آزمایش خون کودکان برای چیست؟

آزمایش خون کودکان برای چیست؟

آزمایش خون برای درک عملکرد اعضای بدن بسیار مهم است. فرقی ندارد که آزمایش خون کودکان برای رسیدگی به سلامت عمومی انجام شود یا برای جلوگیری از بیماری‌های جدی؛ چندین آزمایش خون مهم برای بچه ها وجود دارد که به‌عنوان ابزار تشخیصی بسیار مهمی عمل می‌کنند.

اگرچه بچه‌ها دارای سیستم ایمنی قوی هستند؛ اما مستعد ابتلاء به عفونت‌ها و اختلالات مختلف می‌باشند و باید مراقب آن‌ها بود. گاهی اوقات آزمایش خون برای تشخیص هر گونه اختلال مادرزادی و ارثی مفید تلقی می‌شود. به همین دلیل، انجام آزمایش خون کودکان بسیار مهم است و اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت سلامت کودکان به ما ارائه دهد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش خون و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

چرا آزمایش خون کودکان مهم است؟

مشکلات سلامتی مختلفی وجود دارد که معمولاً با معاینه فیزیکی عمومی تشخیص داده نمی‌شوند. این مشکلات را می‌توان به کمک آزمایش خون تشخیص داد.

در این قسمت به معرفی برخی دلایل مهم انجام آزمایش خون کودکان می‌پردازیم:

  1. بررسی هرگونه ناهنجاری.
  2. بررسی مواد شیمیایی که باعث ایجاد آلرژی می‌شوند.
  3. تعیین گروه خونی کودک برای سوابق پزشکی آینده.
  4. بررسی قند خون کودک اگر خانواده دارای سابقه دیابت هستند یا اگر می‌خواهید دیابت نوع ۱ را در کودکان کنترل کنید.
  5. اندازه‌گیری سطوح مواد دفعی مختلف مانند اوره برای ارزیابی عملکرد کلیه
  6. آزمایش الکترولیت‌ها
  7. آزمایش آنزیم‌ها مثل آزمایش ژنتیک بیوشیمیایی (DNA)
  8. غربالگری برای هرگونه عفونت فعال

چرا آزمایش خون کودکان مهم است؟

انواع رایج آزمایش خون کودکان

تعدادی از رایج‌ترین آزمایش‌های خون برای کودکان عبارتند از:

CBC با DIFF

شمارش کامل خون با DIFF یا CBC با DIFF، سلول‌های خون را اندازه‌گیری و شمارش می‌کند. این آزمایش اجزای مختلف خون از جمله گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و سطح هموگلوبین و هماتوکریت را ارزیابی می‌کند. همچنین ۵ نوع خاص از گلبول‌های سفید خون را شمارش می‌کند. این آزمایش می‌تواند به تشخیص کم خونی، عفونت، التهاب، اختلالات خونریزی و برخی شرایط مزمن کمک کند.

CBC بدون DIFF

شمارش کامل خون بدون DIFF (CBC بدون Diff) تعداد کل اجزای خون را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش شامل هموگلوبین، هماتوکریت، گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و تعداد پلاکت است. همچنین این آزمایش می‌تواند به تشخیص کم‌خونی، عفونت‌ها و اختلالات خونی کمک کرده و بر این شرایط و پاسخ بدن به درمان‌ نظارت کند.

COMP METAB PANEL

آزمایش CMP مواد شیمیایی و مواد مختلف موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. CMP شامل آزمایش‌هایی برای سطوح گلوکز خون، تعادل الکترولیت، نشانگرهای عملکرد کلیه، آنزیم‌های کبدی و پروتئین‌ها است. همچنین سطح کلسیم و سایر عناصر مهم خون را ارزیابی می‌کند. این آزمایش برای تشخیص و پایش دیابت، بیماری‌های کبد و کلیه، عدم تعادل الکترولیت‌ها و اختلالات متابولیک مفید است.

پنل لیپیدی

پانل لیپیدی یکی از مهم‌ترین آزمایش خون کودکان است و سطح کلسترول و سایر اجزای چربی خون را اندازه‌گیری می‌کند. این پانل معمولاً کلسترول تام، کلسترول LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم)، کلسترول HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) و تری گلیسیرید را اندازه‌گیری می‌کند. افزایش سطح کلسترول LDL و تری گلیسیرید، همراه با HDL، می‌تواند خطر ابتلاء به بیماری قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد. نتایج یک پانل چربی به پایش سلامت قلب و عروق و تعیین مداخلات مناسب کمک می‌کند.

هموگلوبین A1c W/eAG

هموگلوبین A1c (HbA1c) با میانگین گلوکز تخمینی (eAG)، میانگین سطح قند خون را در یک دوره دو تا سه ماهه ارزیابی می‌کند. سطح HbA1c اطلاعات ارزشمندی در مورد میزان کنترل قند خون در طول زمان ارائه می‌دهد. سطوح بالاتر HbA1c نشان‌دهنده عدم کنترل صحیح گلوکز و افزایش خطر عوارض مرتبط با دیابت است. eAG میانگین تخمینی سطوح گلوکز را ارائه می‌دهد. این آزمایش در نظارت و مدیریت دیابت مهم است.

هورمون تحریک‌کننده تیروئید

یکی دیگر از آزمایش هورمونی خون کودکان، تست هورمون محرک تیروئید (TSH) است که عملکرد غده تیروئید را ارزیابی می‌کند. غده تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که متابولیسم، سطح انرژی و سایر عملکردهای بدن را تنظیم می‌کنند. TSH تیروئید را برای تولید هورمون‌های تیروئید تحریک می‌کند. سطح غیرطبیعی TSH ممکن است نشان‌دهنده تیروئید کم‌کار (کم‌کاری تیروئید) باشد که در آن تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند یا تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) که در آن تیروئید هورمون‌های زیادی تولید می‌کند.

TSH با رفلکس FT4

TSH با رفلکس FT4 عملکرد تیروئید را به شیوه‌ای جامع‌تر ارزیابی می‌کند. این آزمایش سطح هورمون محرک تیروئید (TSH) و تیروکسین آزاد (FT4) را در خون اندازه‌گیری می‌کند. FT4 نوعی هورمون تیروئید است که آزادانه در جریان خون گردش می‌کند. بخش رفلکس آزمایش به این معنی است که وقتی نتایج TSH خارج از محدوده طبیعی باشد، آزمایش به‌طور خودکار سطح FT4 را اندازه‌گیری می‌کند. سطح غیرطبیعی TSH اغلب نشان‌دهنده مشکل تیروئید است و اندازه‌گیری FT4 اطلاعات بیشتری در مورد سطح واقعی هورمون تیروئید در خون ارائه می‌دهد.

ویتامین D،25-OH

آزمایش ویتامین D،25-OH که به‌عنوان آزمایش 25 هیدروکسی ویتامین D نیز شناخته می‌شود، شکل اصلی گردش خون ویتامین D را در خون اندازه‌گیری می‌کند. ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عملکرد کلی سیستم ایمنی ضروری است. این آزمایش برای ارزیابی کمبود ویتامین D مهم است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله استخوان‌های ضعیف (پوکی استخوان)، ضعف عضلانی و افزایش خطر عفونت شود.

فریتین

آزمایش فریتین سطح فریتین را در بدن اندازه‌گیری می‌کند. فریتین پروتئینی است که آهن را ذخیره می‌کند. سطوح پایین فریتین می‌تواند نشان‌دهنده کم خونی فقر آهن (وضعیتی که در آن بدن برای تولید گلبول‌های قرمز، آهن کافی ندارد) باشد. سطوح بالای فریتین ممکن است نشان‌دهنده میزان بیش از حد آهن یا شرایط پزشکی خاصی مانند هموکروماتوز باشد که در آن، میزان بسیار زیادی آهن به بدن جذب می‌شود.

انواع رایج آزمایش خون کودکان

T4

تست Free T4 سطح تیروکسین آزاد (T4) را در جریان خون اندازه‌گیری می‌کند. T4 یکی از دو هورمون اصلی تولیدشده توسط غده تیروئید است و نقش حیاتی در تنظیم متابولیسم، سطح انرژی و سایر عملکردهای بدن ایفا می‌کند. نظارت بر سطوح T4 آزاد برای ارزیابی عملکرد تیروئید و تشخیص اختلالات تیروئید، مانند کم‌کاری تیروئید (تیروئید کم‌کار) یا پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) بسیار مهم است.

ALT

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) سطح ALT را در جریان خون اندازه‌گیری می‌کند که می‌تواند به‌عنوان یک علامت هشدار اولیه از مشکلات کبدی باشد. هنگامی که سلول‌های کبد آسیب دیده یا ملتهب می‌شوند، ALT در جریان خون آزاد می‌شود. تست ALT معمولاً برای تشخیص بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت و بیماری کبد چرب و نظارت بر پیشرفت و اثربخشی درمان‌ها استفاده می‌شود.

نکته: در کودکان، زگیل تناسلی می تواند از مادر دارای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا سایر مراقبین آلوده به ویروس HPV به نوزاد منتقل گردد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آنچه در مقاله آزمایش خون کودکان برای چیست آموختیم

کودکان سیستم ایمنی قوی دارند؛ اما ممکن است به برخی عفونت‌ها و بیماری‌های خاص مبتلا شوند. برای تشخیص این بیماری‌ها می‌توان از آزمایش خون کودکان استفاده کرد. با انجام آزمایش خون در آزمایشگاه و آزمایش در منزل، پزشک درمی‌یابد که آیا کودک به بیماری خاصی مبتلاء است یا خیر. بدین ترتیب، آزمایش خون کودکان از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت سلامتی کودک باشد.

  • منابع:

https://www.cancer.ie/cancer-information-and-support/childrens-cancer/what-happens-after-diagnosis/childrens-cancer-tests/blood-tests-for-children

https://www.hnl.com/resources/blog/why-blood-tests-are-important-for-children-top-tests-explained

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش