ناباروری چیست؟ (مفهوم ناباروری)

مفهوم ناباروری

نکات کلیدی که درباره ناباروری باید بدانید:

 • ناباروری یک بیماری از سیستم تولید مثل مرد یا زن است که با عدم توانایی در بارداری پس از ۱۲ ماه یا بیشتر از رابطه جنسی منظم بدون استفاده از وسایل پیشگیری تعریف می شود.
 • ناباروری میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و بر خانواده ها و جوامع آنها تأثیر می گذارد. برآوردها در سراسر جهان نشان می دهد که تقریبا یک نفر از هر شش نفر از کسانی که در سن بارداری هستند، در طول عمر خود با ناباروری روبرو می شوند.
 • در سیستم تولید مثل مرد، ناباروری معمولا به دلیل مشکل در تخلیه منی، عدم وجود یا کمبود اسپرم، یا شکل ناهنجار (مورفولوژی) و حرکت (mobility) اسپرم ایجاد می شود.
 • در سیستم تولید مثل زن، ناباروری ممکن است به دلیل مجموعه ای از ناهنجاری های تخمدان ها، رحم، لوله های فالوپ، و سیستم غدد درون ریز، و غیره ایجاد شود.
 • ناباروری می تواند اولیه یا ثانویه باشد. ناباروری اولیه زمانی است که هیچ بارداری توسط یک فرد به دست نیامده است و ناباروری ثانویه زمانی است که حداقل یک بارداری قبلی به دست آمده است.
 • مراقبت از باروری شامل پیشگیری، تشخیص و درمان ناباروری است. دسترسی برابر و عادلانه به مراقبت از باروری در بیشتر کشورها چالش برانگیز است؛ به ویژه در کشورهایی با درآمد کم تا متوسط. مراقبت از باروری به ندرت در سلامت جهانی ملی اولویت پیدا میکند.

چرا درمان ناباروری از اهمیت بالایی برخوردار است؟

هر انسان حق لذت بردن از بالاترین سطح ممکن سلامت جسمی و روانی را دارد. افراد و زوج ها حق تصمیم گیری در مورد تعداد، زمان و فاصله فرزندان خود را دارند. ناباروری می تواند منجر به عدم تحقق این حقوق بنیادین انسانی شود. بنابراین، رفع ناباروری بخش مهمی از تحقق حق افراد و زوج ها برای تأسیس خانواده است.

انواع مختلفی از افراد، از جمله زوج های دگرجنس گرا یا هتروسکشوال (heterosuxal)، همجنس گرا، افراد سالمند، افرادی فاقد رابطه جنسی هستند و کسانی که دارای برخی از بیماری های پزشکی مانند برخی از زوج های مبتلا به HIV و بازماندگان سرطان هستند، ممکن است نیاز به مدیریت ناباروری و خدمات مراقبت از باروری داشته باشند. عدم برابری و تفاوت در دسترسی به خدمات مراقبت از باروری بر فقرا، مجردان، بی سوادان، بیکاران و سایر جمعیت های محروم، تأثیرات منفی بیشتری می گذارد.

رفع ناباروری می تواند نابرابری جنسیتی را نیز کاهش دهد. اگرچه هم ناباروری زنان و هم ناباروری مردان ممکن است، اما آمارها میگویند زنانی که با مردان رابطه برقرار می کنند، معمولا بیشتر در معرض ناباروری قرار دارند، که این مسئله ممکن است به دلیل ناباروری خودشان یا شریک زندگیشان باشد.

ناباروری تأثیرات منفی اجتماعی قابل توجهی بر زندگی زوج های نابارور و به ویژه بر زنان دارد که اغلب در نتیجه آن، خشونت، طلاق، برچسب زدن اجتماعی، استرس هیجانی، افسردگی، اضطراب و اعتماد به نفس پایین را تجربه خواهند کرد.

همچنین در برخی از جوامع، احساس فشار اجتماعی سنگینی برای اثبات باروری، آن هم در سن پایین وجود دارد که گاها به دلیل ارزش بالای اجتماعی زایمان و فرزندآوری است. در این جوامع، ترس از ناباروری می تواند باعث خودداری زنان و مردان از استفاده از وسایل پیشگیری و حتی محافظتی شود. در چنین شرایطی، مداخلات آموزشی و افزایش آگاهی برای درک کافی از عوامل موثر بر باروری و ناباروری ضروری است.

رفع چالش ها و موانع ناباروری

موجود بودن، در دسترس بودن و کیفیت خدمات رفع ناباروری در بیشتر کشورها چالش برانگیز است. تشخیص و درمان ناباروری، اغلب در سیاست ها و استراتژی های جمعیتی و توسعه ملی اولویت بالایی ندارند و همچنین استراتژی های سلامت باروری نیز به ندرت مورد توجه و تامین مالی قرار میگیرند.

علاوه بر این، کمبود پرسنل آموزش دیده، تجهیزات و زیرساخت های لازم و هزینه های بالای درمان دارویی، موانع اصلی حتی برای کشورهایی هستند که به طور فعال نیازهای افراد نابارور را برآورده می کنند.

در حالی که فناوری های تولید مثل کمکی یا Assisted Reproduction Technologies (ART) از سه دهه پیش در دسترس بوده اند و با بیش از ۵ میلیون کودک که در سراسر جهان با استفاده از این تکنولوژی ها و لقاح آزمایشگاهی (IVF) به دنیا آمده اند، این فناوری ها هنوز در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه در کشورهای کم درآمد و متوسط درآمد (LMIC)، در دسترس نیستند و حتی در صورت دسترسی نیز هزینه‌ های بسیار سنگینی را به خانواده ها تحمیل میکنند که از توانایی مالی آنها خارج است.

سیاست های دولتی می توانند بسیاری از نابرابری ها در دسترسی به مراقبت از باروری ایمن و موثر را کاهش دهند.

برای مقابله موثر با ناباروری، سیاست های سلامت باید به این درک برسند که ناباروری یک بیماری است که می توان آن را اغلب پیشگیری کرد، بنابراین می توان نیاز به درمان های گران قیمت غیر قابل دسترس را کاهش داد.

افزایش آگاهی از باروری در برنامه های آموزشی ملی، ترویج سبک زندگی سالم برای کاهش خطرات رفتاری از جمله پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام عفونت های جنسی، جلوگیری از عوارض سقط جنین ناامن، عفونت پس از زایمان و جراحی شکمی / لگنی، و رفع سموم محیطی مرتبط با ناباروری، مداخلات سیاستی و برنامه ریزی هایی هستند که همه دولت ها می توانند آنها را اجرا کنند.

علاوه بر این، قوانین و سیاست هایی که تولید مثل با استفاده از فناوری های ART را تسهیل می کنند، برای تضمین دسترسی برابر در سطح جهانی و حفظ و ارتقای حقوق بشر تمامی کشورها ضروری است.

پس از اینکه سیاست های کمک به باروری پیاده شدند، اطمینان از اجرا و نظارت بر  کیفیت خدمات به طور مداوم ضروری خواهد بود.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست‌های ناباروری و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 88709970-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب تماس بگیرید.

مسئولیت سازمان بهداشت جهانی WHO درباره ناباروری

WHO می داند که ارائه خدمات باکیفیت برای برنامه ریزی خانواده، از جمله خدمات مراقبت از باروری، یکی از عناصر اصلی سلامت باروری است.

با توجه به اهمیت و تأثیر ناباروری بر کیفیت زندگی و رفاه افراد، WHO متعهد است که با انجام اقدامات زیر، به رفع ناباروری و مراقبت از باروری کمک کند:

 • همکاری با شرکای خود برای انجام تحقیقات جهانی اپیدمیولوژیک و اتیولوژیک در مورد ناباروری
 • مشارکت و تسهیل گفت و گوی سیاسی با کشورهای سراسر جهان برای قرار دادن ناباروری در یک محیط قانونی و سیاستی فعال
 • حمایت از ارائه و تولید اطلاعات در مورد مشکل ناباروری برای اطلاع از تخصیص منابع و ارائه خدمات
 • تهیه راهنمایی هایی در مورد پیشگیری، تشخیص و درمان ناباروری مرد و زن، به عنوان بخشی از استانداردهای جهانی و استانداردهای کیفیت مربوط به مراقبت از باروری
 • بازبینی مداوم و به روز رسانی خدمات اطلاعاتی، از جمله راهنمای آزمایشگاهی WHO برای بررسی و پردازش اسپرم انسانی
 • همکاری با ذی نفعان مربوطه از جمله مراکز آموزشی، وزارتخانه های بهداشت، سازمان های دیگر سازمان ملل متحد، عوامل غیردولتی (NSAs) و سایر شرکای خود برای تقویت تعهد سیاسی، در دسترس بودن و ظرفیت سیستم سلامت برای ارائه مراقبت از باروری در سطح جهانی
 • ارائه حمایت فنی به کشورها برای توسعه یا تقویت اجرای سیاست ها و خدمات باروری ملی
64 نفر نظرات خود را با ما در مورد ناباروری چیست؟ (مفهوم ناباروری) در میان گذاشته‌اند.
 • سیما ربیعی, 12 مرداد, 1402 @ 11:01 ق.ظ پاسخ

  سلام ببخشید مدروکسی پروژسترون باعث جواب آزمایش ناباروری منفی میشود؟

 • نیما خاکی, 12 مرداد, 1402 @ 11:02 ق.ظ پاسخ

  سلام من به ناباروری مشکوک بودم رفتم مرکز ناباروری آزمایش گرفتن ولی تشخیص ندادن، برام زینک تجویز کردن چیکار باید بکنم؟

  • روابط عمومی تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 5:21 ب.ظ پاسخ

   سلام آقای خاکی عزیز، 3 تا 4 ماه دیگر برای بررسی اثر داروها اقدام کنید، همچنین میتوانید برای اطمینان بیشتر در مجموعه تهران لب، از مشاوره ناباروری ژنتیکی استفاده کنید.

 • زیبا کرامتی, 12 مرداد, 1402 @ 11:03 ق.ظ پاسخ

  سلام من 23 سالمه همسرم 31، پریود نامنظم داشتم که رفع شد ولی همچنان مشکل بارداری داریم، خواستم ببینم برای درمان چه روشی پیشنهاد میشه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 5:21 ب.ظ پاسخ

   سلام خانم کرامتی. بهتر است اول آزمایش های دقیق تر انجام شود تا علت ناباروری مشخص شود و سپس با همکاری پزشک و مشاورین، روش درمان تجویز شود.

 • پارسا قدرتی, 12 مرداد, 1402 @ 11:03 ق.ظ پاسخ

  بهترین روش درمان ناباروری درحال حاضر چیه؟

  • روابط عمومی تهران لب, 14 مرداد, 1402 @ 5:21 ب.ظ پاسخ

   آزمایش ناباروری است آقای قدرتی عزیز، تا دلیل ناباروری آقایان و بانوان مشخص شود.

 • علیرضا پایدا, 12 مرداد, 1402 @ 11:03 ق.ظ پاسخ

  من برای مشاوره ناباروری اومده بودم خیلی عالی بود دستتون درد نکنه

 • علی جهان مهر, 31 اردیبهشت, 1403 @ 0:21 ق.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید از طریق آزمایش خون میشه ناباروری منو تشخیص داد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 31 اردیبهشت, 1403 @ 1:03 ق.ظ پاسخ

   سلام علی عزیز
   بله، از طریق آزمایش خون می‌توان ناباروری مردان و زنان رو تشخیص داد و ارزیابی کرد.

 • مرتضی قرباندوست, 31 اردیبهشت, 1403 @ 0:24 ق.ظ پاسخ

  سلام، خوشحالم که مقاله ناباروری رو خوندوم. بسیار مفید و ارزشمند بود. ممنون از مقاله خوبتون.

 • مهناز حامدیان‌فر, 29 خرداد, 1403 @ 2:46 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید برا تشخیص ناباروری چه آزمایشاتی انجام میشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 3:05 ب.ظ پاسخ

   سلام مهناز عزیز
   برا تشخیص ناباروری در زنان آزمایشاتی مثل آزمایش خون، آزمایش AMH و… رو میشه انجام داد. آزمایشاتی مانند آزمایش اسپرموگرام، آزمایش خون و… هم از جمله آزمایشاتی هستن که برا تشخیص نازایی در مردان استفاده میشن.

 • آیلین نیکبخت, 29 خرداد, 1403 @ 2:54 ب.ظ پاسخ

  سلام، من میخواستم ازتون سوالی بپرسم. لیزر کردن میتونه باعث نازایی بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 3:08 ب.ظ پاسخ

   سلام آیلین عزیز
   خیر، در حال حاضر هیچ مدرک علمی معتبری که نشون بده لیزر کردن میتونه باعث ناباروری در زنان یا مردان بشه، وجود نداره.

 • پروانه حق‌شناس, 29 خرداد, 1403 @ 3:30 ب.ظ پاسخ

  سلام، خسته نباشید بهتون میگم. من و همسرم دو دفعه اقدام به بارداری کردیم، ولی متاسفانه بارداری صورت نگرفته. به نظرتون مشکل چیه؟ میشه راهنمایی کنین؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 4:33 ب.ظ پاسخ

   سلام پروانه عزیز
   نمیشه به طور قطعی گفتش که مشکلتون چیه. ناباروری میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. بهترین کار اینه که به یه پزشک مراجعه کنین و آزمایشات لازم رو انجام بدین.

 • سیما تابان, 29 خرداد, 1403 @ 3:31 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید یه خانومه 50 ساله هم میتونه بادار بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 4:36 ب.ظ پاسخ

   سلام سیما عزیز
   بله، بارداری در سن 50 سالگی هم امکان‌پذیره. اما با افزایش سن، باردار شدن و به سرانجام رسوندن بارداری دشوارتر میشه اگه 50 ساله هستین و به دنبال بارداری هستین، مهمه که با یه پزشک یا متخصص باروری صحبت کنین.

 • الهام قریشی, 29 خرداد, 1403 @ 3:40 ب.ظ پاسخ

  سلام، من میخواستم بدونم که استعمال دخانیات و سیگار تاثیری رو باروری داره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 4:45 ب.ظ پاسخ

   سلام الهام عزیز
   بله، استعمال دخانیات، چه سیگار و چه قلیان، میتونه به طور قابل توجهی رو باروری هم زنان و هم مردان تاثیر منفی بذاره.

 • لیلا حکمتی, 29 خرداد, 1403 @ 3:52 ب.ظ پاسخ

  درود بر شما، من یه بچه دارم که بعد از اینکه به دنیا آوردمش، از دستگاه ای یو دی استفاده کردم. من بعد مدت سه سال، دستگاه رو درش آوردم و آمپول زدم و قرص خوردم. من الان نزدیکه ۵ یا 6 ماه میشه که برا بارداری تلاش میکنم و حامله نمیشم. میشه منو راهنمایی کنین؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 4:48 ب.ظ پاسخ

   سلام لیلا عزیز
   از اونجایی که دلایل زیادی برا عدم بارداری بعد از برداشتن IUD وجود داره، لذا نمیشه به طور دقیق گفتش علت عدم بارداری شما چیه. توصیه میشه در خصوص عدم بارداریتون، به یه پزشک یا متخصص بارداری مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • فریبا ناظمی, 29 خرداد, 1403 @ 3:55 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید ترشحات واژن تاثیری روی نازایی داره؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 5:01 ب.ظ پاسخ

   سلام فریبا عزیز
   باید در جواب سوالتون بگم که ترشحات طبیعی واژن که شفاف یا سفید رنگ و بدون بو یا خارش هستن، تاثیری بر باروری ندارن. اما ترشحات غیرطبیعی واژن میتونن نشونه‌ عفونت یا سایر مشکلات سلامتی باشن که میتونن رو باروری تاثیر بذارن.

 • سمیرا نعمت‌ اللهی, 29 خرداد, 1403 @ 4:00 ب.ظ پاسخ

  سلام، من میخواستم ازتون یه سوال بپرسم. زمین خوردن و خونریزی کردن میتونه باعث نازایی یه خانوم بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 5:11 ب.ظ پاسخ

   سلام سمیرا عزیز
   به طور کلی، زمین خوردن و خونریزی به تنهایی نمیتونه باعث نازایی بشه و احتمالش خیلی کمه که به طور مستقیم بتونن رو بارداری تاثیر بذارن. ولی در برخی شرایط خاص، ممکنه بتونن خطر ناباروری را افزایش بدن. البته باید توجه کنین که نوع و شدت زمین خوردن و خونریزی و همینطور ناحیه‌ای که آسیب میبینه هم مهمه و اگه شدت زمین خوردن و خونریزی بسیار بالا بشه و ناحیه حساسی از بدن (مثل واژن، رحم، تخمدان، بیضه و…) آسیب بیبنه، امکان ناباروری وجود خواهد داشتش.

 • رویا بهجتی, 29 خرداد, 1403 @ 4:03 ب.ظ پاسخ

  سلام، من 6 سالی میشه که از بارداریم جلوگیری میکنم. این میتونه باعث نازایی من بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 5:46 ب.ظ پاسخ

   سلام رویا عزیز
   نه، به طور کلی استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری به مدت 6 سال سبب ناباروری نمیشه و پس از عدم استفاده از روش‌های پیشگیری، شما میتونین دوباره باردار بشین. البته باید توجه کنین که تو برخی موارد، مثل قطع کردن مصرف قرص‌های ضد بارداری، ممکنه چند ماه طول بکشه تا چرخه قاعدگی شما به حالت عادی بازگرده و در این مدت باردار شدن ممکنه براتون کمی دشوارتر بشه.

 • آیدا قهرمانی, 29 خرداد, 1403 @ 4:05 ب.ظ پاسخ

  سلام، قرار گرفتن در معرض برق و امواج میتونه باعث بچه‌دار نشدن یه خانم بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 5:53 ب.ظ پاسخ

   سلام آیدا عزیز
   در مورد اثرات بالقوه قرار گرفتن تو معرض برق و امواج بر باروری زنان باید گفت که هنوز به طور کامل مشخص نشده. برخی از تحقیقات نشون میده که ممکنه ارتباطی بین این دو وجود داشته باشه، اما تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع نیاز هستش. شما اگه نگران این موضوع هستین، میتونین به پزشک مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین. شما همینطور میتونین اقدامات احتیاطی هم انجام بدین.

 • میلاد تندرستی, 29 خرداد, 1403 @ 6:40 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید میشه مردی رو که عقیم شده و نابارور هستش رو درمانش کرد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:10 ب.ظ پاسخ

   سلام میلاد عزیز
   نمیشه دقیق گفتش و درمان ناباروری مردان بستگی به علت ناباروری دارده. اگه مشکل ناباروری دارین، برا تعیین دقیق علت ناباروری و شروع درمان لازمه که به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • مرضیه هدایتی, 29 خرداد, 1403 @ 6:43 ب.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر. ازتون سوالی داشتم. ممکنه که یه خانم ۳ الی ۴ سال بعد از تولد اولین فرزندش نابارور بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:16 ب.ظ پاسخ

   سلام مرضیه عزیز
   بله، امکانش هست که یه خانوم 3 تا 4 سال بعد از تولد اولین فرزندش باردار نشه. به این حالت، نازایی ثانویه میگن. اگه قبلا برا باردار مشکلی نداشتید، اما الان دچار مشکل شده‌اید نیازه که برا تشخیص علت و شروع درمان به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • هادی احدی, 29 خرداد, 1403 @ 6:55 ب.ظ پاسخ

  سلام، اگه یه آقایی اسپرمش صفر باشه، میشه درمونش کرد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:20 ب.ظ پاسخ

   سلام هادی عزیز
   باید در جواب سوالتون بگم که تو آزواسپرمی، موفقیت درمان به علت آزواسپرمی بستگی داره. لازمه که برا شناسایی علت آزواسپرمی و امکان درمان یا عدم درمان آن به یه پزشک مراجعه کنین.

 • رسول امیدی, 29 خرداد, 1403 @ 7:00 ب.ظ پاسخ

  سلام، کوچک بودن آلت تناسلی مردانه میتونه باعث نازایی بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:25 ب.ظ پاسخ

   سلام رسول عزیز
   با اینکه کوچیک بودن آلت تناسلی مردانه (میکروپنیس) میتونه رو باروری تاثیر بذاره، اما این امر لزوما به معنای ناباروری نیستش. عوامل متعددی تو باروری دخیل هستن و اندازه آلت تناسلی تنها یکی از اونا هستش. اگه مشکل عدم باروری دارین، میتونین با یه پزشک در موردش حرف بزنین و در صورت امکان درمان شوین.

 • حسین بشارت, 29 خرداد, 1403 @ 7:04 ب.ظ پاسخ

  سلام، خسته نباشید میگم. من 90% اسپرم‌هام ساکن هستن و حرکت نمیکنن. 10% هم به آرومی حرکت میکنن. میتونه باعث ناباروری بشه؟ میشه کاری کرد؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:30 ب.ظ پاسخ

   سلام حسین عزیز
   بله، این این امر میتونه باعث ناباروری بشه. درمونش هم بستگی به علتش داره. شما لازم جهت تشخیص علت این مشکل و درمونش (در صورت ممکن بودن) به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش صحبت کنین.

 • آیفر رضایی, 29 خرداد, 1403 @ 7:37 ب.ظ پاسخ

  سلام، من ازتون راهنمایی میخواستم. من میخوام بدونم که امکان بارداری برا دختری که تو 18 سالگی تازه پریود شده و هم‌ اکنون هم دیر به دیر پریود میشه (هر 3 ماه یکبار) و مشکلات هورمونی هم داره، هستش؟ ممنونم میشم که راهنمایی کنین.

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:42 ب.ظ پاسخ

   سلام آیفر عزیز
   باید در جواب سوالتون بگم که بله، بارداری برا دختری که در 18 سالگی تازه پریود شده و پریودهای نامنظم (هر 3 ماه یکبار) و مشکلات هورمونی داره، امکان‌پذیر هستش. با این حال، ممکنه باردار شدن برای چنین دختری کمی دشوارتر از سایرین باشه. اگه چنین مشکلی دارین، لازمه برا بررسی و تشخیص دقیق و همچنین انتخاب بهترین گزینه درمان به یه پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنین و در موردش حرف بزنین.

 • حامد خالدی, 29 خرداد, 1403 @ 7:48 ب.ظ پاسخ

  سلام، بزرگ شدن یکی از پستان‌ها تو آقایون میتونه باعث ناباروری بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 7:53 ب.ظ پاسخ

   سلام حامد عزیز
   بزرگ شدن یک یا هر دو پستان در مردان (ژنیکوماستی) به خودی خود باعث ناباروری نمیشه. اما میتونه نشونه‌ای از یه بیماری زمینه‌ای باشه که میتونه رو باروری تاثیر بذاره. توصیه میشه که اگه چنین مشکلی دارین، پیش یه پزشک برین و باهاش مشورت کنین. پزشک میتونه به شما کمک کنه تا علت ژنیکوماستی تون مشخص بشه و درمان مناسب آغاز بشه.

 • مبینا دوستی, 29 خرداد, 1403 @ 7:57 ب.ظ پاسخ

  سلام، من سوالی داشتم. من تو دوران پریودیم، برا چند دقیقه رابطه جنسی داشتم. نگرانم که اینکار باعث نازایی بشه. میشه راهنمایی کنین؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 8:13 ب.ظ پاسخ

   سلام مبینا عزیز
   باید به اطلاعتون برسونم که برقراری رابطه جنسی تو دوران قاعدگی به طور کلی بی‌خطر هستش. بنابراین، اگه تو دوران پریودی با رعایت بهداشت جنسی رابطه داشتین، مشکلی براتون از بابت نازایی و… پیش نمیاد و نگران نباشین.

 • بهار مومنی, 29 خرداد, 1403 @ 7:59 ب.ظ پاسخ

  سلام، وقت بخیر میگم. من ازتون سوالی داشتم. مصرف قرص ال دی میتونه باعث ناباروری بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 8:22 ب.ظ پاسخ

   سلام بهار عزیز
   مصرف قرص ضد بارداری ال دی به طور کلی باعث ناباروری دائمی نمیشه. پس از قطع مصرف قرص‌های ld، تخمک‌گذاری و قاعدگی شما به حالت عادی بازمیگرده و باردار شدن دوباره امکان‌پذیر میشه. با این حال، ممکنه چند ماه طول بکشه تا چرخه قاعدگی شما به طور کامل به حالت عادی بازگرده. در برخی موارد نادر هم، ممکنه مصرف قرص‌های ضد بارداری ال دی باعث ناباروری موقت بشه. این امر هم به دلیل مختل شدن تعادل هورمونی بدن شما در اثر مصرف این قرص‌ها هستش که موقتیه. در صورت نگران بابت بارداریتون میتونین به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش حرف بزنین.

 • مبینا قراملکی, 29 خرداد, 1403 @ 8:04 ب.ظ پاسخ

  سلام، من نازایی دارم. دکترم میگه که بخاطر بیماری مقاربتی هستش. من آزمایش دادم و مشخص شد که هپاتیت دارم. اما به غیر از اون مشکلی نداشتم. میشه منو راهنمایی کنین که علت دقیق ناباروریم چی هستش؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 8:26 ب.ظ پاسخ

   سلام مبینا عزیز
   برا جواب دادن به سوالاتون نیازه به بررسی موارد بیشتری هستش و نمیشه علت دقیق ناباروریتون رو مشخص کرد. لازمه جهت فهمیدن علت دقیق ناباروریتون و شروع درمان، به یه پزشک متخصص زنان مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • نازگل بابایی‌فر, 29 خرداد, 1403 @ 10:54 ب.ظ پاسخ

  سلام، ازتون سوالی داشتم. داشتن کیست تخمدان میتونه باعث نازایی تو خانم‌ها بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 11:22 ب.ظ پاسخ

   سلام نازگل عزیز
   بله، کیست تخمدان میتونه تو برخی موارد باعث ناباروری در زنان بشه. البته لازمه به این نکته توجه کنین که همه زنان مبتلاء به کیست تخمدان دچار ناباروری نمیشن. اگه نگران باروری خود هستین و کیست تخمدان دارین، میتونین با یه پزشک متخصص زنان در موردش صحبت کنین.

 • مهدی دارایی, 29 خرداد, 1403 @ 11:05 ب.ظ پاسخ

  سلام، من ۴۰ سالمه و از سن ۲۰ تا 22 سالگی واسه خاطر ریزش مو از قرص فیناستراید ۵ میلی استفاده کردم. این قرص میتونه باعث نازایی بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 11:32 ب.ظ پاسخ

   سلام مهدی عزیز
   فیناستراید میتونه رو باروری مردان تأثیر بذاره، اما احتمالش کمه (بخاطر مدت زمان کم مصرف و سن کم هنگام عمل) که مصرف این قرص در سنین 20 تا 22 سالگی بتونه باعث ناباروری شما بشه. اگر نگران باروری خودتون هستین، میتونین به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • حمیدرضا رادمهر, 29 خرداد, 1403 @ 11:07 ب.ظ پاسخ

  سلام، درمانی واسه بیماری واریکوسل که باعث نازایی مردان میشه، هستش؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 11:35 ب.ظ پاسخ

   سلام حمیدرضا عزیز
   بله، درمان‌های مختلفی برای واریکوسل وجود داره که میتونه به بهبود باروری مردان کمک کنه. با مراجعه به پزشک میتونین بیماری واریکوسل خود رو درمان کنین و باروری خودتون رو دوباره بدست بیارین.

 • رضا هاشمی, 29 خرداد, 1403 @ 11:12 ب.ظ پاسخ

  سلام، من 20 سالمه. من قبل از ۱۲ سالگیم عمل ارکیوپکسی رو انجام دادم و پزشکا بیضه سمت چپم رو به کیسه برگردوندن. میخواستم ازتون بپرسم که این عمل میتونه برام مشکل باروری ایجاد کنه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 29 خرداد, 1403 @ 11:42 ب.ظ پاسخ

   سلام رضا عزیز
   عمل ارکیوپکسی میتونه خطر ناباروری رو در برخی موارد افزایش بده، اما احتمال افزایش خطر در شما به دلیل انجام عمل در سن پایین، موفقیت‌آمیز بودن عملتون و نداشتن بیماری دیگه، کم به نظر میرسه. برا ارزیابی دقیق‌تر، توصیه میشه به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش مشورت کنین.

 • ندا اسدی, 30 خرداد, 1403 @ 5:00 ب.ظ پاسخ

  سلام، ببخشید دیابت میتونه باعث ناباروری بشه؟

  • مدیریت وبسایت تهران لب, 30 خرداد, 1403 @ 5:10 ب.ظ پاسخ

   سلام ندا عزیز
   بله، دیابت میتونه باعث ناباروری هم زنان و هم مردان بشه. علاوه بر این، دیابت میتونه باعث ایجاد مشکلات دیگه‌ای (مثل بیماری عروقی، نوروپاتی محیطی و…) بشه و از این منظر هم میتونه رو باروری تاثیر بذاره. اگه دیابت دارین و نگران باروری خود هستین، لازمه که به یه پزشک مراجعه کنین و باهاش صحبت کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست آزمایش