آزمایش ناباروری زنان (تست‌های تشخیصی ناباروری در زنان)

آزمایش ناباروری زنان

ناباروری زنان یکی از مشکلات رایج و پیچیده است که می‌تواند تأثیر منفی بر روی کیفیت زندگی، روابط زناشویی و سلامت روانی آن‌ها داشته باشد. ناباروری به معنی عدم توانایی زن برای باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی منظم و بدون محافظت است. بر اساس آمارهای جهانی، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوج‌ها با مشکل ناباروری روبرو هستند. اما علم پزشکی موفق شده با استفاده از آزمایش ناباروری زنان، بسیار از بانوان که این مشکل را دارند مطلع کند. به علاوه، تست ناباروری زنان به پیشگیری ناباروری زنان و درمان آن هم کمک میکند.

علل ناباروری زنان می‌تواند متعدد و متنوع باشد، از جمله اختلالات هورمونی، بیماری‌های رحم و لوله‌های فالوپ، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، اندومتریوز، عوامل ژنتیکی و… میتوانند روی این موضوع اثرگذار باشند.

آزمایش تشخیص ناباروری زنان امروزه یکی از بهترین راه‌های علمی پزشکی برای بانوانی است که به این مشکل دچار هستند تا با استفاده از نتیجه آزمایشات نازایی زنان، این مشکل را تا حد زیادی پیشگیری و درمان کنند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش‌های ناباروری زنان و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

در این مقاله بیشتر به معرفی آزمایش‌های ناباروری زنان می‌پردازیم.

ناباروری زنان چیست؟

ناباروری زنان به ناتوانی یک زن در باردار شدن یا حفظ بارداری گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل اختلالات در تولید یا حرکت تخمک، لوله‌های فالوپ، رحم، دهانه رحم، هورمون‌ها یا سیستم ایمنی رخ دهد. ناباروری زنان می‌تواند موقت یا دائمی باشد و ممکن است تنها در یک رابطه جنسی یا در همه روابط جنسی اتفاق بیفتد.

ناباروری زنان می‌تواند بر اثر عوامل محیطی، ژنتیکی، عفونی، آناتومیکی، فیزیولوژیکی یا رفتاری ایجاد شود. ناباروری زنان یکی از مشکلات رایج در زمینه سلامت باروری است که بر اساس آمارها، حدود ۱۵ درصد زوج‌هایی که تلاش برای باردار شدن دارند، با آن مواجه می‌شوند.

بسیاری از مجلات سلامت و پزشکان سراسر دنیا معتقدند که سبک زندگی ناسالم انسان امروزی از جمله غذاهایی که مواد غذایی کافی را به بدن نمیرسانند و همچنین امواج رادیویی در چند سال اخیر نقش مهمی در افزایش آمار نازایی در بانوان و البته آقایان داشته است.

علائم ناباروری در زنان

ناباروری در زنان به معنای عدم توانایی در باردار شدن یا نگه داشتن بارداری است. این مشکل ممکن است به دلیل اختلالات در سیستم تولید مثل، هورمون‌ها یا سیستم ایمنی باشد.

ناباروری زنان علائم بسیاری دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کند:

·       قاعدگی نامنظم، دردناک، سنگین یا فاقد قاعدگی

یکی از مهم ترین علائم ناباروری زنان است که نشانه‌ای از اختلال در تخمک گذاری، آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سایر مشکلات باشند. این مورد علاوه بر  تست‌های تشخیصی ارزیابی ناباروری در زنان، با استفاده از آزمایش هورمونی نیز قابل بررسی است.

·       تغییرات در پوست، مو، وزن یا توانایی جنسی

 این علائم می‌توانند نشانه‌ای از نوسان هورمونی باشند که می‌تواند تأثیر منفی بر روی باروری داشته باشد.

·       ترشح شیری از سینه‌ها بدون بارداری

 این علامت می‌تواند نشانه‌ای از اختلال در هورمون پرولاکتین باشد که می‌تواند باعث مانع شدن از تخمک گذاری شود. یکی از مواردی که آزمایش ناباروری زنان و پزشک مربوطه آن را در نظر میگیرد نیز همین مورد است.

·       درد هنگام رابطه جنسی

 این علامت می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های التهابی لگن، آندومتریوز، فیبروئید رحمی یا سایر مشکلات باشد.

درصورت داشتن این علائم پیشنهاد میشود از خدمات تست‌های تشخیصی نازایی زنان در آزمایشگاه‌های پزشکی استفاده کرده و از سلامت خود مطمئن شوید.

نازایی زنان از چیست؟

نازایی به معنای عدم توانایی یک زوج برای باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون استفاده از روش‌های جلوگیری است و دانستن اینکه چه چیزهایی باعث عقیم شدن زن میشود برای زوجین بسیار مهم است.

ناباروری ممکن است به دلیل مشکلات در مرد، زن یا هر دو باشد. برای زنان، عوامل مختلفی می‌توانند باعث ناباروری شوند که در ادامه به دو مورد اشاره میکنیم.

قرص هایی که باعث نازایی میشود؟

 برخی از داروها می‌توانند بر تعادل هورمونی، تخمک‌گذاری و باروری زنان تأثیر منفی بگذارند. مثلاً داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، داروهای تیروئید، داروهای ضد صرع، داروهای شیمی‌درمانی می‌توانند باعث کاهش میل جنسی، اختلال در تخمک‌گذاری، کاهش ذخیره تخمدان و کیفیت تخمک شوند.

بنابراین، قبل از مصرف هر دارویی، باید با پزشک مشورت کرد و از عوارض جانبی آن‌ها آگاه شد. همچنین، بعد از قطع دارو، ممکن است زمانی لازم باشد تا بدن به حالت طبیعی خود برگردد و باروری افزایش یابد.

همچنین قرص‌های زیر از جمله مواردی هستند که در افزایش نازایی بانوان موثر هستند:

 • کلوروپرومازین
 • پروکلرپرازین
 • هالوپریدول
 • ریسپریدون
 • متوکلوپرامید
 • برخی داروهای ضد افسردگی از جمله آمیتریپتیلین
 • سرترالین یا فلوکستین

آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود؟

تحقیقات انجام شده نشان میدهد که استفاده از روش‌های طبیعی جلوگیری باعث نازایی نمیشود و استفاده از این روش‌ها عامل ناباروری زنان نیست. اگرچه در صورت وجود احتمال ناباروری در زنان، مصرف برخی داروها مثل قرص‌های اشاره شده می‌تواند این اختلال را تشدید کند.

آزمایش ناباروری زنان چطور انجام میشود؟

آزمایش ناباروری در زنان (Infertility tests in women) یک روش تشخیصی است که به پزشک کمک می‌کند تا علل احتمالی عدم بارداری یا نگه داشتن بارداری را در زنان شناسایی کند. این آزمایش شامل چندین بخش است که هر کدام به بررسی یک جنبه از باروری زنان می‌پردازند. برخی از این بخش‌ها عبارتند از:

·       بررسی سابقه پزشکی و معاینه اولیه

 در این مرحله از آزمایش‌‌های تشخیص ناباروری در زنان، پزشک اطلاعاتی درباره چرخه قاعدگی، سبک زندگی، رابطه جنسی، بیماری‌ها و عمل‌های جراحی، داروهای مصرفی و سایر عوامل مرتبط با باروری را از بیمار می‌پرسد و معاینات زنانه را انجام می‌دهد.

·       آزمایش بررسی سطح هورمون‌ها

در این مرحله، پزشک آزمایش خون را برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌هایی که در تخمک‌گذاری، بارداری و تعادل تیروئید نقش دارند، تجویز می‌کند. این هورمون‌ها شامل FSH، LH، پرولاکتین، پروژسترون، تستوسترون، تیروئید، انتی‌مولرین و اینهیبین B هستند.

·       آزمون چالش تحمل کلومیفن سیترات

 آزمایش بررسی ذخیره تخمدان یکی از روش‌های ارزیابی ذخایر تخمدان است که در آن پزشک قرص کلومیفن ‌سیترات را برای تحریک تخمک‌گذاری تجویز می‌کند و سپس سطح هورمون‌های FSH و استرادیول را در روزهای مختلف چرخه قاعدگی اندازه‌گیری می‌کند.

·       تصویربرداری و آزمایش‌های دیگر

 در این مرحله از تشخیص آزمایشگاهی ناباروری در زنان، پزشک از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، سونوهیستروگرافی، هیستروسالپنگوگرافی و هیستروسکوپی برای بررسی ساختار و عملکرد رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ استفاده می‌کند. همچنین ممکن است آزمایش بعد از نزدیکی یا PCT را برای ارزیابی توانایی اسپرم‌ها در رسیدن به تخمک انجام دهد.

ناباروری چیست؟ (مفهوم ناباروری)

هزینه آزمایش ناباروری زنان

آزمایش ناباروری زنان شامل مجموعه‌ای از آزمایش‌های خون، ادرار، ترشحات واژن، بافت رحم و تصویربرداری از ارگان‌های تولید مثل است که به تشخیص علت یا علل ناباروری در زنان کمک می‌کند.

 قیمت آزمایش ناباروری زنان بستگی به نوع، تعداد و محل انجام آن‌ها دارد. هزینه آزمایش ناباروری زنان ممکن است از صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متفاوت باشد.

برخی از عواملی که بر هزینه آزمایش ناباروری زنان تأثیر دارند عبارتند از:

 • تعداد تست‌هایی که در این آزمایش انجام می‌شود؛ برخی از زنان ممکن است نیاز به انجام تمام موارد تست نازایی زنان داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط نیاز به انجام چند آزمایش خاص داشته باشند. بنابراین، هزینه آزمایش ناباروری زنان با توجه به نیاز و شرایط هر زن متفاوت است.
 • استفاده از خدمات بیمه؛ بسته به نوع تعرفه و شرکت بیمه، ممکن است بخشی یا کل هزینه آزمایش ناباروری زنان توسط بیمه پرداخت شود. برای اطلاع از پوشش بیمه‌ای خود، باید با شرکت بیمه تماس بگیرید و از شرایط و مدارک لازم برای استفاده از خدمات بیمه بپرسید.
 • محل انجام آزمایش؛ هزینه آزمایش ناباروری زنان ممکن است در شهرها، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مطب‌های مختلف متفاوت باشد. برای انتخاب محل مناسب برای انجام آزمایش، باید با توجه به کیفیت، قیمت، موقعیت جغرافیایی و امکانات موجود انتخاب کنید.
4 نفر نظرات خود را با ما در مورد آزمایش ناباروری زنان (تست‌های تشخیصی ناباروری در زنان) در میان گذاشته‌اند.
 • رویا اکبری, 6 آذر, 1402 @ 1:59 ب.ظ پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات کاملتون، ببخشید توی صفحه آزمایش ناباروری زنان نی نی سایت خونده بودم این آزمایش درصد خطای نسبتا بالایی داره، خواستم بدونم درسته؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:44 ق.ظ پاسخ

   سلام رویا جان،

   آزمایش‌های ناباروری زنان ممکنه به دلایل مختلفی انجام بشن که می‌تونه تنوعی از عوامل شامل هورمون‌ها، سلامتی رحم و لوله‌های فالوپ، وضعیت تخمدان و … باشه. هریک از این آزمایش‌ها می‌تونه نتایج دقیق باشه ولی ممکنه در برخی موارد، برخی از نواقص و خطاها وجود داشته باشه.

   آزمایش‌های ناباروری مثل آزمایش‌های دیگه هم احتمال خطا رو دارن. اما این موضوع که آیا یک آزمایش خطای بالایی داره یا نه، وابسته به مواردی مثل دقت آزمایشگاه، تجهیزات مورد استفاده، تجربه تخصصی پزشکان و متخصصان آزمایشگاه و حتی نحوه نگهداری نمونه‌ها می‌شه.

   به طور کلی، تحقیقات نشون داده که برای برخی آزمایشات ناباروری، مثل آزمایشات هورمونی، ممکنه یک درصد خطای قابل توجه وجود داشته باشه. این خطاها می‌تونند ناشی از مسائل فنی، تجهیزات، روش‌های نمونه‌برداری، یا حتی انسانی باشند. بنابراین، همیشه مهمه که مواردی مثل اعتبار آزمایشگاه و نحوه انجام آزمایشات، همواره مورد مراقبت باشند.

   در نهایت، مشورت با یک پزشک یا متخصص برای شناخت دقیق تر در مورد خطاها و دقت آزمایشات ناباروری بسیار مفید خواهد بود. آن‌ها می‌توانند بر اساس شرایط شما و نیازهای درمانی، بهترین روش‌های آزمایشی را پیشنهاد بدند.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

 • یاسمن بدیعی, 6 آذر, 1402 @ 2:00 ب.ظ پاسخ

  ممکنه درباره ناباروری زنان در طب سنتی هم توضیح بدید، من مطالبی که خوندم خیلی روی این تاکید کرده بودن که برای درمان نازایی چه بخوریم. خواستم بدونم این موارد توی تخصص و زنان و نازایی مطرحه؟ اصلا ارزش علمی داره این مطالب؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 8 آذر, 1402 @ 11:47 ق.ظ پاسخ

   سلام یاسمن جان،

   بله قطعا، می‌خوام با شما درمورد نازایی و درمان آن صحبت کنم. ابتدا بگذارید یکم درباره تکنیک‌های سنتی درمان نازایی صحبت کنم. این موضوع در زمینه طب سنتی و طب مکمل بسیار مهم است و به عنوان یک جنبه مهم از پزشکی سنتی به شمار می‌رود.

   – درمان نازایی در طب سنتی
   در طب سنتی چینی و دیگر سیستم‌های طبی سنتی، معمولاً به شیوه‌های مختلفی از جمله ماساژ، آروماتراپی، تغذیه سنتی، رفلکسولوژی و درمان‌های گیاهی برای درمان نازایی پرداخته می‌شود. همچنین این سیستم‌ها بر اهمیت بخشی از سازمان بدن و تعادل آن تأکید دارند، که باور بر این است که این موارد برای بهبود نازایی زنان موثر هستند.

   – توصیه‌های تغذیه‌ای در طب سنتی
   در طب سنتی، توصیه‌های تغذیه‌ای برای درمان نازایی نیز وجود دارد. مثلاً، برخی از مراجع به تغذیه‌ی پراکنده و گرم کننده برای رسیدن به نتایج بهتر در درمان نازایی اشاره می‌کنند.

   – ارزش علمی و تحقیقات
   از دیدگاه علمی و پزشکی مدرن، تحقیقات زیادی در مورد تأثیر تکنیک‌ها و توصیه‌های طب سنتی بر روی نازایی انجام شده است. هر چند که برخی از این تحقیقات نتایج مثبتی را به نمایش گذاشته‌اند، اما همچنان نیازمندیم که به دقت و توجه این مسائل را دنبال کنیم و به عنوان یک بخش از مطالعات بالینی، به تحقیقات بیشتری در این زمینه پرداخته شود.

   – مهم است زمانی که از روش‌های جدید یا تحقیقاتی که متمرکز بر روی طب سنتی هستند استفاده می‌کنید، با یک پزشک یا متخصص مشورت کنید.
   منصوری ، الهی ، زرگری در 1393 در تحقیقی با نام بررسی اثر عصاره غلات گوناگوالا بر باروری موش های نر ناشناس نازایی زنان در بارداری با آسیب تحت جنینی به اثربخشی عصاره غلات گوناگوالا بر باروری زنان پرداخته‌اند.

   از همین جا مشخص است که موضوع نازایی و تأثیر عوامل مختلف بر آن، مورد توجه تحقیقاتی بوده و همواره پژوهش‌های جدید در این زمینه انجام می‌گیرد.

   در نهایت، هر چیزی که ما انجام می‌دهیم برای بهبود وضعیت سلامتی و درمانی خودمان و دیگران می‌تواند تأثیرگذار باشد. اما همیشه مهم است که با حرف‌ها و پیشنهادات یک متخصص در این زمینه همراه باشیم.

   برای کسب اطلاعات بیشتر یا سوالات تخصصی تر از طریق راه های ارتباطی زیر تماس بگیرید:
   ❤️(مشاوره و ثبت تلفنی آزمایش با شماره تلفن 1650 برای استان تهران و شماره تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها)❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش