آزمایش ناباروری مردان (تست‌های تشخیصی مردان نابارور)

آزمایش ناباروری مردان

منظور از ناباروری مردان، عدم توانایی فرزندآوری بعد از یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از محافظ است. ناباروری می تواند در هر دو جنس زن و مرد رخ دهد و در حدود 15 درصد از زوج ها در سراسر جهان دیده می شود. ناباروری مردان به دلیل کاهش تعداد، کیفیت یا حرکت اسپرم ها یا انسداد مجاری اسپرم ایجاد می شود که در آزمایش اسپرم مردان قابل بررسی است. همچنین تست ناباروری مردان میتواند عوامل مختلفی که در ناباروری مردان نقش دارند را بررسی میکند. برای مثال، با آزمایش ناباروری مردان بیماری ها، عفونت ها، مشکلات هورمونی، نقص های ژنتیکی، سبک زندگی و عوامل محیطی قابل بررسی هستند.

برخی از این عوامل قابل درمان هستند و با روش های مختلفی می توان به بهبود باروری مردان کمک کرد. یکی از روش های مهم برای تشخیص و درمان ناباروری مردان، انجام آزمایش ناباروری در مردان است.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست‌های تشخیصی برای مردان نابارور و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

آزمایش ناباروری مردان چیست؟

آزمایش های تشخیص ناباروری مردان (infertility tests in men) به مجموعه ای از روش های تشخیصی گفته می شود که برای بررسی علل و عوامل موثر بر کاهش باروری مردان انجام می شوند. آزمایش‌ های تشخیص ناباروری در مردان می توانند شامل معاینات فیزیکی، تست های آزمایشگاهی، تصویربرداری و ژنتیک باشند.

هدف از انجام آزمایش باروری برای مردان این است که وضعیت تولید، حرکت و کیفیت اسپرم ها، ساختار و عملکرد بیضه ها، مجاری اسپرم، غدد هورمونی و سایر عوامل مرتبط با باروری مردان را مورد ارزیابی قرار دهند.

بر اساس جواب آزمایش ناباروری مردانه، پزشک می تواند روش های درمانی مناسب را برای بهبود وضعیت باروری مردان پیشنهاد کند.

ناباروری مردانه امروزه به یکی از مشکلات اصلی زوجین در سراسر دنیا تبدیل شده است که یکی از علل بزرگ آن از نظر پزشکان و متخصصین، عدم داشتن سبک زندگی سالم، مواد غذایی غنی و امواج مختلف رادیویی و… شناخته میشود.

خوشبختانه امروزه به دلیل افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت بالای آزمایش تشخیص ناباروری مردان، تعداد متقاضیان این آزمایش افزایش یافته و افراد بیشتری  با استفاده از آن به دنبال پیشگیری از این مشکل می باشند.

تست باروری مردان قبل از ازدواج

آزمایش باروری مردان قبل از ازدواج یکی از روش های پیشگیری از مشکلات باروری در آینده است. این آزمایش به زوج ها کمک می کند تا علل و عوامل موثر بر کاهش باروری مردان را شناسایی و در صورت لزوم اقدامات درمانی مناسب را انجام دهند.

برخی از این علل می توانند شامل بیماری های خونی، عفونت های مقاربتی، نقص های ژنتیکی، اختلالات هورمونی، انسداد مجاری اسپرم، انزال معکوس، واریکوسل، کیست، تومور و سایر مشکلات ساختاری یا عملکردی باشند.

انجام این آزمایش قبل از ازدواج می تواند از بروز مشکلات ژنتیکی در فرزندان، ابتلا به بیماری های مقاربتی، افزایش خطر سقط جنین، نیاز به روش های لقاح مصنوعی و سایر مشکلات روحی و جسمی جلوگیری کند.

بنابراین، توصیه می شود که زوج هایی که قصد ازدواج دارند، حتما تست های تشخیصی برای مردان نابارور را انجام دهند و در صورت نیاز، از مشاوره و درمان پزشکان متخصص استفاده کنند.

آزمایش ناباروری مردان چگونه است؟

آزمایش ناباروری مردان یک فرآیند چند مرحله ای است که برای تشخیص علل و عوامل موثر بر کاهش باروری مردان انجام می شود. این آزمایش شامل معاینات فیزیکی، آزمایش های آزمایشگاهی، تصویربرداری و ژنتیک است.

 هر یک از انواع آزمایش ناباروری مردان می توانند اطلاعات مفیدی درباره وضعیت تولید، حرکت و کیفیت اسپرم ها، ساختار و عملکرد بیضه ها، مجاری اسپرم، غدد هورمونی و سایر عوامل مرتبط با باروری مردان ارائه دهند. در ادامه به معرفی و توضیح نحوه آزمایش ناباروری مردان می پردازیم.

* معاینات اولیه ناباروری مردان

معاینات اولیه برای آزمایش ناباروری مردان شامل مشاوره برای بررسی سوابق پزشکی فرد و معاینه فیزیکی است. در مشاوره، پزشک از سابقه بیماری، سبک زندگی، عادات جنسی، مصرف داروها و مکمل ها، مشکلات جنسی و سایر موارد مرتبط با سلامت باروری مرد سؤال می کند.

در معاینه فیزیکی، پزشک با معاینه دستگاه تناسلی، بیضه ها، پروستات و سایر اعضای مربوطه، می تواند برخی از مشکلات ساختاری یا عملکردی را تشخیص دهد. مثلاً واریکوسل، التهاب، تومور، آسیب، انسداد یا سایر ناهنجاری ها.

* تصویر برداری در آزمایش ناباروری مردان

تست های تصویربرداری برای آزمایش ناباروری مردان شامل روش هایی است که با استفاده از امواج صوتی، اشعه ایکس یا سایر فناوری ها، تصاویری از دستگاه تناسلی، بیضه ها، مجاری اسپرم و سایر اعضای مربوطه تهیه می کنند.

این تست ها می توانند برای تشخیص انسداد، التهاب، تومور، آسیب، نقص ساختاری یا عملکردی یا سایر مشکلات موثر بر باروری مردان مفید باشند. برخی از این تست ها عبارتند از:

 • سونوگرافی بیضه: این تست با استفاده از امواج فراصوت، تصاویری از بیضه ها و مجاری اسپرم ایجاد می کند. این تست می تواند برای شناسایی واریکوسل، بیضه نزول نکرده، کیست، تومور، آسیب، التهاب یا سایر ناهنجاری ها مفید باشد.
 • سونوگرافی مقعدی: این تست با استفاده از امواج فراصوت، تصاویری از پروستات و بافت های اطراف آن ایجاد می کند. این تست می تواند برای شناسایی انسداد، التهاب، تومور، آسیب یا سایر مشکلات در پروستات و مجاری اسپرم مفید باشد.
 • سیستوسکوپی: این تست با استفاده از یک لوله توخالی مجهز به لنز، تصاویری از مثانه، پروستات و مجاری ادرار ایجاد می کند. این تست می تواند برای شناسایی و درمان انسداد، انزال معکوس، عفونت یا سایر مشکلات در این اعضا مفید باشد.
 • وازوگرافی: این تست با استفاده از اشعه ایکس و یک رنگ مخصوص، تصاویری از رگ وابران و بیضه ها ایجاد می کند. این تست می تواند برای شناسایی و درمان انسداد در مجاری اسپرم مفید باشد.

* آزمایش خون برای ناباروری مردان

آزمایش خون ناباروری مردان یکی از روش های تشخیصی است که برای اندازه گیری سطح هورمون های مرتبط با تولید و کیفیت اسپرم انجام می شود. این آزمایش شامل چندین مورد است که به شرح زیر است:

 • هورمون تستوسترون: این هورمون اصلی مردانه است که در بیضه ها و بخشی از غده بوقی تولید می شود. این هورمون در تولید اسپرم، رشد عضلات، توزیع مو، صدا و سایر ویژگی های جنسی مردان نقش دارد. سطح کم یا زیاد این هورمون می تواند منجر به کاهش باروری، اختلالات جنسی، افسردگی، کاهش استخوان و سایر مشکلات شود.
 • هورمون محرک فولیکول یا (FSH): این هورمون در غده هیپوفیز تولید می شود و در تحریک رشد و بلوغ فولیکول های تخمدانی در زنان و تولید اسپرم در مردان نقش دارد. سطح کم یا زیاد این هورمون می تواند نشان دهنده اختلالات در غده هیپوفیز، بیضه ها، تخمدان ها یا سایر عوامل مرتبط با باروری باشد.
 • هورمون لوتئینیزان یا (LH): این هورمون نیز در غده هیپوفیز تولید می شود و در تحریک تخلیه تخمک در زنان و تولید تستوسترون در مردان نقش دارد. سطح کم یا زیاد این هورمون می تواند نشان دهنده اختلالات در غده هیپوفیز، بیضه ها، تخمدان ها یا سایر عوامل مرتبط با باروری باشد.

برای انجام این آزمایش، نمونه خون از مرد گرفته می شود و در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. این آزمایش معمولاً صبح انجام می شود و برای گرفتن نتیجه دقیق، باید از مصرف داروها، مکمل ها، الکل، سیگار و سایر عوامل مؤثر بر سطح هورمون ها خودداری کرد.

بیوپسی بیضه در آزمایش ناباروری مردان

بیوپسی بیضه یک روش جراحی است که در آن نمونه ای از بافت بیضه گرفته می شود و تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد. این روش برای تشخیص علل تولید ناکافی یا عدم تولید اسپرم، انسداد مجاری اسپرم یا سایر مشکلات بافتی بیضه ها مفید است. این روش معمولاً زمانی انجام می شود که آزمایش های دیگر نتایج قطعی نداشته باشند یا برای جمع آوری اسپرم برای روش های لقاح مصنوعی.

برای انجام این روش، مرد باید از مصرف داروهای خون رقیق کننده، الکل، سیگار و سایر عوامل مؤثر بر خونریزی خودداری کند. پزشک با استفاده از بی حسی موضعی یا کلی، ناحیه بیضه را بی حس می کند و با استفاده از یک سوزن یا یک برش کوچک، نمونه ای از بافت بیضه را جدا می کند. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد. پس از انجام بیوپسی، مرد باید از فعالیت های سنگین و رابطه جنسی خودداری کند تا زخم خوب شود.

* آزمایش اسپرم مردان چیست؟

آزمایش اسپرم ناباروری از مهم ترین تست هایی است که در تست نابارورپی مردان گرفته میشود. سوالات بسیاری درباره این آزمایش وجود دارد، از جمله اینکه:

 • آزمایش اسپرم مردان برای چیست؟
 • آزمایش اسپرم در مردان به چه صورت است؟
 • آزمایش اسپرم مردان چگونه گرفته میشود؟

آزمایش اسپرم مردان برای بارداری یک روش تشخیصی است که برای ارزیابی کمیت و کیفیت اسپرم ها و مایع منی مردان انجام می شود. آزمایش اسپرم برای مردان می تواند علل و عوامل موثر بر کاهش باروری مردان را شناسایی کند.

برخی از موارد مربوط به آزمایش اسپرم شامل موارد زیر می باشند:

 • حجم مایع منی: این مورد نشان می دهد که چقدر مایع منی در هر انزال تولید می شود. حجم کم یا زیاد مایع منی می تواند نشان دهنده انسداد، عفونت، اختلالات هورمونی یا سایر مشکلات باشد.
 • تعداد کل اسپرم: نشان می دهد که چقدر اسپرم در کل نمونه مایع منی وجود دارد. تعداد کم یا زیاد اسپرم می تواند نشان دهنده اختلالات در تولید، حرکت یا کیفیت اسپرم ها باشد.
 • تعداد اسپرم در هر میلی لیتر منی: این مورد نشان می دهد که چقدر اسپرم در هر واحد حجمی مایع منی وجود دارد. این مورد می تواند برای محاسبه تعداد کل اسپرم مورد استفاده قرار گیرد.
 • میزان اسپرم های در حال حرکت: در این مورد مشخص میشود که چه درصدی از اسپرم ها قادر به حرکت به سمت تخمک هستند. این مورد می تواند برای ارزیابی توانایی اسپرم ها در تخصیب تخمک مفید باشد.
 • میزان اسپرم های با شکل طبیعی: این مورد برای این است که بفهمیم که چه درصدی از اسپرم ها دارای ساختار طبیعی و سالم هستند. این مورد می تواند برای ارزیابی کیفیت اسپرم ها مفید باشد.

– آزمایش اسپرم مردان چگونه است؟

در رابطه با اینکه آزمایش اسپرم در مردان چگونه است باید گفت برای انجام این آزمایش، مرد باید نمونه مایع منی را در یک ظرف استریل تهیه کند. این نمونه باید طی یک ساعت پس از جمع آوری، به آزمایشگاه فرستاده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

برای گرفتن نتیجه دقیق، باید از مصرف داروها، مکمل ها، الکل، سیگار و سایر عوامل مؤثر بر سطح اسپرم خودداری کرد. همچنین باید دو تا هفت روز قبل از آزمایش از انزال خودداری نمود. برای اطمینان از نتیجه آزمایش اسپرم نرمال مرد، باید این آزمایش را دو بار در دو روز متفاوت با فاصله بیش از دو ماه انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش