آزمایش میکروبیولوژی (microbiology) و میکروب شناسی

آزمایش میکروبیولوژی (Microbiology) و میکروب شناسی

آزمایش میکروبیولوژی نقش مهمی در سلامت و بهداشت ما دارد؛ از تشخیص و درمان عفونت ها تا جلوگیری از انتشار و شیوع بیماری، همه و همه توسط تست های میکروبیولوژیکی انجام می شوند. تهران لب انواع مختلفی از این آزمایش ها را ارائه می کند که می توان به آزمایشات کشت میکروبی، آزمایش میکروبیولوژی خون و میکروبیولوژی بالینی اشاره کرد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش میکروبیولوژی و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

رشته میکروبیولوژی رشته ای است که تمرکزش بر روی میکروارگانیسم هایی مثل ویروس ها، باکتری، قارچ ها و انگل ها و ارتباط آنها با انسان و محیط است.

آزمایش میکروبیولوژی (Microbiology) و میکروب شناسی

میکروبیولوژی بالینی وظیفه مهم تشخیص و درمان بیماری های عفونی که توسط ویروس ها و باکتری و… را بر عهده دارد، بنابراین نقش آن در سلامتی بسیار مهم است. علم میکروب شناسی همچنین نقش مهمی در جلوگیری از شیوع بیماری دارد چرا که به ما برای تشخیص منبع، علت عفونت و تشخیص روش های مناسب درمانی کمک می کند.

بسیاری از افراد در تفاوت بیولوژی و میکروبیولوژی دچار اشتباه می شوند. بیولوژی در واقع علم مطالعه سازوکار و ارتباطات ارگان ها و محیط آنهاست که شاخه های مختلف مثل آناتومی، فیزیولوژی و انکولوژی را شامل می شود.

از طرف دیگر میکروبیولوژی شامل بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها یا جانداران کوچک مثل باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها است. در این علم زوایای مختلف این جانداران شامل مورفولوژی، فیزیولوژی و ژنتیک آنها را به بررسی می گذاریم.

بنابراین علم بیولوژی شامل تمامی موجودات زنده است، درحالی که میکروبیولوژی بصورت اختصاصی روی جانداران تک سلولی و میکروارگانیسم ها و ارتباط آنها با سلامت، محیط و زندگی انسان مطالعه و فعالیت می کند.

آزمایش میکروبیولوژی

میکروبیولوژی چیست؟

microbiology چیست؟ رشته میکروبیولوژی بالینی یا میکروبیولوژی طبی یکی از شاخه های میکروب شناسی است که تمرکز آن روی میکروارگانیسم هایی است که از نظر پزشکی دارای اهمیت هستند، مثل باکتری، ویروس، قارچ و انگل ها که می توانند سلامت موجودات زنده را تحت تاثیر قرار دهند و آنها را بیمار کنند؛ بنابراین وظیفه اصلی آزمایش میکروبیولوژی بالینی شناسایی و درمان عفونت های ایجاد شده است.

دقت و حساسیت انجام این آزمایشات میکروبیولوژی بسیار بالاست چرا که تشخیص اشتباه میکروارگانیسم ها می تواند بطور کلی مسیر درمان بیمار را تغییر دهد و حتی وضعیت بیماری او را وخیم تر کند. برای مثال، استفاده اشتباه از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت هایی که به وسیله ویروس ها به وجود آمده اند بی اثر است و صرفا مقاومت بدنی در برابر آنتی بیوتیک را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که میکروبیولوژیست ها از استانداردهای کنترل کیفی دقیقی استفاده می کنند تا دقت و صحت آزمایش ها کاملا حفظ شود. برخی از این استانداردها شامل جابه‌جایی و نگه داری مناسب نمونه ها و اطمینان از کالیبره بودن ابزار و تجهیزات می باشد. با رعایت این استانداردها تهران لب میتواند نتایج قابل اعتماد و دقیق آزمایش های میکروب شناسی شما را در سریعترین زمان به دستتان برساند.

– آزمایش میکروبیولوژی چیست؟

بطور کلی  آزمایش میکروبیولوژی شامل استفاده از روش های مختلف زیست شناسی (biological) بیوشیمیایی و روش های شیمی است که متخصصین از آنها برای تشخیص و بررسی میکروارگانیسم ها استفاده می کنند.

با تجزیه و تحلیل دقیق این موجودات تک سلولی، میکروبیولوژیست (Microbiologist) ها به پزشکان کمک می کنند تا در تشخیص نوع بیماری و همچنین تجویز درمان و دارو بهتر عمل کنند تا بیمار به بهترین شکل و در سریعترین زمان سلامت خود را بدست بیاورد.

در تهران لب انواع مختلف آزمایش میکروبیولوژی انجام می شود شامل آزمایش میکروبیولوژی خون، آزمایش کشت میکروبی، آزمایش کنترل میکروبی، میکروبیولوژی بیماری زا و میکروبیولوژی سلولی که بصورت کاملا تخصصی با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشی صورت می گیرند.

آنچه باید درباره میکروبیولوژی و بهداشت بدانیم این است که همه میکروارگانیسم ها برای سلامتی خطرناک نیستند. در واقع بسیاری از آنها برای انسان ها و موجودات زنده مفید هستند، مثل باکتری های موجود در روده که برای گوارش ما و جذب ویتامین ها ضروری می باشند. شناخت نقش میکروارگانیسم ها و در میکروبیولوژی و بهداشت نقشی کلیدی در جلوگیری و درمان بیماری های عفونی دارد.

در ادامه جنبه های مختلف آزمایش میکروبیولوژی را بررسی می کنیم.

– تکنیک های مختلف آزمایش میکروبیولوژی

همانطور که گفتیم صحت و دقت آزمایش های تشخیصی میکروبیولوژی مانند سایر آزمایش ها از اهمیت بالایی در درمان بیماران برخوردار می باشند. در آزمایشگاه های پیشرفته روش های مختلفی برای این تشخیص ها وجود دارد که برخی از آنها شامل:

 • کاربرد میکروسکوپی در آزمایش میکروبیولوژی

Microscopy یکی از تکنیک هایی است که در آزمایشگاه برای مشخص کردن میکروارگانیسم ها زیر میکروسکوپ انجام می شود. میکروبیولوژیست ها از این تکنیک برای تشخیص سایز، شکل و ساختار تک سلولی ها استفاده می کنند تا علت و نوع عفونت را تشخیص دهند.

میکروسکوپی تکنیکی است که در آزمایش میکروبیولوژی خون و بررسی نمونه های مایع مثل ادرار استفاده می شود. متخصصین این حوزه با استفاده از میکروسکوپ و روش های مختلف از جمله رنگ آمیزی می توانند عواملی که بیماری را در فرد ایجاد کرده و باعث عفونت شده را شناسایی کرده و نتایج را به پزشک تحویل دهند تا او با درمان مناسب را تجویز کند.

 • کاربرد سرولوژی در آزمایش میکروبیولوژی

با تشخیص و بررسی آنتی بادی های ترشح شد توسط بدن، متخصصین میکروبیولوژی پزشکی می توانند اطلاعات مهمی درباره عفونت های بدن پیدا کنند چرا که وجود هر آنتی بادی نشان می دهد که چه نوع میکروارگانیسمی در بدن حضور پیدا کرده است.

استفاده از سرولوژی در میکروبیولوژی و هماتولوژی همچنین یکی از روش های مهمی است که متخصصین این حوزه با استفاده از آن مشخص می کنند که روند پیشرفت بیماری به چه شکل بوده است و همچنین تاثیر روند درمانی در فرد را بررسی می کنند.

 • کاربرد زیست شناسی مولکولی در آزمایش میکروبیولوژی

تکنیک واکنش زنجیره ای پلیمراز یا PCR (Polymerase chain reaction) یکی از تکنیک های پرکاربرد در میکروبیولوژی پزشکی است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره DNA میکروبی استفاده می شود.

 • کاربرد آزمایشات کشت میکروبی در آزمایش میکروبیولوژی

کِشت میکروبی روشی است که تشخیص و رشد میکروارگانیسم ها در آزمایشگاه در آن صورت می گیرد. این یکی از روش های متداول برای تشخیص بیماری های عفونی است که در آزمایشگاه آن را انجام می دهند.

هر میکروب، باکتری، ویروس، قارچ یا انگل برای اینکه رشد کند و تقسیم شود نیاز به یکسری مواد مغذی و شرایط مناسب دارد. متخصصین در آزمایشگاه چنین محیط هایی را بصورت مصنوعی ایجاد می کنند که به آنها محل کشت می گویند، جایی که شرایط مناسب برای رشد باکتری ایجاد شده است.

در آزمایشات کشت میکروبی زمانی که میکروارگانیسم ها در محیط کشت قرار می گیرند و رشد می کنند، متخصصین می توانند آنها را بر اساس ویژگی ها، اندازه، ظاهر و رنگ مشخص کنند. آزمایش کشت میکروبی اگرچه ممکن است روش وقت گیری باشد اما اطلاعات بسیار با ارزشی برای تفسیر آزمایش میکروبیولوژی در اختیار پزشکان میگذارد.

– آزمایش میکروبیولوژی خون

آزمایش میکروبیولوژی خون یک آزمایش تشخیصی است که در آن متخصصین در خون بیماران به دنبال هرگونه میکروارگانیسم می گردند که بتواند عامل بیماری باشد. این روش در میکروبیولوژی بیماری زا بسیار پر اهمیت است و به متخصصین برای پیدا کردن راه های درمانی دقیق تر و سریع تر کمک می کند.

سه روشی که پیش از این به آنها پرداختیم همگی در آزمایش میکروبیولوژی خون کاربرد دارند و هدف کلی آنها بررسی بیمار و اطمینان از این است که خون او عاری از هرگونه عامل عفونت زا و بیماری زا باشد. علاوه بر آنها آزمایش کشت خون نیز برای اینکار انجام می شود.

 • کشت خون در آزمایش میکروبیولوژی خون

آزمایش کشت میکروبی خون شامل انکوباسیون نمونه خون در محیط کشت با شرایط مناسب است که امکان رشد میکروارگانسیم ها در خون را مهیا می کند. در کشت خون، نمونه های دریافت شده در باتل های حاوی محیط کشت قرار می گیرند تا وجود باکتری یا قارچ های عفونت زا در آنها مشخص شود.

اینکار به دلایل مختلفی انجام می شود که شامل:

 • تشخیص علت عفونت در خون
 • انتخاب درمان مناسب
 • تائید وجود میکروارگانیسم در خون
 • نحوه انجام آزمایش میکروبیولوژی خون

برای گرفتن نمونه و آزمایش خون، ابتدا با استفاده از یک سرم و سوزن استریل شده میزان مشخصی از خون فرد گرفته شده و به محیط کشت یا لوله آزمایش منتقل می شود. پس از آن در مدت زمان کوتاهی نمونه دریافت شده باید به آزمایشگاه تشخیص طبی میکروبیولوژی منتقل شود.

پس از آن در آزمایشگاه، متخصصین با استفاده از تکنیک های میکروبیولوژی نمونه ها را بررسی کرده و جواب آزمایش میکروبیولوژی را در اختیار شما قرار می دهند.

– میکروبیولوژی سلولی

میکروبیولوژی سلولی (Cellular Microbiology) یکی از شاخه های رشته میکروبیولوژی است که تمرکز آن روی تعاملات بین میکروارگانیسم ها و سلول های میزبان است. در میکروبیولوژی سلولی متخصصین ساختار و فرایندهایی که در دوران عفونت رخ می دهد را بررسی می کنند تا بهتر به ماهیت عفونت پی ببرند. برای اینکار، آنها از روش های میکروسکوپی، کشت سلول و تحلیل های ژنتیکی استفاده می کنند.

 • اهمیت میکروبیولوژی سلولی در آزمایش میکروبیولوژی

کسب اطلاعات هرچه بیشتر درباره عوامل عفونت زا در بدن بیمار مهم ترین کاریست که در میکروبیولوژی انجام می شود، چرا که شناخت و درک مناسب از این فرایندها و تعاملات بین سلول و میکروارگانیسم در شناخت درمان های ضدمیکروبی کمک می کند و به متخصصین این امکان را می دهد تا ماهیت بیماری را بهتر درک کنند.

میکروبیولوژی سلولی کی از روش هایی است که این اطلاعات را تا حد بسیار زیادی در اختیار پزشکان و متخصصین میکروبیولوژی قرار می دهد.

 • کاربرد میکروبیولوژی سلولی

Cellular microbiology کاربردهای گسترده ای در مراقبت های بهداشتی دارد که از جمله آنها می توان به شناخت و توسعه روش های درمانی جدید برای بیماری های عفونی و همچنین مطالعه ارتباط سلول و پاتوژن (عامل عفونت زا) برای درک بهتر پیشرفت بیماری کمک می کند.

به عنوان مثال، تکنیک های میکروبیولوژی سلولی در تشخیص ارتباطات بین انگل مالاریا و سلول های قرمز خون استفاده می شود که در نتیجه آن راه های درمانی جدیدی برای درمان این بیماری کشنده کشف شده است.

– میکروبیولوژی و هماتولوژی

میکروبیولوژی دانشی است که در علوم هماتولوژی که علم مطالعه خون و بیماری های مربوط به آن اهمیت بالایی دارد. آزمایش میکروبیولوژی خون در تشخیص و درمان عفونت های خونی مثل بیماری سپسیس و اندوکاریت استفاده می شود. علاوه بر آن، آزمایشات میکروبیولوژی همچنین در خدمات تزریق و اهدای خون نیز استفاده می شود.

میکروبیولوژی و هماتولوژی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و از این علوم در ارتباط بین میکروارگانیسم ها و سلول های خونی نیز استفاده می شود تا مکانیسم و ساز و کار بیماریهای مربوط به خون بهتر درک شوند. به عنوان مثال، آزمایش میکروبیولوژی برای مطالعه باکتری هایی که باعث گلودرد استرپتوکوکی و سلول های قرمز خون و ارتباط آنها استفاده گسترده ای دارد.

– آزمایش کنترل میکروبی

آزمایش کنترل میکروبی به انگلیسی Microbial Control Testing کاری است که توسط آزمایشگاه های میکروبیولوژی به منظور جلوگیری از رشد و شیوع عوامل عفونت زا در محیط آزمایشگاه انجام می شود. استفاده از این روش بسیار مهم است و همچنین به متخصصین سلامت و بهداشت کمک می کند.

 • انواع روش های آزمایش کنترل میکروبی

برای انجام آزمایش کنترل میکروبی روش های مختلفی وجود دارد که متخصصین از آنها برای تشخیص میزان کیفیت و سلامت مراکز استفاده می کنند.

برخی از آنها شامل:

* آزمایش انتشار دیسک در آزمایش میکروبیولوژی

در روش انتشار دیسک یا disk diffusion معمولا یک دیسک حاوی عامل ضدمیکروبی را با غلظت مشخص روی یک صفحه آگار قرار می دهند و با استفاده از آن میزان عفونی بودن محیط را بررسی می کنند.

* آزمایش broth dilution و agar dilution در آزمایش میکروبیولوژی

روش های رقیق سازی براث (broth) و آگار (agar) دو نمونه دیگر از روش های آزمایش کنترل میکروبی است. در broth dilution در محیط کشت مایع قرا می گیرد و به این ترتیب حداقل میزان غلظت بازدارنده اندازه گیری می شود. اما در روش رقیق سازی آگار، عامل ضدمیکروبی و غلظت آن با استفاده از محیط آگار مشخص می شود.

– تفسیر و خواندن جواب آزمایش میکروبیولوژی

میکروبیولوژی یا میکروب شناسی یکی از ابزارهای تشخیصی بسیار مهم در سلامت و پزشکی هستند و خواندن و تفسیر آزمایش microbiology نیاز به تخصص دارد. پزشکان با بررسی شاخص های مختلف و مشاهده عکس آزمایش میکروبیولوژی می توانند درمان های مختلفی تجویز کنند.

 • تقسیر عکس آزمایش میکروبیولوژی

عکس آزمایش های میکروب شناسی برای شناسایی و تشخیص میکروارگانیسم های موجود در بدن بیماری بسیار مفید هستند. در آزمایش میکروبیولوژی اکثرا از میکروسکوپ استفاده می شود و عکس های بدست آمده در آزمایشات می توانند اطلاعات با ارزشی درباره نوع میکروارگانیسم موجود در نمونه برداشته شده به پزشکان بدهند.

جواب آزمایش میکروبیولوژی و عکس های آن نیاز به دانش تکنیک ها و علوم میکروب شناسی و میکروبیولوژی دارد، بنابراین به هیچ عنوان به برداشت های شخصی خود یا آشنایان اتکا نکنید.

 • تفسیر آزمایش میکروبیولوژی ادرار

آزمایشات میکروبیولوژی ادراری برای بررسی و تشخیص عوامل عفونت زا در نمونه های ادرار استفاده می شوند. پاسخ مثبت این آزمایشات نشان دهنده وجود این عوامل در نمونه ادرار شماست و به این معناست که باید اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهید.

برای تفسیر آزمایش میکروبیولوژی ادرار باید اطلاعات کافی درباره فلور طبیعی موجود در دستگاه ادراری داشته باشید؛ همچنین در نظر گرفتن علائم و سابقه بیماری های فرد در بررسی جواب آزمایش میکروبیولوژی از اهمیت بالایی برخوردار است.

میکروب شناسی:

در بخش طبی آزمایشگاه قرار داشته و به دستگاه های اتوماتیک وابسته نیست. در بخش میکروب شناسی، بر پایه نمونه های بالینی و تشخیص نهایی با انجام آزمایشات، باکتری ها از محیط کشت عمومی، بیوشیمی ،اختصاصی، شناسایی و جداسازی می شوند. در ادامه مطلب درباره تاریخ میکروب شناسی و دستورالعمل های بخش کنترل کیفی این بخش توضیحاتی داده شده است.

این نوع آزمایشات به منظور بررسی و شناسایی مقاومت آنتی بیوتیکی نیز انجام می شود و تاثیر بسزایی در کاهش بیماری های نشات گرفته از باکتری و میکروب داشته اند.

اما قبل از آنکه درباره بخش میکروب شناسی آزمایشگاه صحبت کنیم، ابتدا به طور مختصر درباره تاریخچه میکروب شناسی و تاثیر آن در خدمات درمانی جهانی صحبت خواهیم کرد.

میکروب شناسی، بخشی از رشته میکروبیولوژی است که در ارتباط با آن باکتری ها، ویروس ها و انواع دیگر میکروارگانیسم ها شناخته می شود.

برای درخواست هرگونه مشاوره تفسیر آزمایش microbiology و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

تاریخچه میکروب شناسی:

میکروب شناسی با توسعه میکروسکوپ آغاز شد که در ائاسط قرن نوزدهم، چندین نوع میکروب و باکتری ها شناخته شده بودند.اما روش های نوین و تکنولوژی جدید در سال های ۱۸۷۰ آغاز شده است.

اما اکتشافات مهم در سالهای ۱۸۸۰ و ۱۸۸۱ اتفاق افتاد و در همان دوره ها واکسن وروش های پیشگیری از برخی بیماری ها نیز کشف شدند.

از پیشرفت های مهم در این حوزه، کشف آنتی بیوتیک ها هستند، این مواد به کلی این بیماری ها را ریشه کن نکرده اند اما ابزار درمانی قدرتمندی هستند. به طور کلی ۹۰درصد عفونت های ایجاد شده، ناشی از باکتری ها هستند.در کشورهای در حال توسعه انواع عفونتهای باکتریایی اغلب تحت تاثیر مخربی بر سلامت افراد دارد که می تواند ناشی از سوء تغذیه، عفونت های انگلی و عدم رعایت موارد بهداشتی باشد.

انواع کشت ها در بخش میکروب شناسی

 •     کشت خون
 •     کشت مایع منی
 •     کشت مدفوع
 •     کشت ادرار
 •     کشت واژینال
 •     کشت مجرا
 •     کشت زخم
 •     کشت مایع مغزی و نخاعی
32 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش میکروبیولوژی (microbiology) و میکروب شناسی در میان گذاشته‌اند.
 • سینا عزیزی, 11 مرداد, 1402 @ 3:11 ق.ظ پاسخ

  میکروبیولژی بالینی واقعا یکی از علوم جذاب آزمایشگاهی است، من واقعا علاقه من شدم به این زمینه ممنون از اطلاعات خوبتون

  • روابط عمومی تهران لب, 16 مرداد, 1402 @ 4:13 ب.ظ پاسخ

   سلام سینای جان🙏🌸
   خوشحالیم که به میکروبیولوژی علاقه مند شدید، در صورت تمایل، خرید کتاب میکروبیولوژی به زبان ساده را به شما پیشنهاد میکنیم.

 • راحله طاووسی, 11 مرداد, 1402 @ 3:12 ق.ظ پاسخ

  ممنون از مقاله خوبتون، ببخشید در مورد رشته میکروبیولوژی سوال داشتم فارغ التحصیلان مقطع لیسانس آیا میتونند اگر توانایی مالی داشته باشند آزمایشگاه تاسیس کنند؟ بهشون مجوز داده میشه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 16 مرداد, 1402 @ 4:13 ب.ظ پاسخ

   سلام خانم طاووسی
   اگر مدرک میکروبیولوژی ارشد داشته باشید میتوانید آزمایشگاه تاسیس کنید، در غیر این صورت خیر.

 • نگار رهنما, 11 مرداد, 1402 @ 3:12 ق.ظ پاسخ

  سلام من میخوام کنکور ارشد بدم، به نظرتون رشته میکروبیولوژی بهتره یا ژنتیک؟

  • روابط عمومی تهران لب, 16 مرداد, 1402 @ 4:12 ب.ظ پاسخ

   سلام خانم رهنما عزیز 🙏🌸
   میکروبیولوژی صنعتی و بالینی با ژنتیک با تفاوت زیادی دارند، باید بر اساس علاقه خود تصمیم بگیرید.

 • نازنین شکیبا, 11 مرداد, 1402 @ 3:13 ق.ظ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر، خواستم بدونم بازار کار میکروبیولوژی چطوره اوضاع خوبی داره؟

  • روابط عمومی تهران لب, 16 مرداد, 1402 @ 4:12 ب.ظ پاسخ

   سلام خانم شکیبا عزیز
   بستگی به میزان تجربه، مهارت ها، مدرک و دوره های آموزشی گذرانده شده شما دارد، درکل اوضاع کار میکروبیولوژی وضعیت نسبتا خوبی دارد.

 • بهادر یزدانی, 11 مرداد, 1402 @ 3:13 ق.ظ پاسخ

  سلام قیمت تست میکروبیولوژی رو میفرمایید؟

  • روابط عمومی تهران لب, 16 مرداد, 1402 @ 4:11 ب.ظ پاسخ

   سلام آقای یزدانی،
   بستگی به تست مدنظر شما، هزینه میکروبیولوژی متفاوت است. جهت اطلاعات بیشتر با مجموعه تماس بگیرید 🙏🌸
   (مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)

 • رها, 13 آبان, 1402 @ 6:52 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر ببخشید از کجا بفمیم که آزمایش کشت میکروبیولوژیمون از خون بوده یا ادرار اخه من هم ازمایش خون دادم هم ادرار
  از کجا بفهمم جوابش برای خون بوده یا ادرار؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 14 آبان, 1402 @ 12:07 ب.ظ پاسخ

   سلام رها جان،
   برای فهمیدن اینکه آزمایش کشت میکروبیولوژی شما از خون بوده یا ادرار، بهتر است با پزشک یا متخصص آزمایشگاه خود تماس بگیرید. آنها توانایی تفسیر نتایج آزمایش شما را دارند و می‌توانند به شما توضیح دهند که آزمایش از کدام نمونه گرفته شده است.

   در بیشتر موارد، پزشک یا پرستار قبل از گرفتن نمونه، به شما می‌گویند که نمونه‌ای که دریافت می‌کنند برای آزمایش ادرار یا خون است. همچنین، برچسبی که روی لوله‌های نمونه گرفته شده قرار داده می‌شود نیز ممکن است نام نمونه (مثلاً “ادرار” یا “خون”) را نشان دهد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • هادی ستاری, 31 اردیبهشت, 1403 @ 12:11 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید آزمایش میکروبیولوژی خون چه چیزی رو تشخیص میده؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 31 اردیبهشت, 1403 @ 12:27 ب.ظ پاسخ

   سلام هادی عزیز
   متخصصین با آزمایش میکروبیولوژی خون هرگونه میکروب در خون رو شناسایی میکنن. آزمایش میکروبیولوژی خون میتونه به متخصصین برای پیدا کردن راه‌های درمانی دقیق‌ کمک میکنه.

 • حکیم اسلامی, 31 اردیبهشت, 1403 @ 12:15 ب.ظ پاسخ

  سلام، من مقاله آزمایش میکروبیولوژی و میکروب شناسی شما رو خوندم. بسیار مفید و ارزشمند بود و اطلاعات منو افزایش داد و مطالب جدیدی را یاد گرفتم. ممنون بابت مقاله خوبتون.

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 31 اردیبهشت, 1403 @ 12:28 ب.ظ پاسخ

   سلام حکیم عزیز
   ازت بابت نظر خوب و مثبتت ممنونیم. خوشحالیم شدیم که مقالمون برات مفید بوده. موفق باشید.❤️

 • فرشید علیپور, 2 تیر, 1403 @ 12:14 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید هزینه دقیق تست دیسک دیفیوژن تو تهران لب چقدره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 2 تیر, 1403 @ 12:19 ب.ظ پاسخ

   سلام فرشید عزیز
   شما میتونین با استفاده از شماره تلفن 1650 برا استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها با آزمایشگاه تهران لب تماس بگیرین و از هزینه دقیق آزمایش دیسک دیفیوژن باخبر بشین.

 • رضا عبادی, 2 تیر, 1403 @ 12:55 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید هزینه دقیق تست تنفس اوره چقدر هستش؟

  • سلام رضا عزیز
   برا اطلاع دقیق از قیمت آزمایش تنفس اوره تو آزمایشگاه تهران لب، میتونین با شمازه تلفن‌های 1650 برا استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها تماس بگیرین و از هزینه آزمایش تنفس اوره مطلع بشین.

 • احمد محمدزاده, 2 تیر, 1403 @ 1:03 ب.ظ پاسخ

  سلام، خسته نباشید. شما تست میکروبیولوژیکی برا تشخیص باکتری ترشحات ریه رو انجام میدین؟

  • سلام احمد عزیز
   بله، تو آزمایشگاه تهران لب آزمایش میکروبیولوژیکی برا تشخیص باکتری ترشحات ریه انجام میشه.

 • آرمان نجابت‌دوست, 2 تیر, 1403 @ 1:20 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید برا آزمایش کشت ادرار چطور نمونه‌‌گیری کنیم؟

  • سلام آرمان عزیز
   برا جمع‌آوری نمونه، ابتدا لازمه که کمی از ادرار خودتون رو تخلیه کنین. بعدش، بدون متوقف کردن جریان ادرارتون، ظرف نمونه رو زیر جریان ادرارتون قرار بدین و بخشی از ادرار میانیتون رو به مقدار مناسب جمع‌آوری کنین.

 • علیرضا حسین‌زاده, 2 تیر, 1403 @ 2:10 ب.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر. من چند سال قبل یه آب آلوده رو نوشیدم و از اون موقع معده‌ام نفخ میکنه و احساس پری میکنم و حالت بی‌اشتهایی دارم. واسه همینم وزنم کم شده. من فکر میکنم که میکروب هیلوکوباکتر دارم. میشه با آزمایش میکروبیولوژی تشخیصش داد؟

  • سلام علیرضا عزیز
   بله، میشه با استفاده از آزمایش‌های میکروبیولوژی وجود باکتری هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) رو تشخیص دادش. البته بهتره شما اول توسط یه متخصص گوارشی معاینه بشین تا از قطعی بودن ابتلاء خود به بیماری هلیکوباکتر پیلوری مطمئن بشین.

 • معصومه آزادی, 2 تیر, 1403 @ 2:39 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید آزمایشگاه تهران لب نتایج کشت خون رو چند روزه ارائه میده؟

 • سمیرا دهواری, 2 تیر, 1403 @ 2:47 ب.ظ پاسخ

  سلام، من آزمایش ادرار دادم و WBC تو آزمایشم من ۱۵_۲۰ بودش. این یعنی من دچار عونت ادراری هستم. میشه با کشت ادرار، نوع عفونت رو مشخص کرد؟

 • آیلین مهردادی, 2 تیر, 1403 @ 2:59 ب.ظ پاسخ

  سلام، من کشت ادرار رو بعده 72 ساعت از مصرف مترونیدازول انجام دادم. این کار میتونه رو نتیجه کشت ادرار تاثیر بذاره؟

  • سلام آیلین عزیز
   بله، مترونیدازول به عنوان یه آنتی‌بیوتیک میتونه موجب کاهش و از بین رفتن باکتری‌ها بشه و به این ترتیب، میتونه رو نتیجه کشت ادرارتون تاثیر بذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش