونی جوش صورت برای درمان استفاده میکنند تا روی هورمون های مختلف مرتبط به جوش آکنه نظارت داشته باشند. آزمایشات هورمونی جوش صورت را میتوان در اوایل دوره قاعدگی در اوایل صبح انجام داد، بنابراین آزمایش هورمونی روز اول پریود میتواند سطح این هورمون ها را نیز بررسی کند.

آزمایش هورمونی مردانه برای جوش صورت

این آزمایش هورمونی برای جوش صورت آقایان انجام میشود و چندین عامل مختلف را مورد بررسی قرار میدهد، از جمله:

 • سطح تستوسترون که از هورمون های اصلی آقایان است
 • گلوبولین متصل به هورمون جنسی (SHBG)
 • FAI یا شاخص آندروژن آزاد (Free Androgen Index)

کاهش سطح SHBG یکی از دلایل اصلی جوش و آکنه در زنان و مردان است و در این آزمایش هورمون مردانه نیز مورد بررسی قرار میگیرد.

آزمایش هورمونی برای جوش در زنان

در آزمایش هورمون برای جوش صورت زنان، پزشک معمولا قصد بررسی چندین هورمون را دارد، از جمله:

 • آزمایش هورمون LH (هورمون لوتئینه کننده)
 • آزمایش هورمون FSH (تحریک کننده فولیکول)
 • آزمایش هورمون پرولاکتین
 • و آزمایش هورمون استروژن

اگرچه لزوما این آزمایشات هورمونی برای جوش تجویز نمیشوند و برخی از آنها در تشخیص تخمدان پلی کیستیک یا مصرف داروهای خاص استفاده میشوند، اما کاهش و افزایش آنها (خصوصا استروژن) میتواند در سلامت پوست تاثیرگذار باشد.

آزمایشات هورمونی مربوط به جوش صورت و غدد فوق کلیه

این آزمایش هورمونی برای جوش در نواحی مختلف بدن از جمله صورت استفاده میشود. آزمایش هورمون غدد فوق کلیه شامل بررسی و اندازه گیری سطح 4 هورمون مرتبط با عملکرد این غده است:

·       DHEAS یا دهیدرواپی آندروسترون سولفات:

DHEAS که یک هورمون آندروژن تولید شده توسط غدد فوق کلیوی است، با افزایش و کاهش خود می تواند مشکلات پوستی از جمله هیرسوتیسم و پرمویی و آکنه را به همراه داشته باشد. پزشک شما ممکن است در آزمایش های هورمونی برای جوش صورت، بررسی این هورمون را نیز تجویز کند.

·       OHP-17 یا هیدروکسی پروژسترون 17:

نام این هورمون شاید در آزمایش های هورمونی برای جوش صورت کمتر شنیده شود، اما OHP 17 به دلیل تاثیر در قطع قاعدگی، میتواند بصورت غیرمستقیم در بروز آکنه نقش داشته باشد. افزایش این هورمون از عوامل موثر در تولید آلدوسترون و کورتیزول است و افزایش آن باعث اختلال هیپرپلازی مادرزادی آدرنال می شود که یک اختلال نادر و وراثتی است.

در اثر این بیماری، غدد فوق کلیه بزرگتر از حالت عادی هستند و مقادیر زیادی آندروژن تولید میکنند که نتیجه آن، مشکلات جنسی و اخلال در قاعدگی و آکنه خواهد بود. بنابراین میتوان در آزمایش هورمونی برای لک صورت، درخواست شود که سطح این هورمون نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

·       هورمون آدرنوکورتیکوتروپین  (ACTH)

هورمون ACTH از دیگر هورمون هایی است که میتواند بصورت غیرمستقیم روی لک و مشکلات پوستی اثرگذار باشد. این هورمون در غدد هیپوفیز ترشح میشود، بر فوق کلیه اثر میگذارد و میتواند باعث تحریک سه هورمون کورتیزول، DHEAS و آلدوسترون شود.

در خصوص هورمون آلدوسترون به این مسئله هم اشاره کنیم که یکی از هورمون های مهم بدن میباشد و در آزمایش هورمونی فشار خون، سطح آن را مورد بررسی قرار میدهند.

برگردیم به بحث اصلی. در بسیاری از موارد، افزایش هورمون ACTH نشانه بروز سندرم کوشینگ است. در این سندروم، سطح کورتیزول بیش از حد بالا رفته و علائمی مانند چاقی مفرد، افزایش قند، فشار خون، پف کردگی صورت، لک و پارگی پوست و آکنه را ایجاد میکند.

از بررسی ACTH ممکن است در آزمایش هورمونی برای لکه بینی نیز استفاده شود.

·       آزمایش هورمونی کورتیزول

کورتیزول، معروف ترین گلوکوکورتیکوئید (Glucocorticoids) بدن است و در متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی ها نقش دارد. علاوه بر آن، این هورمون در پاسخ به استرس تاثیر مهمی داشته و تغییرات آن، در عملکرد سیستم ایمنی، التهاب و ترشح چربی نقش دارد.

 این هورمون با تحریک تولید روغن در پوست و کاهش عملکرد سیستم ایمنی، توانایی پوست در مقابله با باکتری های پوستی را کاهش داده و در پیدایش آکنه دخیل خواهد بود. آزمایش هورمون کورتیزول میتواند سطح این هورمون مهم را تعیین کند.

هزینه آزمایش هورمونی برای جوش صورت

قیمت آزمایش هورمونی جوش به عوامل مختلفی مانند نوع آزمایش، تعداد آزمایشات تجویز شده و همچنین آزمایشگاه شما خواهد داشت. برای مثال، هزینه آزمایش هورمونی تهران شاید با شهر های دیگر متفاوت باشد.

با این حال، جدول زیر یک دید کلی نسبت به قیمت آزمایش هورمونی برای جوش صورت به شما میدهد:

قیمت حدودی نوع آزمایش
122 هزار تومان هورمون DHEA
122 هزار تومان هورمون تستوسترون
60 هزار تومان هورمون پرولاکتین
116 هزار تومان هورمون DHT

بهترین آزمایشگاه برای آزمایش غربالگری حاملگی و تست و آزمایش هورمونی از نظر مرکز مشاوره روانشناسی مجیب

9) آزمایش هورمونی در پریودی به زبان ساده

آزمایش هورمونی در زمان پریود که اکثرا آن را آزمایش هورمون روز سوم پریود میشناسند، به یک آزمایش، یا سری آزمایشات هورمونی خانم ها گفته میشود که هدفش بررسی سطح هورمون های زنانه در خون است.

 هدف اصلی این آزمایشهای هورمونی زنانه، بررسی سطح هورمون های اصلی بدن در زمان قاعدگی است. در واقع هورمون شناسی زنان میتواند به پزشک کمک می کند تا علت مشکلات مختلفی را بررسی کند:

 • مشکلات بارداری
 • مشکلات مربوط به چرخه قاعدگی
 • سلامت استخوان ها
 • مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی به علت اختلالات هورمونی
آزمایش هورمون در زمان پریود شامل چیست؟

 توجه داشته باشید که نظارت پزشک بر آزمایش هورمونی دختر و زنان بسیار مهم می باشد. برای اینکه بدانید آزمایش هورمونی در روز چندم پریودی انجام شود، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

گفتنی است که آزمایش هورمونی قبل از پریود هم انجام میشود و بسته به شرایط شخص، پزشک مشخص میکند که چه زمانی باید ازمایش هورمونی انجام داد.

 • LH یا هورمون لوتئینایزینگ: هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز، نقش مهمی در تحریک آماده سازی تخمک و تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان ها دارد.
 • FSH یا هورمون فولیکول استیمیولینگ: این هورمون نیز توسط غده هیپوفیز تولید می شود و در آزمایش هورمونی روز سوم پریودی، در بالاترین حد خود قرار دارد و پس از روز سوم به تدریج کاسته میشود.
 • E2 یا استروژن: همانطور که گفته شد، این هورمون نقش حیاتی در رشد و عملکرد اندام های تولید مثل، تشکیل خصوصیات جنسی ثانویه، تنظیم چرخه قاعدگی و حفظ بارداری دارد. میزان طبیعی استروژن در آزمایش های هورمونی روز سوم پریود، بین 25 تا 27 Pg/ml است.
 • پرولاکتین: این هورمون توسط غده هایپوفیز تولید می شود و نقش مهمی در رشد سینه‌ها، تولید شیر و حفظ بارداری دارد. میزان آن در آزمایش هورمونی سوم پریودی باید کمتر از 25 ng/ml  باشد.
هزینه آزمایش هورمونی روز سوم پریود

هزینه آزمایش هورمونی در روز سوم پریودی بستگی به تعداد و نوع هورمون هایی دارد که قرار است اندازه گیری شود. به طور متوسط، هر هورمون حدود 7۰۰۰۰ تا ۱5۰۰۰۰ تومان هزینه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت آزمایش هورمونی زنانه و آزمایش هورمون در پریودی، می بایست با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها با آزمایشگاه تهران لب تماس بگیرید. 

 

 

2 سوال متداول (FAQ) به همراه پاسخ در مورد آزمایش هورمونی (تست هورمونی)

آزمایش هورمونی در پریودی چگونه انجام میشود؟

برای انجام آزمایش هورمونی قاعدگی، پرستار با استفاده از سوزن، از بازو شما نمونه خون می گیرد. سپس در آزمایشگاه، سطح هورمون های مورد نظر با استفاده از روش های مختلف اندازه گیری می شود. نتایج آزمایش معمولا در عرض چند روز به پزشک شما ارسال می شود.

آزمایش هورمونی کودکان چیست؟

آزمایش هورمون رشد که با نام آزمایش هورمونی نوزاد نیز شناخته میشود، آزمایش هورمونی کودکان است که برای بررسی علت رشد کم یا زیاد آنها انجام می شود. هورمون رشد یک هورمون مهم است که توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می شود و نقش حیاتی در رشد و تکامل عادی بدن به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی دارد.

32 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش هورمونی (لیست کامل آزمایش‌های هورمونی زنان و مردان) در میان گذاشته‌اند.
 • مائده رستمی, 15 آبان, 1402 @ 12:41 ب.ظ پاسخ

  سلام، چرا انقدر هزینه آزمایش هورمونی زنان 1401 با هزینه آزمایش هورمونی زنان 1402 فرق دارهه

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:49 ب.ظ پاسخ

   سلام مائده جان
   قیمت ها توسط سازمان مربوطه تعیین میشن و تهران لب فقط قیمت های مشخص شده رو اعمال میکنه 🙂
   موفق و سلامت باشی عزیزم ❤️

 • لیلا پریان, 15 آبان, 1402 @ 12:41 ب.ظ پاسخ

  سلام من میخواستم آزمایش هورمون بدم ولی ترس از سوزن و سرنگ دارم، خواستم بدونم آزمایش هوزمونی از طریق خون است یا ادرار و اینکه هزینه آزمایش هورمونی روز پنجم پریود چقدره؟؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:50 ب.ظ پاسخ

   سلام لیلا جان
   از هر دو روش میشه استفاده کرد، بستگی به هورمون هایی که بخواهید چک کنید داره،
   موفق و سلامت باشی عزیزم ❤️

 • شیرین اعتمادی, 15 آبان, 1402 @ 12:42 ب.ظ پاسخ

  سلام من آزمایش هورمونی برای نامنظمی پریود میخواستم، اگه ممکنه هزینه آزمایش هورمون زنانه 1402 هم بفرمایید و بگید آزمایش هورمونی برای جوش در منزل هم انجام میشه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:52 ب.ظ پاسخ

   سلام شیرین جان ❤️
   بله همه انواع آزمایش هورمونی در منزل انجام میشه و قیمت آزمایش بستگی به تعداد هورمون هایی داره که بخواهید بررسی کنید،

 • محمد قربانی, 15 آبان, 1402 @ 12:42 ب.ظ پاسخ

  به نظرم قیمت آزمایش هورمونی نسبت به اهمیتی که برای بدن و سلامتی داره نسبت به خیلی از ازمایشای دیگه مناسب تره، ممنون از خدمات خوبتون

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:52 ب.ظ پاسخ

   محمد جان سلام
   ممنون از نظر ارزشمندتون ❤️
   دقیقا آزمایش هورمونی هم بر سلامت جسم و هم سلامت روان تاثیر بسیاری داره

 • سمیرا میرزایی, 15 آبان, 1402 @ 12:42 ب.ظ پاسخ

  سلام ببخشید بهترین زمان انجام آزمایش هورمونی زنان کی هستش؟ و اینکه برای آزمایش هورمونی حتما باید پریود باشیم؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:54 ب.ظ پاسخ

   سلام سمیرا جان ❤️
   الزامی به پریود بودن نیست، و اینکه بهترین زمانش روز سوم پریودی هست

 • مینا, 15 آبان, 1402 @ 12:43 ب.ظ پاسخ

  سلام ببخشید آزمایش amh روز چندم پریود باید انجام بشه؟

 • نفس رادان, 15 آبان, 1402 @ 12:43 ب.ظ پاسخ

  هزینه آزمایش ذخیره تخمدان سال 1402 چقدره؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:56 ب.ظ پاسخ

   سلام نفس جان ❤️
   قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • سمانه محمدی, 15 آبان, 1402 @ 12:44 ب.ظ پاسخ

  سلام آزمایش هورمونی برای بارداری تا چقدر موثقه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:58 ب.ظ پاسخ

   سلام نفس جان ❤️
   این آزمایش دقت بالایی داره و پزشک شما میتونن از نتیجه ش تجویزهای مهمی انجام بدهند
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • ژیلا آقایی, 15 آبان, 1402 @ 12:44 ب.ظ پاسخ

  سلام من میخواستم آزمایش یائسگی بدم، ممکنه بگید هزینه آزمایش یائسگی چقدره

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:58 ب.ظ پاسخ

   سلام ژیلا جان ❤️
   قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • ستاره بیگی, 15 آبان, 1402 @ 12:44 ب.ظ پاسخ

  سلام پسر من 12 سالشه به نظرم قدش به اندازه کافی رشد نکرده چون خونواده ما و همسرم همه قد بلندن، خواستم ببینم قیمت آزمایش هورمون رشد چقدره

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:59 ب.ظ پاسخ

   سلام ستاره جان ❤️
   رشد کودکان ممکنه گاها حتی تا سال های آخر بلوغ و رشد هم ادامه پیدا کنه،
   با این حال، قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • مهتاب محمدی, 15 آبان, 1402 @ 12:45 ب.ظ پاسخ

  سلام دکتر، ببخشید من جدیدا خیلی جوش میزنم خواستم ببینم هزینه آزمایش هورمونی برای جوش صورت چنده؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 12:59 ب.ظ پاسخ

   سلام مهتاب جان ❤️
   روابط عمومی مجموعه باهاتون صحبت میکنه 🙂
   قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • پریسا حبیبی, 15 آبان, 1402 @ 12:45 ب.ظ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، ببخشید هزینه آزمایش هورمونی برای موهای زائد با هزینه آزمایش تنبلی تخمدان یکیه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 1:00 ب.ظ پاسخ

   سلام پریسا جان ❤️
   قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • علیرضا باغبان, 15 آبان, 1402 @ 12:45 ب.ظ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، هزینه آزمایش ریزش مو مردان رو هم بگید بی زحمت، ممنونم

 • شیما رسولی, 15 آبان, 1402 @ 12:46 ب.ظ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، من 3 روز پیش آزمایش هورمونی روز چهارم پریود دادم جوابش هنوز نیومده چرا؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 1:01 ب.ظ پاسخ

   سلام شیما جان ❤️
   آزمایش هورمونی بسته به تعداد هورمون های مدنظر شما ممکنه تا یک هفته طول بکشه،
   با این حال همین الآن براتون پیگیری میکنم عزیزم

 • نیما براتی, 15 آبان, 1402 @ 12:46 ب.ظ پاسخ

  هزینه آزمایش تستوسترون چقدره جسارتا؟

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 1:01 ب.ظ پاسخ

   سلام نیما جان ❤️
   قیمت دقیق آزمایش رو از بخش پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650
   موفق و سلامت باشید ❤️

 • مریم امینی, 15 آبان, 1402 @ 12:46 ب.ظ پاسخ

  سلام ببخشید آزمایش پریود روز چندم پریود باید انجام بشه؟ اگه ممکنه هزینه آزمایش روز سوم پریودی هم بگید ممنونم.

  • روابط عمومی تهران لب, 15 آبان, 1402 @ 1:02 ب.ظ پاسخ

   سلام مریم جان ❤️
   بهتره در روز سوم پریودی انجام بشه،
   هزینه آزمایش رو از قسمت پذیرش بپرسید تا دقیق راهنماییتون کنند 🙂
   021-1650

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش