فرم ثبت سوالات مراجعین محترم از آزمایشگاه

شما می توانید برای گرفتن پاسخ سوالات دیگر خود، از طریق فرم ذیل و شماره تماس 1650 از آزمایشگاه تهران لب پیگیری نمایید.

 • figure14.png
 • figure38.png
 • figure43.png
 • figure44.png
 • figure45.png

تست DNA (آزمایش تعیین هویت و تشخیص هویت)

آزمایش ژنتیک DNA یکی از تست های پزشکی برای تجزیه و تحلیل ژن های تشکیل دهنده انسان است. گرفتن آزمایش دی ان ای می تواند به هدف تعیین هویت شخص و اثبات رابطه خونی و یا بررسی سلامت فرد و فرزندان او انجام شود. همچنین آزمایش دی ان دی پزشکی قانونی یکی از کاربردهای این تست است که مشخص میکند آیا فردی در یک صحنه جرم حضور داشته است یا خیر. در پاسخ به اینکه تست دی ان ای برای چیست، باید گفت از آنجایی که تست DNA را میتوان روی نمونه های مختلف خون، مو و ... انجام داد، میتوان از آن برای کارهای بسیاری استفاده کرد. برای مثال میتوان با بررسی نمونه های استخوان جسد، هویت او را مشخص کرد.

تست DNA (آزمایش تعیین هویت و تشخیص هویت)
دکتر یگانه اسحاق خانی
banner1_shape.png
figure20

توجه داشته باشید که علی رغم اهمیت و کاربرد آزمایش DNA، استفاده از آنها میتواند محدودیت و ریسک هایی را نیز به همراه داشته باشد.
به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از انجام هر آزمایش، با مشاور ژنتیک درباره مشکل خود مشورت کنید.

چه کسانی باید تست دی ان ای بدهند؟

آزمایش DNA ابزاری قدرتمند برای پزشکان است که به آنها امکان بررسی دقیق ژنتیک افراد را می دهد.
در ادامه چند نمونه از شرایطی که افراد در آن از تست ژنتیک استفاده میکنند را بررسی میکنیم:

آزمایشات تشخیصی

مواقعی که افراد علائمی از یک بیماری ژنتیکی یا سابقه خانوادگی از یک بیماری خاص را داشته باشند، با انجام تست دی ان ای تشخیصی میتوانند تا حد بسیار زیادی وجود آن را در بدن تائید یا رد کنند.

آزمایش ناقل

در صورتی که زوجین قصد فرزندآوری داشته باشند و خانواده یکی از آنها سابقه یک بیماری ارثی داشته باشد، انجام تست دی ان ای ناقلی مشخص میکند که آنها ژن های بیماری را دارند یا خیر. با این کار همچنین شانس ابتلای فرزندشان به بیماری نیز مشخص خواهد شد.

آزمایش DNA در بارداری

آزمایش دی ان ای بارداری و همچنین تست DNA جنین میتواند سلامت مادر و جنین را بررسی کرده تا در صورت وجود هرگونه علائم مشکوک، اقدامات اصلاحی و درمانی یا در نهایت سقط انجام شود.

تست های پیشبینی

در بسیاری از مواقع، افراد دارای ژن هایی از بیماری هستند که در آینده به آنها دچار میشوند. به این بیماری ها، بیماری دیررس گفته میشود که آلزایمر یا انواع سرطان جزئی از آنها هستند و آزمایش دی ان ای پیشبینی، ضمن بررسی وجود ژن بیماری در افراد، احتمال ابتلای آنها را نیز بررسی میکند.

تست فارماکوژنتیک

در مواقعی که افراد به بیماری خاصی دچار هستند و نیاز به دارو دارند، تست دی ان ای کمک میکند تا بدانند بدنشان به داروهای مختلف چه واکنشی نشان میدهد، و همچنین به چه دوزی از دارو نیاز دارند.

آزمایش دی ان ای از استخوان

از استخوان به عنوان منابع خوبی از دی ان ای، میتوان برای زمانی که راه دیگری برای نمونه‌گیری وجود ندارد مانند تعیین هویت جسد و تست دی ان ای شهدای گمنام استفاده کرد.

DNA چیست؟

DNA یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید مولکولی است که اطلاعات ژنتیکی تمام موجودات زنده در آن وجود دارد و از چهار بخش آدنین (A)، تیمین (T)، گوانین (G) و سیتوزین (C) تشکیل شده که توالی آنها میتواند خصوصیات هر فرد شامل رنگ چشم، گروه خونی و بیماری ها را تعیین کند. در آزمایش دی ان ای (آزمایش DNA) یا تست DNA، اطلاعات زیادی درباره ژن ها که بخشی از DNA هستند به ما داده میشود.

همه ما در سلولهای خود 46 کروموزوم داریم که از DNA ساخته شده اند و ژن ها بخش کوچکی از دی ان ای می باشند. ما در هنگام تولد 23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر ریافت میکنیم و بدن ما از اطلاعات آنها برای تولید پروتئین که ساختار بدن ما را شکل میدهد، استفاده میکند.

آزمایش دی ان ای برای چیست؟ تست دی ان ای با بررسی دقیق این ژن ها و کروموزوم ها، اطلاعات بسیار مهمی از جمله احتمال ابتلای افراد به بیماری های خانوادگی، تعیین هویت و اثبات رابطه پدر فرزندی، تعیین سلامت جنین و … را آشکار میکند.

انواع آزمایشات ژنتیکی را بشناسید

بطور کلی واژه «آزمایش DNA» یا آزمایش ژنتیک به فرآیندی اشاره دارد که میتواند اطلاعات مختلفی درباره ژن ها، کروموزوم ها و پروتئین های شما آشکار کند. اینها مولکول هایی هستند که ویژگی های فیزیکی و بیولوژیکی هر موجود زنده را مشخص میکنند، مثل گروه خونی و ابتلا به بیماری ها که اشاره کردیم.

در نتیجه:

 1. آزمایش دی ان ای ژنتیک به یک تست مشخص و واحد اشاره نمیکند.
 2. انواع مختلفی از آزمایشات ژنتیکی وجود دارد.
 3. هیچکدام از آنها به تنهایی نمیتواند هر 3 عامل پروتئین، ژن و کروموزوم را بررسی کند.
 4. اینکه چه تستی برای شما تجویز شود، تا حد زیادی به سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی و نوع بیماریتان بستگی دارد.
 5. اینکه آزمایش دی ان ای چگونه انجام میشود بستگی به نوع و شرایط تست DNA دارد.
 6. مشاور ژنتیک میتواند بهترین آزمایش، بسته به شرایط شما را مشخص کند.
آزمایش دی ان چیست، چه کاربردهایی دارد، طریقه گرفتن آزمایش دی ان ای چگونه است، برای آزمایش دی ان ای چه چیز هایی لازم است و برای چه اهدافی از آن استفاده میشود.

آشنایی با انواع کاربردهای آزمایش DNA

بعد از بررسی انواع روش های گرفتن تست DNA، در ادامه می پردازیم به اینکه افراد اکثرا در چه مواقعی به سراغ آزمایش دی ان ای می روند.

آزمایشگاه تهران لب به عنوان بهترین آزمایشگاه ژنتیک و پاتوبیولوژی تهران، امکان انجام ده ها تست دی ان ای شامل آزمایش تشخیص هویت، تست هیدرولیز DNA و سایر تست های ژنتیکی را برای مراجعه کنندگان عزیز فراهم کرده است. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر نحوه انجام آزمایش DNA مدنظر خود با شماره 1650 تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آزمایش دی ان ای Anti-dsDNA

تست آنتی DNA

آزمایش دی ان ای Anti-dsDNA به پزشکان در تشخیص بیماری های خود ایمنی کمک میکند. در واقع این تست با بررسی علائم بیماری های مثل لوپوس، سرعت و تاثیر درمان را افزایش میدهد. بیماری های خود ایمنی یکی از شدیدترین انواع بیماری هستند، خصوصا اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشوند، میتوانند تاثیرات گسترده ای در سلامت فردی و اجتماعی شما داشته باشد.


این تست DNA چند روز طول میکشد؟

تست Anti-dnDNA می تواند در کمتر از 24 ساعت بیماری را تشخیص دهد.

تهران لب علاوه بر امکان مشاهده نتایج تست DNA آنلاین و غیرحضوری، امکان مشاوره ژنتیک را برای مراجعه کنندگان خود فراهم کرده تا با استفاده از این سرویس، در صورت نیاز برای آغاز درمان اقدام کنید.

آزمایش خون دی ان ای قبل از ازدواج

آزمایش DNA قبل از ازدواج

آزمایش خون دی ان ای یکی از تست های رایج است که افراد قبل از ازدواج، در بین سایر تست هایی ک در این زمان گرفته میشود، آن را درخواست می کنند. این تست خصوصا زمانی که ازدواج فامیلی انجام شده باشد، یا هردوی اشخاص به یک بیماری دچار باشند ضروری خواهد بود، تا مشخص شود که آیا بیماری فرزند آینده آنها را تحدید میکند یا خیر.


در این تست DNA میتوان بیماری های رایجی مثل تالاسمی را بررسی کرد. برای اینکار، بعد از تائید کم خونی افراد با آزمایش CBC، تست های مربوط به وجود ژن بیماری تالاسمی در خون آنها انجام میشود.


مدارک لازم برای تست dna چیست؟

در اکثر آزمایش ها معمولا همراه داشتن کارت ملی و نسخه پزشکی کفایت می کند.

انواع تست دی ان ای بارداری: آزمایشات غربالگری

انواع تست DNA بارداری در غربالگری

تست های غربالگری می توانند تا حد نسبتا زیادی احتمال ابتلای جنین به اختلالات شایع مثل اختلال آنپلوئیدی یا سندروم داون را مشخص کنند. توجه داشته باشید که این تست ها نمیتوانند به طور قطعی وجود بیماری را تائید را رد کنند، بلکه از آنها برای بررسی احتمال ابتلای فرزند به بیماری استفاده میشود. در آزمایشات غربالگری ژنتیکی از نمونه خون مادر و همچنین یافته های سونوگرافی استفاده میشود تا جنین را از لحاظ آنپوپلوئید بودن، نقص مغز و ستون فقرات (نقص لوله عصبی)، مشکلات قلبی و شکمی غربال کنند.

 

• آزمایش دی ان ای بارداری: غربالگری سه ماه اول

یکی از بخش های تست دی ان ای در بارداری شامل غربالگری 3 ماه اول است. این آزمایشات معمولا در هفته های 10 تا 13 بارداری انجام میشوند و در آنها از آزمایش خون زن باردار و معاینات سونوگرافی استفاده میشود.

• در آزمایش خون سطح غلظت پروتئین PAPP-A، پلاسمای خون و هورمون hCG اندازه گیری میشود. • همچنین در معاینات سونوگرافی، میزان ضخامت پشت گردن جنین در هفته های 11 تا 12 بارداری اندازه گیری میشود. • میزان غیرعادی ضخامت پشت گردن جنین، احتمال ابتلای جنین به تریزومی 21 را افزایش میدهد.

 

• آزمایش دی ان ای در حاملگی: غربالگری سه ماه دوم

در صورتی که غربالگری اولیه نتایج پرخطر را نشان بدهد، بهتر است آزمایش های غربالگری در 3 ماه دوم نیز انجام شده و همچنین از آزمایش دی ان ای جنین برای بررسی دقیق تر استفاده شود. غربالگری دوم در آزمایشات ژنتیک یا تست دی ان ای حاملگی شامل: • آزمایش خون چهارگانه برای بررسی سطح غلظت 4 ماده مختلف در خون. بیماری هایی مانند سندروم داون، ادواردز و تریزومی 18 در این تست نشان داده میشود.

• سونوگرافی بین هفته 18 تا 22 برای بررسی اختلالات فیزیکی مثل ستون فقرات، شکم، قلب و ... . تست DNA در دوران بارداری به منظور اطمینان از سلامت مادر و جنین انجام میشود و اگر نتیجه غربالگری دوم نیز مشکوک باشد، میتوان با تست DNA از جنین، اطمینان بیشتری حاصل نمود.

 

• تست دی ان ای در حاملگی: غربالگری ترکیبی

نمونه دیگری از ازمایش دی ان ای در بارداری شامل غربالگری ترکیبی 3 ماهه اول و دوم است. نتایج این آزمایشات بصورت ترکیبی می تواند دقیق تر از نتیجه آنها بصورت تکی باشد.

تست تشخیصی دی ان ای در زمان بارداری

 

با مشکوک بودن تست دی ان ای در زمان بارداری و آزمایش های غربالگری، تست های تشخیصی به شما می گویند که جنین واقعا دچار اختلال خاصی هست یا خیر. این روش های آزمایشی معمولا تهاجمی هستند، مثل آزمایش آمنیوسنتز که به ورود به بدن با استفاده از یک سرنگ نازک نیاز دارد. این دسته از آزمایش دی ان ای در دوران بارداری شامل دو تست اصلی آمنیوسنتز و نمونه برداری پرزهای جفتی CSV می باشد. پیشنهاد میکنیم جهت مطالعه دقیق تر این تست ها به صفحه «آزمایش غربالگری» مراجعه نمایید.

آزمایش سل فری DNA

 

تست cell free dna چیست؟

 

آزمایش دی ان ای آزاد، یک روش آزمایش خون DNA در بارداری می باشد. در واقع از هفته های اول بارداری میتوان قطعات دی ان ای نوزاد را در خون مادر مشاهده کرد. این تست دی ان ای جنین با استفاده از سلول های آزاد جنین در نمونه خون مادر گرفته می شود و با گذشت زمان، میزان دی ان ای جنین در خون مادر نیز افزایش می یابد.

 

مزیت ازمایش سل فری دی ان ای چیست؟

 

آزمایش سل فری دی ان ای میتواند برای غربالگری سندروم های مختلفی استفاده شود. پزشک میتواند با تفسیر آزمایش سل فری دی ان ای، بیماری های زیر را بررسی میکند:

• سندوم داون • سندروم پاتائو (تریزومی 13) • سندروم ادواردز • تعداد کروموزوم های جنسی

 

چگونگی آزمایش دی ان ای سل فری

 

این تست با استفاده آزمایش خون DNA مادر انجام میشود و هیچگونه خطری برای جنین ایجاد نمیکند. برای انجام آن، نمونه خون در دستگاه قرار گرفته و متخصصین آن را به شکل دقیق بررسی خواهند کرد. جواب تست cell free dna معمولا یک هفته بعد آماده خواهد شد.

 

این آزمایش غربالگری DNA را می توانید در تهران لب، بهترین آزمایشگاه تست DNA تهران انجام دهید.

تست دی ان ای از زن حامله: آزمایش CSV

تست DNA از زن حامله (CSV) تست ژنتیک با استفاده از آزمایش CSV (Chorionic Villus Sampling) نوعی از آزمایش های تشخیصی است. انجام تست DNA با سی اس وی با استفاده از نمونه برداری از پرز های جفتی جنین انجام میشود تا مشکلاتی مانند تریزومی 18 و سندروم داون مشخص شوند.

نحوه انجام تست دی ان ای به روش CSV

برای انجام این آزمایش از 2 روش کلی استفاده می شود که شامل نمونه برداری از واژن و نمونه برداری از شکم است.


• نمونه برداری از واژن:

در این روش از یک لوله باریک استفاده میشود که از طریق دهانه رحم وارد جفت میشود و نمونه گیری میکند. برای انجام این تست همزمان از سونوگرافی نیز استفاده میشود تا موقعیت جفت و جنین مشخص شود.


• نمونه برداری از شکم:

در این روش از یک سوزن باریک و نسبتا بلند استفاده میشود تا از طریق شکم وارد جفت شده و نمونه برداری انجام بگیرد. در این روش نیز سونوگرافی به متخصص کمک میکند.

نحوه گرفتن آزمایش دی ان ای با استفاده از CSV معمولا توسط پزشک مشخص میشود.

تست دی ان از جنین: آمنیوسنتز

تست DNA از جنین با آمنیوسنتز

آزمایش دی ان ای از جنین به روش آمنیوسنتز، با استفاده از نمونه گیری از مایع آمنیوتیک انجام می شود. از آنجایی که سلول های تشکیل دهنده مایع جفت و سلول های جنینی ساختار ژنتیکی مشابهی دارند، متخصصان تست دی ان ای (DNA test) میتوانند با نمونه گیری از محیط نوزاد یا همان مایع آمنیوتیک، آزمایش DNA از جنین را نیز انجام دهند. همچنین از این آزمایش دی ان ای برای تعیین جنسیت نیز استفاده میشود.


این آزمایش دی ان ای چگونه گرفته میشود؟

انجام این تست DNA در منزل نیز امکان پذیر است و در زمان کوتاهی انجام می شود. نحوه آزمایش دی ان ای آمنیوسنتز به این شکل است که پزشک یا متخصص با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، مقدار کمی از مایع آمنیوتیک رحم را جمع آوری می کند. زمان تست DNA با آمنیوسنتز در هفته 15 ام و در غربالگری اول انجام میشود.

آزمایش دی ان ای از جنین: کوردوسنتز

آزمایش DNA از جنین با کوردوسنتز


این روش آزمایش دی ان ای با نام آزمایش خون از بند ناف نیز شناخته می شود. کوردوسنتز یک آزمایش تشخیصی است که به تعیین و تشخیص ناهنجاری در جنین از طریق بند ناف کمک می کند. با استفاده از آن میتوان اختلالات خونی، ژنتیکی و عفونی را مشخص کرده. همچنین در مواقعی میتوان از این آزمایش دی ان ای نوزاد برای دارو دادن به او از طریق بند ناف نیز استفاده کرد.


شرایط آزمایش دی ان ای کوردوسنتز

از این آزمایش معمولا در هفته هجدهم بارداری استفاده میشود، اگرچه استفاده از آن مانند گذشته رایج نیست چرا که روش های جایگزین مانند آمنیوسنتز ضمن آسیب کمتر به جنین، میتوانند اطلاعات یکسانی ارائه کنند. امروزه بیشتر زمانی از این تست استفاده میشود که تست های دیگر نتوانند اطلاعات کافی ارائه کنند.


نحوه انجام تست دی ان ای کوردوسنتز

طریقه انجام آزمایش دی ان ای را در مراحل زیر مشاهده میکنید:

• ابتدا با استفاده از سونوگرافی، محل قرار گیری بند ناف مشخص میشود • سپس یک سوزن نازک از طریق شکم و دیواره رحم، به بند ناف وارد میشود • با انجام نمونه گیری خون، نمونه به آزمایشگاه ارسال میشود • بعد از انجام آزمایش ممکن است بستری شوید و یا متخصص، استراحت در رخت خواب را پیشنهاد کند.

زمان انجام آزمایش دی ان ای کوردوسنتز معمولا بین هفته های 18 تا 23 است.

ثبت رایگان درخواست آزمایش DNA در منزل

تست DNA برای تشخیص نژاد (Ancestry DNA test) یکی از روش های آزمایش دی ان ای است که علاقه مندان به تاریخچه خانوادگی و تبارشناسی از آن استفاده میکنند تا ویژگی های خانوادگی خود که اغلب ناشناخته هستند را کشف کنند.

اطلاعات تکمیلی درباره آزمایش DNA نژاد

برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال به وجود بیاید که اجدادشان از کجا آمده اند؟

تست DNA نژاد یا آزمایش DNA تبارشناسی درحال حاضر بهترین راه برای پاسخ به این سوال است؛ چرا که الگوهای خاصی از تنوع ژنتیکی پیشینیان که در هر فرد وجود دارد را با دقت بالایی بررسی می کند. اگرچه آزمایش DNA برای تشخیص نژاد در ایران یک روش جدید و نوین است، اما سابقه تست DNA ملیت در کشورهای دیگر به بیش از 30 سال میرسد.

تست DNA برای تشخیص نژاد در ایران

آزمایش DNA تبارشناسی اولین بار در سال 96 در کشورمان انجام شد و پس از آن شرکت های مختلف به تکمیل آن پرداخته اند. امروزه تست دی ان ای ملیت با اینکه از تکنولوژی های پیشرفته و از بزاق دهان برای نمونه گیری استفاده میکند و در دسترس عموم مردم قرار دارد، اما تست دی ان ای نژاد در ایران هنوز به اندازه سایر کشورها از محبوبیت بالایی برخوردار نمی باشد.

تست دی ان برای تشخیص نژاد چه چیزی را مشخص میکند؟

آزمایش دی ان ای تبار شناسی بطور کلی می تواند 3 نوع اطلاعات ژنتیکی در اختیار شما قرار دهد:
• مسیر مهاجرتی مادری و پدری اجدادتان • ترکیب ملیتی • میزان شباهت به نئاندرتال ها

آزمایش دی ان ای نژاد: مسیر مهاجرتی اجداد
همانطور که می دانید، اجداد ما انسان ها در طول میلیون ها سال در زمین سفر کرده اند. آنها در نهایت در یک نقطه خاص ساکن شده اند و بعد از چندین نسل، ما دنباله رو آنها هستیم. تست DNA نژاد در ایران با بررسی دی ان ای میتوکندری و کروموزوم Y میتواند اطلاعات اجداد مادری و پدری ما را تحلیل کرده و تاریخ مسیر مهاجرتی آنها را بررسی نماید.

آزمایش دی ان ای برای تشخیص نژاد: ترکیب ملیتی در این مولفه میتوان مشخص کرد که:
• اجداد شما در چه سرزمین هایی زندگی کرده اند، • چه زمانی به این سرزمین ها مهاجرت کرده اند، • چه مدت زمانی در آنجا مانده اند و آیا با مردم آن سرزمین وصلت کرده اند یا خیر. برای اینکار، متخصصان در تست دی ان ای تشخیص نژاد، دی ان ای شما با مردم ملیت های مختلف را مقایسه می کنند تا درصد ملیت شما بدست بیاید.

تست دی ان ای تعیین نژاد:
شباهت به نئاندرتال ها نئاندرتال ها به گروهی از انسان های نخستین اشاره دارد که حدودا 40 هزار سال قبل از انقراض خود، با انسان های مدرن در اروپا و آسیا وصلت و زاد و ولد کرده اند. اولین بار استخوان های این انسان ها در آلمان مشاهده شد. از ویژگی های این نژاد انسانی میتوان به پیشانی پهن، دست و پای نسبتا کوتاه و صورت های بیرون زده اشاره کرد.

این آزمایش دی ان ای در تهران میتواند میزان شباهت ما به این نژاد را مشخص کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این آزمایش DNA قیمت و رزرو وقت میتوانید با شماره 1650 تماس بگیرید.

  درخواست آزمایش در محل

  تاریخ تولد

  قیمت و هزینه رایج ترین تست DNA، آزمایش DNA قبل از بارداری و حین بارداری
  (شامل تست های گسترده ای نظیر آزمایش تشخیص هویت و غربالگری) چقدر است؟

  هزینه تست دی ان ای چقدر است؟

  در رابطه با اینکه آزمایش DNA چقدر هزینه دارد نمی توان قیمت ثابتی را مشخص کرد، به این دلیل که هر تست dna هزینه جداگانه ای دارد. برای مثال قیمت آزمایش دی ان ای جنین، با هزینه آزمایش ژنتیک تشخیص هویت و هزینه آزمایش DNA تعیین جنسیت متفاوت است. همچنین قیمت تست دی ان ای در ایران معمولا از شهری به شهر دیگر متغیر است. برای مثال قیمت تست dna در مشهد با قیمت تست dna در شیراز یکسان نیست.

  در ادامه با ویدیو های آموزشی آکادمی تهران لب درباره تست DNA با روش آمنیوسنتز در خدمت شما هستیم.

  چه افرادی به تست آمنیوسنتز نیاز دارند؟

  نحوه انجام تست آمنیوسنتز چگونه است؟

  آزمایش دی ان ای برای اثبات نسب با استفاده از روش های مختلفی انجام میشود. برای مثال اگر قصد انجام آن را بعد از زایمان و بعد از تولد داشته باشید، می توان از طریق بند ناف برای آزمایش ژنتیک تشخیص هویت جنین استفاده نمود.

  آزمایش dna برای اثبات فرزند چگونه است

  اما از آنجایی که انتظار برای تولد و انجام آزمایش DNA برای تعیین هویت می تواند دشوار باشد، روش های دیگری نیز وجود دارند که اینکار قبل از تولد انجام شود. برخی روش های تعیین هویت قبل از تولد شامل موارد زیر می باشند:

  تشخیص هویت فرزند با آزمایش سل فری و CSV

  متخصصین می توانند در هفته نهم و هفته های 10 تا 13 بارداری، از این تست ها که پیش تر به آنها اشاره کردیم برای آزمایش تشخیص هویت استفاده کنند. همچنین هزینه آزمایش دی ان ای جنین بسته به روش نمونه گیری متفاوت خواهد بود.

  آزمایش دی ان ای پدر و فرزند با تست آمنیوسنتز

  آزمایش آمنیوسنتز که در دوران غربالگری دوم انجام میشود نیز یکی دیگر از روش هایی است که در بهترین مراکز آزمایش DNA تهران، برای تشخیص هویت بچه و تست تعیین هویت از آن استفاده میشود.

  تست هویت یا DNA با بررسی کروموزوم Y

  احتمالا بدانید که کروموزم های Y فقط در مردان وجود دارد و از طریق پدر به پسر منتقل خواهد شد. بنابراین می توان از این روش برای آزمایش DNA تشخیص هویت نیز استفاده نمود. از این آزمایش دی ان ای برای اثبات نسب در کشور استفاده میشود و اکثر دادگاه ها نتایج این آزمایش ها را قبول می کنند. مدت زمان آزمایش تشخیص هویت تا حد زیادی بستگی به تعداد و کیفیت نمونه دارد و می تواند از 36 ساعت تا سه هفته زمان بر باشد.

  نمونه مورد نیاز برای آزمایش دی ان فرزند

  برای انجام تست تشخیص هویت می بایست هم از پدر و هم از فرزند نمونه گیری به عمل بیاید. معمولا این تست دی ان ای با بزاق دهان پدر انجام شده و نمونه گیری از جنین نیز توسط آزمایش هایی که گفته شد (آمنیوسنتز و ...) انجام می شود.

  سوالات متداول در مورد آزمایش DNA

  سوالات متداول
  در مورد آزمایش DNA

  پاسخ برخی از سوالات رایج مراجعه کنندگان آزمایش DNA

  آزمایش تعیین هویت یا تعیین ابوّت، یک نوع آزمایش ژنتیک پدر فرزندی است؛ به این معنا که مشخص میکند آیا رابطه خونین بین جنین یا نوزاد و پدر ادعایی وجود دارد یا خیر.

  آزمایش DNA برای اثبات فرزند با نام آزمایش Paternity نیز شناخته میشود که در دنیا بسیار مورد تائید است. انجام این تست ژنتیک در آزمایشگاه تعیین هویت میتواند با دقت 99.9 درصد رابطه والد – فرزندی را تائید یا رد کند.

  انجام آزمایش تشخیص هویت (تعیین هویت) هم بعد از بارداری و هم در دوران بارداری یعنی قبل از تولد امکان پذیر است، که در این صورت به آن آزمایش تشخیص هویت جنین گفته میشود.

  آزمایش تعیین هویت جنین برای مشخص کردن نسبت مادر و فرزند نیز استفاده میشود که به آن آزمایش دی ان ای مادر یا maternity میگویند، اما این تست همانند آزمایش DNA پدر و فرزند رایج نیست چرا که رابطه خونی مادر و فرزند در اکثر مواقع مشخص است.

  تست میزان شکست دی ان ای اسپرم (Sperm DNA Fragmentation Analysis) روشی است که به زوجینی که قصد فرزندآوری دارند کمک میکند تا سلامت اسپرم مرد را بسنجند. تست DNA اسپرم روشی مطمئن برای سلامت اسپرم ها بوده و به جلوگیری از یک بارداری ناسالم کمک میکند.

  برای انجام این تست، بعد از نمونه گیری اسپرم، آنالیز نمونه انجام میشود. برای اینکار از رنگ فلوئورسانس یا غیر فلوئورسانس برای رنگ آمیزی نمونه و آنالیز آن استفاده میشود.

  در نهایت برگه یا عکس آزمایش دی ان ای در اختیار شما قرار می گیرد. عوامل مختلفی میتوانند روی شکستگی اسپرم تاثیرگذار باشند، از جمله:

  • ترس اکسیداتیو
  • عفونت
  • بیماری تب زا
  • بالا رفتن دمای بیضه
  • رژیم غذایی
  • استفاده از داروهای آنتی ‌بیوتیک
  • افزایش سن
  • واریکوسل
  • استفاده از دخانیات

  بعد از رنگ آمیزی و تجزیه و تحلیل نمونه، میتوان نتیجه این تست دی ان ای را به سه شکل دسته بندی کرد:

  • قابلیت باروری عالی: میزان شکستگی اسپرم کمتر از 15 درصد باشد.
  • قابلیت باروری خوب: میزان شکستگی دی ان ای اسپرم بین 15 تا 30 درصد باشد.
  • قابلیت باروری کم: میزان شکستگی DNA اسپرم بیش از 30 درصد باشد.

  هزینه تست دی ان ای اسپرم بر اساس مصوبه های آزمایشگاهی تعیین میشود و جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مجموعه تهران لب تماس بگیرید.

  مجله نی نی سایت، یکی از وب سایت های شناخته شده در زمان بارداری است که والدین از آن برای پاسخ انواع سوالات پزشکی استفاده میکنند.

  در این مجله صفحات مختلفی مثل آزمایش DNA جنین نی نی سایت، آزمایش اسپرم نی نی سایت و هزینه آزمایش دی ان ای نی نی سایت وجود دارد که اطلاعات خوبی به زنان باردار میدهند.

  نوع دیگری از آزمایش دی ان ای شامل غربالگری جنین و نوزادی است که هنوز در رحم مادر قرار دارد. هدف از این تست DNA در ایران، تشخیص ناهنجاری های کروموزومی خاص است.

  در آزمایش DNA جنین، پزشک مستقیما به نمونه های داخل رحم که دی ان ای لازم برای تعیین هویت جنین، جنسیت و بیماری های او را دارا می باشد، دسترسی پیدا میکند.

  معمولا مدت زمان آزمایش دی ان ای شجره نامه کوتاه است و به برسی بخش های خاصی از DNA افراد می پردازد که از والدین و نیاکان به دست آمده اند. از این روش برای آزمایش سید بودن نیز می توان استفاده نمود.

  پخش ویدیو

  کاریوتایپ مایع آمنیوتیک

  آزمایش کاریوتایپ مایع آمنیون (آمنیوسنتز)

  در این آزمایش می توان وجود هر دو نوع اختلالات کروموزومی (سیتوژنتیک) و ژنی (مولکولی) را مورد آزمایش قرار داد.

  تریزومی های کروموزوم 21 (سندرم داون)، کروموزوم 13 (سندرم پاتو) و کروموزوم 18 (سندرم ادوارد) از شایع ترین اختلالات کروموزومی هستند که در این آزمایش بررسی می شوند.

  آزمایش DNA برای اثبات سید بودن

  کلمه «سادات» به نوادگان پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) از طریق نَسَب پدری مشترک با امام اول شیعیان اشاره دارد. با پیشرفت علم ژنتیک و آزمایش DNA، برای بسیاری از افراد این سوال مطرح میشود که آیا میتوان با استفاده از تست دی ان ای آزمایش سید بودن انجام داد؟

  تحقیقات محدودی درباره اطمینان از سید بودن از طریق تست DNA انجام شده است. دستاورد این تحقیقات نشان میدهد که با جمع آوری گروهی از سادات بصورت تصادفی و آنالیز DNA آنها از لحاظ کروموزوم Y، شاید بتوان الگوی خاص و واحدی از آنها را به دست آورد.

  طبق این تحقیق، با استفاده از آنالیز ژنتیکی میتوان مارکرهای مشترک بین خانواده سادات و نوادگان پیامبر را مشخص کرد.

  به علاوه، استفاده از آزمایش دی ان ای تبارشناسی نیز میتواند در این امر مفید باشد، چرا که این آزمایش میتواند مشخص کند که افراد ژن مشترک با اعراب دارند یا خیر.

  آزمایش DNA برای اثبات سید بودن

  همین حالا فرایند ثبت درخواست و پذیرش آزمایش DNA (در آزمایشگاه، محل کار و منزل) را شروع کنید

  تست دی ان ای در خانه نیز انجام پذیر می باشد. جهت هماهنگی و اطلاع از هزینه آزمایش تعیین هویت می توانید با شماره 1650 تماس حاصل نمایید. 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها

  پروتئین ها بخش مهم دیگری از ژنتیک را تشکیل میدهند و نقش بسیار کلیدی در فرایندهایی که در بدن انجام میشود ایفا میکنند. آزمایش هایی مثل تست بیوشیمی میتواند میزان این پروتئین ها را مشخص کند.

  معرفی انواع آزمایش DNA، کروموزومی، ژنی و پروتئینی

  تست های ژنی یا ژنتیک مولکولی به آزمایش هایی گفته میشود که طول های کوتاهی از DNA که توسط خون یا سایر مایعات بدن به دست آمده اند را بررسی میکنند. در این آزمایشات، متخصصین به دنبال شناسایی تغییرات بزرگ هستند، مثل: • گم شدن یا اضافه بودن بخشی از ژن • تغییرات در رشته های DNA در این سری از تست ها میتوان بیماری هایی مثل فیبروز کیستیک را شناسایی نمود،

  در این تست ها به ویژگی های کروموزمی افراد میپردازیم و عواملی از جمله تعداد، آرایش و ساختار آنها را بررسی میکنیم. ناهنجاری هایی مثل وجود نداشتن بخشی از یک کروموزوم (نقص کرومزومی) یا برعکس، اضافه بودن یک قسمت، در این سری آزمایشات DNA تشخیص داده می شود. رایج ترین روش های آزمایش ژنتیک کروموزومی در این قسمت بحث شده است.

  آزمایش Karyotyping

  آزمایش کاریوتایپینگ

  • کاریوتایپ، یک آزمایش دی ان ای ژنتیکی است که یک تصویر یا عکس کامل از تمام کروموزم های افراد را نشان میدهد.
  • این تست میتواند هرگونه تغییر در تعداد کروموزوم ها را تشخیص دهد، مثل کروموزوم اضافه شماره 21 که باعث سندروم داون میشود.
  • با استفاده از این تست دی ان ای میتوان کروموزوم کم یا اضافه (تریزومی و مونوزومی) را تشخیص داد.
  همچنین برخی از بیماری های ژنتیکی، با نوع خاصی از تغییرات کروموزومی مرتبط هستند و این تست میتواند برای شناسایی آنها استفاده شود. برای مثال سندروم ویلیامز که به دلیل از بین رفتن بخشی از کروموزوم شماره هفت به وجود می آید.

  تحلیل و آنالیز FISH  این شیوه تحلیل و آنالیز، بر روی بخش های خاص و جزئی تری از کروموزوم ها تمرکز می کند و می تواند بخش های بسیار کوچکی که گم شده یا اضافه هستند را تشخیص دهد.
  برای مثال بیماری دیستروفی عضلانی دوشن، یک نوع بیماری است که به دلیل وجود نداشتن ژن سازنده پروتئین دیستروفین بر روی کروموزوم ایکس به وجود می آید.

  تست Single variant targeted genetic

  تست ژنتیک هدفمند تک واریانت

  این آزمایش، جهش های خاص در ژن را بررسی می کند. جهش های ژنتیکی اشاره به اختلالاتی دارند که در ژن به وجود می آیند. برای مثال، یک واریانت خاص در ژن HBB باعث بیماری سلول داسی شکل میشود. از این تست برای بررسی سابقه بیماری در اعضای یک خانواده استفاده میشود.

  تست های (Large – scale genetic testing) شامل دو نوع مختلف می باشند:

  آزمایشات ژنومی در مقیاس بزرگ

  1. توالی یابی اگزوم یا WES – شامل تمامی ژن هایی که در DNA وجود دارند و یا ژن هایی که به یک بیماری پزشکی مرتبط هستند.

  2. توالی یابی ژنوم یا WGS – نوعی از آزمایش دی ان ای که طیف گسترده ای از DNA افراد را بررسی کرده و صرفا روی ژن و قسمت های کد کننده پروتئین تمرکز نمیکند. این تست های تعیین توالی که توسط پزشکان تجویز میشوند، معمولا برای افرادی که دارای سابقه پزشکی پیچیده ای دارند نوشته میشود.

  تست الکتروفورز DNA

  تست DNA بیوشیمی

  تست بیوشیمی میتواند مقدار یا فعالیت پروتئین های کلیدی را بررسی کند. این تست میتواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد، چرا که این ژن ها هستند که کد های حاوی DNA برای ساخت پروتئین را حمل می کنند و میزان غیرعادی پروتئین ها میتوانند نشان از یک اختلال در ژن ها باشند.

  تست تعیین هویت از طریق مو

  یکی از شیوه های انجام تست دی ان ای و همچنین تعیین هویت با استفاده از موی سر یا بدن می باشد.

  • اگر چه، آزمایش دی ان ای از طریق مو کار ساده ای نیست و اکثر آزمایشگاه ها از تشخیص هویت با مو خودداری میکنند.
  • در صورت انجام، قیمت آزمایش دی ان ای با استفاده از مو بالاتر خواهد بود.
  • آزمایش دی ان ای از مو تنها در حالتی پیشنهاد میشود که دسترسی به نوزاد وجود نداشته و نمیتوان از طریق بزاق یا نمونه خون این تست را انجام داد.
  • علتش این است که در آزمایش دی ان ای با موی سر، تنها از قسمت خاصی از مو میتوان دی ان ای دریافت کرد، که به اینکار استخراج دی ان ای یا DNA extraction گفته میشود.
  • همچنین به نقل از رسانه نمناک (namnak.com)، نمونه گیری از مو برای آزمایش دی ان ای اعتیاد نیز استفاده میشود. این آزمایش دی ان ای برای اعتیاد میتواند از طریق نمونه مو، مصرف مواد مخدر را مشخص کند.
  تست تعیین هویت از طریق مو

  آزمایش DNA تعیین جنسیت

  از مزیت های مهم آزمایش دی ان ای، استفاده از آن برای تعیین جنسیت جنین است. به طور کلی 5 آزمایش رایج برای اینکار وجود دارد که شامل موارد زیر میباشند:

  • تست آمنیوسنتز: آمنیوسنتز یک روش تهاجمی است که شامل نمونه گیری از مایع آمنیوتیک از طریق رحم یا شکم است. این تست دقیق ترین آزمایش DNA تعیین جنسیت است.
  • آزمایش CSV: تست نمونه برداری از پرزهای کوریونی نیز از جمله تست هایی است که با استفاده از نتایج آن میتوان تعیین جنسیت نیز انجام نمود.
  • آزمایش NIPT: کم خطرترین روش برای تشخیص جنسیت جنین است که با بررسی دی ان ای جنین در خون مادر انجام میشود. در این روش رایج، اگر کروموزوم Y در نمونه خون مادر یافت شود، به احتمال بسیار زیاد جنین پسر است.

  جدول زیر اطلاعات جامعی درباره انواع آزمایش DNA تعیین جنسیت به شما میدهد:

  نام آزمایش

  تهاجمی/غیر تهاجمی

  احتمال نتیجه کاذب

  میزان دقت

  آمنیوسنتز

  تهاجمی

  0

  99%<

  CSV

  تهاجمی

  0

  99%<

  NIPT

  غیر  تهاجمی

  <0.03

  99%<

  تعیین هویت با خون

  تعیین هویت با خون

  برخلاف آزمایش دی ان ای مو که دشوار ترین روش نمونه گیری دی ان ای است، نمونه گیری از طریق خون بهترین راه برای دریافت دقیق ترین جواب آزمایش دی ان ای است چرا گلبول های سفید خون سرشار از  DNA هستند.

  همین امر باعث تسریع روند آزمایش شده و مدت زمان جواب آزمایش دی ان ای و همچنین هزینه ی آزمایش دی ان ای را کاهش میدهد.

  خون گیری برای آزمایش دی ان ای چگونه انجام می شود؟

  • نمونه های خون را می توان با استفاده از یک سوزن کوچک از نوک انگشت دست والد یا پاشنه پا نوزاد بدست آورد.
  • از نمونه میتوان برای انواع تست ها نظیر غربالگری، آزمایش دی ان ای مادر و ازمایش دی ان ای بچه استفاده نمود.
  • از آنجایی که نمونه خون به مرور زمان ممکن است به ویروس ها و باکتری های مختلف آلوده شوند، باید آنها را در محل مناسب قرار داده و فرایند آزمایش را به سرعت روی آنها آغاز نمود.
  • به دلیل ساده تر بودن فرایند، هزینه ازمایش دی ان ای با خون کمتر است.

  نتیجه آزمایش سل فری

  تست سل فری یا NIPT، نتایج قابل اعتمادی برای تشخیص اختلالات کروموزومی در شرایطی مثل وجود یک کپی اضافه از کروموزوم (تریزومی) ارائه میکند. هرکدام از این تریزومی ها میتوانند عامل یک سندروم باشند:

  • تریزومی 21: عامل سندروم داون
  • تریزومی 18: عامل سندروم ادوارد
  • تریزومی 13: عامل سندروم پاتو

  تفسیر آزمایش سل فری دی ان ای

  نتیجه آزمایش سل فری بین 5 تا 7 روز بعد آماده میشود. نوع جوابدهی این آزمایش بسته به هر آزمایشگاه متفاوت بوده و ممکن است بصورت مثبت/منفی یا پرخطر/کم خطر احتمال وجود ناهنجاری را مشخص کند.

  • ریسک پر خطر یا (High-risk): نتیجه پرخطر به معنای احتمال بالای اختلالات کروموزومی در جنین است. در صورت دریافت این نتیجه، آزمایشات آمنیوسنتر یا CSV و سونوگرافی تجویز میشود.
  • نتیجه کم خطر (Low-risk): با دریافت این نتیجه در تفسیر آزمایش سل فری، جنین به احتمال زیاد به اختلال کروموزومی مبتلا نیست، اما در سونوگرافی ممکن است مورد غیرطبیعی دیده شده باشد. جهت اطمینان، مشاوره ژنتیک پیشنهاد میشود.
  • نتیجه نیاز به آزمایش مجدد: در صورتی که نتیجه آزمایش No call باشد، یعنی DNA جنین در خون مادر کافی نبوده و نیاز به آزمایش مجدد می باشد.

  سایر کاربردهای
  آزمایش دی ان ای

  با توجه به گستردگی اطلاعاتی که ژنتیک انسان در اختیار ما قرار می دهد، کاربردهای بسیار زیادی وجود دارد که برای آنها می توان به تست دی ان ای مراجعه کرد. تا اینجای مقاله به بررسی کاربردهای رایج و شناخته شده این تست و مدت زمان آزمایش دی ان ای برای هرکدام پرداختیم.

  در ادامه همچنین می تواند چند نمونه دیگر از کاربردهای این آزمایش را مشاهده کنید.

  آزمایش DNA مدفوع

  تست DNA مدفوع به منظور بررسی احتمال سرطان کولورکتال استفاده می شود که یک سرطان مربوط به روده بزرگ است. مدت زمان آزمایش دی ان ای مدفوع تا حد زیادی بستگی به نمونه مدفوع داشته و می تواند از 24 ساعت تا یک هفته زمان بر باشد. هزینه تست dna مدفوع نیز متفاوت است.

  تشخیص رابطه نامشروع

  یکی دیگر از کاربردهای نسبتا غیر رایج برای انجام تست دی ان ای زمانی است که به هر دلیلی نیاز به اثبات رابطه نامشروع وجود داشته باشد. آزمایش dna برای تشخیص رابطه نامشروع و اثبات رابطه را می توان تا 72 ساعت بعد از رابطه انجام داد، چرا که ترشحات پوستی، مو و ... روی بدن وجود خواهد داشت.

  تست ژنتیک شجره نامه

  این آزمایش دی ان ای که در آزمایشگاه ژنتیک گرفته میشود، به شما کمک می کند تا اطلاعات خانوادگی خود را بهتر شناخته و به افرادی که می خواهند خاندان و نیاکان خود را بهتر بشناسند کمک میکند. بررسی شجره نامه خانوادگی همچنین در تشخیص انواع بیماری ها در شخص و خانواده او موثر است.

  تست DNA در حاملگی

  تست دی ان ای در دوران بارداری برای زمانی است که زوجین برای بچه دار شدن اقدام کرده اند، حالا می بایست با استفاده از آزمایش های مختلف، ریسک اختلالات ژنتیکی، جهش های کروموزومی و بیماری های شایع مثل سندروم داون و ... در جنین را مشخص کنند.

  تست دی ان ای با بزاق دهان

  انجام نمونه گیری با استفاده از بزاق دهان، یک روش جایگزین و جدید می باشد. این روش نمونه گیری مناسب کسانی است که به دلایل مختلف مثل ترس از خونگیری، مایل به انجام نمونه گیری از طریق خون نمی باشند.

  تست دی ان ای با بزاق دهان

  انواع آزمایش دی ان ای با استفاده از بزاق دهان

  با توجه به وجود نمونه های ژنی در بزاق دهان، آزمایش های متعددی وجود دارد که می توان در آن از بزاق دهان برای نمونه گیری استفاده کرد. چند مورد از این آزمایشات شامل:

  به علاوه باید اشاره کرد رایج ترین گروه هایی که برای نمونه گیری از آنها از بزاق دهان استفاده میشود کودکان هستند. در مواقعی که والدین اجازه خون گیری از پاشنه پای کودک را ندهند، این روش استفاده میشود. همچنین این روش در کشورهای آمریکا و انگلستان استفاده گسترده ای دارد.

  نظرات بیماران

  نظرات بیماران درباره ما

  کیت تست دی ان ای

  کیت تست DNA چیست؟

  کیت تست دی ان ای محصولات جدیدی هستند که به تست دی ان ای خانگی نیز شناخته می شوند. با خرید تست دی ان ای و تهیه کیت ها از مراکز ارائه دهنده، می توانید نمونه دی ان ای خود را در آن قرار داده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کنید. تهیه این محصولات همچنین به افرادی که نمیدانند تست DNA چگونه انجام میشود، در انجام آزمایش راحت تر کمک میکند.

  این کیت ها انواع مختلفی را شامل می شوند:

  ·       کیت تعیین هویت

  این کیت برای انجام آزمایش تشخیص هویت استفاده میشود و با استفاده از آن، تعیین هویت و رابطه نسبی با والدین یا اعضای خانواده مشخص می شود. علاوه بر تهران، امکان تهیه این کیت برای آزمایش DNA اثبات فرزند در اصفهان، مشهد و سایر کلان شهر ها نیز وجود دارد.

  شما عزیزان همچنین میتوانید بجای مراجعه حضوری به آزمایشگاه برای تست تعیین هویت، از طریق صفحه آزمایش در منزل این تست را در منزل خود انجام دهید. توجه داشته باشید که این سرویس باعث افزایش هزینه آزمایش تشخیص هویت نمیشود.

  ·       کیت آزمایش DNA تبارشناسی

  خرید تست DNA تبارشناسی با استفاده از کیت این آزمایش، به شما در شناخت سابقه خانوادگی و اجدادی خود کمک میکند. هرکدام از این کیت ها برای انجام آزمایش خاصی طراحی شده اند و میتوانند جایگزین نمونه گیری و مراجعه حضوری به آزمایشگاه باشند.

  35000+

  آزمایش‌ DNA انجام شده

  100%

  دقت در نتایج تعیین هویت

  1250+

  پزشکان همکار تشخیص هویت

  100%

  رضایت از عملکرد

  فرم ثبت سوالات مراجعین محترم از آزمایشگاه درباره تست DNA

  شما می توانید، پاسخ سوالات دیگر خود درباره تست دی ان ای را، از طریق فرم ذیل و یا شماره تماس 1650 از آزمایشگاه تهران لب پیگیری نمایید.

  57 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش تشخیص هویت در میان گذاشته‌اند.
  • یکتا آسایش, 26 تیر, 1402 @ 11:05 ق.ظ پاسخ

   سلام وقتتون بخیر، یه سوال خواستم بدونم هزینه آزمایش دی ان ای برای تعیین جنسیت چقدره؟ من یکبار آزماش DNA برای اثبات فرزند در اصفهان دادم به نظرم قیمتش واقعا زیاد بود!

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:20 ق.ظ پاسخ

    سلام یکتا جان،
    هزینه آزمایش ها در آزمایشگاه تهران لب به شرح زیر است: 🌹🌸
    هزینه آزمایش تعیین جنسیت (PGTMB) در آزمایشگاه تهران لب ۱۴۸۹۵۰۰۰ ریال
    هزینه آزمایش تعیین هویت (Paternity) در آزمایشگاه تهران لب ۲۲۱۶۸۴۵۰ریال
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • احمد دریاکناری, 26 تیر, 1402 @ 11:07 ق.ظ پاسخ

   سلام و خسته نباشید، ببخشید رابطه فامیل های درجه دو مثل پسر عمه و پسر عمو، دختر خاله و پسر خاله هم توی آزمایش دی ان ای مشخص میشه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:08 ق.ظ پاسخ

    سلام احمد جان،
    بله اما نه به طور دقیق، اما کیت هایی جهت انجام این موارد وجود دارد. 🙏🌹
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

    • بهروز, 22 مرداد, 1402 @ 2:01 ق.ظ پاسخ

     آیا تشخیص صاحب مایع منی خشک شده برروی پارچه ک تقریبا ۲هفته از زمان آن گذشته است از طریق پزشکی قانونی امکان پذیر است؟

     • مدیریت وبسایت تهران لب, 4 شهریور, 1402 @ 10:02 ق.ظ پاسخ

      سلام بهروز جان،
      حتما باید از طریق مراجع قانونی اقدام به این آزمایش کنید و پیگیر موضوع باشید. 🙏🌸
      (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • معصومه قاسمی, 26 تیر, 1402 @ 11:13 ق.ظ پاسخ

   سلام اخیرا یه خانومی از گرگان مدعی شدن که صیغه همسر من بودن و ازشون باردارن، خواستم بدونم میشه آزمایش DNA گرگان انجام داد بدون اینکه خود همسرم حضور داشته باشه؟ اگر یک مرکز مناسب برای آزمایش دی ان ای گرگان هم معرفی کنید ممنون میشم

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:11 ق.ظ پاسخ

    سلام معصومه جان،
    حتما باید از طریق مراجع قانونی اقدام به این آزمایش کنید و پیگیر موضوع باشید. 🙏🌸
    از خانم باردار نمونه آمنیوتیک بعد از هفته ۱۴ گرفته خواهد شد و به تهران ارسال می شود.
    سپس با DNA همسر شما امکان بررسی در تهران وجود دارد‌.
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • مهدی محمدی, 26 تیر, 1402 @ 11:26 ق.ظ پاسخ

   سلام وقتتون بخیر من پسری دارم که مشکل حرکتی داره و نمیتونه تا آزمایشگاه بیاد، ساکن کرج هستیم خواستم بدونم تست دی ان ای در کرج انجام میدید؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:21 ق.ظ پاسخ

    سلام مهدی جان،
    بله آزمایش تعیین هویت در کرج توسط نمونه گیر های آزمایشگاه انجام میشود. 🌸🙏
    شما می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، با تهران لب تماس بگیرید و درخواست آزمایش در منزل تهران را ثبت کنید.

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:12 ق.ظ پاسخ

    سلام مهدی جان،
    بله امکان نمونه گیری در کرج وجود دارد.🙏😍
    شما می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، با تهران لب تماس بگیرید و درخواست آزمایش در منزل تهران را ثبت کنید.

  • کتایون باغبان, 26 تیر, 1402 @ 11:29 ق.ظ پاسخ

   به نظرم مراکز آزمایش دی ان ای شیراز خیلی پیشرفته و مجهز هستن، یکبار که تست DNA در شیراز دادم جوابش تقریبا 2 روزه آماده شد!

   • روابط عمومی تهران لب, 23 مرداد, 1402 @ 4:33 ب.ظ پاسخ

    سلام کتایون جان
    ممنون که تجربه خودتون از تست دی ان ای شیراز رو به اشتراک گذاشتید🙏🌹

  • آرمین عباسی, 26 تیر, 1402 @ 11:32 ق.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر، ببخشید من یکبار خوندم با استفاده از نواحی ژنتیکی به نام STR میشه رابطه برادر و خواهر ناتنی رو هم مشخص کرد، درسته؟

  • محدثه روستایی, 26 تیر, 1402 @ 11:33 ق.ظ پاسخ

   سلام و وقت بخیر، اخیرا آقایی گفته که پدر من هست و ادعایی محکمی داره، خواستم بدونم با تست paternity میشه پدر بیولوژیک رو مشخص کرد دیگه درسته؟

  • صبا مظاهری, 26 تیر, 1402 @ 11:36 ق.ظ پاسخ

   من زیاد درباره روش های جدید تست دی ان ای مطالعه میکنم، یکبار خوندم آزمایش دی ان ای ایران توی خاورمیانه از موثق ترین تست هاست که اعتبار خیلی بالایی داره! ممنون از خدمات خوبتون

   • مهتاب مولایی, 26 تیر, 1402 @ 11:41 ق.ظ پاسخ

    تست DNA در ایران خوبیش اینه که میتونه خیلی سریع انجام بشه! مثلا آزمایش سفر dna در ایران رو خیلی سریع میشه دریافت کرد. البته بستگی به آزمایشگاه و جایی که آزمایش میدید هم داره، مثلا برادر من برای تست DNA شیراز بودن و جوابش خیلی طول کشید تا برسه به دستش. کلا پیشنهاد میکنم آزمایش در ان ای در شیراز انجام ندید 😂

    • روابط عمومی تهران لب, 23 مرداد, 1402 @ 4:39 ب.ظ پاسخ

     سلام مهتاب جان
     درسته که آزمایشگاه های مختلف ممکنه قیمت های مختلفی ارائه بدن، اما در این حد هم بی قاعده و قانون نیست 🙂
     قیمت ها نباید خیلی از حد تعیین شده توسط وزارت بهداشت خارج باشند
     ممنون از کامنت ارزشمندتون 🙏🌹

   • روابط عمومی تهران لب, 23 مرداد, 1402 @ 4:36 ب.ظ پاسخ

    سلام صبا جانم
    درست خوندید عزیزم، تست دی ان ای و کلا دانش DNA در کشورمون در خاورمیانه اعتبار بالایی داره 🙂 🙏🌹

  • سید محمد حاجیان, 26 تیر, 1402 @ 11:45 ق.ظ پاسخ

   سلام من یکبار مجبور شدم آزمایش دی ان ای در مشهد بدهم، حدودا 1.5 میلیون تومان هزینه دریافت کردند، خواستم بدونم این هزینه فقط برای آزمایش DNA برای اثبات فرزند در مشهد هست یا جاهای دیگه هم همینقدر گرونه؟

   • مریم قربانی, 26 تیر, 1402 @ 11:49 ق.ظ پاسخ

    آزمایش دی ان ای مشهد و چه شهر های دیگه عموما قیمت بالایی داره، من خودم هم تست DNA در مشهد دادم و قیمتش همین حدود شد، ولی خب یکی از بهترین آزمایشگاه ها و مراکز آزمایش DNA مشهد بود! در کل قیمت این تست یکم زیاده چون خیلی پیچیده ست!

    • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:16 ق.ظ پاسخ

     سلام مریم خانوم،
     تست تعیین هویت طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت و درمان انجام می گیرد، هزینه آن در اکثر آزمایشگاه ها ثابت و طبق تعرفه می باشد.🌹🌹

     لیست قیمت های عمومی آزمایش ها در سراسر کشور از لینک زیر
     https://tehranlab.com/tariff-list-of-tests/
     در دسترس هست،🙏

     برای سوالات بیشتر از خود آزمایشگاه یکه اقدام به آزمایش DNA در مشهد انجام دادید پیگیر باشید.
     (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

   • امیر کیانی, 26 تیر, 1402 @ 12:33 ب.ظ پاسخ

    احتمالا قیمت تست DNA تهران شوکه تون میکنه 😉 من یک ماه پیش آزمایش دی ان ای در تهران دادم حدودا 1.700 تموم شد!

    • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:17 ق.ظ پاسخ

     سلام امیر عزیز،
     تست تعیین هویت طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت و درمان انجام می گیرد، هزینه آن در اکثر آزمایشگاه ها ثابت و طبق تعرفه می باشد.🌹🌹

     لیست قیمت های عمومی آزمایش ها در سراسر کشور از لینک زیر
     https://tehranlab.com/tariff-list-of-tests/
     در دسترس هست،🙏

     (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:14 ق.ظ پاسخ

    سلام سید محمد عزیز،
    تست تعیین هویت طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت و درمان انجام می گیرد، هزینه آن در اکثر آزمایشگاه ها ثابت و طبق تعرفه می باشد.🌹🌹

    لیست قیمت های عمومی آزمایش ها در سراسر کشور از لینک زیر
    https://tehranlab.com/tariff-list-of-tests/
    در دسترس هست،🙏

    برای سوالات بیشتر از خود آزمایشگاه یکه اقدام به آزمایش DNA برای اثبات فرزند در مشهد انجام دادید پیگیر باشید.
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • یاسی, 26 تیر, 1402 @ 12:27 ب.ظ پاسخ

   از خوبیای آزمایش دی ان ای ایران اینه که هر آزمایشگاهی قیمت خودشو میگه😂 بریم تست DNA در افغانستان بدیم بیشتر رو قاعده و اصوله

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:18 ق.ظ پاسخ

    سلام یاسی جان،
    تست تعیین هویت طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت و درمان انجام می گیرد، هزینه آن در اکثر آزمایشگاه ها ثابت و طبق تعرفه می باشد.🌹🌹

    لیست قیمت های عمومی آزمایش ها در سراسر کشور از لینک زیر
    https://tehranlab.com/tariff-list-of-tests/
    در دسترس هست،🙏

    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • ستاره خوب بخت, 26 تیر, 1402 @ 12:30 ب.ظ پاسخ

   سلام بنا به دلایلی مجبور به دادن تست تشخیص هویت ثبت احوال هستم، خواستم بدونم حدودا جواب آزمایش دی ان ای چقدر طول میکشد و برای آزمایش دی ان ای چی لازمه؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:27 ق.ظ پاسخ

    سلام ستاره جان،
    هزینه آزمایش تعیین هویت در آزمایشگاه تهران لب به ازای هر نفر ۲۲۱۶۸۴۵۰ ریال است.
    ارایه مدارک شناسایی پدر و فرزند جهت انجام این تست الزامی است. 🙏❇️
    جوابدهی آزمایش تشخیص هویت، حدودا بین ۱۰ الی ۱۴روز کاری انجام می شود.
    شما می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، با تهران لب تماس بگیرید و درخواست آزمایش در منزل تهران را ثبت کنید.

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:19 ق.ظ پاسخ

    سلام ستاره جان،
    اکثرا دو هفته زمان می برد تا نتیجه مشخص شود و نیاز به حدود ۵ سی سی خون می باشد.🙏❤️
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • سبحان آشکار, 26 تیر, 1402 @ 12:38 ب.ظ پاسخ

   سلام اگر ولد زنا بودن بچه ای با آزمایش DNA برای اثبات فرزند در تبریز مشخص بشود در روند طلاق تاثیر دارد؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:20 ق.ظ پاسخ

    سلام سبحان جان،
    برای مباحث ولد زنا و آزمایش DNA موثر بر آن، از طریق مراجع قانونی اقدام و پیگیری کنید.🙏❤️
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • سمیرا پناهی, 26 تیر, 1402 @ 12:40 ب.ظ پاسخ

   سلام، آیا با آزمایش دی ان ای پزشکی قانونی میتوان خیانت را مشخص کرد؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:22 ق.ظ پاسخ

    سلام سمیرا جان،🙏❤️
    بله میتونی اثبات کنی ولی باید از مراجع قانونی اقدام کنی.
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • یاسمن وقوعی, 26 تیر, 1402 @ 12:42 ب.ظ پاسخ

   واقعا بهترین مرکز آزمایش DNA تهران هستید خیلی ممنون از خدمات خوبتون

  • یحیی سمیعی, 26 تیر, 1402 @ 12:44 ب.ظ پاسخ

   من ساکن سمنانم یکبار باید آزمایش دی ان ای در تهران میدادم یادمه چقدر شلوغ بود و اصلا نوبت به خیلی ها نرسید
   اینکه آزمایش دی ان ای تهران رو در منزل انجام میدید واقعا خیلی ارزشمنده، خدا قوت

  • زینب شکیبا, 26 تیر, 1402 @ 12:47 ب.ظ پاسخ

   تو صفحه آزمایش dna برای اثبات فرزند نی نی سایت نوشته بود یکی آزمایش دی ان ای در اصفهان داده ولی چون تو دوران قاعدگیش بوده گفتن ممکنه خطای آزمایش بالا بره، این درسته؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:22 ق.ظ پاسخ

    سلام زینب جان،
    خیر این مسئله در روند انجام تست و آزمایش dna برای اثبات فرزند مشکلی ایجاد نمی کند.🙏❤️
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • شیرین معتمدی, 26 تیر, 1402 @ 1:01 ب.ظ پاسخ

   سلام من میخواستم برای شوهرم و برادر شوهرم آزمایش دی ان ای در اصفهان بدم بدون اینکه برادر شوهرم متوجه بشه امکانش هست؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 9:24 ق.ظ پاسخ

    سلام شیرین جان،
    خیر، همچین امکانی وجود ندارد.🙂🙏
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • سمانه محمدی, 26 تیر, 1402 @ 1:03 ب.ظ پاسخ

   سلام میخوام آزمایش دی ان ای در همدان بدم، آیا با استفاده از کاندوم میشه فهمید شوهر با کی خیانت کرده؟؟

  • آوا تهرانی, 26 تیر, 1402 @ 1:06 ب.ظ پاسخ

   سلام من اخیرا به اصفهان نقل مکان کردم و مرکز خاصی برای آزمایش DNA اصفهان نمیشناسم، ولی خواستم بدونم با این آزمایش میشه مشکلات دوره پریود هم تشخیص داد؟

   • امیر وفاجو, 26 تیر, 1402 @ 1:08 ب.ظ پاسخ

    آزمایشگاه کاریوژن شنیدم واسه آزمایش دی ان ای اصفهان خیلی معروفه

  • رادین ثابتی, 26 تیر, 1402 @ 1:11 ب.ظ پاسخ

   سلام من ساکن ترکیه ام بنا به داستان های پیچیده ای ازم خواستن تست دی ان ای در ایران انجام بدم و برگردم، خواستم بدونم راهی وجود نداره من غیرحضوری این تست رو بدم، نمونه رو نمیشه فرستاد که خود آزمایش دی ان ای در ایران انجام بشه من تا ایران نیام؟

  • شیلا صفوی, 26 تیر, 1402 @ 1:16 ب.ظ پاسخ

   سلام وقت بخیر، برای آزمایش دی ان ای در تبریز میخوام اقدام کنم، خواستم بدونم گروه خونی هم توی این تست ها مشخص میشه؟

  • رایان پهلوان, 26 تیر, 1402 @ 1:17 ب.ظ پاسخ

   من جدیدا خیلی به تست دی ان ای ملیت علاقه مند شدم، خواستم بدونم آزمایش دی ان ای در اردبیل میتونه ملیت رو مشخص کنه؟

  • علی احمدی, 26 تیر, 1402 @ 1:19 ب.ظ پاسخ

   آزمایش دی ان ای در ساری انجام دادم ولی گفتن بیمه قبول نمیکنه و هزینه ش خیلی بالا بود، شما چقدر میگیرید برای این آزمایش؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:39 ق.ظ پاسخ

    سلام علی جان،
    هزینه آزمایش ها در آزمایشگاه تهران لب به شرح زیر است: 🌹🌸
    هزینه آزمایش تعیین هویت (Paternity) در آزمایشگاه تهران لب ۲۲۱۶۸۴۵۰ریال
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • آروین حقیقی, 26 تیر, 1402 @ 1:22 ب.ظ پاسخ

   ببخشید من برای آزمایش دی ان ای قم به هرجا زنگ میزنم میگن تست هیدرولیز DNA انجام نمیدیم، خواستم بدونم شما جای معتبر میشناسید؟

  • امیرعلی شیرازی, 26 تیر, 1402 @ 1:24 ب.ظ پاسخ

   ببخشید هزینه آزمایش تشخیص هویت رو بیمه پرداخت میکنه؟ زن من جدیدا نشانه های MS داره خواستیم آزمایش بدیم ببینیم ارثیه یا نه

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:40 ق.ظ پاسخ

    سلام امیرعلی جان،
    خیر، تست تعیین هویت تحت پوشش بیمه نیست، اما بعد از پرداخت در آزمایشگاه قبض پرداختی مهر شده به شما تحویل داده میشود. 🙏🌹
    شما می توانید با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها، با تهران لب تماس بگیرید و درخواست آزمایش در منزل تهران را ثبت کنید.

  • بردیا جان پرور, 26 تیر, 1402 @ 1:26 ب.ظ پاسخ

   سلام میخواستم بدونم آزمایشگاه های تست دی ان ای شیراز میتونن مشخص کنن مردی قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته یا نه؟

  • فاطمه ربانی, 26 تیر, 1402 @ 1:28 ب.ظ پاسخ

   خسته نباشی، یکی از مراکز آزمایش دی ان ای اهواز نوشته بود آزمایش رو با نمونه مو هم انجام میدن، مگه با نمونه مو هم امکان پذیره؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 28 تیر, 1402 @ 8:41 ق.ظ پاسخ

    سلام فاطمه جان،
    در آزمایشگاه تهران لب تست تعیین هویت از روی مو انجام میشود به شرطی که مو جدا شده حتما داری پیاز باشد و تازه باشد🙏🌸
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  • محمد گلپایگانی, 13 مرداد, 1402 @ 11:16 ق.ظ پاسخ

   سلام، خواستم از خدمات خوبتون تشکر کنم، من یکبار آزمایش DNA در ارومیه دادم ولی واقعا کیفیت آزمایشگاه خوب نبود،محیط تمیز نبود و قیمتش در عین حال به شدت بالا بود. ممنون میشم مرکز خوب تست دی ان ای در ارومیه معرفی کنید برای سری بعد حتما مراجعه کنم بهشون

  • حمید دانش, 25 شهریور, 1402 @ 6:44 ب.ظ پاسخ

   سلام تشخیص دی ان ای از دستمال حاوی اسپرم بعد از گذشت ۴ روز امکانپذیر است ؟

   • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 شهریور, 1402 @ 10:14 ق.ظ پاسخ

    سلام حمید جان،🙏❤️
    بله میتونی اثبات کنی ولی باید از مراجع قانونی اقدام کنی.
    (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *