اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان

اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان

در هر سنی که باشید، بخشی از شما ممکن است از مراجعه به پزشک و انجام معاینات پزشکی بترسد. با این حال، با افزایش سن باید به فکر چکاپ‌های دوره‌ای باشید، چرا که بالا رفتن سن با مشکلات و بیماری‌های ناخوشایندی همراه است. شاید فکر کنید که تنها در زمان احساس ناراحتی و بیماری باید به پزشک مراجعه کنید؛ اما باید بگوییم که این تفکر اشتباه است و شما باید چکاپ‌های دوره‌ای را انجام دهید. اگر هنوز هم علاقه‌ای به انجام چکاپ‌های دوره‌ای ندارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان صحبت کنیم.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش چکاپ کامل سالمندان و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

مزایای چکاپ کامل سالمندان چیست؟

معاینات و غربالگری‌های پیشگیرانه برای هر سنی مناسب هستند. با افزایش سن احتمال ابتلاء به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، سرطان و آرتریت افزایش می‌یابد. در برخی از این شرایط تا زمانی که به مراحل حاد بیماری نرسیده باشید، متوجه هیچ علائمی نخواهید شد. معاینه سالانه به پزشک شما فرصتی می‌دهد که این مشکلات را زودتر پیدا کرده و درمان را شروع کند.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان می‌پردازیم:

درمی‌یابید که آیا در معرض خطر بیماری هستید

در طول معاینه، پزشک در می‌یابد که آیا به بیماری خاصی مبتلءا شده‌اید یا در خطر ابتلاء به بیماری قرار دارید یا خیر. بررسی سابقه سلامت خانواده شما می‌تواند خطرات بیماری‌های ارثی، مانند سرطان یا دیابت را مشخص کند؛ بنابراین می‌توانید غربالگری‌های لازم را برای تشخیص زودهنگام انجام دهید.

همچنین پزشک شما در مورد رژیم غذایی، تناسب اندام، خواب و عادات استرس شما سؤال خواهد کرد. اگر سبک زندگی سالمی نداشته باشید، دستورالعمل‌های مربوطه در این زمینه‌ها را دریافت خواهید کرد. اگر بیش از حد سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌های الکلی می‌نوشید، پزشک توصیه‌هایی را برای ترک سیگار به شما ارائه خواهد داد.

کنترل بیشتری بر شرایط مزمن خواهید داشت

یکی دیگر از موارد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان، کنترل بیشتر بر شرایط مزمن است. مشکلات سلامتی مانند دیابت، بیماری قلبی، آرتریت و آسم نیاز به مراقبت منظم دارند. پزشک در هر ویزیت بررسی می‌کند که آیا این مشکلات تحت کنترل هستند یا خیر. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند تغییراتی را در رژیم غذایی یا داروی شما ایجاد کند.

می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید

پیشگیری بهتر از درمان است و با توجه به اینکه هزینه درمان برخی بیمار‌ی‌ها بسیار بالا است، انجام معاینات منظم به‌عنوان اولین خط دفاعی شما تضمین می‌کند که در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد. بدین ترتیب، صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان یکی دیگر از موارد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان است. شما تنها باید هزینه معاینات منظم را بپردازید؛ نیازی نیست نگران درمان‌های پرهزینه یا جراحی باشید.

به شما کمک می‌کند در مورد سلامتی خود احساس خوبی داشته باشید

احساس آرامش با اطمینان از سلامت بدن خود یکی دیگر از موارد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان است. با افزایش سن، نگرانی از وضعیت سلامتی یک امر طبیعی است. با انجام چکاپ دوره‌ای شما از وضعیت سلامت خود و اعضای خانواده‌تان مطمئن خواهید شد.

مزایای چکاپ کامل سالمندان چیست؟

چکاپ کامل سالمندان شامل چه معایناتی می‌شود؟

هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید، معمولاً با پرسیدن چند سؤال برای ارزیابی وضعیت فعلی سلامتی شما یا عضو خانواده‌تان، از جمله سابقه خانوادگی، استفاده از سیگار، الکل یا مواد مخدر و…، معاینه را شروع می‌کند. سپس پزشک به سراغ معاینه فیزیکی می‌رود و وضعیت جسمی و علائم مربوط به بیماری‌های مختلف را بررسی می‌کند.

پزشک ممکن است شرایط زیر را بررسی کند:

 • ضربان قلب و تنفس فرد
 • دهان، بینی و گوش‌ها
 • نبض
 • ضایعات یا بثورات یا سایر علائم فیزیکی روی پوست
 • فشار خون
 • قد و وزن

پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری نیز انجام دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • غربالگری کلسترول: کلسترول بالا می‌تواند یک عامل خطر برای مشکلات مختلف مانند بیماری قلبی باشد. به همین دلیل، با غربالگری کلسترول در سنین بالا می‌توان از بروز برخی بیماری‌های مزمن جلوگیری کرد.
 • غربالگری دیابت: پزشک سطح قند خون فرد را بررسی می‌کند تا در یابد که آیا فرد دیابت (پیش دیابت، نوع ۱، نوع ۲ یا حتی دیابت بارداری) دارد یا خیر.
 • آزمایش خون پنهان مدفوع: از نمونه مدفوع برای بررسی علائم خون در مدفوع استفاده می‌شود. حضور خون غیرعادی در مدفوع معمولاً یک علامت هشداردهنده سرطان کولورکتال است.
 • کولونوسکوپی: این آزمایش شامل استفاده از کولونوسکوپی (یک لوله بلند، نازک و منعطف به اندازه عرض انگشت است که در انتهای آن یک چراغ کوچک و دوربین قرار دارد) است. این آزمایش برای بررسی طول روده بزرگ استفاده می‌شود و پزشک می‌تواند ناهنجاری‌های روده بزرگ را بررسی کند.
 • ماموگرافی: ماموگرافی برای بانوان انجام می‌شود. از این آزمایش برای بررسی علائم ناهنجاری در پستان، مانند علائم اولیه سرطان سینه استفاده می‌شود.
 • آزمایش پاپ اسمیر در زنان: تست پاپ اسمیر (Papanicolaou Test) یک روش غربالگری است که بررسی می‌کند آیا ناهنجاری‌هایی در دهانه رحم (قسمت پایینی رحم که به واژن می‌رسد) وجود دارد یا خیر و معمولا همزمان با آزمایش HPV انجام می شود.
 • معاینه پروستات در مردان: این آزمایش برای مردان است که طی آن، پزشک بزرگ‌شدن پروستات را بررسی می‌کند که ممکن است نشانه سرطان پروستات یا برخی مشکلات دیگر باشد.
 • آزمایش هورمونی: بررسی طیف وسیعی از هورمون های مردان و زنان مخصوصا ارزیابی غده تیروئید، هورمون ایریسین، وازوپرسین، اندورفین و استروژن.

ممکن است مدت زمان کوتاهی طول بکشد تا نتایج برخی از این آزمایش‌ها مشخص شود. پزشک پس از مشخص‌شدن نتایج آزمایش‌ها، به شما می‌گوید که مشکلی ندارید یا باید برای تشخیص دقیق‌تر، آزمایش‌های دیگری انجام دهید. در صورت لزوم، پزشک برخی نکات بهداشتی را برای حفظ سلامت فعلی شما بیان کرده یا در صورت نیاز، تغییراتی را در روال درمان یا دارویی فعلی شما ایجاد می‌کند.

هنگامی که به خانه رسیدید، کمی وقت بگذارید و آنچه را که پزشک در مورد شما یا عضو خانواده‌تان گفته است را مرور کنید. اگر دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید فوراً انجام داد، باید آنها را در اولویت قرار دهید.

چکاپ کامل سالمندان شامل چه معایناتی می‌شود؟

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان آموختیم

در این مقاله سعی کردیم در مورد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان صحبت کنیم. دریافتیم که اطلاع به موقع از بیماری‌ها و کنترل بیشتر روی شرایط مزمن از جمله موارد اهمیت و دلایل چکاپ کامل سالمندان است. با افزایش سن بهتر است که چکاپ‌های دوره‌ای را در آزمایشگاه و یا مراکز درمانی انجام دهید تا از مشکلات نهفته مطلع شوید و خیلی زود درمان را شروع کنید.

 • منابع:

https://www.webmd.com/healthy-aging/annual-checkups-seniors-importance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش