هایمن یا پرده بکارت چیست؟ راهنمایی کامل با ساختار و انواع آن

هایمن یا پرده بکارت چیست؟ راهنمایی کامل با ساختار و انواع آن

چه خانم باشید و چه آقا، حتما در مورد پرده بکارت شنیده‌اید. اما برخی از باورهای عمومی در مورد پرده بکارت، صحت علمی ندارند. در این مقاله قصد داریم تعریف کاملی از پرده بکارت در اختیار شما قرار دهیم و انواع پرده بکارت و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را معرفی کنیم. اگر شما هم در این زمینه سوالی دارید، برای کسب اطلاعات دقیق تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش بارداری و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت، پرده واژن، زه‌چین یا هایمن (به انگلیسی: Hymen) بافت نرم و انعطاف‌پذیری است که در ابتدای واژن قرار دارد. به عبارت دیگر، این بافت مانند درِ ورودی برای واژن است. در مراحل اولیه رشد و نمو جنین دختر، ورودی واژن با بافت نرمی پوشانده می‌شود. البته ممکن است تکامل هایمن در برخی از دختران به طور کامل انجام نگیرد و فرد به‌صورت مادرزادی فاقد هایمن باشد.

پرده بکارت چیست؟

انواع پرده بکارت

شکل ظاهری و ساختار پرده بکارت در خانم‌های مختلف با هم متفاوت است.

بر این اساس انواع پرده بکارت شامل موارد زیر است:

پرده بکارت حلقوی

همانطور که از نام پرده بکارت حلقوی مشخص است، با ساختاری شبیه به حلقه اطراف دهانه مهبل را می‌پوشاند. برخی از انواع پرده‌ بکارت حلقوی قابل اتساع و برخی دیگر غیر قابل اتساع هستند. یعنی پرده حلقوی با رابطه جنسی پاره نمی‌شود و خونریزی ندارد. اما پزشکان پارگی پرده بکارت حلقوی را با خراش و کبودی اطراف دهانه واژن تشخیص می‌دهند.

نکته مهم دیگری که درباره شکل ظاهری پرده حلقوی لازم است بدانید این است که انواع پرده حلقوی به شکل‌های مختلف گرد یا دندانه‌دار هستند که ماما یا متخصص زنان می‌تواند این مورد را تشخیص دهد.

پرده بکارت ارتجاعی

 وقتی پرده بکارت ارتجاعی باشد آلت تناسلی نمی‌تواند آن را پاره کند یا شکل آن را تغییر بدهد. البته در برخی از موارد ممکن است آسیب جزئی به پرده بکارت وارد شود.  

پرده بکارت غربالی یا مشبک

وقتی هایمن به صورت ممتد عرض واژن را بگیرد و روی سطح آن سوراخ‌های ریز و غربالی وجود داشته باشد، پرده بکارت غربالی نامیده می‌شود.

پرده بکارت تیغه‌ای

 پرده بکارت تیغه‌ای یا دو پرده‌ای واژن را می‌پوشاند اما یک تیغه ممتد در طول آن وجود دارد. در واقع پرده تیغه‌ای دارای بافت اضافه‌ای است که موجب ایجاد دو سوراخ کنار هم روی پرده بکارت می‌شود.

پرده بکارت دو سوراخی

یکی دیگر از انواع پرده بکارت، هایمن دو سوراخی است که با یک تیغه گوشتی ورودی واژن را به دو قسمت تقسیم می‌کند. شکل ظاهری این پرده در نامگذاری آن تاثیر دارد.

 پرده بکارت مسدود یا سوراخ نشده

پرده بکارت مسدود یا سوراخ نشده، پدیده‌ی نادری است که در صورت بروز، فرد برای برقراری رابطه‌ی جنسی و خروج خون قاعدگی باید جراحی شود. در این حالت، پرده بکارت ضخیم و بدون منفذ بوده و ممکن است زمینه‌ساز مشکلاتی برای فرد شود. البته همان‌طور که گفتیم، با جراحی واژن توسط متخصص زنان، می‌توان مشکل را رفع کرد.

پرده بکارت با سوراخ کوچک  

همانطور که از نام پرده بکارت با سوراخ کوچک مشخص است، سوراخ کوچکی دارد که دهانه ورودی واژن را پوشانده است. با اینکه این سوراخ کوچک است، اما خون قاعدگی از آن عبور می‌کند. خانم‌هایی که پرده با سوراخ کوچک دارند، قادر به استفاده از تامپون نیستند. به همین دلیل بهتر است این افراد جراحی انجام دهند تا قاعدگی و رابطه جنسی آسان‌تری داشته باشند.

دلایل پاره شدن پرده بکارت چیست؟

با توجه به اینکه پرده بکارت بخشی از دستگاه تناسلی خارجی است، در گذشته تصور عموم مردم این بود که حتما با برقراری اولین رابطه جنسی این پرده پاره می‌شود و خونریزی می‌کند. اما در حال حاضر می‌دانیم که برخی از خانم‌ها به صورت مادرزاد فاقد پرده بکارت هستند یا اینکه ساختار بکارت آن‌ها به صورتی‌ است که اصلا خونریزی ندارد.

از طرف دیگر، پاره شدن پرده بکارت فقط به دلیل برقراری رابطه جنسی نیست؛ بلکه عوامل دیگری مانند دخول اجسام خارجی برای خودارضایی یا استفاده از تامپون هم منجر به پاره شدن آن می‌شود. علاوه بر آن ضربه‌های شدید هم موجب آسیب به پرده بکارت و خونریزی آن می‌شود. اما مواردی مانند سقوط از بلندی یا پریدن عامل پاره شدن و آسیب به بکارت نیست. همچنین، انجام آزمایشات مختلف (مثل آزمایش HPV و آزمایش پاپ اسمیر) در آزمایشگاه و مراکز درمانی نیز می‌تواند به پرده بکارت آسیب بزند.

با این حال بروز هر کدام از این موارد دلیل قطعی برای پارگی پرده بکارت نیست؛ زیرا انواع پرده بکارت از لحاظ شکل و ضخامت با هم تفاوت دارند و فقط پزشک زنان می‌تواند پارگی پرده بکارت را تشخیص دهد. 

نکته: آزمایش هورمونی و سونوگرافی، باکره بودن را نشان نمیدهند.

چرا پاره شدن پرده بکارت دردناک می‌باشد و با خونریزی همراه است؟

حتما شما هم شنیده‌اید که اولین رابطه جنسی برای خانم‌ها دردناک است و ممکن است با خونریزی کم یا زیاد همراه باشد. بهتر است بدانید این باور عمومی تا حدی اشتباه است؛ زیرا بر خلاف تصور، هایمن غشا سختی نیست که پاره شدن آن دردناک باشد. به عبارت دیگر پاره شدن غشا نازک هایمن نیازی به فشار و زور ندارد و ممکن است برخی از خانم‌ها اصلا خونریزی نداشته باشند.

از طرف دیگر تحریک جنسی کامل و آمادگی برای برقراری رابطه جنسی باعث می‌شود میزان ترشح استروژن کاهش پیدا کند و خانم بتواند رابطه بدون درد و خونریزی را تجربه کند. اما واژن خانم‌هایی که برای برقراری اولین رابطه جنسی مضطرب و نگران هستند، به اندازه کافی مرطوب نمی‌شود و رابطه را دردناک می‌کند.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم مردان برای برقراری رابطه جنسی عجله نکنند و مراحل پیش‌نوازی را به آرامی و صبورانه انجام دهند تا پارگی و خونریزی انواع پرده بکارت زیاد نباشد.

چرا پاره شدن پرده بکارت دردناک می‌باشد و با خونریزی همراه است؟

چگونه درد پارگی پرده بکارت را کاهش دهیم؟ 

در صورتی که پاره شدن انواع پرده بکارت دردناک باشد، با اقداماتی نظیر موارد زیر می‌توان درد و ناراحتی را کاهش داد:

  • قرار دادن کمپرس سرد روی دهانه واژن
  • نشستن داخل ظرف آب تمیز و خنک
  • استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن
  • عدم برقراری رابطه جنسی مجدد تا زمان از بین رفتن درد

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله هایمن یا پرده بکارت آموختیم

پرده بکارت بخشی از دستگاه تناسلی خارجی است که واژن را می‌پوشاند. شکل ظاهری پرده بکارت معیار مناسبی برای دسته‌بندی انواع پرده بکارت است. در این مطلب سعی کردیم راهنمای کاملی درباره انواع پرده بکارت در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند بوده باشد.

  • منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22718-hymen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش