محاسبه تقریبی زمان بارداری بصورت خودکار

محاسبه تقریبی زمان بارداری

برای محاسبه زمان تقریبی زایمان خود تاریخ اولین روز از اخرین قاعدگی خود را در جدول زیر وارد نمایید

/ /

 

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایشات بارداری و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

 

بعد از فراهم شدن زمان مناسب برای بارداری، 9 ماه طول میکشد تا یک خانواده تکمیل شود. قبل از آن، تخمین زمان بارداری یکی از مسائل مهمی است که با دانستن آن میتوان به سلامت مادر و جنین کمک کرد. همچنین تخمین سن بارداری روشی است که به والدین کمک میکند تا بدانند چه زمانی، باید چه آزمایشاتی بدهند. به علاوه، از آن برای ایجاد تقویم روزانه بارداری و تخمین زمان زایمان استفاده می شود.

خوشبختانه امروزه محاسبه زمان بارداری و زایمان با روش های مختلفی انجام می شود، مثل سونوگرافی یا اندازه گیری رحم که به تشخیص سن دقیق جنین کمک میکند. پیشنهاد میکنیم با یک مشاوره کوتاه از متخصص تهران لب، بهترین روش محاسبه سن بارداری را با توجه به شرایط و وضعیت بارداری خود انتخاب کنید.

محاسبه تقریبی زمان بارداری با معاینه بالینی

اهمیت محاسبه تقریبی زمان بارداری

فرزندآوری یکی از بزرگترین ترین اتفاقاتی است که در طول زندگی زوجین رخ می دهد، بنابراین محاسبه زمان بارداری تا زایمان برای والدین بسیار اهمیت دارد. این اطلاعات تاثیرات مهمی در روند بارداری و به دنیا آمدن نوزاد خواهد داشت تا با تشخیص زمان زایمان، مقدمات لازم برای به دنیا آوردن کودک را فراهم کنند.

جدا از آن، تعیین سن بارداری اهمیت زیادی در انجام آزمایشات لازم در دوران بارداری دارد. در هفته به هفته بارداری، اتفاقات مهمی در بدن میافتد و هر مادر باردار باید در تاریخ ‌های مشخصی، برای انجام چکاپ و تست ‌های بارداری به پزشک مراجعه کند.

این آزمایشات که نامشان آزمایش غربالگری سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری است؛ عمدتا شامل سونوگرافی و آزمایش خون می باشند و اطلاعات مهمی درباره سلامت ژنتیک و فیزیکی جنین ارائه میکنند.

سونوگرافی یکی از آزمایشاتی است که باید در هفته 10 تا 12 بارداری انجام شود. به این تست، سونوگرافی 12 هفتگی هم گفته میشود.

در این آزمایش، پزشک مربوطه عملکرد قلب جنین را بررسی می کند. علاوه بر آن، از سونوگرافی داپلر برای محاسبه زمان زایمان (EDD)، تعداد جنین و بررسی موقعیت مناسب او نیز استفاده میشود.

همچنین، از این آزمایش برای تشخیص سن دقیق جنین استفاده میکنند و برای اینکار از اندازه گیری فاصله سر تا نشیمنگاه او استفاده می شود.

* اهمیت دوران قاعدگی در تخمین سن بارداری

زمان تخمک گذاری و احتمال بارداری 11 تا 21 روز بعد از آخرین دوره قاعدگی یا LMP است که به آن چرخه یا «زمان باروری» هم گفته میشود. به طور کلی، دوران قاعدگی یکی از عوامل مؤثر  و شاخص های تخمین زمان بارداری است و به تخمین زمان بارداری و زایمان کمک میکند.

اگر دوره قاعدگی شما منظم باشد، یعنی هر ماه با فاصله ۲۸ تا ۳۰ روز خونریزی شما آغاز شود، محاسبه سن بارداری  بر اساس تاریخ آخرین قاعدگی شما دقیق ‌تر خواهد بود و می توانید برای روش محاسبه سن بارداری با lmp اقدام کنید.

اما محاسبه سن بارداری در قاعدگی نامنظم متفاوت است. اگر دوره قاعدگی شما نامنظم باشد، یعنی با فاصله کمتر یا بیشتر از ۲۸ تا ۳۰ روز خونریزی داشته باشید، محاسبه زمان بارداری هفته به هفته دقیق نخواهد بود و نیاز به سونوگرافی یا تخمین با معاینه بالینی خواهید داشت.

جدول تخمین هفته بارداری

محاسبه هفته بارداری یکی از مواردی است که بسیاری از زنان باردار درگیر آن هستند. مشغله های روزانه گاها باعث میشود بانوان فراموش کنند که در هفته چندم بارداری قرار دارند.

در این بخش از مقاله، جدول هفته های بارداری را بر اساس هفته ‌ها و ماه‌ های بارداری برای شما تهیه کرده‌ ایم که میتوانید از آن برای محاسبه بارداری هفته به هفته استفاده کنید.

تخمین هفته بارداری در دانستن زمان آزمایشات بسیار مهم است و شما میتوانید در هر مرحله به همراه پزشکتان، مراقبت ‌های لازم را انجام دهید:

هفته بارداری ماه سه ماهگی
۱ تا ۴.۵ ۱  

اول

۴.۵ تا ۹ ۲
۱۰ تا ۱۳ ۳
۱۳.۵ تا ۱۸ ۴  

دوم

 

۱۹ تا ۲۲ ۵
۲۳ تا ۲۷ ۶
۲۸ تا ۳۱ ۷  

سوم

۳۲ تا ۳۶ ۸
۳۷ تا ۴۲ ۹

معمولاً زمان بارداری انسان 41 تا 41 هفته است، اما نوزاد ممکن است با یک هفته تاخیر، یعنی در هفته های ۳۹ یا ۴۱ هم به دنیا بیاید و هیچ مشکلی نداشته باشد.

اما اگر محاسبه زمان تقریبی بارداری انجام شده باشد ولی زایمان تا پایان هفته ۴۱ رخ ندهد، پزشک ممکن است با استفاده از تزریق اکسی توسین وریدی برای القای زایمان استفاده کند.

راه های تعیین سن بارداری

تخمین سن بارداری برای دریافت مراقبت های لازم در مادران لازم است. خوشبختانه برای تخمین سن بارداری چندین روش متداول وجود دارد، مثل تخمین سن بارداری بر اساس هفته، سونوگرافی، آزمایش خون و همچنین تخمین زمان بارداری انلاین که از روش های جدید میباشد و در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1.     تخمین زمان حاملگی با تاریخ قاعدگی (LMP)

روش سنتی برای محاسبه و تخمین سن بارداری، استفاده از تاریخ آخرین قاعدگی یا LMP است که در آن بر اساس تخمین زمان لقاح، زمان بارداری را تخمین میزنند. در واقع هر 7 روز که از زمان تعیین شده میگذرد، یک هفته حساب می شود.

با توجه به ایکه زمان تخمک گذاری از فردی به فرد دیگری و از سیکلی به سیکل قاعدگی دیگر متفاوت است، نمی توان از این روش با اطمینان کامل استفاده کرد. همچنین زمانی که محاسبه زمان حاملگی را با استفاده از LMP انجام میدهید، نتایج ممکن است عدد دقیقی نشان ندهد.

در ادامه چند دلیل دیگر برای قابل اعتماد نبودن این آزمایش را بررسی میکنیم:

  • تعیین دقیق روز لقاح در بسیاری از مواقع ناممکن است
  • 10 تا 45% درصد بانوان باردار نمیتوانند اطلاعات دقیقی درباره LMP خود ارائه کنند.
  • در زنان دارای سابقه بیماری های تخمدان مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک، صحت تاریخ قاعدگی باید مورد بررسی قرار بگیرد.
  • درصورتی که در زمان لقاح، فرد تحت تاثیر داروهای ضد بارداری یا پروژسترون های طولانی باشد، دقت این روش کاهش پیدا میکند.
  • زنان با تاریخ قاعدگی خاص، ممکن است تغییرات قابل توجهی بین زمان قاعدگی و سونوگرافی خود داشته باشند.

روش های نوین از جمله ابزار تخمین سن بارداری آنلاین گاها میتوانند دقت بیشتری نسبت به تعیین سن بارداری با این روش داشته باشند.

2.    محاسبه تقریبی زمان بارداری با معاینه بالینی

روش بالینی محاسبه اندازه رحم که با روش فوندال نیز شناخته می شود، به دو هدف اصلی انجام می گیرد.

اولین هدف، اندازه گیری ارتفاع رحم و تعیین سن تقریبی بارداری است. برای اینکار باید توجه داشت که رحم در هر هفته از بارداری، به میزان حدودا 1 سانتی متر بزرگ تر می شود. این تست از هفته 18 تا 27 بارداری انجام میشود.

دومین هدف انجام آن، تعیین و تشخیص رشد نرمال جنین است. در این روش می توان مشخص کرد که بر اساس اندازه گیری ارتفاع رحم، رشد جنین به صورت نرمال انجام شده است یا خیر.

به طور کلی، رحم تا هفته 12 بارداری یک اندام لگنی به حساب می آید و زمانی که اندازه و ارتفاع آن رشد میکند، تا روی شکم و بالای سمفیز پوبیس قرار خواهد گرفت و بعد از 20 هفتگی می توان آن را در ناحیه ناف احساس نمود.

این روش ممکن است در دو حالت زیر دقت کمتری داشته باشد:

  • شرایط فیزیکی مادر مانند چاقی و اضافه وزن شدید، دقت اندازه گیری رحم را کاهش میدهد
  • چند قلویی تاثیر بسزایی در رشد و افزایش ارتفاع رحم دارد

محاسبه تقریبی زمان بارداری بصورت خودکار

3.  تشخیص سن بارداری با آزمایش خون

اکثر زنان باردار، اولین بار از کیت های تشخیص بارداری خانگی یا بی بی چک استفاده می کنند. زمان تعیین بارداری با بیبی چک قابل تشخیص نمیباشد و اگرچه این روش، دقیق ترین راه تشخیص نیست، اما اکثرا به عنوان اولین راه حل استفاده میشود.

نتیجه مثبت این تست ها اولین مرحله از مسیر پر فراز و نشیب بارداری است، اما گاها نتیجه اشتباه نیز در آنها وجود دارد. مادران برای اطمینان بیشتر و حفظ سلامت خود و جنین باید چندین آزمایش در دوره های مختلف انجام دهند.

اولین آزمایش خون بارداری، شامل آزمایش سطح هورمون hCG یا گنادوتروپین جفتی انسان است که بارداری یا عدم بارداری را بطور قطعی مشخص می کند. زمان تعیین بارداری با آزمایش خون، حدودا 11 تا 14 روز پس از لقاح است.

استفاده از این آزمایش، همچنین برای تعیین و تشخیص دقیق سن جنین و زمان حاملگی نیز استفاده میشود. از آنجایی که این هورمون در روز اول بارداری افزایش پیدا می کند، سنجیدن آن راه مناسبی برای تخمین مدت زمان بارداری است.

همچنین پزشکان در کنار این آزمایش، از جدول عدد بتا در بارداری استفاده می کنند تا تشخیص دقیق سن جنین را انجام دهند. در صورتی که میزان این هورمون در خون زیاد باشد، احتمال بارداری چند قلویی وجود خواهد داشت.

4.    تخمین مدت زمان بارداری با سونوگرافی

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی روشی برای تعیین دقیق محاسبه زمان شروع بارداری و تعیین زمان زایمان است. این روش، در سه ماه اول به ‌ویژه تا هفته ۱۳ بارداری برای تعیین سن بارداری و تایید آن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. پزشکان برای محاسبه زمان بارداری دقیق از این روش استفاده میکنند.

استفاده از محاسبه زمان بارداری با سونوگرافی برای تخمین زمان زایمان، میتواند اثرات مثبتی بر فرایند بارداری داشته باشد و به جلوگیری از زایمان با تاخیر و نیاز به سزارین کمک ‌کند. علاوه بر این، سونوگرافی قادر است به تعیین سلامت جنین، میزان رشد آن، تعیین جنسیت و تعداد جنین ها کمک کند.

جنین معمولا در هفته ششم بارداری با سونوگرافی قابل مشاهده است، اگرچه برخی از پزشکان، هفته هشتم بارداری را زمان تعیین جنسیت بارداری با سونوگرافی می ‌دانند.

5.  محاسبه تقریبی زمان بارداری بصورت آنلاین

امروزه ابزارها و اپلیکیشن های مختلفی برای محاسبه هفته بارداری آنلاین ایجاد شده اند که می توان از آنها استفاده های مختلفی کرد، از جمله:

  • تعیین بهترین زمان بارداری
  • محاسبه زمان بارداری و تاریخ زایمان
  • محاسبه هفته بارداری آنلاین

این تکنولوژی شاید درحال حاضر بهترین روش محاسبه سن بارداری است و میتواند محاسبه زمان بارداری به ماه را انجام دهد.

تهران لب نیز ابزار محاسبه زمان بارداری و زایمان آنلاین را در همین صفحه قرار داده است. برای محاسبه زمان بارداری با استفاده از بهترین روش محاسبه سن بارداری آنلاین، کافیست تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی خود را در قسمت مربوطه وارد کنید.

در این ابزار، محاسبه سن بارداری از روی آخرین پریود انجام میشود که یک روش محاسبه زمان بارداری موثق است.

فرمول محاسبه زمان زایمان

محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان بانوان باردار با استفاده از یک فرمول ساده انجام پذیر است. در این روش با توجه از آخرین قاعدگی، می ‌توانید تاریخ دقیق بارداری را محاسبه کنید.

به طور متوسط، طول بارداری انسان حدودا 40 هفته یا 280 روز طول از روز اول آخرین قاعدگی محاسبه میشود. برای محاسبه سن بارداری، می بایست 40 هفته از آخرین روز قاعدگی را محاسبه کرده و بعد 7 روز به آن اضافه کنید. سپس 3 ماه به عقب برگردید و در آخر یک سال به آن اضافه کنید:

((اولین روزِ آخرین پریود + 7 روز) – 3 ماه) + یکسال= زمان زایمان

جمع‌بندی روش های محاسبه زمان بارداری تا زایمان

از زمان شروع تخمک گذاری زنان و باروری بانوان، حدودا 280 روز طول می کشد تا کودک به دنیای بیاید. در این مدت بسیار مهم است که برای حفظ سلامت مادر و جنین، آزمایشات مختلف در زمان خود انجام شوند، آزمایشاتی مثل محاسبه تقریبی زمان بارداری، محاسبه سن بارداری و تعیین جنسیت.

خوشبختانه امروزه برای محاسبه بهترین زمان بارداری مشاوره های رایگان ارائه شده است که در آنها از جدول محاسبه بهترین زمان بارداری استفاده میشود. همچنین روش های مختلفی برای محاسبه سن بارداری به وجود آمده، از جمله محاسبه بارداری با تاریخ لقاح، یا تخمین زمان تخمک گذاری برای بارداری که از روش های نسبتا معتبر به حساب می آیند.

جدا از آن، تخمین سن بارداری و محاسبه تاریخ زایمان، به والدین در انجام این آزمایشات و آمادگی بیش تر، کمک می کند. در این مقاله، یک راهنمای تشخیص زمان بارداری در اختیار شما عزیزان قرار دادیم تا از آن برای محاسبه سن بارداری خود استفاده کنید.

 

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایشات بارداری و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

دانستنی‌های هفته به هفته بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش