علائم ایدز در زنان و مردان

علائم ایدز در زنان و مردان

علائم ایدز (Human Immunodeficiency Virus) شامل تب، سردرد، اسهال، گلودرد، کاهش وزن، تورم غدد لنفاوی، خستگی، درد عضلات و مفاصل، بثورات پوستی و استفراغ است. علائم معمولاً پس از ورود ویروس HIV به بدن و تکثیر آن برای مدت زمان مشخصی ظاهر می‌شوند. اولین علائم HIV معمولاً 2 تا 4 هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود. با این حال، گاهی اوقات فرد علائمی را برای ماه‌ها تا سال‌ها پس از مواجهه نشان نمی‌دهد. اچ ‌آی‌ وی ویروسی است که باعث بیماری به همین نام می‌شود. مرحله نهایی آن ایدز است، که یک بیماری جدی می‌باشد و زمانی رخ می‌دهد که آسیب قابل توجهی به سیستم ایمنی فرد وارد شده باشد.

از طریق این علائم، معلوم می‌شود که ویروس ایدز وارد بدن شده یا نشده است؛ زیرا این علائم می‌تواند نشان‌دهنده بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز باشد. به همین دلیل به جای توجه به علائم ایدز، انجام تست HIV برای به دست آوردن اطلاعات قطعی در مورد وجود یا عدم وجود ویروس ضروری است. ویروس ایدز در هر مرحله علائم متفاوتی برای زنان یا مردان مبتلاء ایجاد می‌کند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش HIV و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

علائم HIV چه زمانی ظاهر می‌شود؟

پاسخ به سوال “علائم ایدز چه زمانی بروز می‌کند؟” این است که به طور کلی بین 2 تا 6 هفته با علائمی‌ مانند تب، سردرد، گلودرد، اسهال، تورم غدد لنفاوی، خستگی و کاهش وزن بروز می‌کند. گفتنی است بسیار شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند بسته به فرد متفاوت بوده و نشان دهنده اچ آی وی باشد. به دلیل اثر ضعیف‌کننده این ویروس بر سیستم ایمنی، می‌توانیم علائم مختلفی را مشاهده کنیم.

ویروس ایدز ژنوم خود را در DNA انسان وارد می‌کند و پنهان می‌شود که در کل علائم ایدز معمولاً 2 تا 4 هفته پس از شروع عفونت به صورت علائم شبیه آنفولانزا ظاهر می‌شود. این دوره معمولاً به عنوان دوره حاد شناخته می‌شود و می‌تواند بسته به فرد و توان بدنی او، چند روز یا چند هفته طول بکشد. شایع‌ترین علائم شامل تب، لرز، بثورات، تعریق شبانه، گلودرد، تورم غدد لنفاوی و زخم‌های دهان است.

در حالی که سیستم ایمنی برخی افراد در طول دوره عفونت هیچ علائمی را نشان نمی‌دهد، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که بیماری پیشرفت کند. علائم گاهی اوقات به تنهایی قابل ارزیابی نیستند و ممکن است نشان‌دهنده وجود بیماری‌های دیگر باشند. به همین دلیل در صورت هرگونه شک یا تماس با فرد دارای اچ آی وی، حتما باید آزمایش انجام شود و با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی تایید شود.

آزمایش برای تشخیص دقیق عفونت و ایدز ضروری است و درمان زودهنگام بهترین روش است. از آنجایی که ایدز یک بیماری مقاربتی است، پیشگیری از آن ضروری است. به دلیل اینکه خطر ابتلاء به این بیماری از طریق شیر مادر و خون و همچنین مثل HPV از رابطه جنسی وجود دارد، برای جلوگیری از ابتلاء به عفونت در هر نوع تماس، باید اقدامات لازم انجام شود و در اسرع وقت آزمایش صورت پذیرد.

علائم HIV چه زمانی ظاهر می‌شود؟

چگونه علائم ایدز را تشخیص دهیم؟

علائم معمولاً پس از انتشار ویروس HIV (2 تا 4 هفته پس از ورود ویروس HIV) در بدن ظاهر می‌شوند. این ویروس معمولاً علائمی شبیه آنفولانزا را ایجاد می‌کند و هر کس تجربه متفاوتی از آن دارد. در مراحل اولیه، ممکن است علائمی ‌مانند تب خفیف، گلودرد و خستگی را تجربه کنید و این وضعیت معمولاً چند هفته طول می‌کشد.

در مراحل بعدی، علائم ایدز می‌تواند جدی‌تر شود. این علائم شامل کاهش وزن، تعریق شبانه، تب مداوم یا مکرر، خستگی مداوم و اسهال طولانی مدت است؛ بثورات پوستی و تورم غدد لنفاوی هم ممکن است در این مراحل مشاهده شود.

در شدیدترین مرحله، که مرحله نهایی است، ممکن است شاهد زوال عقل، از دست دادن حافظه و کاهش توانایی‌های حرکتی باشید. در این مرحله، از آنجایی که سیستم ایمنی فرد به شدت ضعیف شده است، خطر ابتلاء به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

به یاد داشته باشید که تنها راه قطعی برای تشخیص ایدز، آزمایش HIV توسط یک مرکز آزمایشگاهی است. از آنجایی که علائم ذکر شده بالا می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های دیگر نیز باشد، اگر مشکوک به ابتلاء به HIV هستید، حتما به یک مرکز بهداشتی معتبر مراجعه کنید و آزمایشات خود را در یک بیمارستان و یا آزمایشگاه خوب و معتبر انجام دهید.

نکته: با انجام آزمایش پاپ اسمیر نمی توان بیماری اچ آی وی را تشخیص داد ولی به احتمال زیاد نتایج غیرطبیعی در تست پاپ اسمیر شاهد خواهید بود.

نشانه‌های ایدز چیست؟

در حالی که ایدز ممکن است در برخی افراد بدون هیچ علامتی پیشرفت کند، در برخی دیگر علائم شبیه آنفولانزا 2 تا 4 هفته پس از عفونت ظاهر می‌شود. این دوره زمانی است که ویروس HIV بیشترین قابلیت انتقال را دارد و علائم اولیه ایدز معمولاً علائم شبیه آنفولانزا است. ممکن است تب، گلودرد، تورم غدد لنفاوی، سردرد، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید. در صورت مشاهده هر یک یا چند مورد از این علائم، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نادیده گرفتن علائم در ابتدای بیماری می‌تواند منجر به پیشرفت بیماری و مشکلات جدی سلامتی شود. ایدز، بیماری است که نیاز به تشخیص و درمان زودهنگام دارد، اغلب سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و باعث می‌شود فرد به طور مکرر بیمار شود.

اگر بیماری ایدز بدون درمان رها شود، ممکن است علائمی‌ مانند کاهش وزن سریع، اسهال طولانی مدت، تب مداوم، لکه‌های صورتی، قرمز و بنفش و عفونت‌های تنفسی مشاهده شود.

ویروس HIV می‌تواند در مرحله خاصی بدون ایجاد هیچ گونه ناراحتی برای فرد پیشرفت کند و اولین علائم را نشان دهد. اگر بیماری بدون اطلاع بیمار پیشرفت کند، در صورت مشکوک شدن در مراحل اولیه، اقدامات لازم باید انجام شود و برای تشخیص آزمایش صورت گیرد.

بر اساس نتایج آزمایش، درمان یا اقدامات پیشگیرانه مناسب باید اعمال شود. درک چگونگی انتقال ایدز و کسب اطلاعات از پزشکان در این مرحله بسیار ضروری است. مهم است که افراد از رابطه جنسی محافظت‌شده استفاده کنند.

نکته: اختلالات شدید در غلظت سرمی هورمون‌های مختلف در بیماران مبتلاء به ایدز در آزمایش‌های هورمونی دیده می‌شود.

علائم ایدز در مردان

علائم ایدز در مردان می‌تواند با تب، گلودرد، برفک دهان و خستگی همراه باشد. با گذشت زمان، بثورات پوستی، درد عضلات، حالت تهوع و استفراغ به این لیست اضافه می‌شود.

از آنجایی که HIV ویروسی است که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، احتمال مشاهده علائم مربوط به بیماری‌های مختلف در بدن وجود دارد و این به دلیل عدم عملکرد صحیح سیستم ایمنی است.

نکته: انتقال ایدز از مردان به زنان بیشتر است.

نشانه‌ها و درمان ایدز چیست؟

علائم ایدز در زنان

علائم ایدز در زنان هم شامل تب، گلودرد، برفک دهان، خستگی و همچنین می‌تواند شامل بی نظمی ‌قاعدگی، خونریزی غیرطبیعی رحم، افزایش عفونت‌های قارچی یا باکتریایی و به صورت اسهال نیز باشد.

با ضعیف شدن سیستم ایمنی در مردان و زنان، می‌توان شاهد طیف گسترده‌ای از علائم بود. علائم ایدز می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل اتکا فقط به علائم HIV می‌تواند فرد را گمراه کرده و بیماری خود آگاه نباشد. درست ترین رویکرد انجام آزمایش ایدز است.

از طرفی مشاهده یا عدم مشاهده علائم HIV در مراحل اولیه نشان‌دهنده قطعی عفونت ایدز نیست. متاسفانه با توجه به علائم، نمی‌توان با اطمینان گفت که فرد مبتلاء به HIV است. اگر فکر می‌کنید در معرض خطر ایدز هستید، مهم است که در اسرع وقت آزمایش HIV انجام دهید.

نکته: مبتلایان به ایدز هم می توانند باردار و بچه دار شوند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله علائم ایدز در زنان و مردان آموختیم

HIV یا ویروس نقص ایمنی انسانی یا همان ایدز، ویروسی است که به سیستم ایمنی افراد آسیب می‌رساند و به مرور زمان آنها را ضعیف می‌کند. اگر اچ‌آی‌وی پس از عفونت درمان نشود، به مرور زمان می‌تواند منجر به یک بیماری جدی‌تر به نام ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود.

ایدز معمولاً از طریق خون، مایعات جنسی و شیر مادر منتقل می شود. بنابراین رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلاء یا تماس با خون آلوده از رایج‌ترین راه‌های انتقال ایدز است.

  • منابع:

https://www.metropolisindia.com/blog/health-wellness/signs-symptoms-of-hiv-in-men-women

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش