آزمایش پاپ اسمیر (شرایط انجام و ضرورت آزمایش پاپ اسمیر)

آزمایش پاپ اسمیر

سلامت زنان یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر سلامت خانواده و جامعه است. یکی از بیماری‌هایی که در زنان رایج و خطرناک است، سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس است. این بیماری در صورت تشخیص و درمان زودهنگام، قابل پیشگیری و درمان است. اما متأسفانه بسیاری از زنان به دلیل عدم آگاهی و بی‌توجهی به علائم و نشانه‌های این بیماری، در مراحل پیشرفته آن متوجه می‌شوند و شانس بهبودی آن‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین، انجام آزمایش پاپ اسمیر و غربالگری از این بیماری بسیار ضروری و حیاتی است.

عکس و انیمیشنی کامل درباره تست پاپ اسمیر و نحوه انجام آن

پاپ اسمیر رحم یکی از آزمایش‌هایی است که برای تشخیص این سرطان و عفونت‌های واژینال مورد استفاده قرار میگیرد. پاپ اسمیر تست موثقی است که با نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم و بررسی آن‌ها در زیر میکروسکوپ، می‌تواند سلول‌های غیرطبیعی یا سرطانی را شناسایی کند.

پاپ اسمیر یک تست بی‌خطر و مقرون ‌به ‌صرفه است و می‌تواند با پیشگیری از انواع عفونت‌ها و مشکلات واژینال، زندگی و سلامت بانوان را نجات دهد.

در این مقاله قصد داریم به نکات مهمی از آزمایش پاپ اسمیر خانم‌ها بپردازیم، از جمله اینکه:

 • پاپ اسمیر چیست و چگونه است؟
 • ایا آزمایش پاپ اسمیر ضروری است؟
 • ایا پاپ اسمیر ضرر دارد؟
 • آیا پاپ اسمیر باعث خونریزی میشود؟
 • چند روز قبل از پاپ اسمیر نباید رابطه داشت؟
 • آزمایش پاپ اسمیر شامل چیست؟
 • آزمایش پاپ اسمیر برای چیست؟

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست پاپ اسمیر و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای آزمایش پاپ اسمیر در تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

برای درک بهتر از مزایا و اهمیت پاپ اسمیر چیه ابتدا باید بدانیم که پاپ اسمیر زنان چیست؟ تست پاپ اسمیر به انگلیسی (Pap smear یا Pap test) و به آلمانی (Pap-Abstrich) یکی از روش‌های شناخته شده غربالگری در دنیا میباشد که به صورت دوره ای برای زنان انجام شود (ویکی پدیا). پاپ اسمیر زنانه با بررسی دقیق سلول‌های واژن و دهانه رحم، بخش مهمی از سلامت زنان جامعه را تشکیل میدهد. متخصصین با بررسی نمونه پاپ اسمیر زیر میکروسکوپ، احتمال ابتلای شخص به سرطان گردن رحم و یا عواملی که منجر به سرطان گردن رحم می شود را در گزارش پاپ اسمیر یادداشت میکنند.

آزمایش پاپ اسمیر برای چیست؟

سالانه هزاران نفر از بانوان در سراسر دنیا جان خود را به دلیل ابتلا به سرطان دهانه رحم از دست می دهند. این سرطان که یکی از علل اصلی آن ابتلا به ویروس HPV است، در ابتدا ممکن است هیچ نشانه ای از خود نشان ندهد، به شکلی که فرد حتی به زگیل تناسلی نیز دچار نمیشود.

پس در جواب اینکه پاپ اسمیر برای چیست و چه بیماری هایی با پاپ اسمیر قابل درمان است؟، باید گفت تست پاپ اسمیر باعث می‌شود که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود و از پیشرفت آن جلوگیری شود. همچنین آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند عفونت‌های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که عامل اصلی سرطان دهانه رحم است را نیز تشخیص دهد. بنابراین پاپ اسمیر سرویکس برای حفظ سلامت زنان و پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار مهم و ضروری است.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه است؟

سوالی که برای بسیاری پیش می‌آید این است که تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟ برای آزمایش پاپ اسمیر گرفتن، شما باید به یک پزشک زنان مراجعه کنید. پزشک با استفاده از ابزار و دستگاه پاپ اسمیر آزمایش را انجام میدهد.

در ادامه میگوییم که چگونه پاپ اسمیر انجام میشود و نمونه پاپ اسمیر چگونه گرفته میشود.  

 1. ابتدا روی میز معاینه یا صندلی پاپ اسمیر قرار میگیرد.
 2. مرحله بعدی پاپ اسمیر نمونه برداری است. پزشک ابزاری نام اسپکولوم واژینال را در واژن شما قرار می‌دهد تا دهانه واژن را باز کند.
 3. سپس با یک برس کوچک یا یک سواب واژینال، پاپ اسمیر نمونه از سلول‌های دهانه رحم جمع‌آوری می‌شود.
 4. بعد از نمونه گیری پاپ اسمیر ظرف مخصوص برداشته شده و نمونه در آن قرار میگیرد، ممکن است از لوله پاپ اسمیر نیز استفاده شود.
 5. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 6. در آزمایشگاه، نمونه پاپ اسمیر روی شیشه قرار میگیرد تا زیر میکروسکوپ بررسی شود.
 7. لوازم پاپ اسمیر به طور کامل ضدعفونی میشوند.

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزی را مشخص می‌کند؟

سوال مهم دیگر این است که چه چیزهایی در پاپ اسمیر مشخص میشود و هدف از این آزمایش چیست. پاپ اسمیر فواید بسیاری دارد و می‌تواند نکات مهمی را در مورد سلامت دهانه رحم شما مشخص کند مثلا پیشرفت سرطان دهانه رحم تشخیص داد، در ادامه به برخی از این موارد اشاره میکنیم.

* پاپ اسمیر و زگیل: آیا پاپ اسمیر زگیل تناسلی را نشان می دهد؟

بله، پاپ اسمیر زگیل تناسلی را نشان میدهد. نکته مهم درباره پاپ اسمیر و تبخال تناسلی این است که تبخال یا زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منتقل می‌شود. این ویروس می‌تواند باعث ایجاد زگیل‌های کوچک در نواحی تناسلی شود.

درباره پاپ اسمیر و زگیل تناسلی باید گفت که آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند نواحی مبتلا به ویروس اچ پی وی و نوع ویروس را تشخیص دهد و در صورت وجود، به پزشکان در تجویز درمان کمک کند. بنابراین پاپ اسمیر زگیل تناسلی را تشخیص نمیدهد، بلکه عامل آن را تشخیص میدهد.

* عفونت و پاپ اسمیر: آیا پاپ اسمیر عفونت را نشان می دهد؟

آیا پاپ اسمیر برای تشخیص عفونت مفید است؟ بله، پاپ اسمیر و تشخیص عفونت از کاربردهای مهم این تست است. التهاب، وضعیتی است که در آن باکتری‌ها، قارچ‌ها یا ویروس‌ها به دهانه رحم یا خود آن حمله می‌کنند و باعث التهاب، خارش، ترشحات غیرطبیعی و درد می‌شوند. پاپ اسمیر برای عفونت مفید است؛ در واقع نه تنها پاپ اسمیر عفونت را تشخیص میدهد، بلکه می‌تواند نوع و عامل عفونت را تا حد زیادی مشخص کند و بر اساس آن، داروی مناسب را تجویز کند.

* پاپ اسمیر و سرطان رحم: آیا پاپ اسمیر سرطان رحم را نشان می دهد؟

با آزمایش پاپ اسمیر سرطان رحم مشخص میشود. پاپ اسمیر سرطان سرویکس یا رحم، یک بیماری خطرناک است که در آن سلول‌های دهانه رحم به صورت خارج از کنترل، رشد کرده و تومور بدخیم ایجاد می‌کنند.

این بیماری معمولا در اثر عفونت با ویروس HPV ایجاد می‌شود. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند سرطان رحم را در مراحل اولیه شناسایی کند و در صورت مشاهده پاپ اسمیر سرطانی، از پیشرفت آن جلوگیری کند. این آزمایش یکی از روش‌های موثر پیشگیری از سرطان رحم است.

* زخم دهانه رحم و پاپ اسمیر

زخم دهانه رحم، وضعیتی است که در آن سلول‌های دهانه رحم تغییر شکل می‌یابند و روی سطح آن زخم‌های کوچک ایجاد میشوند. این زخم‌ها ممکن است دردناک باشند و باعث خونریزی یا ترشحات غیرطبیعی و بدبو شوند. آزمایش پاپ اسمیر زخم دهانه رحم را تشخیص میدهد.  پزشک با بررسی جواب پاپ اسمیر زخم دهانه رحم، در صورت لزوم روش‌های درمانی مختلف را پیشنهاد میدهد.

آیا پاپ اسمیر ایدز را نشان می‌دهد؟

خیر، آزمایش پاپ اسمیر نمی‌تواند ایدز را تشخیص دهد. ایدز یک بیماری است که با ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) منتقل می‌شود و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. برای تشخیص ایدز، باید آزمایش خون انجام دهید. آزمایش پاپ اسمیر فقط می‌تواند عفونت‌های مقاربتی دیگری مانند HPV، کلامیدیا، گونوره یا سیفلیس را مشخص کند .

مزایا و ضرورت پاپ اسمیر

پاپ اسمیر آزمایش حیاتی برای سلامت بانوان است و میتواند تا حد زیادی جلوی بسیاری از بیماری‌های جنسی و تناسلی را بگیرد. برخی از مزایای پاپ اسمیر را در ادامه مشاهده میکنید:

 • شناسایی و درمان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه
 • تشخیص و رفع عفونت‌ها و التهابات دهانه رحم یا رحم
 • پیشگیری از انتشار ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ضررهای پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر معمولا یک روش امن و موثر است، اما ممکن است در برخی مواقع و برخی افراد ممکن است تست پاپ اسمیر عوارض داشته باشد. برخی از عوارض پاپ اسمیرعبارتند از:

 • سقط جنین و پاپ اسمیر: اگر شما باردار باشید، آزمایش پاپ اسمیر ممکن است احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد. بنابراین، توصیه می‌شود که این تست را در 3 ماه اول بارداری انجام دهید.
 • خونریزی بعد از پاپ اسمیر: پاپ اسمیر و لکه بینی و همچنین پاپ اسمیر و خونریزی دو مورد از علائم پاپ اسمیر هستند. برخی از زنان ممکن است بعد از آزمایش پاپ اسمیر خونریزی یا لکه بینی کمی داشته باشند که معمولا بی خطر است.
 • ایجاد درد: برای برخی خانم‌ها پاپ اسمیر درد دارد و ممکن است در طول آزمایش یا بعد از انجام آن ایجاد ناراحتی کند.

* آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

یکی از مسائل مهم برای بانوان در انجام پاپ اسمیر لیکوئید این است که پاپ اسمیر درد دارد یا نه. در پاسخ باید گفت بله در برخی مواقع آزمایش پاپ اسمیر درد دارد. البته این درد قابل پیشگیری است و اگر بانوان احساس کنند که انجام پاپ اسمیر درد دارد، میتوانند به مسئول آزمایش اطلاع بدهند تا تست پاپ اسمیر با بی حسی بیشتری انجام شود.

در این صورت پاپ اسمیر درد کمتری خواهد داشت و همچنین میتوانند درخواست کنند که از براش و اسپکولوم کوچک‌تری استفاده شود.

انواع روش‌های انجام پاپ اسمیر

پاپ اسمیر روش انجام مختلفی دارد. به طور کلی پاپ اسمیر با بی حسی انجام میشود روش‌های مختلفی برای نگهداری و پردازش این نمونه وجود دارد. این آزمایش از ابتدا تا به حال چندین بار بروز و پیشرفته تر شده است و در حال حاضر پاپ اسمیر نحوه بسیار خوبی برای تشخیص مشکلات رحم و واژن است.

در ادامه برخی از روش‌ها و عکس تست پاپ اسمیر را بررسی میکنیم تا طرز گرفتن پاپ اسمیر را بفهمیم و ببینیم در هر روش پاپ اسمیر به چه صورت انجام میشود.

* پاپ اسمیر لیکوئید بیس liquid based

در پاپ اسمیر لیکویید بیس یا پاپ اسمیر مایع، نمونه سلول‌های دهانه رحم در یک مایع محافظت کننده قرار می‌گیرد که از خشک شدن و تغییر شکل سلول‌ها جلوگیری شود. برای روش پاپ اسمیر به روش لیکوئید، این مایع با یک دستگاه خاص فیلتر می‌شود و سلول‌های مربوطه از مواد غیرمفید جدا می‌شوند.

سپس یک لایه نازک و یکنواخت از سلول‌ها روی یک شیشه کشیده می‌شود و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. در آزمایش پاپ اسمیر ال بی سی دقت و حساسیت بیشتری نسبت به روش سنتی وجود دارد و از نمونه‌های نامناسب کاسته میشود.

این آزمایش با نام پاپ اسمیر روش lbc نیز شناخته میشود و درحال حاضر پاپ اسمیر به روش lbc یکی از روش‌های رایج در آزمایشگاه‌های مختلف است.

* پاپ اسمیر به روش تین پرپ (thin prep)

این روش یکی از انواع پاپ اسمیر لیکوئید بیس است که با یک دستگاه و فیلترهای پلی کربناتی کار می‌کند. در پاپ اسمیر تین پرپ، فیلتر به مایع حاوی نمونه فرو می‌رود و با چرخش، نمونه را همگن می‌کند. سپس با اعمال خلا، سلول‌ها روی سطح فیلتر جمع می‌شوند و با فشار دادن فیلتر به شیشه، سلول‌ها به شکل یک دایره به قطر ۲۰ میلی‌متر منتقل می‌شوند. این روش نیز دقت و حساسیت بالایی دارد و از از دست رفتن سلول‌های مهم جلوگیری می‌کند.

* پاپ اسمیر به روش e-prep

این روش یک روش جدید و نوآورانه است که با استفاده از یک دستگاه الکترونیکی و یک سواب الکترونیکی کار می‌کند. در این روش، سواب الکترونیکی به صورت خودکار و با تنظیمات مختلف، نمونه‌های متفاوتی از دهانه رحم جمع‌آوری می‌کند.

پاپ اسمیر را چه زمانی باید انجام داد؟

در برخی مواقع مثل زمان پریودی، پاپ اسمیر زمان مناسب خود را میطلبد. به طور کلی اینکه پاپ اسمیر را کی باید انجام داد، پاپ اسمیر هر چند وقت یکبار انجام میشود و بهترین زمان تست پاپ اسمیر چه موقع است، بستگی به سن، سابقه پزشکی و نتایج قبلی آزمایش دارد.

در ادامه نکاتی را درباره اینکه پاپ اسمیر کی انجام میشود بررسی میکنیم.

* پاپ اسمیر تا چه سنی انجام میشود؟

نظرات مختلفی درباره اینکه پاپ اسمیر از چه سنی انجام شود وجود دارد و پزشکان زیادی درباره موضوع تست پاپ اسمیر از چند سالگی با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اما به طور کلی می توان گفت:

 • زنان بین ۲۱ تا ۲۹ سال باید هر یک تا سه سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند.
 • زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال باید هر پنج سال یکبار تست HPV و هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند.
 • زنان بالای ۶۵ سال که سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم داشته‌اند و هیچ آزمایش غیرطبیعی در ده سال گذشته نداشته‌اند، می‌توانند آزمایش را متوقف کنند.

* تا چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟

درباره اینکه تا چه زمانی تست پاپ اسمیر لازم است اختلاف نظراتی زیادی وجود دارد، بسیاری از پزشکان میگویند بعد از سن 60 سالگی نیازی به این تست نیست. برخی دیگر معتقدند تا زمانی که فرد رابطه جنسی داشته باشد، انجام پاپ اسمیر هر چند سال یکبار الزامی است. به طور کلی میتوان گفت:

 1. اغلب زنان کمتر از ۲۱ سال نیازی به تست پاپ اسمیر ندارند.
 2. زنان بالای ۶۵ سال که سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ غیرطبیعی دارند، باید با پزشک خود مشورت کنند که ببینند هنوز نیاز به آزمایش دارند یا خیر و اینکه پاپ اسمیر هر چند سال یکبار باید انجام شود.

پاپ اسمیر و قاعدگی | پاپ اسمیر روز چندم پریودی انجام میشود؟

پریود و پاپ اسمیر یکی دیگر از مسائل مهم بانوان است، چرا که عده بسیاری نمیدانند آیا میتوان در دوران قاعدگی تست پاپ اسمیر داد یا نه؟ و اینکه پاپ اسمیر روز چندم قاعدگی انجام میشود. در ادامه به این موضوع میپردازیم.

·       پاپ اسمیر قبل از پریودی است یا بعد از پریودی؟

در خصوص اینکه پاپ اسمیر قبل پریود است یا بعد از آن، باید گفت که به طور کلی از شرایط پاپ اسمیر دادن این است که فرد در دوران قاعدگی نباید و درصورت دریافت پاپ اسمیر خونی، میبایست آزمایش مجدد انجام شود. بهتر است پاپ اسمیر نزدیک پریود انجام نشود و آن را به بعد از دوره قاعدگی موکول کنید.

·       تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود انجام میشود؟

اینکه پاپ اسمیر روز چندم قاعدگی انجام شود نکته مورد بحثی است، اما اکثر پزشکان معقتدند که 10 الی 14 روز بعد از اولین روز پریود بهترین زمان آزمایش پاپ اسمیر است.

·       چند روز بعد از پاپ اسمیر می توان رابطه داشت؟

حداقل دو روز قبل از آزمایش و حداقل یک روز بعد از آزمایش نباید رابطه جنسی داشته باشید.

مقاله بررسی ابتلا به اچ پی وی با آزمایش پاپ اسمیر
عکس دستگاه پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر و حاملگی

حاملگی و تست پاپ اسمیر موضوعی است که خانم‌ها باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، چون همانطور که گفتیم، حاملگی در پاپ اسمیر میتواند باعث سقط جنین شود. برای انجام تست پاپ اسمیر در حاملگی باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه نیز نکات مهمی درباره بارداری و پاپ اسمیر ارائه میکنیم.

·       پاپ اسمیر قبل از بارداری

پاپ اسمیر قبل بارداری یکی از آزمایش‌های توصیه شده به همراه تست HPV است، چرا که ازمایش پاپ اسمیر برای بارداری میتواند از وجود عفونت و ویروس‌هایی که ممکن است جنین را تحت تاثیر قرار دهد، جلوگیری کند. همچنین حاملگی و تست پاپ اسمیر در ماه‌هایی جز 3 ماه اول میتواند برای جنین خطرآفرین باشد و بهتر است قبل از دوران بارداری این تست انجام شود.

·       پاپ اسمیر در بارداری

انجام آزمایش پاپ اسمیر در حاملگی نیاز به مشورت با پزشک دارد تا بعد از بررسی سوابق و آزمایشات زن باردار، مشخص کند که تست پاپ اسمیر در بارداری خطرناک هست یا خیر. به طور کلی آزمایش پاپ اسمیر در حاملگی فقط در 3 ماه اول بارداری پیشنهاد میشود.

·       پاپ اسمیر و زایمان طبیعی

نکته مهم بعدی درباره پاپ اسمیر بارداری این است که آزمایش پاپ اسمیر بعد از زایمان می‌بایست 2 ماه بعد از فارغ شدن انجام بگیرد تا نتایج مناسبی ارائه کند.

·       پاپ اسمیر در شیردهی

در دوران شیردهی، بانوان به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است دچار خشکی واژن و رحم شوند. در این دوران، انجام پاپ اسمیر برای دختر میتواند دردناک باشد. با این حال، اگر بیش از 3 سال از آزمایش پاپ اسمیر 3 ساله گذشته است، پیشنهاد میشود در اولین فرصت مناسب برای انجام تست اقدام کنید.

 • پاپ اسمیر دختر باکره

انجام پاپ اسمیر برای دختر مجرد نکته ای است که بسیاری از دختران در آن ابهام دارند. در خصوص پاپ اسمیر باکره باید گفت که انجام این آزمایش و استفاده از لوازم پاپ اسمیر میتواند به پرده بکارت آسیب وارد کند. بنابراین آزمایش پاپ اسمیر در دختر باکره انجام نمیشود.

آیا پاپ اسمیر برای مردان هم انجام میشود؟

پاپ اسمیر مردان به طور عادی انجام نمیشود، مگر برای مردانی که در رابطه جنسی در نقش مفعول واقع میشوند و جزء جامعه LGBT قرار دارند و مشکوک به ویروس HPV و ناهنجاری سلولی در ناحیه مقعد باشند، که در این صورت پاپ اسمیر مردان به صورت مقعدی انجام پذیر خواهد بود.

شرایط پاپ اسمیر گرفتن چیست؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر شرایط خاصی دارد. برای انجام این تست باید آمادگی‌های لازم را داشته باشید و نکات زیر را رعایت کنید تا جواب آزمایش پاپ اسمیر مثبت یا منفی کاذب نشود.

 • خودداری از رابطه جنسی: حداقل دو روز قبل از انجام آزمایش، باید از رابطه جنسی خودداری کنید. درباره اینکه چرا قبل از پاپ اسمیر نباید رابطه داشت باید گفت رابطه جنسی ممکن است باعث تغییر شکل یا خراب شدن سلول‌های دهانه رحم شود و جواب تست پاپ اسمیر را تحت تأثیر قرار دهد.
 • خودداری از دوش واژینال: حداقل دو روز قبل از انجام آزمایش، باید از دوش واژنال یا استفاده از مواد شوینده واژن خودداری کنید. این مواد ممکن است باعث شوند سلول‌های غیرطبیعی از بین بروند یا پنهان شوند و جواب آزمایش پاپ اسمیر نرمال نباشد.
 • خودداری از داروهای واژینال: حداقل دو روز قبل از انجام آزمایش، باید از استفاده از داروهای واژینال مانند فوم‌های اسپرم‌کش، کرم‌ها، ژل‌ها یا وازلین خودداری کنید. این مواد نیز میتوانند روی سلول‌های واژن تاثیر گذاشته و باعث نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی شوند.
 • عدم استفاده از تامپون: از دیگر نکاتی که باعث میشود پاپ اسمیر جواب‌های غیرطبیعی داشته باشد استفاده از تامپون است که روی سلول‌های این ناحیه اثر میگذارد.
 • عدم انجام آزمایش در قاعدگی: پاپ اسمیر غیر نرمال همچنین میتواند به دلیل وجود خون در نمونه پاپ اسمیر باشد. درصورت دریافت پاپ اسمیر مشکوک پیشنهاد میشود مجددا تست را انجام دهید.

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

پاپ اسمیر و کولپوسکوپی دو روش مختلف برای بررسی سلامت دهانه رحم هستند. پاپ اسمیر یک روش غربالگری است که با جمع‌آوری نمونه‌های سلولی از دهانه رحم، سلول‌های غیرطبیعی یا سرطانی را شناسایی می‌کند.

 کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است که با مشاهده دقیق‌تر دهانه رحم و واژن با یک دستگاه بزرگنمایی، ضایعات یا زخم‌های دهانه رحم را رنگ‌آمیزی کرده و نمونه‌برداری (بیوپسی) از بافت‌های مشکوک انجام می‌دهد.

کولپوسکوپی می‌تواند تشخیص دقیق‌تری از نوع و مرحله سرطان یا سلول‌های پیش‌سرطانی بدهد و روش‌های درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر در تعیین روند درمان و بیماری فرد بسیار مهم است. پاپ اسمیر مثبت یا پاپ اسمیر منفی میتواند مشخص کند که فرد در معرض سرطان دهانه رحم قرار دارد یا نه. در ادامه بررسی میکنیم که پاپ اسمیر مثبت یعنی چه، پاپ اسمیر منفی یعنی چه و پاپ اسمیر غیرطبیعی به چه معناست.

·       جواب پاپ اسمیر طبیعی

 پاپ اسمیر طبیعی یا پاپ اسمیر نرمال به این معناست که هیچ سلول غیرطبیعی یا سرطانی در نمونه دیده نشده است. این جواب در تست پاپ اسمیر نشان می‌دهد که شما در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیستید و نیازی به درمان یا آزمایش بیشتر ندارید. توجه داشته باشید که حتی با وجود پاپ اسمیر سالم یا پاپ اسمیر نگاتیو، شما باید آزمایش را در فواصل زمانی منظم که پزشک توصیه می‌کند، تکرار کنید.

·       آزمایش پاپ اسمیر تفسیر ناواضح

 این جواب در آزمایش پاپ اسمیر به این معناست که سلول‌های دیده شده در نمونه دارای شکل یا اندازه‌ای متفاوت از حالت طبیعی هستند، اما مشخص نیست که این تغییرات به دلیل عفونت، التهاب، هورمون‌ها یا سرطان باشند. این جواب نشان می‌دهد که شما ممکن است در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید یا نباشید و نیاز به بررسی بیشتر دارید. در این مواقع شانس پاپ اسمیر خطرناک وجود دارد و بهتر است تست مجدد داده شود.

·       پاپ اسمیر غیرطبیعی نشانه چیست؟

این جواب به این معناست که سلول‌های دیده شده در نمونه دارای تغییرات غیرطبیعی یا پیش سرطانی هستند. این جواب نشان می‌دهد که شما در خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارید و نیاز به آزمایش‌های بیشتر و احتمالا شروع روند درمان است.

اکیدا پیشنهاد میشود که برای خواندن جواب آزمایش پاپ اسمیر از کارشناسان آزمایشگاه تهران لب یا پزشک معالج خود کمک بگیرید و به مطالبی مثل عکس پاپ اسمیر غیر نرمال یا عکس جواب پاپ اسمیر سالم بسنده نکنید.

حکم شرعی آزمایش پاپ اسمیر

حکم شرعی تست پاپ اسمیر برای افرادی که نماز و روزه میگیرند مسئله مهمی است و و بعد از انجام پاپ اسمیر هنگام لکه بینی این سوال برایشان به وجود می‌آید که آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر غسل دارد؟

·       حکم شرعی خونریزی بعد از پاپ اسمیر

درباره حکم خونریزی بعد از پاپ اسمیر بهتر است با مرجع تقلید صحبت شود، اما اطلاعات موجود به ما میگویند که هیچ خونی بجز خون عادت ماهانه یعنی خون حیض و نفاس مانع نماز و روزه نمیشود.

بنابراین در خصوص این سوال که آیا پاپ اسمیر غسل دارد، باید گفت خیر نیازی به انجام غسل نیست.

 • آیا پاپ اسمیر روزه را باطل میکند؟

مراجع آنلاین میگویند که اگر انجام پاپ اسمیر کامل تنها مربوط به برداشتن چند سلول باشد و خونریزی شدیدی اتفاق نیافتد، موجب باطل شدن روزه نمیشود.

پاپ اسمیر کجا انجام میشود؟

برای آزمایش پاپ اسمیر در تهران می توانید به مرکز انجام تست پاپ اسمیر در تهران یعنی آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب در تهران مراجعه کنید و بسیاری از بیماری‌‎های مربوط به واژن و رحم را پیشگیری کنید. آزمایشگاه تهران لب امکان انجام آزمایش پاپ اسمیر تهران در منزل را برای بانوان فراهم کرده است تا در آرامش و بدون استرس و نگرانی آن را انجام دهند.

هزینه پاپ اسمیر 1402

تعرفه پاپ اسمیر 1402 هرساله توسط سازمان بهداشت، به منظور استانداردسازی آزمایش‌ها مشخص میشود و قیمت پاپ اسمیر 1402 نیز توسط این سازمان مشخص شده است. هزینه تست پاپ اسمیر 1402 معمولا بین 90 تا 200 هزار تومان خواهد بود. آزمایش پاپ اسمیر هزینه زیادی ندارد، اگرچه در عوض مسائل و نکات بسیار مهمی را درباره سلامت بانوان مشخص میکند که باعث میشود هزینه تست پاپ اسمیر ارزشش را داشته باشد.

* آیا تست پاپ اسمیر شامل بیمه تکمیلی میشود؟

تقریبا اکثر بیمه‌های تکمیلی آزمایش پاپ اسمیر را تحت پوشش قرار می‌دهند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست پاپ اسمیر و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای آزمایش پاپ اسمیر در تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

 

18 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش پاپ اسمیر (شرایط انجام و ضرورت آزمایش پاپ اسمیر) در میان گذاشته‌اند.
 • عاطفه مقصودی, 6 آذر, 1402 @ 2:04 ب.ظ پاسخ

  سلام ببخشید من توی صفحه زگیل تناسلی و واژینیسموس و پاپ اسمیر نی نی سایت میخوندم یه سری مراکز این آزمایش رو به هیچ وجه انجام نمیدن، مثل تست پاپ اسمیر قم. یا برای آزمایش پاپ اسمیر همدان به جز نسخه پزشک یکسری مدارک نیاز هست، خواستم بدونم شما اطلاعی دارید؟ شرایط شما چجوریه؟ً

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 11 آذر, 1402 @ 8:59 ب.ظ پاسخ

   عاطفه جان،

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • مینا شاهدلی, 6 آذر, 1402 @ 2:06 ب.ظ پاسخ

  سلام، من ساکن شیراز هستم ولی چند ماهی توی گرگان سکونت داشتیم، تست پاپ اسمیر در گرگان دادم و واقعا شرایط آزمایش و آزمایشگاه مناسب نبود. الان دوباره برگشتیم شیراز میخواستم پاپ اسمیر شیراز بدم، کجا رو پیشنهاد میکنید؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 11 آذر, 1402 @ 8:59 ب.ظ پاسخ

   سلام مینا جان،

   بهتره با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 تماس بگیری تا همکارانم آزمایشگاه همکار و معتبر از گرگان یا شیراز به شما معرفی کنند.

   التبه با سرچ در گوگل نیز به نتیجه خواهی رسید.

 • راحله عباسی, 6 آذر, 1402 @ 2:07 ب.ظ پاسخ

  منم به دلیل کارم ماه های زیادی از سال رو توی شهرهای مختلف هستم، تا الان از پاپ اسمیر تبریز و پاپ اسمیر اصفهان بسیار راضی بودم مراکز خیلی خوب، تمیز و مناسبی داشتن. یکبار هم پاپ اسمیر در قزوین دادم که کیفیتش واقعا از مراکز پاپ اسمیر سعادت اباد هم بالا تر بود. خواستم تجربه خودم رو در اختیار دوستان بذرم 🙂

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 11 آذر, 1402 @ 8:57 ب.ظ پاسخ

   سلام راحله جان،

   ممنونم از اشتراک تجربه ات با تهران لب

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • سولماز رحیمی, 6 آذر, 1402 @ 2:08 ب.ظ پاسخ

  سلام، برای آزمایش پاپ اسمیر شهرکرد کجا رو پیشنهاد میکنید؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 12:03 ب.ظ پاسخ

   سلام سولماز جان،

   بهتره با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 تماس بگیری تا همکارانم آزمایشگاه همکار و معتبر از شهرکرد به شما معرفی کنند.

   التبه با سرچ در گوگل نیز به نتیجه خواهی رسید.

 • شیرین عبداللهی, 6 آذر, 1402 @ 2:09 ب.ظ پاسخ

  مراکز تست پاپ اسمیر غرب تهران واقعا بهتر از مراکز تست پاپ اسمیر شرق تهران هستن، کیفیت مراکز غرب واقعا بالاتره

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 11 آذر, 1402 @ 8:57 ب.ظ پاسخ

   سلام شیرین جان،

   تهران لب، در خیابان ولیعصر، آماده ارائه لاکچری ترین خدمات ممکن در حوزه آزمایشگاهی با کیفیت بالا به شماست.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • نازنین الهی, 6 آذر, 1402 @ 2:10 ب.ظ پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، من دانشجوی پزشکی هستم و یکی از بزرگترین چالش هام شده پیدا کردن فیلم و عکس آزمایش پاپ اسمیر بدون سانسور که مشخص باشه پزشک چیکار داره میکنه با مریض، متاسفانه اینم وضع ماست :))

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:33 ق.ظ پاسخ

   سلام نازنین جان،

   حضوری تشریف بیارید، درخدمتتون هستیم.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • دلارام شفيعي, 6 آذر, 1402 @ 2:11 ب.ظ پاسخ

  ببخشید میخواستم بپرسم پاپ اسمیر با بیهوشی یا بی حسی؟ و اینکه ایا پاپ اسمیر عفونت لگن را نشان می دهد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:32 ق.ظ پاسخ

   سلام دلارام جان،

   پاپ اسمیر (Pap smear) از نوع آزمون‌هایی است که به عنوان یک آزمون اسکرینینگ برای سرطان‌ها و نشانگان پیش سرطانی در بخش عفونی و نکروتیک از ‌لوله رحم و یا گردن رحم به کار می‌رود.

   در انجام این آزمون، بیهوشی یا بی حسی استفاده نمی‌شود. به طور معمول، زنانی که آزمون پاپ اسمیر را انجام می‌دهند، در جلسه پزشکی یا جلسه معاینه فیزیکی به طور کامل بی حسی نمی‌شوند. این آزمون به سادگی از طریق برداشتن نمونه از گردن رحم با استفاده از سوزن بر روی پاپ اسمیر انجام می‌شود. بنابراین، از هیچ یک از این دو روش برای انجام این آزمون استفاده نمی‌شود.

   در مورد عفونت لگن، عفونت لگن در این آزمون معمولاً نشان داده نمی‌شود. اگرچه پاپ اسمیر می‌تواند به زمینه‌ای برای شناسایی تغییرات سلولی ناشی از عفونت‌های ویروسی، از جمله عفونت‌های HPV (Human Papillomavirus)، که یک عامل اصلی سرطان گردن رحم است، باشد، اما عموماً در تشخیص عفونت‌های لگن خود به صورت کامل بی‌تأثیر نیست. برای تشخیص دقیق عفونت‌های لگن ویروسی یا باکتریایی، باید از آزمون‌ها و روش‌های دیگری نظیر آزمایش‌های میکروبیولوژی و PCR استفاده شود.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • علی خسروی, 6 آذر, 1402 @ 2:11 ب.ظ پاسخ

  سلام ببخشید جواب آزمایش پاپ اسمیر چند روز طول میکشد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:31 ق.ظ پاسخ

   سلام علی جان،

   زمان پاسخگویی به آزمایش پاپ اسمیر ممکن است بسته به سیاست و استانداردهای هر آزمایشگاه متفاوت باشد، اما به صورت معمول، نتایج این آزمایش ممکن است معمولاً یک تا دو هفته زمان ببرد.
   این مدت زمان ممکن است بسته به فشار کاری آزمایشگاه و نحوه اولویت‌بندی نمونه‌ها نیز متغیر باشد. اما معمولاً تلاش می‌شود که نتایج آزمایشات پاپ اسمیر در کمترین زمان ممکن اعلام شود تا بتوان به موارد مشکوک سریعاً واکنش نشان داد.
   مهم است که بهتر است با آزمایشگاه مورد نظر خود یا مسئولان مربوطه تماس گرفته و زمان مورد انتظار برای دریافت نتایج را از آن‌ها بپرسید.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • ژیلا منش, 6 آذر, 1402 @ 2:12 ب.ظ پاسخ

  ببخشید ممکنه بگید نمونه پاپ اسمیر تا چند روز قابل نگهداری است؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:26 ق.ظ پاسخ

   سلام ژیلا جان،

   نمونه‌های پاپ اسمیر باید در شرایط مناسب نگهداری شوند تا اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل درست حفظ شود. عموماً نمونه‌های پاپ اسمیر تا 7 تا 10 روز می‌توانند در یخچال (دمای 2-8 درجه سانتی‌گراد) نگهداری شوند. اما مهم است که بر اساس دستورالعمل‌های مربوطه و توصیه‌های آزمایشگاه، نمونه را به سرعت به آزمایشگاه ارسال کنید تا دقت و قابلیت تشخیص نتیجه به حداکثر برسد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش